Катакомби капуцинів: інформація про об’єкт, поради туристам

Вісім тисяч людських мумій різного віку і в одному поміщенні, розділеному кімнатами та коридорами… Вони сидять, стоять, лежати, закинули голову, розплющили рота або простягли руки, і одягнені, як у день своєї кончини.

Музей мерців у Палермо, знамениті похоронні катакомби капуцинів – видовище не для людей зі слабкими нервами, але не побачити його, будучи на Сицилії, було б помилкою. Адже тут, як зазначив після відвідин цього місця, співає Іполіто Піндемонте, справді «два світи розділені незначною перепоною, і Життя і Смерть ніколи не були такі близькі».

Історія виникнення незвичайного цвинтаря в Палермо

Катакомби капуцинів – унікальне місце упокою, якому вже 420 років. Розташований цвинтар на площі П’яцца Каппучіні, за історичним центром Палермо, під монастирем. А виникло воно як місце поховання померлих ченців-францисканців (капуцинів), мешканців монастиря. Перший небіжчик був похований тут у 1599 році. Спочатку це було невелике приміщення біля нижньої церкви. Поступово потреба території для покійних зростала – ченці розширили та продовжили коридор, де залишали померлих. Однак багато жителів Палермо: представники дворянства, духовенства та буржуазії виявляли бажання бути похованими у цьому святому місці. У зв’язку із чим приміщення під монастирем постійно розширювалися, виникали додаткові кімнати. Дозвіл на поховання видавали керівники ордену капуцинів. У 1882 році було проведено останнє поховання,

Історія виникнення незвичайного цвинтаря в Палермо

Історія виникнення незвичайного цвинтаря у Палермо © Anton Kudelin / Shutterstock

Методи поховання

У катакомбах до уваги відвідувачів постають муміфіковані, забальзамовані та скелетовані останки тіл в одязі. Вони поміщені у стінні ніші, укладені чи посаджені на полицях. У поміщенні підтримується температура +14 °C. Вважається, що особливість ґрунтів тут природно сприяє збереженню мертвої плоті. Але перед похованням капуцини обробляли майбутні експонати, використовуючи різні методи:

  • висушували тіла 8 місяців у спеціальних кімнатах, потім омивали їх оцтом,
  • занурювали на певну годину в розчині вапна або миш’яку,
  • залучали лікарів, які використовували бальзамування із застосуванням хімічних ін’єкцій.

Катакомби розділені на «чоловічі» та «жіночі», виділені кубикули (кімнати) «дітей» та «дівиць». Є тут «коридор професіоналів», де вміщено тіла відомих юристів, лікарів, військових, митців; та «коридор священиків», де перебувають представники єпархії Палермо. Серед найвідоміших – скульптори Філіппо Пенніно та Лоренцо Марабітті, полковник Франческо Енеа та хірург Сальваторе Манцелла.

«Спляча красуня» Розалія Ломбардо

Один з експонатів цього місця особливо привертає увагу туристів та вчених. Ось уже 100 років «спіті» у своєму свинцевому труні Розалія Ломбардо, яка померла від пневмонії у 1920 році, у дворічному віці. Батьки дитини були так вражені раптовою втратою, що захотіли зберегти тіло від тління якомога довше. Вони звернулися до професора Альфредо Салафії, сицилійського хіміка та фахівця з бальзамування, і той зумів зробити неможливе, застосувавши особливу формулу муміфікування, яку довгий час не могли розгадати. Відомо було лише, що ні миш’як, ні ртуть, які використовували у ХІХ столітті, тут не були задіяні.

Салафія помер у 1933 році, залишивши по собі робочі щоденники. З них вдалося дізнатися, що до складу авторського розчину професора входили формалін, цинк із сіркою, спирт та гліцерин. Сьогодні ці препарати добре відомі співробітникам моргів, але 1900 року використання формальдегіду було революційним. Сважається, що Салафія заклала основу для створення складів, що знищують бактерії, що пожирають протеїни. Останні якраз і дозволяють зберегти м’які тканини тіла після смерті.

Дитина чи лялька?

Результат роботи сицилійського лікаря вражає. А оцінити його можна, побувавши біля каплиці святої Розалії. Тут встановлено труну з кришкою з двошарового скла. Конструкція запечатана, щоб усередину не потрапляла волога. Сам ящик дерев’яний, під голову дівчинки підкладено дерев’яну платформу, труну викладено свинцевою фольгою. Салафія особисто підбав і про тіло, і про те, де і як воно перебуватиме.

Через наявність свинцю дуже складно було проводити рентгенівські дослідження експонату. А бажання таке було. Адже Розалія виглядає так, що напрошується питання, чи справді перед нами тіло дитини, яка померла сотню років тому. А раптом це кукла? Ні, не лялька та не ангел, як стверджують деякі. Підсиливши силу рентгенівського променя в кілька разів, вдалося все-таки зробити висновок, що всередині саме мертве тіло.

Через століття тіло дівчинки не розклалося. Більше того, всі внутрішні органи, у тому числі легені та мозок, залишилися нетлінними! Це єдина мумія в Саді смерті, у якої розплющені очі, і зблизька їх навіть можна побачити, збереглося також волосся і вії. Жителі Палермо називають її «сплячою красунею» і вважають вісницею Бога. Журналісти ж кажуть, що це найкрасивіша мумія у світі.

Цікаві факти

  • Капуцини на Сицилії з’явилися у 1534 р., вони влаштувалися біля невеликої палермської церкви Santa Maria della Pace, біля якої і збудували свій монастир із каплицею.
  • Капуцини переодягали багато мумій по кілька разів – згідно із заповітом померлих, які були залишені ними за життя.
  • Коридор жінок у 1943 році виявився єдиним, який постраждав унаслідок бомбардування – багато експонатів було повністю або частково зруйновано.
  • Особливості відвідування катакомбів включають вимоги не фотографувати та не знімати нічого на камеру. За невдалу спробу виявити навички папараці вас чекатиме великий штраф.
  • На екскурсію до притулку мертвих не можна брати дітей до 12 років, оскільки це видовище може травмувати їхню психіку.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Ліпарськими островами: що подивитись, корисні поради
Ліпарські острови Ліпарські острови розташовані в Тірренському
Trips
Путівник по Сицилії: що подивитись, корисні поради
Туристичний делікатес Острів, що викрадає серце Сицилія
Trips
Путівник по острову Ельба: що подивитись, корисні поради
Острів Ельба Ельба – третій за величиною острів Італії.
Trips
Путівник по острову Капрі: що подивитись, корисні поради
Острів Капрі Капрі – маленький острів, що з’
Trips
Путівник по Сардинії: що подивитись, корисні поради
Сардинія “Життя на Сардинії –
Trips
Путівник по Тревізо: що подивитись, корисні поради
Старший брат Венеції Батьківщина легендарного десерту
Trips
Путівник Альберобелло: що подивитись, корисні поради
Альберобелло Серед усіх міст Італії Альберобелло можна
Trips
Путівник по Курмайору: що подивитись, корисні поради
Курмайор Курмайор – невелике італійське містечко
Trips
Путівник по Спеції: що подивитись, корисні поради
Спеція Спеція розташована у північній частині Італії
Trips

Інші визначні місця

Вілла Медічі: інформація про об`єкт, поради туристам
Вілла Медічі розташована на схилі
Trips
Колона Марка Аврелія: інформація про об’єкт, поради туристам
Стародавня колона Марка Аврелія
Trips
Руїни стародавнього Риму (Холм Палатін): інформація про об’єкт, поради туристам
Рим не відразу дає прочитати себе
Trips
Палаццо Санта-Софія: інформація про об’єкт, поради туристам
Одна з найкрасивіших будівель Венеції
Trips
Міст Академії: інформація про об`єкт, поради туристам
Найпівденніший із чотирьох мостів
Trips
Вулкан Етна: інформація про об’єкт, поради туристам
Вулкан Етна (Mount Etna) – найвищий
Trips
Річка По: інформація про об`єкт, поради туристам
В Італії річка По є найдовшою
Trips
Театр Ла Феніче: інформація про об’єкт, поради туристам
Знаменитий у всьому світі венеціанський
Trips
Сім пагорбів Риму: інформація про об`єкт, поради туристам
Сім пагорбів Риму – символ Вічного
Trips
Єгипетський музей: інформація про об’єкт, поради туристам
Єгипетський музей Турина представляє
Trips
Моле-Антонелліана: інформація про об’єкт, поради туристам
Моле-Антонелліана – найвідоміший
Trips
Санта-Марія-Маджоре: інформація про об`єкт, поради туристам
Рим – одне з тих міст, яке
Trips