Путівник Лаосом: що подивитись, корисні поради

Лаос

Лаос – країна контрастів та незайманої природи. Це найекологічніша зона Азії. Тут і досі є місця, де не ступала нога європейця. Минула назва Лаосу – Лансанг, що перекладається як «королівство мільйона слонів». Якщо ви звикли до молів з розпродажами, хмарочосами та активним перебігом життя, забудьте про поїздку до Лаосу, адже сюди їдуть зовсім за іншим. Це місце для справжніх мандрівників, які втомились від шуму мегаполісів та тотальної індустріалізації. Лаос приваблює незайманою природою, незайманими місцями та казковими заходами сонця.

Путівник Лаосом: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Затиснутий між В’єтнамом, Таїландом, Камбоджою, М’янмою та Китаєм, Лаос дуже нагадує кокосову пальму завдяки своїй витягнутій формі. Країна не має виходу до моря, але при цьому зовсім не лякає туристів. На кордоні з Таїландом та М’янмою протікає священна річка Меконг, кордон із В’єтнамом обрамляють гори Чіонгшон. Ландшафт Лаосу – переважно, горбистий.

Де і що подивитись

Лаос важко назвати країною з великою кількістю визначних пам’яток. Найцінніші та найкрасивіші в ній створила природа. Однак, любителі давнини теж зможуть знайти щось цікаве, наприклад, «Долину глеків». Одна з легенд свідчить, що ці горщики з каменю (заввишки від одного до трьох метрів), зробили велетні, що мешкали тут багато мільйонів років тому. У 2019 році ЮНЕСКО взяла під свою охорону цей унікальний та майже не досліджений об’єкт.

В’єнтьян

В’єнтьян – столиця та найбільше місто Лаосу. Тут змішалися буддійська культура та французьке колоніальне минуле. Буддійські храми – основні пам’ятки міста, а головне святилище – золотистий храм Тхат-Луанг XVI ст. Великий інтерес у туристів викликають і найдавніші храми Ват Сісакет та Хо Пхра Кео. Символи В’єнтьяна ‒ Тріумфальна арка Патусай та біла урядова будівля. Столиця Лаосу не вразить досвідчених мандрівників, тут немає великої кількості активностей та пам’яток давнини. Але сюди варто заглянути заради яскравого нічного ринку та національної кухні, яку пропонують кухарі з ресторанчиків на набережній Меконга.

Луангпхабанг

Луангпхабанг (раніше – Луанг Прабанг) ​​– адміністративний центр однойменної провінції Лаоса, що розташувався на місці злиття річок Меконг та Нам-Хан. Він славиться своїми буддійськими святинями і в народі отримав назву “місто золотих храмів”, які розташовані в кроковій доступності один від одного і пропонують туристам познайомитися з дерев’яними спорудами та храмами-музеями різних епох. Оцінити красу азіатської природи мандрівники зможуть на різних трекінгових маршрутах у печерах Будди Pak Ou. Під час походу відкриваються розкішні краєвиди та види, зустрічаються водоспади, один з яких – Куанг Сі. Шлях пролягає через джунглі та гори, а привали проходять у гостях у місцевих племен.

Кейсон Пхомвіхан

Кейсон Пхомвіхан (до 2005 року – Саваннакхет) – місто на річці Меконг, другий найбільший центр Лаосу та столиця провінції Саваннакхет. У давнину через цю місцевість проходили найважливіші торгові шляхи, що пов’язують Китай, Камбоджу та інші регіони. В архітектурі старого міста відчувається сильний вплив французьких колонізаторів: широкі квітучі бульвари є сусідами з буддійськими храмами та азіатським колоритом. Головна пам’ятка – Стежка Хошимина була утворена за часів присутності колонізаторів та В’єтнамської війни. Храм Тхат Інгханг – знакова споруда із золотою парасолькою, відноситься до 15 століття і символізує минуле Лаосу. Жінкам вхід до храму суворо заборонено. Кейсон Пхомвіхан – найкраще місто для знайомства з культурою та історією країни.

Ванг Вьєнг

Ванг Вьєнг – популярне туристичне село в 16 км від столиці Лаосу В’єнтьяна. Розташована на річці Нам Сонг. Відпочинок у Ванг Вьєнгу буде цікавий активним мандрівникам, любителям хайкінгу та рафтингу. На вибір велика програма активностей: каякінг, тюбінг (спуск річкою в автомобільній камері), польоти на повітряній кулі. Головні пам’ятки: блакитна лагуна Tham Poukham Cave, печери на околицях Ванг Вьєнг, гора Pha Poak, з якої відкривається чудовий краєвид на місто. Добиратися до деяких локацій доведеться через джунглі та затоплені рисові поля, тож знадобиться підготовка та сила волі. Одна з найпопулярніших розваг – політ на повітряній кулі. Записуватись на «атракціон» потрібно заздалегідь. Прогулянка триває 1 годину. Тут існує розвинена інфраструктура, є інтернет, готелі, ресторани та бари.

Паксе

Паксе – неофіційна столиця південних регіонів Лаосу, центр провінції Тямпасак. У минулі часи був головним центром французьких колонізаторів, що справило сильний вплив на його архітектуру та оздоблення. На відміну від інших азіатських міст, тут життя тече неквапливо та розмірено: місцеві жителі вранці п’ють справжній лаоський чай і нікуди не поспішають. Головні пам’ятки – храми Ват Луанг, Ват Пра Бат та Королівський палац, який сьогодні перетворений на готель та приймає гостей з усього світу. Неподалік Паксе розташовані інші локації: водоспади, чайні плантації та закинуті в джунглях кхмерські храми Ват Томо та Ват Пхоу (об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО). Місто є перевалочним пунктом на шляху до інших Лаосу. Тут є аеропорт, з рейсами до В’єнтьян, Сієм Ріп і Бангкок.

Що врахувати, вирушаючи до Лаосу

  • Пересуватися країною безпечно: рівень злочинності та крадіжки знизився після напливу туристів. Проте варто бути уважним біля регіонів, що межують з Камбоджою. На сході країни – потрібно подорожувати разом із гідом.
  • Заборонено ходити не протоптаними дорогами і безпосередньо через поля. Не можна чіпати незнайомі предмети та піднімати сміття (пачки цигарок, дитячі іграшки та інше). У країні залишилося велике скупчення мін та бомб після В’єтнамської війни.
  • У природні зони та національні парки туристам дозволено вхід лише разом із гідом. Трекінг на самоті, у деяких місцях, суворо обмежений через заходи безпеки.
  • Готелі та ресторани додають до рахунку 5-15% відсотків чайових. Будьте готові, що до місцевих кафе не надають жодних розрахункових документів. Розмір чайових визначається, виходячи з особистих побажань.
  • Перед пересуванням на таксі або тук-тук вартість поїздки обумовлюється заздалегідь.
  • У країні дуже погано розмовляють англійською і навіть можуть не зрозуміти просте слово «money», проте старше покоління непогано розуміє російською. Загалом, у країні, крім лаоської, розмовляють французькою та тайською мовами.

Визначні пам’ятки

Родзинка Лаосу в тому, що ніколи не знаєш, коли побачиш ще одну визначну пам’ятку. На відміну від інших азіатських країн, тут немає скупчення пам’яток архітектури чи буддійських храмів. Натомість, по дорозі з одного села до іншого ви легко можете побачити стародавній кхмерський храм, який навіть не вказаний у путівнику.

Найкращий час для відвідування Лаосу

Клімат у Лаосі розділений на два сезони: сухий та мокрий. Мокрий – з рясним опадом, починається в травні і закінчується в жовтні. Найкращий час для відвідування – з листопада до лютого включно. Березень та квітень – найспекотніші та вологі: температура повітря може досягати +35 °C з вологістю до 80-90%.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips
Центр мистецтв королеви Софії: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний музей «Центр мистецтв королеві Софії»
Trips