Путівник по Ісландії: що подивитись, корисні поради

Ісландія – північна острівна держава, оточена Атлантичним океаном. У цій країні мандрівник ніби переноситься в атмосферу Землі до початку часів: рух тектонічних плит, кратери вулканів, льодовики та айсберги, гарячі джерела і лавові поля, що поросли мохом. Тут сильний вітер тремтить гриви низькорослих ісландських коней; земля падає в урвище з базальтових скель; в океані співають свої пісні зграї китів; і все це — на тлі заворожливого мерехтіння північного сяйва. У невеликих селах досі вкривають дахи своїх будинків мохом, вірять у існування тролів і дружелюбно ставляться до них, створюючи атмосферу чарівної північної казки.

Загальна інформація

Столиця

Рейк’явік

Населенння

318 452

Офіційна мова

Ісландська

Валюта

Ісландська крона

Територія

103 000 км²

Наскільки магічні в Ісландії пейзажі, настільки ця країна відрізняється прогресивністю думки. Тут виробляють 99% електрики для внутрішнього використання, толерантно ставляться до будь-яких сексуальних меншин та намагаються максимально комфортно облаштувати міста за умов північного життя. Хоча Ісландія — саме той випадок, коли до міста варто приїхати лише для того, щоб переночувати у готелі та відігрітися. Адже за межею населеного пункту знаходиться головна визначна пам’ятка країни — неприборкана природа.

Путівник по Ісландії: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Острівна держава Ісландія знаходиться на заході Північної Європи у північній частині Атлантичного океану між Гренландією та Норвегією. Територія країни складається з однойменного острова та невеликих островів біля нього. На сході Ісландія омивається Норвезьким морем, на півночі – Гренландським, а на заході Ісландія та Гренландія відокремлюються Датською протокою. Найвища точка острова – пік Хваннадальсхнукюр, висота якого складає 2109,6 метрів.

Ісландії називають країною вулканів – тут їх налічується близько 200, причому 35 з них – активні. Тектонічну будову та особливості рельєфу зумовили появу численних гейзерів та гарячих джерел на території Ісландії. Багато хто з них знаходиться в межах національних парків.

Внутрішня територія країни практично повністю складається із вічних льодовиків. Тут не живуть люди, а гори, вулкани та водоспади підходять для дикого багатоденного трекінгу без натяку на цивілізацію. Інші регіони Ісландії пов’язані великою кільцевою дорогою – Ring Road №1. Вона оперізує весь острів і замикається в ланцюг, так що ви зможете за 10 днів повільної автомобільної подорожі побачити всі головні визначні пам’ятки країни.

Які міста потрібно відвідати

Рейк’явік

Рейк’явік – столиця Ісландії та її найбільше місто, в якому проживає більша половина населення країни. Прогулюючись вуличками найпівнічнішої столиці світу, обов’язково відвідайте лютеранську церкву зі складною назвою Хатльгрімскірк’я, кафедральний собор та Музей китів. На височини міста розташований ще один цікавий храм з незвичайною архітектурою – Ландакотскірк’я. Ще одна найцікавіша пам’ятка – Перлан. Це і котельня, резервуари якої постійно заповнені термальними водами для обігріву будівель міста, та оглядовий майданчик для любителів помилуватися містом із висоти через спеціальні панорамні телескопи. Тут же знаходиться своєрідний ресторан, підлога якого постійно обертається, та Музей Саги, що складається з воскових фігур, які розповідають про життя та традиції місцевих жителів.

Рейк'явік

З Рейк’явіка можна здійснити одноденну подорож по Золотому кільцю: подивитися, як в ущелині зривається водоспад Гюдльфосс, погуляти геотермальним полем Хейкадалюр, зробити фото кратера Керід, відвідати Національний парк Тінгвеллір, який є всесвітньою спадщиною ЮНЕСКО річки у Хверагерді. Ще однією “родзинкою” Рейк’явіка є унікальний у своєму роді Музей фалосів, в якому представлено понад 200 видів тварин. Особливою популярністю у населення та туристів користується аквапарк просто неба з басейнами, які підігріваються геотермальним способом. який є всесвітньою спадщиною ЮНЕСКО, а наприкінці — погрітися у теплій течії гарячої річки у Хверагерді. Ще однією “родзинкою” Рейк’явіка є унікальний у своєму роді Музей фалосів, в якому представлено понад 200 видів тварин.

Кефлавік

Кефлавік – невелике містечко, куди мимоволі потрапляє будь-який турист. Тут знаходиться головний аеропорт країни, тож і ваше знайомство з Ісландією розпочнеться саме у Кефлавіку. Найвідомішою визначною пам’яткою приморського міста є Блакитна лагуна – геотермальний курорт, який відрізняється найніжнішим блакитним кольором води. Влітку для туристів організовують спостереження за китами та дельфінами. Морські прогулянки залишаються найпопулярнішим варіантом сімейного відпочинку.

Розрив континентів

Якщо рухатися Ring Road №1 від Рейк’явіка проти годинникової стрілки, в певний момент доведеться перестрибнути з Північноамериканської на Євразійську літосферну плиту. Цей “розрив континентів” знаходиться на півдні Ісландії, в мальовничому національному парку Тінгвеллір, перше місце зборів ісландського Парламенту, найстарішого у світі. За базальтовими скелями полів Тінг знаходиться столиця південного регіону – місто Сельфосс. Саме містечко не дуже примітне. Популярністю у туристів користуються Музей Привидів, експозиції галереї “Дерево та мистецтво” та художня галерея. Але довго нудьгувати не доведеться: місцеві туристичні фірми пропонують безліч варіантів організації активного дозвілля. Цікаві та незвичайні кінні прогулянки околицями міста біля бурхливих водоспадів та озер з видом на льодовики; екстремальний сплав річкою Ельвюсау, у якій незрозуміло чого більше, води чи лосося; поїздки на найвідоміше кратерне озеро Ісландії – Керід.

Ейстюрланд

Регіон Ейстюрланд бере мандрівника у свої крижані пута. Тут знаходиться найбільший льодовик острова – Ватнайєкюдль, який приховує під своєю холодною товщею вулкан і крижані печери. Своїми водами він живить найбільшу льодовикову лагуну Ісландії — Ёкюльсаурлоун, від синів якої паморочиться голова. Неподалік, у національному парку Скафтафетль, шумить водоспад Свартіфосс. Обрамлений в шестигранні базальтові колони, він є однією з найпопулярніших пам’яток парку.

Ейстюрланд

Місто Егільсстадір – столиця Ейстюрланду, знаходиться за 300 кілометрів від парку. Він збудував свої різнокольорові будиночки біля берегів озера Лагарфльоут. Завдяки найбільшому лісовому масиву в Ісландії, в місті панує прекрасна екологічна обстановка. Радимо з’їздити подивитися на красу Хенгіфосса, третього за висотою водоспаду в Ісландії, та рухатися далі!

Акюрейрі

У глибині Ейя-фьорда знаходиться друге за значимістю місто країни – Акюрейрі. Північну столицю захищають від холодних вітрів Арктики найвищі гори. Тут знаходиться найбільший гірськолижний курорт Ісландії – Хлідарф’ятль, створені чудові умови для хокеїстів та фігуристів, а на річках та озерах любителі підводного лову знайдуть ідеальні лунки. Головні визначні пам’ятки Акюрейрі знаходяться за межею міста. Це водоспад Годафосс, вулкан Сулур та вулканічне озеро Ескьюван. Якщо розташовуватимете часом, відвідайте найпотужніший водоспад Європи – Деттіфосс, який часто порівнюють за пишнотою з Ніагарою.

akureyri

Сейдауркроукюр

На мальовничих берегах Скага-фіорду розташувався Сейдауркроукюр, головне місто регіону Нордюрланд-Вестра. Він відомий як центр ісландського конярства. Кожен житель у господарстві має кілька коней, а раз на рік місто збирає на фестиваль коневодів усієї країни. За 15 кілометрів від Сейдауркроукюр знаходиться термальний басейн, де ви зможете погрітися в оточенні засніжених гірських схилів. Точкою must visit на карті є традиційна ферма Глаумбер, з її мохистими дерновими будиночками. Також загляньте до повноводного водоспаду Рейк’яфосс і перевірте, як там живе Атлантичний океан і дивакуваті базальтові кліфи біля берегів півострова Ватнснес.

Ісафьордур

Північний захід Ісландії готовий дати вам притулок у місті Ісафьордур, столиці Західних фіордів. Він стоїть окремо на березі мальовничого Скутул-фіорду в оточенні зовсім дикої природи. Зазвичай туристи прибувають до Ісафьордура на лайнерах, що здійснюють круїз ісландськими фіордами. Старовинні вулички міста призначені для повільної прогулянки, щоб познайомитися з ним – достатньо й одного дня. З Ісафьордура можна вирушити на острів Вігур, де знаходиться найменша пошта і єдиний вітряк в Ісландії, сходити на прогулянку по найкрасивіших зелених долинах, побувати на водоспаді Діньянді, а ще дістатися «пташиного базару» на мисі Латраб’ярг.

isafjordur_1

Боргарнес

Боргарнес – батьківщина ісландських героїв Еріка Рудого та Лейфа Щасливого, а також адміністративний центр Вестюрланду. Місто спеціалізується на організації екотурів: піші походи стежками національного парку Снайфедльсйекюдль біля підніжжя однойменного льодовика; спуск у найдавніші та найдовші лавові печери Ісландії Surtshellir та Víðgelmir, з їх кольоровими сталактитами та сталагмітами; поїздки на чорні вулканічні пляжі, з сюрреалістичними лавовими утвореннями вздовж узбережжя; вилазки на гарячі джерела та екскурсії на водоспади; круїзи по фіорду Боргафьодур. Звідси також подати рукою до півострова Снайфедльснес, який називають не інакше, як “Ісландія в мініатюрі” через різноманітність ландшафтів. Взимку Снайфедльснес ідеальний для зйомки північного сяйва, тому не забудьте зарядити акумулятор камери.

borgarnes

Що врахувати, вирушаючи до Ісландії

  • Плануючи подорож, враховуйте різницю у тривалості світлового дня у різну пору року. Взимку день дуже короткий, 3-5 годин. Для літніх місяців характерні білі ночі – сонце сходить о 3-й ночі і заходить після опівночі.
  • Ісландія відома капризами погоди, тут навіть є прислів’я “Якщо вам не подобається погода, зачекайте п’ять хвилин, вона стане ще гіршою”. Незалежно від сезону, беріть із собою непромокальні вітровки, зручні трекінгові черевики, флісові костюми та термобілизну. І не забудьте термос: гарячий чай підбадьорить і зігріє, коли ви промокнете під дощем.
  • В Ісландії можна пити воду з-під крана, до того ж вона ще корисна, оскільки подається з цілющих термальних джерел. А ось гаряча водопровідна вода має неприємний запах тухлих яєць. Все тому, що вона подається з гарячих термальних джерел, багатих на сірководень і теж, до речі, корисна.
  • Будьте обережні, вирушаючи в самостійну подорож незнайомими гірськими районами. Вулканічна активність дуже висока, що збільшує ваші шанси нарватися на раптове виверження гейзера або в’їхати в грязьову яму.
  • Встановлювати намет та розпалювати багаття можна лише на території кемпінгів. Вони розкидані по всій країні поряд із популярними природними пам’ятками, вартість ночі в середньому 2-3 долари за намет.
  • Ісландія – дуже дорога країна, вартість вечері в кафе в середньому 30 $ за особу. Щоб заощадити, покладіть у багаж пачку гречаної крупи, а у місцевому супермаркеті купіть одноразовий гриль та мариновану баранину – смачно та бюджетно. Тут немає ресторанів McDonald’s і взагалі: у країні заборонено продукти, в яких перебуває понад 2 відсотки трансжирів.
  • Плануючи маршрут Ісландією, не забудьте взяти з собою паперову карту, оскільки на ній відображені дороги, про які може не знати навіть Google. А при використанні GPS-навігатора, вводьте не назву локації, а географічні координати, так маршрут буде прокладено найточніше.
  • Приїхавши до Ісландії, ви, напевно, спокуситеся поплавати в термальних басейнах. Перед тим як зайти у воду, обов’язково помийтеся з милом під душем. Завдяки цьому природні басейни залишаються чистими — а ісландці, як відомо, серйозно ставляться до екології та турботи про довкілля.
  • У країні майже ніхто не розраховується за товари та послуги готівкою, все оплачується банківськими картками.

Визначні пам’ятки

Долина гейзерів та блакитні льодовики, вулканічні поля та високі водоспади, м’який зелений мох та чорні пляжі, національні парки та фіорди – головні пам’ятки Ісландії знаходяться за межами міст та селищ.

Найкращий час для поїздки до Ісландії

Погода в Ісландії дуже мінлива, протягом 5 хвилин можна потрапити під дощ, град, сніг та навіть встигнути погрітися на сонці. Влітку погода є найбільш стабільною, тому період з червня по вересень найпопулярніший серед туристів. У цей час в Ісландії досить тепло, можна ночувати в наметі та суттєво заощадити гроші. Відкрито всі дороги, легше дістатися мальовничих екзотичних, часом екстремальних, локацій. Краєвиди виглядають особливо контрастно, коли зелені альпійські луки поєднуються з полями жовтців та випаленими вулканічними схилами.

Зимовий період також має свої переваги: ​​у вас з’являється шанс побачити північне сяйво, погуляти льодовиками та крижаними печерами, побачити величезні айсберги.

Осінь та весна найменш сприятливі для поїздки. Не ведіться на дешевий переліт, в Ісландії в цей час не сезон: на вас чекають болото, трава, що вигоріла, постійний дощ і сильний вітер.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

vik
Путівник по Віку: що подивитись, корисні поради
Вік — село на півдні Ісландії. Відстань від столиці
Trips
akureyri
Путівник по Акурейрі: що подивитись, корисні поради
Акурейрі – місто на півночі Ісландії.
Trips
borgarnes
Путівник Боргарнесом: що подивитись, корисні поради
Боргарнес — маленьке містечко в центрі Західної Ісландії
Trips
Путівник по Рейк’явіку: що подивитись, корисні поради
На півострові Селтьярнарнес, у північній частині Атлантики
Trips
Путівник по Ісафьордуру: що подивитись, корисні поради
Ісафьордур Ісафьордур – місто в північно-західній частині Ісландії.
Trips
djupivogur_0
Путівник по Дьюпівогуру: що подивитись, корисні поради
Дьюпивогур Дьюпівогур розташований у мальовничій місцевості
Trips
reykjahlid_1
Путівник по Рейкьяхліду: що подивитись, корисні поради
Рейкьяхлід Рейкьяхлід розташований у північно-східній
Trips
stokksnes-cape
Путівник по Хофну: що подивитись, корисні поради
Хофн Хофн (Хебн) знаходиться в південно-східній частині
Trips