Путівник по Китаю: що подивитись, корисні поради

Китай

Китайська Народна Республіка – найбільша країна Азії, хранитель найдавнішої культури Сходу, щасливий володар унікальної природної краси та успішний гравець у світовому бізнес-середовищі. Китай зачаровує невагомістю дзвіночків на пагодах та шелестом бамбукових парків, стрекотом цикад та гулом швидкісних монорейок, перебором струн піпи та гуцінь, пошепки вітру під дахами хмарочосів та молитвами ченців. Тут практикують кунг-фу і влаштовують чайні церемонії, влаштовують своє життя по фен-шу і з розмахом святкують Китайський Новий рік. Тут придумали папір, компас, порцеляну, порох, друкарство та ще тисячі винаходів, за які світ може дякувати Піднебесній.

Путівник по Китаю: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Китай розташувався у південно-східній частині Азіатського континенту. Площа країни — третя у світі, після Росії та Канади. Понад 67 % території – пагорби, гори та нагір’я. Якщо дивитися на Китай з висоти, то він схожий на величезні чотириступінчасті сходи, які спускаються із заходу на схід.

Протяжність берегової лінії Китаю, що тягнеться від кордону з Північною Кореєю до В’єтнаму – 14500 км. Територія держави омивається морями Тихого океану: Жовтою, Південно-Китайською, Східно-Китайською та Західно-Корейською затокою Жовтого моря. У морях знаходяться тисячі островів, найбільші та найвідоміші з них — Тайвань і Хайнань.

Сусідами КНР на півдні є Лаос, М’янма та В’єтнам; на південному заході – Пакистан, Індія, Непал і Бутан; на заході – Афганістан, Казахстан і Таджикистан. На півночі Китай межує з Монголією, на північному сході – з Росією та КНДР, на північному заході – з Казахстаном. Загальна протяжність кордонів з усіма 14 країнами – 22117 кілометрів.

Що стосується адміністративного поділу, то Китай поділений на 23 провінції, 2 спеціальні адміністративні райони (Гонконг та Макао), 5 районів з автономією та 4 міста центрального підпорядкування.

Куди поїхати та що подивитися

Китай – багатогранний і багатоликий. Тут можна побачити багато цікавого та незвичайного: від кам’яних піків Національного парку Чжанцзяцзе до затоплених щаблів рисових полів Лунцзі; від космічних хмарочосів Гуанчжоу до панд, які жують бамбук у заповіднику Ченду; від Великої Китайської Стіни до прихованого там піку гори Фаньцзін, від Тихого океану до хребтів Тянь-Шаню. Почніть знайомство з країною з найбільших мегаполісів:

Пекін

Пекін — столиця Китайської Народної Республіки та найважливіший політичний, освітній та культурний центр країни. Минуле, сьогодення та майбутнє тут тісно переплетені. Футуристичний центр виконавських мистецтв, скляна вежа Всесвітнього Китайського Торгового Центру, технологічний планетарій, віражі транспортних розв’язок і суєта ділового світу – вся ця технологічна сучасність буквально за поворотом змінюється традиційними китайськими пагодами. Велич найбільшого у світі імператорського палацового комплексу Заборонене місто, теракотові склепіння Врат Небесного Спокою, дзен храмово-монастирського комплексу Храм Неба різко контрастують на тлі типових комуністичних споруд. Будучи зразковою столицею, Пекін транслює різноманіття Піднебесної, і вам знадобиться не один день, щоб пізнати його ближче.

Шанхай

Шанхай — місто гріхів та китайський Нью-Йорк. Влаштувавшись у гирлі річки Янцзи, біля берегів Тихого океану, він керує фінансовими потоками країни та укладає багатомільйонні міжнародні угоди. Зовнішність Шанхая не сплутати з жодним іншим містом: сферичні будівлі, хмарочоси району Пудун, багаторівневі транспортні розв’язки, проспекти, наповнені люмінесцентним світлом. Зберігаючи свою азіатську чарівність у стінах храму Нефритового Будди та будинках старого міста Наньші, Шанхай одним оком поглядає на захід і потроху бере звідти найкраще. Тут практично немає комуністичного духу, а барів і клубів чи не більше, ніж храмів у Пекіні.

Гонконг

Гонконг – спеціальний адміністративний район на півдні Китаю, що влаштувався в оточенні гір і океану і включає, крім острова з однойменною назвою, ще острови Лантау, півострова Коулун, Нових Територій і близько 260 малих островів. Він так довго розвивався під впливом Великобританії, що вважає себе китайським-не-китаєм. Тут окрема валюта, система листа, виборча система та економіка. Щільність забудови в Гонконгу настільки висока, що часом незрозуміло, де закінчується один хмарочос і починається інший. Але все змінюється, як тільки ви піднімаєтеся на пік Вікторія: у західному світлі, на тлі мальовничої гавані, що потонула в туманному серпанку, міріади сяючих вогнів великого міста виглядають просто казково.

Хайнань

Коли колір шкіри потьмяніє від бетонних пейзажів мегаполісів, їдьте на острів Хайнань. Цей райський острів, з його білими пісками Затоки Дракона, прозорими водами Великого Східного Моря, пухнастими пальмами затоки Санья Бей – східна версія Гаваїв. Ідеальна екологічна обстановка, мальовничий кораловий риф, “коридор тайфунів”, який жене до берега ідеальні хвилі для серфінгу та сонце цілий рік – роблять острів ідеальним курортом.

Тибет

Багатошарові пейзажі, умиротворення, містична атмосфера і буддистські піснеспіви — схоже, ви забрели до Тибету. Багатство цього автономного округу криється у снігових шапках священної гори Кайлас, білокам’яних мурах Палацу Поталу, скляних водах озера Ямдрок, високогірних храмах та палацах Далай-Лам. Тибет не схожий на решту Китаю. І це ще один доказ того, наскільки різною та часом непередбачуваною може бути ця країна.

Національні особливості

 • На формування характеру китайців істотно вплинули духовні вчення, зокрема конфуціанство. У системі цінностей головну роль відіграє сім’я. Тут прийнято з глибокою повагою ставитися до всіх родичів, особливо до старшого покоління. Досягши певного віку, китайці беруть він повну відповідальність за догляду за батьками, а вирішення складних життєвих питань нерідко звертаються до духів померлих предків.
 • Друга відмінність — прагнення послужити на благо громадськості. Китайці відрізняються дисциплінованістю, згуртованістю та відповідальним ставленням до своїх обов’язків.
 • Через свою забобонність китайці не тримають вдома черепах, вважається, що вони приносять їм невдачу в кар’єрі. Не сплять усю ніч у Китайський Новий Рік, щоби не проспати все щастя. Не пов’язують себе узами шлюбу з людиною, яка старша на 3 роки або 6 років, оскільки вважається, що такий шлюб закінчиться сльозами. Не будують у будинках четвертий поверх, бо ця страшна цифра несе у собі смерть.
 • Варто зазначити, що за останні десятиліття соціокультурне тло в Китаї змінилося, особливо у великих містах. Почали переважати особисті інтереси над громадськими, розвивається “вещизм” і гонитва за символами розкоші. Суспільство прагне рівноправності. Бажання поступитися місцем жінці в громадському транспорті або відкрити перед нею двері – може бути сприйняте як образу.
 • Безперечним залишається лише той факт, що китайці люблять їжу. Донедавна замість звичного привітання “ніхао” вони запитували “чи ле ма?”, що у перекладі означає “ти поїв?”. Пропускати їжу не можна ні в якому разі, а відправитися в іншу провінцію для того, щоб спробувати місцеву кухню — звичайна справа.
 • Заради справедливості варто відзначити, що їжа в Китаї справді смачна і різноманітна: локшина, рис, пельмені, м’ясо в кисло-солодкому соусі, супи та різні підсмажені повзучі гади. Остерігатися туристу варто хіба що сичуаньських страв: вони гострі, наче їх щойно подали з пекла.

Що врахувати, вирушаючи до Китаю

 • Зробили гарне фото на Великій Китайській Стіні та хочете виставити в Інстаграм? Не все так просто! У Китаї заблоковано такі звичні для нас Google, Вікіпедія, Фейсбук, Вотсапп та інші соціальні мережі та месенджери. Якщо Ви хочете залишатися на зв’язку під час подорожі, завантажте перед поїздкою на VPN.
 • Незважаючи на те, що китайці люблять приймати туристів і багато подорожують, англійську мову вони знають погано. Рекомендуємо мати при собі картку з назвою вашого готелю, написану ієрогліфами, а також електронний перекладач.
 • А що з розетками? Єдиного стандарту у Китаї немає: у Тайвані використовують американські розетки, у Гонконгу – англійські. У Макао можна зустріти і ті, й інші в стінах однієї будівлі. Тому заздалегідь уточніть у адміністратора готелю, який перехідник вам знадобиться.
 • У Китаї активно борються із корупцією. Якщо не хочете загриміти у в’язницю, не ризикуйте давати хабарі та оплачуйте офіційні квитанції через банк.
 • Найнебезпечніше місце в Китаї – проїжджа частина. Будьте дуже уважні, переходячи дорогу навіть зеброю на зелений сигнал світлофора. Найкраще — рухайтеся разом із натовпом людей.

Визначні пам’ятки

Китай – колиска культури Східної Азії. За 3000 років існування скринька пам’яток заповнилася під зав’язку. Пишіть заяву на відпустку, а ми підкажемо, з чого розпочати знайомство з Піднебесною.

Коли їхати до Китаю

Китай, не соромлячись, розташувався на трьох кліматичних поясах, займаючи більшу частину Східної Азії. Взимку, при середній температурі -10 ° C, можна покататися на лижах на курорті Ябулі або позасмагати при +22-25 ° C – на Хайнані, де в цей час сезон. Весною, на всій території країни, досить тепло, але парасолька стає незмінним аксесуаром під час прогулянок. Влітку встановлюється ідеальна погода для походів у гори, тривалих екскурсійних програм, але тільки не в Гуанчжоу, де в цей час вирують зливи та урагани. Ідеальний час для знайомства з китайськими мегаполісами – осінь. У цей час починаються паломництва до Тибету та медичні тури.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по Нінбо: що подивитись, корисні поради
Нінбо Нінбо в перекладі з китайської означає «спокійні хвилі».
Trips
Путівник Кашгаром: що подивитись, корисні поради
Кашгар Кашгар вважається найважливішим культурним та
Trips
Путівник по Гуйяну: що подивитись, корисні поради
Гуйян Гуйян – міський округ на південному сході
Trips
Путівник Циндао: що подивитись, корисні поради
Ціндао Ціндао, що в перекладі означає «Зелений острів»
Trips
Путівник Цзинхонгом: що подивитись, корисні поради
Цзінхун Цзінхун розташований в китайській провінції Юньнань.
Trips
Путівник по Харбіну: що подивитись, корисні поради
Харбін Харбін – головне місто в провінції Хейлунцзян
Trips
Путівник по Сіаню: що подивитись, корисні поради
Сіань Сіань – місто-загадка. Він дає можливість
Trips
Путівник по Емейшаню: що подивитись, корисні поради
Емейшань Емейшань — міський повіт, що включає крім
Trips
Путівник Сучжоу: що подивитись, корисні поради
Сучжоу Сучжоу розташований у східній частині Китаю
Trips

Інші визначні місця

Гора Тяньмень: інформація про об’єкт, поради туристам
Гора Тяньмень вважається однією
Trips
Шанхайська вежа: інформація про об’єкт, поради туристам
Шанхайська вежа – будівля майбутнього
Trips
Цзючжайгоу: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний парк Цзючжайгоу або
Trips