Дерев’яні церкви Карпат у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Карпатські гори відомі на всю Європу завдяки невимовним видам засніжених вершин, багаторічних лісів та карстових озер. А народ, який проживає в цих місцях, відрізняється самобутністю та вмінням високо підносити духовні аспекти життя. До нашого часу дійшло не так багато дерев’яних церков Карпатського регіону на території України та Польщі, але 16 із них наразі перебувають під охороною ЮНЕСКО.

21 червня 2013 року на 37 сесії комітету ЮНЕСКО представники цієї організації одноголосно внесли до Списку всесвітньої спадщини 16 унікальних дерев’яних церков, спорудження яких відноситься до XVI – XIX століття. Примітно, що 8 храмів розташовані на території Польщі, а ще 8 – на території України.

Основна проблема в тому, що з тих давніх часів залишилося справді мало дерев’яних храмів у Карпатах, багато хто став жертвами часу, вогню та простого вандалізму. Місцеві ЗМІ кажуть, що лише з 1991 року згоріло понад 70 церков. Тож ми можемо лише радіти, що хоч би ці 16 будуть під захистом ЮНЕСКО.

Спільне та різне в архітектурі та оформленні храмів

У кожній із цих споруд чітко простежуються елементи православної архітектури. Відмінності полягають лише в місцевих традиціях, які даються взнаки в кожному історико-культурному регіоні. Представлені типи архітектури: гуцульська, галицька, бойківський та лемківський.

Загальною складовою є внутрішнє оформлення церков, а особливо іконостасу. Кожна з них володіє дзвіницею, парафіяльною ділянкою, цвинтарем на прилеглій терасі та сторожовою будкою. Будівля храму формується з 3 ярусів, а на вершині знаходяться чотирикутні або восьмикутні башточки з куполами.

Церква Зіслання Святого Духа

Статус найбільш шанованої споруди русинського зодчества можна віддати церкві Зіслання Святого Духа, що знаходиться у с. Потелич Жовківського району Львівської області. Вона була зведена далекого 1502 року і вважається одним з перших і найкрасивіших храмів усієї України. А якщо вірити стародавнім переказам, то це місце мало особливу шану у Богдана Хмельницького, який відвідав ці місця у 1648 році.

Де зупинитися

Якщо ви маєте намір подивитися дерев’яні церкви Карпат, то постарайтеся завчасно забронювати житло. Особливу увагу приділіть  готелю Євроготель , який поєднує прийнятні ціни та гарне розташування практично у центрі Львова – звідси ви швидко дістанетеся до церков області.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук