Найкрасивіші бібліотеки світу – 25 архітектурних скарбів.

Те, наскільки цінним надбанням за всіх часів були книги, доводять бібліотеки світу, архітектура яких змушує завмирати від захоплення. І шанувальники сучасного дизайну, які віддають перевагу розкішному стилю бароко, дізнаються в цій статті про 25 найбільш вражаючих храмів інтелектуального і духовного розвитку людства.

Зміст

Бодліанська бібліотека (Bodleian Library)

Де знаходиться : Оксфорд , Великобританія
Одна з найстаріших та найбільших у Європі бібліотек розташована у п’яти будинках, кожна з яких має свою історію та архітектурні особливості. Багато туристів прагнуть потрапити до Школи богослов’я, щоб побачити її стелю – справжній шедевр середньовічної архітектури. Він складається з дуже складних лінерних склепінь з 455 ребрами, з’єднаними різьбленими босами. Ще одна популярна локація – Radcliffe Camera – читальний зал. Він розташований в увінчаній куполом трирівневої ротонді, створеної Джеймсом Гіббсом в англійському стилі паладіанського. А головний вхід до бібліотеки знаходиться у знаменитій Башті п’яти ордерів класичної архітектури, яка прикрашена розкішними колонами кожного з них.

Бібліотека абатства Адмонт (Admont Abbey Library)

Де знаходиться : Адмонт, Австрія
Збудована далекого 1776 року, вона й донині — найбільша бібліотека світу при монастирі. У її фонді налічується близько 200 000 примірників, 70 000 з них зберігаються в головному залі. Він був спроектований архітектором Йозефом Хюбер. Приміщення довжиною 70 м, шириною 14 м та висотою 13 м виконане у традиційних для стилю бароко білих та золотих тонах. Над ним височіють 7 куполів, стелі яких розписані фресками Бартоломео Альтомонте. Зі світлим оформленням зали контрастують статуї роботи Йозефа Штаммеля, вирізані з дерева та вкриті бронзовою фарбою.

Найвідоміша скульптурна група – The Four Last Things. Вона символізує Смерть, Страшний суд, Рай та Пекло. 48 високих вікон будівлі створюють оптимальне освітлення і дозволяють розглянути всі деталі розкішного інтер’єру.

Вражаючий інтер'єр бібліотеки абатства

Бібліотека абатства Адмонт © Yuri Turkov / Shutterstock

Статуї та книжкові шафи в бібліотеці абатства

Бібліотека абатства Адмонт © Yuri Turkov / Shutterstock

Центральна бібліотека Ванкувера (Vancouver Public Library)

Де знаходиться : Ванкувер, Канада
Це не просто окрема будівля, а цілий бібліотечний квартал, у серці якого основна дев’ятирівнева будівля прямокутної форми. Його оточує багатоповерхова радіальна стіна з колонами, що втілює образ давньоримського Колізею. У ній розміщені зони для читання та занять, з’єднані мостами з головною будовою.

Внутрішній скляний фасад виходить у замкнутий вестибюль, утворений колонадою. На даху знаходиться загальнодоступна зелена зона Phillips, Hager and North Garden, а на восьмому рівні розташовані північна і південна тераси. Частиною архітектурного ансамблю також є вежа федеральної офісної будівлі, заввишки 21 поверх. Авторами сміливого проекту, реалізованого у 1995 році, стали Моше Сафді та DA Architects.

Фасад бібліотеки ввечері у Ванкувері

Центральна бібліотека Ванкувера © vancouverok.com / Shutterstock

Бібліотека Джорджа Пібоді (George Peabody Library)

Де знаходиться : Балтімор , США
Книжковий фонд цього храму знань, розташованого в Університеті Джонса Хопкінса, налічує 300 000 томів. Будівлю в стилі грецького відродження було зведено 1878 під керівництвом архітектора Едмунда Лінда. У його центрі знаходиться атріум заввишки майже 19 м, який оточують п’ять ярусів, прикрашених кованими балюстрадами балконів. Величезна кількість природного світла приміщенню забезпечують решітчасті стельові вікна з важкого матового скла. А урочистий вигляд — чорно-біла мармурова підлога, коринфські колони та позолочені елементи декору, що включають класичний античний орнамент меандру.

Дослідницька бібліотека Університету Джона Хопкінса

Бібліотека Джорджа Пібоді © Andrea Izzotti / Shutterstock

Інтер'єр бібліотеки Пібоді

Бібліотека Джорджа Пібоді © ESB Professional / Shutterstock

Бібліотека Конгресу (Library of Congress)

Де знаходиться : Вашингтон , округ Колумбія, США
Маючи фонд зберігання, який перевищує 130 млн. одиниць, вона претендує на звання найбільшої бібліотеки у світі. Розташована одразу у трьох історичних будинках, з’єднаних підземними переходами. Але найкрасивіше і найстаріше з них – Thomas Jefferson Building. Воно було зведено у 1890-1897 роках у модному тоді архітектурному стилі beaux-arts. Його центральний портик оздоблений парними коринфськими колонами. Дах вінчає мідний купол із символічним позолоченим смолоскипом нагорі.

Бібліотека вважається однією з найрозкішніше декорованих споруд США. Для її обробки використовувалися 15 різновидів мармуру, граніт, бронза та червоне дерево. В оформленні внутрішніх приміщень брали участь понад 50 американських художників та скульпторів.

Thomas Jefferson Building

Бібліотека офіційно обслуговує Конгрес США . © Sean Pavone / Shutterstock

Центральна зала бібліотеки Конгрес США

Бібліотека Конгресу у Вашингтоні © upload.wikimedia.org

Королівська бібліотека Ескоріалу (Royal Library of El Escorial)

Де знаходиться : Сан-Лоренсо-де-Ель-Ескоріал, Іспанія .
Вона є частиною палацово-монастирського комплексу XVI століття Royal Site of San Lorenzo de El Escorial і вважається однією з найважливіших пам’яток іспанського Відродження. Її засновником став король Філіп II, а плануванням і виконанням проекту займалися найвидатніші архітектори того часу Хуан де Толедо і Хуан де Еррере.

Головний зал бібліотеки — галерея завдовжки 54 м. Вона поділена на 9 зон, кожна з яких прикрашена фресками, що символізують науку. Підлога в залі виконана з мармуру, а шафи для книг — із цінних порід дерев. Королівська бібліотека Ескоріалу — єдина у світі, де томи зберігаються корінцями всередину, щоб зберегти розкішні старовинні палітурки.

Бібліотека королівського монастиря Сан-Лоренцо-де-Ель-Ескоріал

Королівська бібліотека Ескоріалу © John_Silver / Shutterstock

Бібліотека палацу Мафра (Mafra Palace Library)

Де знаходиться : Мафра, Португалія .
Палац Мафра , побудований 1730 року, по праву вважається національним скарбом португальської архітектури. У 2019 році його було включено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Бібліотека займає один із найкрасивіших його залів. Це вишукане та світле приміщення, збудоване Мануелем Каетано де Соуза, має хрестоподібну форму. На перетині знаходиться склепіння, яке підтримують чотири витончені арки. Він прикрашений вирізаним із каменю зображенням сонця з людським обличчям у центрі. Підлога вимощена плиткою з рожевого, сірого та білого вапняку. Дерев’яні книжкові полиці у стилі рококо розташовані вздовж стін на двох рівнях, утворюючи відкриту галерею із поручнями. На них зберігаються близько 36000 томів у шкіряних палітурках, датованих XIV-XIX століттями.

Зал бібліотеки у стилі бароко XVIII століття

Бібліотека францисканського ордену у палаці Мафра © agsaz / Shutterstock

Бібліотека Тяньцзінь Біньхай (Tianjin Binhai Library)

Де знаходиться : Тяньцзінь , Китай
Ця неймовірна футуристична будова, зведена в 2017 році, дуже швидко стала однією з найвідоміших бібліотек планети. Усередині величезного атріуму, оточеного каскадом терасових книжкових полиць, знаходиться вкрита світлодіодними панелями біла сфера, що світиться. Вона є аудиторією для 110 відвідувачів.

Стеля головного читального залу над нею декорована склепінчастими арками, що ведуть до окулюсу. Зовнішнє оздоблення будівлі нагадує жалюзі. У центрі фасаду знаходиться овальне вікно неправильної форми, крізь яке видно сферу. Завдяки цьому незвичайному дизайнерському рішенню бібліотека отримала свою неофіційну назву — Око. П’ятиповерхова будова має площу 33700 м² і здатна вмістити до 1,2 мільйонів томів.

Бібліотека, що отримала прізвисько «Око»

Бібліотека Тяньцзінь Біньхай © cowardlion / Shutterstock

Апостольська бібліотека Ватикану (Vatican Apostolic Library)

Де знаходиться : Ватикан , Рим , Італія
Одна з найстаріших бібліотек у світі була офіційно заснована у 1475 році. На даний момент у ній зберігається понад 1,5 мільйона друкованих публікацій, 8300 інкунабул, 150000 манускриптів, 100000 гравюр, старовинних карт та малюнків, а також понад 300000 монет та медалей. З 1587 року бібліотека розміщується в будівлі, збудованій Доменіко Фонтану. У його архітектурі та інтер’єрах гармонійно поєднуються елементи класичного стилю, бароко та ампіру.

Внутрішній простір розділений на безліч розкішно декорованих залів. Найвідоміший із них — Salone Sistino. У розписі приміщень брали участь Гвідо Рені, Антон Рафаель Менгс, Чезаре Неббіа, Джованні Батіста Річчі, Якопо Цуккі та інші художники. Один із найвиразніших архітектурних об’єктів будівлі — легендарні гвинтові сходи, виконані за ескізами Джузеппе Момо.

Сикстинський зал бібліотеки Ватикану

Апостольська бібліотека Ватикану © Checco2 / Shutterstock

Парламентська бібліотека Handelingenkamer

Де знаходиться : Гаага , Нідерланди.
У цій незвичайній чотириповерховій будівлі, побудованій у XIX столітті Корнеліусом Хендріком Петерсом, зберігаються всі записи парламентських слухань та обговорень. І спроектовано воно так, щоб відвідувачам у денний час не знадобилися лампи для вивчення одного із 100000 томів. Природне світло тут щедро ллється через дах крізь купол, виготовлений зі свинцевого скла.

Внутрішнє приміщення оформлене у стилі голландського неоренесансу із вираженими китайськими мотивами. Про це свідчить велика кількість червоного, зеленого та золотого кольорів в обробці, а також використання зображень голови дракона та типових візерунків у декорі чавунних гвинтових сходів та кованих балюстрад.

Багатоярусний зал бібліотеки

Парламентська бібліотека Handelingenkamer © Maarten Zeehandelaar / Shutterstock

Королівський португальський читальний зал (Royal Portuguese Reading Room)

Де знаходиться : Ріо-де-Жанейро , Бразилія
Названа журналом Time четвертою за красою у світі, ця старовинна бібліотека – розкішний зразок архітектурного стилю неомануеліно. Фасад будівлі, що вперше відкрив свої двері для відвідувачів у 1887 році, виконаний з лісабонського каменю. Його прикрашають скульптури відомих португальських дослідників, мореплавців та письменників того часу, а також багата ліпнина та різьблення.

Архітектурна домінанта внутрішнього оздоблення читального залу — фантастичний купол із кольорового скла, з центру якого спускається кована люстра. Додаткові акценти розставляють позолочені арки та розташовані вздовж стін полиці для книг. Щодо останніх, то вони заповнені найбільшою колекцією португальських творів за межами цієї країни (350 000 томів).

Читальний зал Королівського португальського кабінету читання

Королівська португальська читальна зала © Donatas Dabravolskas / Shutterstock

Дівчина читає на сходах серед стелажів з книгами

Королівський португальський читальний зал © trip-well.ru

Національна бібліотека Чеської Республіки (National Library of the Czech Republic)

Де знаходиться : Прага , Чехія
Її резиденцією є Клементинум – комплекс будівель єзуїтського колегіуму, збудованих у XVIII столітті у стилі габсбурзького бароко. Однак тут розміщується лише половина бібліотечних фондів, що налічують 7 мільйонів книг. Серед них є дуже рідкісні екземпляри, наприклад одне з найдорожчих Євангелій у світі, вартість якого — 40 млн євро.

Зал Національної бібліотеки — найкрасивіший у Клементінум. Його витончені склепіння розписані фресками пензля Йозефа Гібла. Книжкові шафи, стіни та колони рясно прикрашені позолотою. У центрі приміщення розміщено колекцію старовинних глобусів. А вздовж стін на другому рівні — галерея з кутою балюстрадою.

Національна технічна бібліотека у Празі

Національна бібліотека Чеської Республіки © Forance / Shutterstock

Нью-Йоркська публічна бібліотека (New York Public Library)

Де знаходиться : Нью-Йорк , США .
Флагманська будівля бібліотеки – Stephen A. Schwarzman Building, розташована в центрі Манхеттена, на П’ятій авеню . Вхід у цей чудовий біломармуровий зразок архітектурного стилю beaux-arts охороняють парні статуї левів — Лорд Астор та Леді Ленокс (або Терпіння та Стійкість). Внутрішні приміщення будівлі вражають розмірами та красою оздоблення — високі арочні вікна, витончені колони, розкішні стельові фрески, ковані люстри та картини відомих художників, що прикрашають стіни.

Але головне — це 120 км дерев’яних книжкових полиць, на яких розміщено визначну колекцію томів, присвячених гуманітарним та соціальним наукам, а також образотворчому мистецтву. Найпопулярніші об’єкти бібліотеки – Астор Холл, ротонда McGraw, головний читальний зал Rose, кімната публічного каталогу Білла Бласса та зал Salomon.

Публічна бібліотека розташована у східній частині Брайант-парку

Нью-Йоркська публічна бібліотека © Ruben Martinez Barricarte / Shutterstock

Люди навчаються у публічній бібліотеці Нью-Йорка

Нью-Йоркська публічна бібліотека © Paper Cat/Shutterstock

Національна бібліотека Франції (National Library of France)

Де знаходиться : Париж , Франція
Одна з найдавніших бібліотек Європи була заснована ще в XIV столітті Карлом V Мудрим і на даний момент входить до найбільших у світі. Найбільш цінна та старовинна частина її зборів зберігається в історичній будівлі на вулиці Рішельє, колишньому палаці кардинала Мазаріні. Її головний читальний зал — Salle Labrouste, був названий на честь архітектора Анрі Лабруста, який побудував його в 1859-1875 роках. Він створив приголомшливу стелю з керамічних куполів, що спираються на витончені металеві колони. Крізь вікна-опейони у кожному їх у зал проникає денне світло.

Достойна пильної уваги та галерея Мазаріні, виконана у стилі бароко. Її стеля прикрашена позолоченою ліпниною і розписана фресками пензля Джованні Франческо Романеллі та Паоло Джісмонді. Оформленням стінних ніш займався італійський художник Гримальді Болоньєзе.

Архітектурні деталі публічної національної бібліотеки Рішельє

Національна бібліотека Франції © Isogood_patrick / Shutterstock

Інтер'єр Національної бібліотеки Франції

Національна бібліотека Франції © Anton_Ivanov / Shutterstock

Центральна бібліотека Калгарі (Calgary Central Library)

Де знаходиться : Калгарі , Канада
Без перебільшення, це незвичайна бібліотека світу — жоден подібний об’єкт не може похвалитися тим, що через нього проходить тунель для легкорейкових поїздів. А ще в її будівлі немає центрального входу — вона доступна з усіх вулиць, що його оточують. Фасад будівлі, зведеної у 2018 році, має складну форму, що нагадує рибу з великим спинним плавцем. Він покритий панелями, що чергуються з фритованого скла і алюмінію, що створюють гексагональні візерунки.

Центральна частина бібліотеки побудована навколо чотириповерхового атріуму, оточеного сходами та балюстрадами. Природне освітлення забезпечує величезне поличкове вікно. В обробці вхідних зон та інтер’єрів домінує червоний кедр із канадської провінції Британська Колумбія.

Нова головна публічна бібліотека Калгарі

Центральна бібліотека Калгарі © Jeff Whyte / Shutterstock

Інтер'єр нової Центральної бібліотеки Калгарі

Центральна бібліотека Калгарі © Primestock Photography / Shutterstock

Національна бібліотека Катару (Qatar National Library)

Де знаходиться : Доха , Катар
Футуристичний будинок було зведено у 2017 році за проектом лауреата безлічі архітектурних премій Рема Колхаса. У ньому зберігається понад мільйон екземплярів книг. Будова площею 42000 м ² розділена на три крила. Воно має незвичайну форму, створену кількома ромбоподібними фасадами. Їхні центральні частини виконані з гофрованих скляних панелей, що дозволяє забезпечувати внутрішні приміщення м’яким денним світлом.

Планування інтер’єру – вільне. Стелажі з книгами розміщені як багаторівневих ліній. Вони виготовлені з білого мармуру, як і покриття для підлоги. У центральній частині будівлі, у заглибленому на 6 м та оформленому травертиновими плитами просторі, знаходиться колекція цінних текстів та рукописів про ісламо-арабську цивілізацію.

Футуристичний будинок бібліотеки в Досі

Національна бібліотека Катару © kazakov.de

Національна бібліотека Катару розташована в Освітньому містечку в Аль-Райяні.

Національна бібліотека Катару © PremChokli / Shutterstock

Сучасна система освіти у Національній бібліотеці Катару в Досі

Національна бібліотека Катару © Photo Play / Shutterstock

Бібліотека Джироламіні (Girolamini Library)

Де знаходиться : Неаполь , Італія
Будівля була збудована у 1586 році і є частиною великого монастирського комплексу ордену ораторіанців. У фондах бібліотеки налічується близько 180 000 одиниць стародавніх книг, манускриптів, рукописів, а також періодичних видань та музичних партитур XVI-XIX століть. Вони розташовані на прикрашених різьбленням дерев’яних полицях, що займають два рівні. Над ними височіє склепінчаста стеля з розкішною ліпниною і фресками в стилі бароко.

2012 року бібліотека стала центром грандіозного скандалу, коли з’ясувалося, що протягом кількох років її фонди систематично грабували директор та його спільники. У ході розслідування вдалося повернути близько 80% вкраденого, але багато безцінних артефактів досі не знайдено.

Центральний зал бібліотеки з різьбленими та розписними стелями та стінами

Бібліотека Джіроламіні © cdn.shopify.com

Австрійська національна бібліотека (Austrian National Library)

Де знаходиться : Відень , Австрія
Вона була заснована в XIV столітті герцогом Альбрехтом ІІІ. Але будівля на території віденського палацу Хофбург, в якій вона зараз розташована, зведена набагато пізніше – в 1722, за наказом Карла VI. Фонд бібліотеки налічує понад 7,5 млн екземплярів книг, стародавніх папірусів, рукописів, карт, фотографій, плакатів та музичних партитур.

Справжня архітектурна перлина цього храму знань — Парадний зал, який вважається одним із найкрасивіших у світі. Приміщення довжиною близько 80 метрів і висотою майже 20 метрів вінчає купол, розписаний придворним художником Даніелем Граном. Його прикрашають статуї, мармурові колони, а також дві пари небесних та земних глобусів XVII століття, створених ченцем-францисканцем Вінченцо Коронеллі.

Вид на будинок Хофбург у Відні

Австрійська національна бібліотека © Maciej Czekajewski / Shutterstock

Люди в Австрійській національній бібліотеці зі старими розкішними меблями

Австрійська національна бібліотека © Radiokafka/Shutterstock

Інтер'єр старовинної бібліотеки в бароковому стилі Габсбурзької імперії

Австрійська національна бібліотека © agsaz / Shutterstock

Бібліотека імені Хосе Васконселоса (Jose Vasconcelos Library)

Де знаходиться : Мехіко , Мексика .
Проект цієї сучасної бібліотеки належить мексиканському архітектору Альберто Калач. Він об’єднує будову з розбитим довкола нього садом, площею 25000 м². Тут виростають понад 160 видів дерев та чагарників. Деякі читальні зали мають прямий доступ до зелених зон. Простір усередині будівлі складається з безлічі модулів, з’єднаних сходами, переходами та містками. Для його створення були використані сталь та бетон, а в обробці переважають мармур, граніт, дерево та скло.

Бібліотеку прикрашають кілька скульптур мексиканських художників. Найбільша і найпримітніша з них — Ballena. Вона підвішена на тросах у центрі і є штучним скелетом кита, створеним Габріелем Ороско з карбонату кальцію і смоли і покритий геометричними візерунками.

Полиці з книгами в Biblioteca Vasconcelos

Бібліотека імені Хосе Васконселосу © LukeandKarla.Travel / Shutterstock

Загальний план бібліотеки Хосе Васконселосу у Мексиці.

Бібліотека імені Хосе Васконселоса © Jessica Pichardo/Shutterstock

Бібліотека монастиря Виблінген (Wiblingen Abbey library)

Де знаходиться : Ульм, Німеччина
Монастир Виблінген був заснований ще 1093 року для ордена бенедиктинців. Але одна з найкрасивіших бібліотек світу з’явилася в ньому набагато пізніше — у 40-ті роки XVIII століття. Своєю розкішшю вона різко контрастує з більшістю об’єктів, що її оточують. І не дивно, адже створювалася вона саме з метою вразити приїжджих і використовувалася як парадне приміщення для прийому високопоставлених гостей.

Її зал із відкритою галереєю на другому рівні — чудовий зразок архітектури у стилі рококо. Його стеля прикрашена приголомшливою фрескою Франца Мартіна Куена і позолоченою ліпниною. На першому рівні розташовані 8 алегоричних скульптур, які уособлюють людські знання та божественну мудрість. Вони були майстерно вирізані з дерева Домініком Герменегільдом Гербергером і вкриті білою та золотою фарбами.

Бібліотека ордена бенедиктинців

Бібліотека монастиря Віблінген © bluesyemre.files.wordpress.com

Зал бібліотеки у стилі рококо

Бібліотека монастиря Віблінген © upload.wikimedia.org

Бібліотека Пікколоміні (Piccolomini Library)

Де знаходиться : Сієна , Італія
Вона була побудована в 1492 році, за дорученням архієпископа кардинала Франческо Пікколоміні Тодескіні, який згодом став папою Пієм III, і знаходиться в лівому нефі Сієнського кафедрального собору. Бібліотека призначалася для зберігання багатої колекції книг, зібраної його дядьком – папою Пієм II. Однак більшість із цих томів так ніколи тут і не з’явилися — нині вони знаходяться в інших сховищах Італії. Стіни та стеля бібліотечної зали повністю вкриті унікальними орнаментами та фресками пензля художника Пінтуріккіо.

Останні розповідають про найяскравіші епізоди з життя папи Пія II. У центрі зали розміщена скульптура Три грації (III століття н.е.), а вздовж стін розставлені вітрини з томами церковних градуалів, багато прикрашених мініатюрами.

Зал бібліотеки покритий фресками

Бібліотека Пікколоміні © Hani Santosa / Shutterstock

Бібліотека Страговського монастиря (Strahov Monastery Library)

Де знаходиться : Прага , Чехія
Одна з найкрасивіших історичних бібліотек світу розташована на території найстарішого монастиря Ордену ченців-премонстрантів, заснованого у XII столітті. Тут зберігається понад 200000 томів, у тому числі 1500 інкунабул. Для відвідувачів відкриті найкрасивіші її приміщення. Теологічний зал, де розміщені різні переклади та видання Біблії, був збудований у 1671-1674 роках у стилі раннього бароко — це найдавніша частина будівлі. Його прикрашають фрески Сіарда Носецького та унікальна ліпнина на стелі.

Тут можна побачити кілька старовинних глобусів. Аркові склепіння головного залу, що називається Філософським, досягають у висоту двох поверхів. 1794 року їх прикрасив своїми розписами австрійський художник Франц Антон Маульберч. Створені ним образи уособлюють духовний розвиток людства. Стіни зали займають різьблені книжкові полиці з горіхового дерева.

Філософський зал бібліотека Страговського монастиря у Празі

Бібліотека Страговського монастиря © anyaivanova / Shutterstock

Колекція старовинних книг і глобусів у залі з фресками.

Бібліотека Страговського монастиря © marcobrivio.photo / Shutterstock

Національна бібліотека Марчіана (Marciana National Library)

Де знаходиться : Венеція , Італія
Вона названа на честь покровителя міста – святого Марка. Знаходиться в одному з найкрасивіших будівель епохи Відродження у Венеції, розташованому навпроти Палацу дожів . і що складає з ним дивовижний архітектурний дует. В 1537 Якопо Сансовіно почав реалізацію проекту будівлі у вигляді двоярусної лоджії, але закінчив його кілька десятків років вже через інший італійський архітектор – Вінченцо Скамоцці.

Галерею з аркадою на першому поверсі цієї шляхетної світлої будівлі утворюють доричні колони, на другому — іонічні. На даху розташована балюстрада та «почесна варта» зі статуй. Інтер’єри розкішно оформлені бібліотеки. Стеля читального залу прикрашає 21 фреска у вигляді медальйонів, створених відомими венеціанськими живописцями. На стінах можна побачити полотна пензля Тіціана, Тінторетто та Андреа Ск’явоне. У Скульптурному залі виставлено колекцію античних статуй.

Національна бібліотека Святого Марка на площі Сан-Марко

Національна бібліотека Марчіана © SvetlanaSF / Shutterstock

Читальний зал бібліотеки Марчіана

Національна бібліотека Марчіана © scrinium.org

Бібліотека Трініті-коледжу Дубліна (The Library of Trinity College Dublin)

Де знаходиться : Дублін , Ірландія
Фонди найбільшої та найзначнішої бібліотеки Ірландії налічують близько 5 млн томів. Вона займає п’ять будівель, чотири з яких розташовані на території коледжу , а ще одна – у Госпіталі святого Джеймса. Найцікавішою в архітектурному плані є Стара бібліотека, споруджена в 1712-1732 роках. Тут знаходиться Довга кімната — один із найкрасивіших читальних залів світу. Її протяжність – 65 метрів.

Простір галереї на другому ярусі зали розділено витонченими колонами, які з’єднуються арками на обшиті деревом високій стелі. Це створює чудовий оптичний ефект. Перед кожною секцією книжкових шаф встановлені бюсти видатних письменників та вчених. Головний скарб бібліотеки – Келлська книга , написана кельтськими ченцями наприкінці VIII-початку IX століть.

Коридор в бібліотеці з бюстами і довгу стіну старих книг

Бібліотека Трініті-коледжу Дубліна © Benoit Daoust / Shutterstock

Довгий зал у старій бібліотеці Трініті-коледжу

Бібліотека Трініті-коледжу Дубліна © STLJB / Shutterstock

Бібліотека Жуаніна (Johannine Library)

Де знаходиться : Коїмбра , Португалія
Велична будівля в стилі бароко була збудована на початку XVIII століття за наказом короля Португалії Жуана V і названа на його честь. У ньому зберігається книжкова колекція Університету Коїмбри . – Близько 300000 томів. Центральний портик будівлі прикрашений чотирма іонічними колонами та пишним королівським гербом.

Старовинна бібліотека складається з трьох залів — червоної, синьої та оливкової, які з’єднані між собою багато декорованими арками. Їхні стіни практично до стелі покриті дворівневими дубовими книжковими шафами. На мармуровій підлозі розставлені столи з рожевого та ебенового дерева. А шкіряні палітурки книг та оббивка крісел дбайливо зберігаються з часу заснування закладу. Інтер’єр бібліотеки рясніє золотими елементами, а стелі вкриті розписами авторства лісабонських художників Сімоеса Рібейро та Вісенте Нуньєса.

Зал бібліотеки у стилі бароко

Бібліотека Жуаніна в історичному центрі Університету Коїмбри © agsaz / Shutterstock

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук