Основні системи бронювання авіаквитків

Системи бронювання авіакомпаній (ARS) – це платформи або програми, що підтримують контакт перевізника з пасажиром. Вони складаються з розкладу рейсів конкретної авіалінії, тарифів, готових бронювань та реєстрації квитків. Крім змісту даних, ARS взаємодіє та виводить актуальну інформацію до глобальних дистриб’юторських систем (GDS). Вони, у свою чергу, дозволяють туристичним агентствам та онлайн-порталам, які мають доступ до пультів ГДС, пропонувати своїм клієнтам послуги бронювання в режимі реального часу. Більшість посередників беруть інформацію та реалізують авіаквитки, а також номери в готелях, морські круїзи, прокат автомобілів, автобусні та залізничні квитки, саме через найбільші GDS.

Усі платформи дуже схожі за принципом роботи, але при цьому мають суттєві відмінності в інтерфейсі, командах (запитах), контенті, а іноді й тарифах. У цій статті ми познайомимо вас із основними дистриб’юторськими системами на ринку авіаперевезень та туризму.

Sabre

Перший у світі прототип ГДС під назвою SABRE system by IBM з’явився у Сполучених Штатах Америки у 1960 році. Його створенням займалися фахівці компанії IBM на замовлення American Airlines. Ця система призначалася тільки для бронювання авіаквитків і могла виконувати дуже велику кількість транзакцій, у тому числі обробляти до 83 000 щоденних телефонних дзвінків. У 1964 році вона була прийнята в роботу та перейменована на SABRE. Пізніше контент та функціонал системи були значно розширені та стали доступні туристичним агентствам. Весною 2000 року компанія Sabre Corporation стала незалежною від АА. Сьогодні близько 400 авіакомпаній розміщують свої ресурси на цій платформі. А головними партнерами вважаються Aeroflot, Aeromexico, Etihad Airways та American Airlines. Також через GDS Sabre свій контент продають понад 90 000 готелів.

Travelport (Galileo and Apollo)

Система Galileo – найменша за обсягом продаж серед провідних GDS. Її частка над ринком становить трохи більше 25 %. Сьогодні вона належить британській компанії Travelport, яка надає різноманітні функціональні та платіжні рішення в індустрії туризму. Передісторія створення платформи розпочалася 1971 року в США. Тоді авіакомпанія United Airlines запустила свою систему бронювання – Apollo. Через стрімке захоплення світового ринку двома американськими GDS (Sabre і Apollo) великі європейські перевізники British Airways, KLM, Alitalia, Austrian Airlines об’єднали зусилля і в 1987 році розробили власну систему бронювання — Galileo. Через 5 років обидві платформи опинилися у власності холдингу Covia та злилися під єдиним брендом Galileo International. У 2020 році в системі Galileo представлено понад 500 авіакомпаній,

Amadeus

Amadeus GDS — найбільша та найпрогресивніша система. Вона займає близько 40% ринку бронювання та 28% світового ринку IT-рішень для туристичної індустрії. Платформу Amadeus створили у 1987 році. Розробниками виступили 4 великі європейські авіакомпанії: німецька Lufthansa, Air France, іспанська Iberia та SAS. Головний офіс компанії Amadeus IT Group відкрили у Мадриді, а основний дата-центр – у баварському Ердінгу. У системі міститься інформація про 95% місць на рейсах регулярних перевізників з усього світу. До бронювання доступні близько 500 авіаліній, понад 100 000 готелів, безліч прокатників авто, 50 круїзних операторів, а також залізничні перевізники та страхові компанії.
Незважаючи на зручність та функціонал GDS, деякі авіакомпанії (і не тільки) поступово відмовляються від їхніх послуг на користь невеликих майданчиків або власних онлайн-рішень та розробок. Це з основним чинником — ціною. Природно, що глобальні системи бронювання не функціонують безкоштовно — їхню роботу частково оплачує кінцевий споживач, купуючи готовий продукт. А в умовах жорсткої конкуренції наявність додаткових зборів може бути вирішальною для клієнта при виборі перевізника, туроператора чи готелю.

Прогресивна система Amadeus

Amadeus GDS © airht.info

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук