Прогулянки Одесою – куди піти і що подивитись

Скільки всього сказано про Одесу, що, напевно, немає сенсу говорити, яке це чудове та яскраве місто. І не можна сказати, що в ньому головне – море чи Дерибасівська, чисельні пам’ятки чи театри, архітектура загалом чи окремо взяті ансамблі, а, може, люди, які славляться іскрометним гумором.

У нашій статті ми не розписуватимемо принади цього міста – це вже багато разів зробили до нас. А просто відкриємо завісу і постараємося бути максимально об’єктивними. Тож де погуляти в Одесі?

Прогулянки вулицями Одеси

Потьомкінські сходи та Приморський бульвар

Центр Одеси нагадує декорації з фільмів. Подолавши 192 ступені Потьомкінських сходів або піднявшись на ліфті-фунікулері, ви опиняєтеся на широкому Приморському бульварі, а прямо перед вами у всій красі височить монумент Де Рішельє (або пам’ятник Дюку) – людині, завдяки якій Одеса стала торговим портовим містом.

Тещин міст та бульвар Жванецького

Продовжити прогулянку Приморським бульваром можна, пройшовши до Тещиного мосту, бульвару Жванецького та колонади. Увечері з колонади відкривається дуже гарний краєвид на порт із численними вогниками.

Катерининська площа

Повернувшись, прогуляйтеся до Катерининської площі, де встановлено пам’ятник Великій Катерині та її соратникам (Потьомкіну, де Рибасу, де Волану та Зубову).

Провулок Чайковського

Далі Катерининською вулицею згортаємо в провулок Чайковського і опиняємося біля Одеського державного академічного театру опери та балету.

Біля будівлі Оперного театру неймовірно гарна архітектура у стилі бароко – схожі театри можна побачити у Львові та Відні. Якщо є можливість, то обов’язково завітайте до вистави в театрі або пройдіться з екскурсією всередині будівлі. Це справді того варте.

Дійшовши до кінця Чайковського провулка, ви опинитеся біля одеської мерії, пам’ятнику А.С. Пушкіну, і навіть трьох музеїв – археологічного, літературного та музею морського флоту.

Пушкінська та Дерибасівська вулиці

Пройшовши пару хвилин Пушкінською, можна звернути на ту саму Дерибасівську. Опинившись тут, багато туристів запитливо вигукують: «І все?», мабуть, очікуючи від цієї вулиці чогось особливого, небаченого і захоплення.

Вулиця вимощена бруківкою, багато магазинів, банків та салонів – ось ніби і вся Дерибасівська. Вона швидше славиться своєю історією, ніж зовнішнім виглядом. Як кажуть самі одесити: «Дерибасівською не ходять, Дерибасівською гуляють поступово».

Міський сад

Завершує вулицю Міський сад, де ви зможете сфотографуватися з 12-м стільцем та пам’ятником Леоніду Утьосову.

Пасаж

А навпроти саду знаходиться «Пасаж» — найкрасивіша споруда кінця позаминулого століття. Перші поверхи займають магазини (так було задумано спочатку), інші – однойменний готель.

Катерининська, Решилівська, Грецька та Ланжеронівська

Паралельно Катерининській вулиці розташована вулиця Рішельєвська, що перетинає Грецьку, Дерибасівську та Ланжеронівську вулиці. Ви можете вибрати свій варіант прогулянки Одесою.

Що псує центр Одеси? Так само, що й інші міста – рекламні вивіски, припарковані вздовж вулиці машини (іноді й на тротуарах), будинки, накриті сіткою або спеціальним банером, які реконструюються роками. Через все це центральні вулиці міста втрачають свій шарм.

Одеський морський вокзал

Одеський Морвокзал – чудове місце для прогулянки, особливо у спекотний літній вечір.

Золота дитина

Дорогою на Морвозкал встановлено пам’ятник «Золоте дитя», який презентували на честь 200-річчя Одеси. Подейкують, якщо доторкнутися до ноги цього гігантського пупса, чи станеш сильнішим, чи справдиться бажання – адже без легенди не можна.

Пам’ятник дружині моряка

На причалі ви зустрінете пам’ятник дружині моряка з дитиною на руках, зможете помріяти на літній терасі ресторану, подивитися на яхти, а також звідси вирушають катери (прогулянки можна зустріти дельфінів!).

Ринок Привіз та одеський гумор

О, це місце, про яке ви напевно чули тисячу разів, як про Мекку гумору. Але сьогоднішній ” Привіз ” далекий від того, що описаний в оповіданнях Валентина Катаєва. Ось, наприклад, як він описав типову торгівлю: «Вона кричала осипленим голосом: — Мадам, про що може бути? Таких бичків ви ніде не матимете! Хіба це бички? Це золото! — Дрібниця, — казала покупниця, зневажливо відходячи, — нема чого смажити. – Мадам, поверніться! Якщо цю рибу ви називаєте «нічого смажити», то я не знаю, у кого ви матимете більше!».

Якщо ви прийдете сюди з метою почути жарти-примовки, то вам це навряд чи вдасться. Ну, хіба що потрапите на кумедні цінники. А якщо все ж таки хочете вловити гостре слівце, спробуйте поторгуватися, тоді є шанси почути цей «одеський гумор».

ТЦ Новий Привіз

До речі, нещодавно відкрили торговельний центр «Новий Привіз» — тут і сучасні торгові ряди, і магазини одягу, і навіть тітка Соня у фартуху та зі зв’язкою бичків, що гордо стоїть серед рибних рядів. Якщо покласти у фартух монетку, то вам обов’язково пощастить.

Асоціація Одеси з гумором сягає своїм корінням у ті часи, коли тут проживали знамениті письменники-сатирики: Ільф і Петров, вищезгаданий Валентин Катаєв, Ісаак Бабель. Із сучасних, відомих нам гумористів – Михайло Жванецький, Нонна Гришаєва, Юрій Стоянов, Роман Карцев.

Безумовно, прості одесити також можуть пожартувати, але якщо ви очікуєте, що всю відпустку в Одесі ви реготатимете, тоді змушені вас засмутити – гумор тут не на кожному кроці.

Старі одеські дворики

Нагулявшись декоративно-красивим містом і накупавшись у морі, один вечір можете присвятити вивченню типових одеських двориків з усіх їх комунальним колоритом.

Ідучи центром міста і побачивши старий будинок, не полінуйтеся зайти в арку або підворіття. Ви опинитеся в Одесі початку та середини минулого століття. Раніше в самих флігелях не було санвузлів і всі зручності були на вулиці. Будівлі пізніших років вже планувалися з туалетом. Дехто живе тут династіями, незважаючи на занепале житло.

Катакомби

А ще тим, кому цікаво «копатися в минулому», рекомендуємо відвідати одеські катакомби – це колишні каменоломні, де видобували камінь та ракушняк для будівництва. Протяжність катакомбів – 2500 км, порівняно у Римі – 300 км, у Парижі – 500 км. Сюди організовують групові екскурсії, вхід виключно із провідником. Ви пройдетеся підземними лабіринтами і послухаєте цікаві історії. Інформацію про організаційні моменти легко знайти в Інтернеті.

То що таке Одеса? Курортне місто чи місце з історією? Мабуть, саме всі якості в сукупності роблять її такою особливою і привабливою. Якщо ви не гуляли Одесою, виправте це цього року. Тепер ви знаєте, що чекати від цього міста. Підібрати  готель у Одесі  на час вашого перебування можна на сайті Planet of Hotels.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук