Гора Рашмор: інформація про об’єкт, поради туристам

Твір мистецтва, створений динамітом, кувалдами та відбійними молотками. Дуже грубою, але дуже точно розрахованою силою. Гора Рашмор, мабуть, найамериканськіший символ із усіх нині існуючих. Його із задоволенням експлуатували у своїх роботах кіношники та музиканти, художники, рекламники та фотографи. Американських туристів тут чи не більше, ніж іноземних туристів, адже кам’яні лики чотирьох президентів США вже давно стали символом демократії та свободи людини, тих наріжних та вічних цінностей, що особливо шануються в цій країні.

Історія гори Рашмор

У перекладі з мови споконвічних мешканців цих місць, індіанців лакота, назва гори звучить досить символічно – Шість праотців. Але духи індіанських предків панували тут недовго. Наприкінці 19 століття на територіях, що належали індіанським племенам, було виявлено поклади золота і сюди ринули юрби охочих розбагатіти. Індіанців попросили перебратися до резервації, але вони відмовилися та підняли повстання. Воно увійшло історію під назвою Велика війна сіу і тривало 2 роки. Більшість індіанців просто винищили, а тим, хто вижив, довелося переселятися.

Свою теперішню назву гора Рашмор набула вже у 1930 році, на ім’я бізнесмена Чарльза Рашмора, який був одним з меценатів, які виділили на будівництво монумента величезну для того часу суму — 5000$. А ось ідея створення монумента спала на думку президентові історичного товариства штату Південна Дакота — Доану Робінсону. Він прагнув прославити рідний штат і залучити сюди більше туристів. Робінсон бачив на скелі статуї індіанців і ковбоїв, але скульптор Гутзон Борглум, який взявся втілити в життя амбітний проект, вибравши зовсім інших героїв — чотирьох американських президентів, чий внесок у розвиток країни та демократії найбільш високо оцінили нащадки.

Президенти гори Рашмор

  • Джордж Вашингтон — один із батьків-засновників США, герой війни за незалежність від Великобританії та перший обраний президент. Саме його обличчя з’явилося першим на скелі.
  • Томас Джефферсон — третій президент та один із авторів Декларації про незалежність. За нього територія країни зросла втричі. Його скульптуру довелося переробляти двічі через тріщини, які зіпсували перший варіант президентської особи.
  • Теодор Рузвельт – 26 президент США. Автори високо оцінили його внесок у розвиток бізнесу та держави в цілому. Його обличчя перебуває у поглибленні порівняно з колегами. Справа в тому, що при підриві скелі робітники трохи переборщили зі вибухівкою і відокремили більше каміння, ніж треба.
  • Авраам Лінкольн, 16 президент, який назавжди залишився в пам’яті нащадків як людина, яка скасувала рабство в США і не дозволила розколоти країну під час Громадянської війни.

Будівництво монумента

У 1924 році Гутзон Борглум виїжджає до гранітних пагорбів Блек-Хіллс, щоб особисто ознайомитися з натурою і вибирає для майбутнього монумента схил однієї з рівних скель, що складається з гладкого, дрібнозернистого граніту. Обернена на південний схід, вона мала чудове освітлення практично протягом усього світлового дня, що давало додаткові переваги.

Захисники довкілля виступали проти руйнування гори. Більше того, це місце було індіанською святинею. Однак отримати дозвіл все ж таки вдалося, будівельні роботи розпочалися у жовтні 1927 року. На той момент Борглуму вже було 60 років і до його смерті будівництво меморіалу було для нього головною справою.

Над гігантськими 18-метровими особами працювали одночасно 400 робітників. Їм доводилося довго стояти на ненадійних, що хитаються під поривами вітру, лісах, тримаючи в руках важкі інструменти. Щоб потрапити на своє робоче місце людям потрібно було подолати 506 ступенів. За 14 років роботи саме стільки години пішло на будівництво монумента, з гори було збито та спущено вниз близько 400 тисяч тонн граніту. Але при цьому жодний із робітників тут не загинув. Остання людина, яка брала участь у зведенні меморіалу, померла у віці 98 років у листопаді 2019 року.

Кінцева вартість меморіалу склала трохи менше ніж 1 млн. доларів. Хоча далеко не всі ідеї Борглума вдалося втілити у життя. Спочатку скульптор планував створити погрудні барельєфи та Зал рекордів, але його смерть у 1941 році, а потім вступ США до Другої світової війни та припинення фінансування, зупинили роботи на горі Рашмор. Монумент вважався завершеним.

Меморіал висічень на вершинах Чорних гір.

Національний меморіал на горі Рашмор © Jason Patrick Ross/Shutterstock

Цікаві факти про меморіал на горі Рашмор

  • Щорічно меморіал “Гора Рашмор” відвідують близько 2,5 мільйона людей. Найбільше людей тут збирається 3 та 4 липня, коли у США відзначають День Незалежності.
  • Територія Національного меморіалу займає понад 517 га і перебуває у віданні Служби Національних парків США.
  • До президентів гори Рашмор пропонували додати обличчя відомої активістки, яка захищає права жінок, Сюзен Ентоні. Але цю пропозицію Конгрес відхилив, та й сам Борглум не спалахнув такою ідеєю.
  • Корінні жителі Америки, індіанці, також запропонували Гутзону Борглуму увічнити у граніті їх вождя на ім’я Шалений Кінь, але відповіді так і не дочекалися. У підсумку, втілити задум у життя взявся його помічник Корчак Зюлковський і за 27 кілометрів від гори Рашмор почалося будівництво пам’ятника. Після 50 років роботи, у 1998 році було закінчено 26-метрову голову вождя. Зараз роботи над рештою тіла тривають і цей пам’ятник може стати найбільшим, понад 170 м у висоту, на планеті.
  • Ширина очей шкірного президента дорівнює 3 м 30 см, рота – 5 м 50 см, а довжина президентських носів сягає майже 6 м.
  • У 2005 році президентів добре вмили, вилучивши з них ликів лишайники, мох та інші органічні чагарники. До цього довгу годину на реставрацію та догляд за монументом уряд не виділяв жодних коштів. Наразі за станом скульптур слідкуватимуть спонсори.

Що подивитись, крім президентів

Окрім президентських ликів, на території Національного меморіалу “Гора Рашмор” інтерес туристів приваблює музей-студія скульптора. Тут зберегли інструменти, ескізі, плани та нариси годин будівництва меморіалу. Бажаючим демонструють фільми про створення визначної пам’ятки та показують, як скеля виглядала на різних етапах будівництва. Алея прапорів призведе до оглядової тераси, а ознайомча екскурсія з рейнджером президентською стежкою дозволить дізнатися багато цікавого про історію підкорення Дикого Заходу. По території традиційних поселень індіанців, відтворених тут з особливою ретельністю, можна тинятися годинами, а вибір сувенірів у магазинчиках може стати неабиякою проблемою. Відновити сили та підкріпитися можна біля кафе. Тут, до речі, роблять шалене ванільне морозиво за рецептом самого Томаса Джефферсона. Увечері,

Корисна інформація

Дістатись Скелі президентів США найпростіше з Рапід-Сіті. Там розташовано найближчий аеропорт. Потім на машині, спочатку шосе 16-А, потім шосе 244. Або на таксі, бо громадський транспорт сюди не ходити.

Об’єкти Національного меморіалу Рашмор відкриті для відвідування цілий рік, за винятком 25 грудня. Час роботи інформаційного центру та студії скульптора можуть змінюватися в залежності від пори року, інформацію краще уточнювати заздалегідь.

Оплата за вхід на територію не стягується, сплатити потрібно лише паркування автомобіля. Найкраща година для відвідування – вересень-жовтень, квітень-травень.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по островах Аутер Бенкс: що подивитись, корисні поради
Аутер Бенкс Аутер Бенкс (Зовнішні мілини) –
Trips
Путівник по Хілтон-Хед-Айленду: що подивитись, корисні поради
Хілтон-Хед-Айленд Хілтон-Хед-Айленд – невеликий американський
Trips
Путівник по Лонг-Айленду: що подивитись, корисні поради
Лонг-Айленд Гостинний Лонг-Айленд розташувався на півдні
Trips
Путівник по Санта-Каталіні: що подивитись, корисні поради
Каталіна Чарівно красивий острів Санта-Каталіна –
Trips
Путівник по Оаху: що подивитись, корисні поради
Природна скарбниця Гавайського архіпелагу Острів ідеальних
Trips
Путівник по Сан Хуан Айлендсу: що подивитись, корисні поради
Сан Хуан Айлендс Сан Хуан Айлендс –
Trips
Путівник по Мауї: що подивитись, корисні поради
Мауї Мауї – мальовничий курортний острів, що
Trips
Путівник островом Каталіна: що подивитись, корисні поради
Острів Каталіна Острів Каталіна розташований у водах
Trips
Путівник по Кауаї: що подивитись, корисні поради
Найдавніший гавайський острів Природні декорації для
Trips

Інші визначні місця

Морський заповідник Стеллваген-Банк: інформація про об’єкт, поради туристам
Морський заповідник, що охороняється
Trips
Концертний зал імені Уолта Діснея: інформація про об’єкт, поради туристам
Концертна зала імені Уолта Діснея
Trips
Музей Ізабеллі Стюарт Гарднер: інформація про об’єкт, поради туристам
Бостонський музей Ізабеллі Стюарт
Trips
Трамп Тауер: інформація про об’єкт, поради туристам
Башта Трампа (Trump Tower) — один
Trips
Міст Верразано: інформація про об’єкт, поради туристам
Міст Верразано (Verrazzano-Narrows
Trips
Активний відпочинок на Кі Ларго: інформація про об`єкт, поради туристам
Кі Ларго – популярне серед
Trips
Флетайрон білдинг: інформація про об’єкт, поради туристам
Флетайрон Білдінг (Flatiron Building)
Trips
Траса 66: інформація про об`єкт, поради туристам
  Траса 66 (Route 66) – перша
Trips
Маппаріум: інформація про об’єкт, поради туристам
Mapparium – приміщення у вигляді
Trips
Долина Монументів: інформація про об’єкт, поради туристам
Долина Монументів (Monument Valley)
Trips
Зоопарк Франклін-Парк: інформація про об’єкт, поради туристам
Franklin Park Zoo розташований
Trips
Науковий центр Орландо: інформація про об’єкт, поради туристам
Науковий центр Орландо (Orlando
Trips