Путівник Черкасами: що подивитись, корисні поради

Черкаси

На правому березі Кременчуцького водосховища розташоване місто Черкаси. Це обласний центр центральної України, місто з давньою та славною історією, край, оспіваний великим українським поетом Тарасом Шевченком. Затишні вулиці в обрамленні пишної зелені, величні храми, цікаві музеї — у Черкасах є що подивитись і чого здивуватися.

Путівник Черкасами: що подивитись, корисні поради

Населення Черкас

За даними 2015 року, у місті проживає 284 789 осіб. З них близько 83% – українці, 13% – росіяни, 0,5% – євреї. Більшість жителів міста (53,5%) — жінки.

Історія Черкас

Люди селилися на території сучасного міста ще з часів палеоліту. Щодо дати заснування Черкас не існує єдиної думки. Перші документальні згадки міста датуються XIII століттям. У другій половині XIV століття Черкаси входять до складу удільного Київського князівства. Разом із сусідніми містами Черкаси утворюють лінію оборони від кримсько-татарських набігів. Міська фортеця стала неприступною для військ кримського ханства. Татари не змогли взяти її під час своїх великих походів ні наприкінці XV-го, ні в середині XVI ст.

У XVI столітті Черкаси стають одним із оплотів українського козацтва. Центром міського життя у цей період був Черкаський замок. У другій половині XVI століття місто увійшло до складу Корони Королівства Польського.

Наприкінці XVIII століття Черкаси здобули Магдебурзьке право.

Після входження до складу Російської імперії наприкінці XVIII століття, у місто почали переселятися розкольники (старообрядці) з усієї Росії.

З другої половини ХІХ століття починається активний розвиток міста. Прокладається залізниця, з’являються лісопереробні, цукрові, машинобудівні підприємства, розвивається торгівля.

1918 року до Черкас прийшла радянська влада. Місто пережило Голодомор та сталінські репресії.

Друга світова війна завдала Черкасам сильних руйнувань. Але після війни місто швидко відновилося.

З 1991 року Черкаси – обласний центр незалежної України.

Найкращий час для поїздки до Черкас

У місті помірно континентальний клімат. Зими м’які, часто випадає сніг, але сніговий покрив тримається недовго. Середня температура повітря взимку -8 °С … -3 °С. Літо тепле, часто йдуть дощі. Температура повітря прогрівається до +19 ºС…+23 ºС. На початку червня до Черкас з’їжджаються байкери з багатьох країн світу на міжнародний байк-фестиваль “Тарасова гора”. На ньому виступають відомі рок-гурти, відбуваються спортивні змагання. Завершується свято грандіозним проїздом колони байкерів до могили Тараса Шевченка на Тарасовій горі у Каневі.

Любителі академічної музики приїжджають до Черкас на щорічний фестиваль «Музичні імпрези України». Він починається наприкінці весни та закінчується в середині листопада. У його рамках відбуваються виступи знаменитих виконавців, майстер-класи українських та європейських музикантів, спектаклі лялькових театрів.

Що потрібно зробити туристу в Черкасах

  • Побачити будинок Щербини. Особняк, збудований наприкінці XIX століття, виконаний у стилі неоренесансу. Чудова будівля прикрашена арочними вікнами, архітектурним декором та пишною ліпниною. Це одна з найстаріших будівель міста, що збереглися до нашого часу.
  • Прогулятися центральним парком міста «Сосновий бір». Він знаходиться на мальовничому березі Кременчуцького водосховища. Поблукайте його алеями, помилуйтеся невеликими озерами, зеленими галявинами. Однією з визначних пам’яток парку є арочний міст, який ще називають «Мостом закоханих».
  • Відвідати Свято-Михайлівський кафедральний собор. Найвищий православний храм України може вмістити одночасно до 12 тисяч людей. Він був збудований на початку 2000-х років у традиційному візантійському стилі. Біля собору знаходиться меморіальна каплиця на згадку про жертв сталінських репресій та пам’ятник зруйнованим храмам.
  • Переглянути буддистський храм “Білий лотос”. Єдиний буддистський храм у Європі був збудований у 1990-х роках. Згідно з місцевою легендою, під час його зведення було знайдено камінь із зображенням Будди у масці воїна. Місцеві жителі стверджують, що храм розташований у місці розламу земної кори. Внаслідок цього всередині будівлі створилося особливе магнітне поле.
  • Ознайомитись з історією краю в одному із найбільших краєзнавчих музеїв країни. Тут зібрано понад 106 тисяч рідкісних експонатів. Особливою популярністю відвідувачі мають зали природи регіону, археології, етнографії, історії. У музеї зберігаються цінні колекції ранніх друкованих видань, ікон, предметів козацької доби.
  • Помилуватися експонатами Художнього музею. У ньому зібрано понад 5 тисяч унікальних експонатів. Серед них – рідкісні ікони XVII століття, роботи таких майстрів живопису як Д. Дзаїс, Г. Гольпейн, Д. Нарбут. У музеї регулярно проводяться виставки та благодійні акції.
  • Спробувати місцеві страви. Замовте судака, запеченого в горщику, крученики зі свинини, вареники із сиром. Як десерт спробуйте сирники зі сметаною, вареники з вишнями та полуницею.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по Геніческу: що подивитись, корисні поради
Генічеськ На березі Азовського моря, біля коси Арабатська
Trips
Путівник Львовом: що подивитись, корисні поради
Львів Львів — західна туристична столиця України, місто
Trips
Путівник по Чернігові: що подивитись, корисні поради
Чернігів Кожен, хто побував у Чернігові, каже, що це
Trips
Путівник по Верховині: що подивитись, корисні поради
Верховина Верховина – селище міського типу в Івано-Франківській області.
Trips
Путівник по Затоці: що подивитись, корисні поради
Затока Затока — популярний курорт на Одещині, що сформувався
Trips
Путівник Яремче: що подивитись, корисні поради
Яремче Яремче — невелике місто в Івано-Франківській
Trips
Путівник по Скадовську: що подивитись, корисні поради
Скадовськ Скадовськ — невелике містечко в Херсонській
Trips
Путівник по Дніпру: що подивитись, корисні поради
Дніпро У серці України, на берегах глибоководної в
Trips
Путівник по Кропивницькому: що подивитись, корисні поради
Кропивницький Кропивницький (до 2016 р. Кіровоград)
Trips