Путівник по Фесу: що подивитись, корисні поради

Фес

Найстаріше імперське місто Марокко – Фес – зачаровує з першої хвилини. Тут унікальні пам’ятники старовини поєднуються з фешенебельними готелями та ресторанами. Сюди їдуть, щоб подивитися на найдавнішу у світі Медину, яка налічує понад 800 мечетей, кожна з яких — витвір мистецтва. А ще для того, щоб познайомитись із майстрами своєї справи — шкіряниками, які досі обробляють шкури тварин вручну. І для того, щоб скуштувати традиційний марокканський таджин. А де ще вас зустрінуть такі сонячно-скелясті краєвиди? Не випадково у Фесі знімали кілька серій бразильського культового серіалу «Клон», який був визнаний кращою експортною теленовелою і показаний у 90 країнах світу. Іншими словами, якщо ви захочете відпочити зі смаком і максимально змістовно, то вам однозначно – у Фес.

Путівник по Фесу: що подивитись, корисні поради

Визначні пам’ятки Феса

Це стародавнє марокканське місто називають найнесучаснішим на просторах арабського світу. Разом з тим, окрім сотень мечетей та палаців, звивистих вуличок та старомодних кіосків, у ньому є й споруди XXI століття: розкішні готелі, яскраві магазини та престижні ресторани.

Населення Фесу

Фес – друге за величиною місто Марокко (перше – Касабланка). Чисельність населення – понад 1 млн. осіб. Переважна більшість громадян – араби. Тут також проживають бербери та євреї. 99% мешканців сповідують іслам. Мови спілкування – арабська, іспанська, французька, дуже рідко – англійська.

Коротка історія

Перші згадки про Феса належать до 789 року. Існує кілька версій походження його назви. Найімовірніші з них дві. Перша – вплив назви «Фазаз». Воно відноситься до частини гірського хребта Середнього Атласу, який височіє поблизу. Друга версія передбачає, що місто названо на честь річки Фес, на берегах якої воно і було засноване. Першими поселенцями тут були мусульмани з Північної Африки та євреї. У 810 році Фес став столицею держави Ідрисідов (Королівства Фес).

І до кінця XII століття вже був, за тими мірками, великим містом — налічував 200 тисяч осіб.

При династіях Альморавідів і Альмохадів місто стало одним із найзначніших в ісламському світі. А за берберської династії Марінідів (XIV ст.) зміцнився як столиця Марокко. У цей час тут будуються нові будинки.

У XVI столітті Фес у складі Марокко був завойований Османською імперією та втратив столичний статус. Столицею став Марракеш. Це ще одне місто із «великої імперської четвірки» міст Марокко. Окрім Феса та Марракеша, сюди входять також Мекнес та Рабат. Взагалі Марракеш та Фес постійно змагалися за право називатися головним містом Марокко. Країна неодноразово розпадалася на «північ та південь», і в її історії був час, коли було дві столиці одночасно. Місто Рабат, яке є столицею сучасного Марокко, стало своєрідним компромісом у цій суперечці, яка не вщухала століттями.

До XIX століття місто активно розвивалося насамперед за рахунок торгівлі головними уборами — арабськими фесками. Ніде у світі не виготовляли нічого подібного, тому популярність цього товару була величезною.

В 1911 Фес був захоплений французами, а Марокко – розділений на французький та іспанський протекторати. 1912 року столицею стає Рабат. Відповідно, тут зосередилася індустріальна та економічна міць країни. А Фес зі своєю багатою історією, неповторними мечетями та палацами, унікальними ремеслами — законно утвердився у статусі туристичного центру. Сьогодні це популярне місце відпочинку для справжніх естетів.

Сучасний Фес підрозділяється на три частини: Фес-Ель-Балі (Старе місто), Фес-Дждід (місто від 1276) і Віль Нувель (Нове місто, засноване французами).

Бюджет поїздки

Перед поїздкою необхідно розрахувати приблизний бюджет, який знадобиться для подорожі:

Бронювання готелю Оренда квартири Проїзд у таксі Вартість бензину Середній чек у ресторані
від 64 $/ніч від 63 $/ніч Посадка – 0.52$, 1км – 0.47$ 1.09 $/літр 18 $ за двох

Найкращий час для поїздки до Фес

Квітень-жовтень та новорічні свята – туристичний сезон у Фесі. Влітку або на початку осені можна викупатися у теплих водах Атлантики. У розпалі літа тут досить спекотно – максимальна температура липня-серпня сягає +33 °C. Взимку – до +17 ° C, ночі – прохолодні. Дев’ятий місяць за місячним календарем – час Рамадану. Під час цього свята мусульманські заборони передбачають суворе утримання від їжі та води у світлий час доби – магазини закриті. Лише увечері у марокканських містах починається життя. Враховуйте це, плануючи поїздку до Фесу.

З Рамаданом також пов’язані свято розговіння та жертвопринесення — Ід ал-Кабір та Ашуру — свято бідняків та дітей, коли у місті організуються благодійні обіди, та виступають місцеві музиканти.

У червні у Фесі відбувається міжнародний фестиваль духовної музики, на який з’їжджаються виконавці з усього світу.

Що потрібно зробити туристу у Фесі

  • Побувати в Медині (Старому місті), яка вважається найбільшою в масштабах планети, і водночас найзаплутанішою. У ній близько 10 тис. вуличок та вулиць, 800 мечетей, сотні лавок та майстерень. Довжина стін, що оточують Старе місто, перевищує 70 км. Медіна поділяється на дві частини: Фес-ель-Балі (IX століття) та Фес-ель-Дждід, Нова медіна (XIV століття). Об’єкт включено до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
  • Побачити університет Аль-Каравін — найстаріший у світі діючий вищий навчальний заклад. Воно засноване у 859 році та занесено до Книги рекордів Гіннесса. Сучасний вигляд будинок набув у 1135 році. Усередині і зовні приміщення – арки і стіни з ажурними вставками і геометричними візерунками, що не повторюються. У Х столітті у знаменитому виші навчався не менш знаменитий Герберт д’Орільяк – майбутній папа римський Сильвестр II. Саме він популяризував такі відкриття як арабські цифри та астролябія – завдяки йому про них дізналася вся Європа.
  • Подивитися на найдавнішу мечеть – Карауїн. Вона була закладена разом із містом у IX столітті. Це друга за величиною мечеть Марокко. На жаль, увійти всередину іновірцю не вдасться – можна лише помилуватися визначною пам’яткою зовні.
  • Відвідати квартал Кожевніков. Феська технологія ручної обробки шкіри – особлива тема. Цій майстерності вже понад 1000 років. Тут досі зберігають і застосовують старовинні рецепти вичинки, передаючи їх із покоління до покоління. Для очищення шкір застосовують негашене вапно, а для м’якості вимочують сировину в курячому посліді. Побувавши в кварталі, все можна побачити на власні очі.
  • Захопитися красою Медресе. Цей мусульманський релігійний навчальний заклад був збудований у XIV столітті. Тішить те, що до нього можна входити не лише мусульманам. А подивитися всередині та зовні є на що. Медресе вражає багатством оздоблення: сходи – з оніксу, вхідні двері – з бронзовою обробкою, дерев’яний купол – з унікальним різьбленням, арабески – на стінах.
  • Помилуватися панорамою Феса з форту Бордж Норд. Ця найбільша оборонна споруда на околицях міста, побудована в 1582 році. Наразі тут розмістився музей зброї, в якому перебувають понад 5 тис. експонатів, що становлять військову культуру 35 країн світу. Після відвідин музею можна піднятися на оглядовий майданчик фортеці.
  • Ознайомитись з місцевою кухнею. У Фесі безліч ресторанів, кухарі яких начебто змагаються один з одним у майстерності. Вам залишається лише вибрати страву собі до душі. Спробуйте артишоки і нут з шафран, тушковані в таджині. Або курча, мариноване в рибному соусі та соку червоного винограду, з додаванням насіння селери, приправленого петрушкою та листям свіжої м’яти. Вам також сподобаються антрекот під соусом із блакитного сиру, бургер із котлетою із верблюжатини та сибас із чорним рисом.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по Рабату: що подивитись, корисні поради
Рабат Це красиве та гостинне місто біля підніжжя Атлаських
Trips
Путівник по Ес-Сувейру: що подивитись, корисні поради
Ессуейра Ессуейра розташована в Марокко на узбережжі
Trips
Путівник по Уарзазату: що подивитись, корисні поради
Уарзазат Уарзазат розташований у центрі Марокко.
Trips
Путівник по Агадіру: що подивитись, корисні поради
Агадір Агадір знаходиться на Атлантичному узбережжі
Trips
Путівник по Марракешу: що подивитись, корисні поради
Марракеш Марракеш – одна з чотирьох історичних столиць
Trips
Путівник Танжером: що подивитись, корисні поради
Танжер Багата історія старовинного Танжера зробила
Trips
Путівник Марокко: що подивитись, корисні поради
Марокко Марокко сьогодні, як і раніше, залишається
Trips