Путівник по Катманду: що подивитись, корисні поради

Катманду

Роки, століття і навіть тисячоліття мало змінили зовнішній вигляд Катманду — величні храмові комплекси та палаци, давні боги та їхні живі втілення, фарби, наче приглушені пилом віків. Це своєрідне перехрестя буддизму та індуїзму. Цивілізація лише додала шуму та суєти на його вулички, а автомобілі трохи потурбували священних корів і приглушили мелодійний передзвін ритуальних дзвіночків. Навіть стихія, яка періодично відчуває на стійкість стародавнє місто, не змогла стерти його з лиця землі — люди рано чи пізно відновлювали зруйновані святині. Так буде й цього разу. Катманду знову затягує страшні рани, завдані останнім землетрусом, який не зламав ні місто, ні його мешканців. Життя триває, а місто знову й знову чекає у гості — йому є чим дивувати та захоплювати.

Путівник по Катманду: що подивитись, корисні поради

Райони Катманду

На сьогодні Катманду розділено на 32 райони і практично в кожному з них можна знайти масу цікавого. Але, враховуючи той факт, що час поїздки зазвичай обмежено варто зосередитися на таких районах як Тамель, Патан і Боуда. Прогулюючись ними можна отримати повне уявлення про Катманду, познайомитися з основними пам’ятками та придбати сувеніри.

Визначні місця Катманду

Катманду в цілому є однією величезною екзотичною пам’яткою просто неба — площа Дурбар, Кумарі-Гхар, Хануман-Дхока, Боднатх, Сваямбунатх, Пашупатінатх, сад Мрії.

Населення Катманду

Катманду не лише столиця, а й найбільше місто країни. Менш ніж за 30 років його населення збільшилося більш ніж удвічі, і тенденція до зростання зберігається. Переважна більшість населення працює у таких галузях як харчова та текстильна, а останнім часом на лідируючі позиції виходить туризм. Основні релігії — індуїзм (майже 90%) та буддизм (близько 10%), є сикхи, мусульмани та християни. Неварі поклоняються водночас і Шиве та Будді, абсолютно не конфліктуючи з релігійних приводів.

Коротка історія

Столиця Непалу розкинулася на дні колишнього озера, з усіх боків оточеного горами. Буддисти вірять, що це Манджушрі своїм мечем прорубав гірський хребет і води озера пішли крізь розлом, що утворився. Індуїсти стверджують, що гряду своєю блискавкою розсунув Крішна. Долину, що утворилася таким чином, відразу ж заселили місцеві племена, що утворили народ неварі. Катманду було засновано правителями з династії Лікчаві. І сталося це у 723 році. Місто швидко розросталося і зайняло чільну позицію в торгівлі між Тибетом та Індією.

У 12 столітті на зміну Лікчаві приходить династія Малла. Під час її правління Катманду випадає чимало труднощів — набіги хасів і мусульман, руйнівні землетруси.

Однак до 18 століття (кінцю епохи Малла) Катманду відновлює свої позиції і навіть стає столицею королівства Горкха. Саме до цього періоду належать усі видатні архітектурні пам’ятки.

У 19 столітті, внаслідок кривавої різанини, до влади приходить нова династія – Рана. Її правління, відзначене тиранією, експлуатацією та релігійними переслідуваннями, тривало до середини 20 століття.

Катманду був чи не найізольованішим містом у світі до 1953 року, поки династію Рана не повалили, а влада перейшла до королівської монархії, яка встановила дипломатичні відносини з іншими країнами.

Примітно, що першими туристами, які відкрили Непал загалом і Катманду, зокрема, були хіпі.

Бюджет поїздки

Перед поїздкою необхідно розрахувати приблизний бюджет, який знадобиться для подорожі:

Бронювання готелю Оренда квартири Проїзд у таксі Вартість бензину Середній чек у ресторані
від 38 $/ніч від 48 $/ніч Посадка – 2.21 $, 1км – 0.66 $ 0.96 $/літр 13 $ за двох

Що потрібно зробити туристу в Катманду

  • Побачити Палацову площу Дурбар. Це унікальне місце, де сконцентровано щонайменше півсотні унікальних пам’яток. Навіть з огляду на те, що не всі вони пережили останній землетрус 2015 року, тут можна провести весь день. Зайти до палацу Хануман-Дхока, оглянути цілий комплекс храмів, присвячених мавповому богові Хануману, пагоди, помилуватися унікальними барельєфами.
  • Погуляти вузькими вуличками непальської столиці, заглядаючи у всі дворики, не боячись загубитися, і спостерігати за життям непальців. Перейнятися, вразитися, перекусити в невеликій кафешці найпоширенішою стравою момо (місцевим аналогом пельменів з начинкою з курячого або буйволиного м’яса), або випити чашку чаю масалу.
  • Подолати 365 ступенів, піднявшись до підніжжя Сваямбунатх, або до храму Мавп. Вік найбільшої ступи з Оком Будди – близько 2000 років. Кажуть, що сказані тут мантри набагато ефективніші, ніж у будь-якому іншому місці. Крім буддистської святині заразом розгляньте місто з висоти, а за хорошої погоди — ще й вершини Гімалаїв. Але підйом займає хвилин 15 і при цьому здається, що сходів набагато більше.
  • Обертаючи молитовний барабан, обійти ще одну величезну святиню буддизму Тибету — ступу Боднатх. Вважається, що це енергетично особливе місце. Навіть не маючи жодного відношення до буддистської віри, можна загадати тут бажання і отримати дуже пристойний шанс на його втілення у життя. Ну, а ті, хто не вірить у силу думки та бажання, просто можуть насолодитися надзвичайною красою стародавньої культової будови, виконаної у формі Мандали.
  • Познайомитись із зразком індуїстської архітектури — храмом Пашупатінатх. Це святилище Шиви розташоване біля берегів річки Багматі. Сюди щодня стікаються тисячі паломників, сподіваючись отримати благословення. А ще тут, просто просто неба, спалюють померлих. Оскільки бути кремованим у цьому храмі величезна честь, то процес тут не припиняється. Попіл скидають у річку. Спостерігати обряд кремації можна з протилежного берега річки, вхід в основний храм дозволяється тільки індуїстам. Але це місце не для вразливих людей.
  • Дочекатися появи живого втілення богині Кумарі біля храму Кумарі-Гхар. Вхід до нього для туристів закритий, а от побачити, як маленька дівчинка, відібрана жерцями за одними відомими ознаками, вигляне у вікно — цілком реально. На балкон палацу у внутрішньому дворику вона виходить об 11 та 16 годині. Місцеві кажуть, що погляд юної богині дарує успіх.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Агадіру: що подивитись, корисні поради
Агадір Агадір знаходиться на Атлантичному узбережжі
Trips
Путівник Лейпцигом: що подивитись, корисні поради
Величне місто Німеччини Лейпциг — перлина Саксонії
Trips
Путівник Мадридом: що подивитись, корисні поради
Мадрид У самому серці Іспанії, на берегах тихої річки
Trips
Путівник по Шарм-ель-Шейху: що подивитись, корисні поради
Шарм ель шейх Шарм-ель-Шейх немов просякнутий теплом
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Галерея Лафайєт: інформація про об’єкт, поради туристам
Галерея Лафайєт у Парижі — розкішна пам’
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips