Путівник по Узбекистану: що подивитись, корисні поради

Узбекистан

Узбекистан — країна давня та самобутня. Корінне населення ніколи не кочувало, вело осілий спосіб життя. Узбеки роками будували будинки, розвивали торгівлю та сільське господарство. Тут життя завжди било ключем, а все завдяки вигідному географічному розташуванню Узбекистану – практично у центрі Великого шовкового шляху. У давнину, через його територію, по безкрайніх пустелях, йшли нескінченні каравани верблюдів з товарами з Азії до Європи і назад. Сьогодні туристи вирушають сюди, щоб спробувати плов з баранини, манти та шурпу, купити справжні витвори мистецтва на місцевому ринку — глиняний посуд із розписом, шкіряні сумки та кольорові килими та просто відчути дух сходу на тлі чудової природи.

Путівник по Узбекистану: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Республіка Узбекистан знаходиться в центрі Середньої Азії, у міжріччі Амудар’ї та Сирдар’ї. На північному сході республіка межує з Казахстаном, на сході та південному сході – з Киргизстаном та Таджикистаном, на заході – з Туркменістаном, на півдні – з Афганістаном. Природа країни поєднує гори і рівнини, між якими розташовані мальовничі долини.

Адміністративно-територіальний поділ Узбекистану характерний кількома рівнями. Перший – включає 12 областей, автономну Республіку Каракалпакстан та місто центрального підпорядкування – Ташкент. У свою чергу, області країни та Республіка Каракалпакстан діляться на райони та міста обласного підпорядкування.

Де і що подивитись

Багато міст Узбекистану розпочали своє існування ще до нашої ери. Звісно, ​​споруди на той час не збереглися донині. Але побачити архітектуру 13-14 століть тут цілком реально.

Ташкент

Ташкент (у перекладі з узбецького – кам’яне місто) – столиця Узбекистану та найбільше місто республіки. Оскільки на Сході життя вирує навколо базарів, ринок Чорсу є обов’язковим місцем відвідування для тих, хто опинився в Ташкенті. Він процвітає з часів Середньовіччя і дозволяє по-справжньому поринути у атмосферу східного світу. На його прилавках можна побачити величезні кавуни, дині з чарівним ароматом, стиглі помідори, насичено-зелені трави, строкаті тканини, килими та неймовірної краси розписний посуд. Лідируючі позиції серед найбільш відвідуваних місць Ташкента займає Ботанічний сад. Завдяки м’якому клімату, він відкритий для гостей цілий рік. Його територія поділена на 5 зон, кожна з яких моделює природні комплекси Східної та Центральної Азії, Північної Америки, Європи та Далекого Сходу. Пересуватися містом найкраще на метро.

Бухара

Ще одне велике місто Узбекистану – Бухара, яке самі узбеки називають священним. Старе повір’я говорить: “На всі мусульманські міста опускається благодатне світло з неба, а над Бухарою він піднімається до неба”. А все тому, що тут знаходиться неймовірна кількість мечетей, а також усипальниці ісламських святих. На особливу увагу в місті заслуговує його стара частина, в якій зосереджено понад 170 пам’яток архітектури та історії. Прогуляйтеся площею Лябі-Хауз, відвідайте мечеть Калян, загляньте в Середньовічні лазні, захопитеся красою медресе Нодір-Діван-Біги і залиштеся тут на вечерю. Бухара дарує відчуття казки – настільки тут все чарівно та красиво.

Самарканд

Самарканд – третій за величиною та чисельністю населення в Узбекистані та одне з найдавніших міст на планеті. Понад 2000 він був центральним пунктом на Великому шовковому шляху, з’єднуючи Китай і країни Середземномор’я. Багато хто їде сюди, щоб на власні очі побачити знаменитий Регістан, який у середні віки служив центральною площею. Він являє собою архітектурний ансамбль, що складається з трьох медресе, що приголомшують своєю красою — Тілля-Карі, Улугбека та Шердора. Також на увагу туристів заслуговує мечеть Бібі-Ханим та меморіальний комплекс Шахі Зінда, який місцеві називають «вулицею-цвинтарем». У мавзолеї спочивають мусульманські святі, родичі знаменитого правителя Тимура, релігійні діячі, мислителі та філософи. Комплекс включено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Хіва

Хіва – унікальне місто, яке зберігає в собі багатовікову історію. Дістатися до нього непросто – треба подолати пустелю Кизилкум. Він зручний для туристів тим, що більшість визначних пам’яток сконцентровані у внутрішньому місті Ічан-Кале. Тут розташовано 60 пам’ятників, датованих 16-20 століттями. Більшість медресе, мечетей, мінаретів та палаців Хіви відносять до епохи існування однойменного ханства (17-19 століття). Зодчі створили в місті унікальні по красі архітектурні будівлі, тому насолоджуйтеся їхньою різноманітністю, неквапливо прогулюючись його вузькими вуличками. Символ міста – мінарет Кальта-Мінор, стародавній пам’ятник заввишки 29 метрів. Будівлю недобудовано, тому місцеве населення створило безліч легенд, у кожній з яких пояснюється своя причина незавершеності проекту. Поспішіть сюди на екскурсію і все дізнаєтесь самі.

Термез

Термез – найпівденніше місто Узбекистану. Неподалік від нього знаходиться знаменитий «Міст Дружби», який поєднує Узбекистан з Афганістаном. Саме ним здійснювалося виведення військ після закінчення 10-річної війни. Багато туристів приїжджають сюди, щоби вшанувати пам’ять загиблих солдатів. Це місто неодноразово буквально прали з землі. Тому почати знайомство варто з відвідування Археологічного музею, відкритого в 2002 році, який зібрав величезну кількість артефактів різних часів. Також цікаво буде побачити буддійський храмовий комплекс Фаяз-Тепе (1-3 ст. до н. е.), відвідати заповідник Арал-Пайгамбар та родинну усипальницю місцевих сейїдів.

Національні особливості мешканців Узбекистану

  • Узбеки з давніх часів займаються торгівлею і знають, що клієнт завжди має рацію.
  • “Чай не п’єш, звідки сили візьмеш?” – крилатий вираз узбеків. Вони не відпускають гостей з дому, не почастувавши їх чашкою цього напою.
  • Плов для місцевих жителів – не просто страва, а частина культури, національний символ. 2016 року страву включили до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
  • Жінки не можуть сидіти за одним столом із чоловіками, їм виділяють окреме місце.
  • Узбеки одружуються за згодою батьків. Навіть у 21 столітті мало хто зважиться самостійно вибрати собі другу половину.

Визначні пам’ятки

Найбагатша і майже незаймана часом архітектурна спадщина давньої східної землі, приваблює туристів до Узбекистану. Його мечеті, медресе та мінарети — історичні декорації, які досі наповнені життям.

Найкращий час для поїздки до Узбекистану

Найкращий час для поїздки до Узбекистану — період з квітня по червень або з вересня по жовтень. Середня температура вдень +19 °C, вночі – +14 °C. Весною все навколо цвіте, зеленіє і стоїть чудова погода. Якщо вирушити восени, то з’явиться можливість спробувати знамениті кавуни, дині та свіжі фрукти. У липні-серпні спекотно, стовпчик термометра може піднятися до +39 °C. Тому якщо запланували поїздку на цей час, то найкраще вирушити в гори.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Путівник Мадридом: що подивитись, корисні поради
Мадрид У самому серці Іспанії, на берегах тихої річки
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips