Путівник Полтавою: що подивитись, корисні поради

Полтава

Полтава — затишне та тихе місто, відоме своєю гостинністю, багатою історією та любов’ю до давніх традицій. Тут вас завжди зустрінуть з посмішкою і нагодують найсмачнішими фірмовими галушками. Полтаву вважають колискою української творчості та важливим культурним центром України. Саме тут народилися, жили та творили знамениті українські письменники Іван Котляревський та Панас Мирний. Щоб познайомитися з історичною частиною міста, не забудьте приділити час його численним музеям. А щоб побачити Полтаву у всій красі — поблукайте зеленими парками, підніміться на оглядовий майданчик Біла альтанка і просто насолодитеся міським колоритом під час піших прогулянок.

Путівник Полтавою: що подивитись, корисні поради

Райони Полтави

Полтава ділиться на 3 адміністративні райони: Київський, Подільський та Шевченківський. Київський район займає північну, північно-західну та центральну частини міста. Тут знаходиться одна з головних визначних пам’яток міста, яка знаходиться під захистом ЮНЕСКО — державний історико-культурний заповідник Поле Полтавської битви. Він включає Музей історії Полтавської битви та комплекс пам’яток, пов’язаних із битвами.

Подільський район розкинувся у східній частині міста, у долині річки Ворскли. На його території розташовані підприємства, будівельні організації, стадіони, водно-спортивні бази. Також тут можна знайти ресторани та невеликий міський пляж. Однією з головних архітектурних пам’яток району є Хрестовоздвиженський монастир.

Шевченківський район знаходиться у центральній та південно-західній частині міста, а також є його культурним та історичним центром. Тут знаходиться одна з найпопулярніших міських пам’яток — альтанка Біла альтанка, яка є головним оглядовим майданчиком Полтави. Саме звідси відкриваються найкрасивіші панорами міста. Район може похвалитися кількома парками: Корпусним, Сонячним, Перемоги та Березовим сквером. Ще тут можна знайти кілька музеїв, пам’ятників, театрів та бібліотек.

Коротка історія Полтави

Історія Полтави сягає глибокої давнини. Тут були стоянки первісних людей ще 15 тисяч років тому. 1174 року в писемних джерелах згадується населений пункт Лтава. Вважається, що свою назву місто отримало від притоку Ворскли – річки Лтави або Олтави. Під час монголо-татарської навали у XIII столітті Лтава була зруйнована і якийсь час не згадувалась у джерелах. На початку XV ст. місто знову почали згадувати вже під назвою Полтава. У XVII столітті він отримав місцеве самоврядування – магдебурзьке право.

Значною для історії міста подією стала Полтавська битва у 1709 році, яка вирішила результат Північної війни зі Швецією. З того часу Полтаву стали називати «містом російської слави». З початку XVIII століття місто почало забудовуватися та поступово перетворилося на розвинений культурний, торгово-ремісничий та духовний центр України.

У ХІХ столітті Полтава почала активно розвиватися. Тут з’явилися нові освітні та культурні заклади, лікарні та музеї. А на початку XX століття у місті було вже понад 50 промислових виробництв.

18 вересня 1941 року Полтава була захоплена фашистами. 23 вересня 1943 року її було звільнено Радянською армією. Під час бойових дій центр міста був практично весь зруйнований – відновлювальні роботи тривали до 1958 року. У 1944-1945 роках аеродром міста використовувався важкими бомбардувальниками ВПС США в ході операції «Френтік».

Після розпаду СРСР 1991 року Полтава увійшла до складу України, ставши важливим культурним центром країни.

Найкращий час для поїздки до Полтави

У Полтаві панує помірно континентальний клімат, з теплим літом та досить прохолодною зимою. Найбільш комфортним часом для подорожі до цього міста будуть літо, рання осінь чи пізня зима. Середні температури влітку досягають +25-30°С. У вересні та на початку жовтня погода порадує туриста м’яким сонцем та температурою повітря від +10°С до +20°С. У цей час буде приємно гуляти у парках, спостерігаючи особливо гарні осінні краєвиди. Навесні найтепліші дні, як правило, починаються з кінця квітня-початку травня. У цей час температура повітря коливається не більше +15 – +20°С.

Приїжджаючи до Полтави, можна застати цікаві фестивалі та свята, які супроводжуються масовими народними гуляннями. Наприклад, 23 вересня тут святкують День міста. На честь цієї події зазвичай організовують концертну програму та фестиваль вуличної їжі.

У червні проходить фестиваль «Полтавська галушка», під час якого гості можуть взяти участь у конкурсах та майстер-класах, а також спробувати всілякі варіації національної страви.

Чим зайнятися у Полтаві

  • Вдосталь наїстися знаменитих полтавських галушок в одному з місцевих ресторанів чи кафе.
  • Прогулятися Корпусним парком — улюбленим місцем відпочинку полтавців, і влаштувати пікнік у тіні густих зелених дерев.
  • Перейнятися настроєм іншої епохи в садибі Івана Котляревського.
  • Побачити Полтаву у всій красі, піднявшись до Білої альтанки. Умиротворена атмосфера та чудові види – головні фішки цього місця.
  • Сфотографуватися, сидячи в ложці Пам’ятника галушкам.
  • Відвідати Краєзнавчий музей, який налічує 40 музейних залів та понад 200 тисяч експонатів. Сама будівля музею виконана у стилі українського модерну, тому зовнішній вигляд споруди теж змусить привернути до себе увагу.
  • Помилуватися архітектурними пам’ятками міста. Серед них Будинок Бахмутського (Арабський палац), Хрестовоздвиженський монастир, Макаріївський собор, каплиця Пантелеймона Цілителя.
  • Заглибитись в історію у заповіднику Поле Полтавської битви.
  • Усамітнитися з природою в міському дендропарку.
  • Здійснити поїздку до Полтавських пірамід-усипальниць, що знаходяться на околицях міста — селах Комендантівка та Березова Рудка. Аналогів подібних споруд немає ніде у Європі.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по Геніческу: що подивитись, корисні поради
Генічеськ На березі Азовського моря, біля коси Арабатська
Trips
Путівник Львовом: що подивитись, корисні поради
Львів Львів — західна туристична столиця України, місто
Trips
Путівник по Чернігові: що подивитись, корисні поради
Чернігів Кожен, хто побував у Чернігові, каже, що це
Trips
Путівник по Верховині: що подивитись, корисні поради
Верховина Верховина – селище міського типу в Івано-Франківській області.
Trips
Путівник по Затоці: що подивитись, корисні поради
Затока Затока — популярний курорт на Одещині, що сформувався
Trips
Путівник Яремче: що подивитись, корисні поради
Яремче Яремче — невелике місто в Івано-Франківській
Trips
Путівник по Скадовську: що подивитись, корисні поради
Скадовськ Скадовськ — невелике містечко в Херсонській
Trips
Путівник по Дніпру: що подивитись, корисні поради
Дніпро У серці України, на берегах глибоководної в
Trips
Путівник по Кропивницькому: що подивитись, корисні поради
Кропивницький Кропивницький (до 2016 р. Кіровоград)
Trips