Путівник Сумами: що подивитись, корисні поради

Суми

Місто Суми знаходиться у північно-східній частині України та є адміністративним центром Сумської області. Він лежить на берегах річки Псел — там, де до неї впадає річка Сумка. Місто не дуже велике за розмірами, але красиве і затишне. У Сумах, можливо несподівано для себе, турист знайде масу цікавого. У місті у великій кількості збереглися пам’ятки архітектури кінця XIX – початку XX століть. Тут мандрівник виявить кілька цікавих зразків церковної архітектури, чотири з яких можна, без перебільшення, назвати чудовими. У Сумах є непоганий краєзнавчий музей і просто чудовий художній. Мальовничий Псел, парки та квітники, фонтани, пам’ятники, скульптури, кафе, ресторани, клуби – у цьому місті є, на що подивитися та де відпочити.

Путівник Сумами: що подивитись, корисні поради

Райони Сум

Адміністративно місто ділиться на два райони – Ковпаківський та Зарічний. З туристичної точки зору інтерес представляє лише перший з них, точніше його частина. Практично всі визначні пам’ятки знаходяться на території обмеженої річкою Псел, вулицею Леваневського — на півночі, вулицею Шевченка та вулицею Річки Стрілки — на заході та північному заході, вулицею Першотравневою та Академічним провулком — на південному заході. Виняток становлять будинок-музей Чехова, розташований у північній частині міста та чудовий особняк графині Штерич, що знаходиться на південній околиці Сум.

Коротка історія Сум

Археологічні знахідки свідчать, що на місці нинішніх Сум, ще в VI столітті, існували слов’янські поселення. Але саме місто було засноване тут лише у середині XVII століття. Його першими жителями були переселенці з правобережної України, які тікали до Росії від польського гноблення. До 1658 року було збудовано дерев’яну Сумську фортецю, яка увійшла до складу білгородської лінії укріплень, що захищала південні рубежі Російської держави від набігів кримських татар.

Що стосується назви міста, то за легендою, у цих місцях переселенцями було знайдено три мисливські сумки із золотом. На честь цієї знахідки, нібито й одержали ім’я поселення та фортеця. Надалі (з 1781 року) три суми було відбито на гербі міста.

У різні часи Суми входили до складу Білгородської, Київської та Харківської губерній.

У XIX столітті Суми були одним із центрів цукрової промисловості Росії, а життя міста було тісно пов’язане з династією цукрозаводчиків та меценатів Харитоненка.

У 30-ті роки минулого століття в Сумах, в рамках індустріалізації, що проходила в країні, було побудовано низку великих промислових підприємств. Водночас у місті було відкрито педагогічний інститут, музей та театр. У 1939 році місто стає центром новоствореної Сумської області.

Під час війни багато підприємств міста було зруйновано. Але в наступне десятиліття, виробничий потенціал міста був не лише відновлений, а й збільшений — місто розширювалося, зводилося багато житла.

До 1991 року у місті працювали кілька великих промислових підприємств, зокрема одне з провідних у галузі хімічного машинобудування — НУО їм. Фрунзе.

Найкращий час для поїздки до Сум

Клімат Сум помірно континентальний та помірно вологий. Зими холодні, у січні, в середньому, до -8°C. Літо тут тепле, але не спекотне. Середня денна температура в липні та серпні становить близько +27°C, у травні та вересні – близько +20°C. Нічні температури нижче на 9-10°C. Найдощовіші місяці — травень, червень, липень. У серпні та вересні, порівняно з попередніми трьома місяцями, кількість дощових днів та обсяг опадів помітно нижчий. З урахуванням усіх факторів можна рекомендувати для відвідин Сум інтервал із другої половини травня до першої половини вересня включно.

У першу суботу вересня у Сумах відзначається День міста. Але святкування розпочинаються раніше і закінчуються пізніше за цю дату. У їхній програмі – концерти, фестиваль вуличного мистецтва, спортивні заходи.

Чим зайнятися у Сумах

  • Відвідайте Спасо-Преображенський собор. Частково цей храм був зведений у 1788 році, але свій нинішній вигляд набув наприкінці ХІХ століття. Сьогодні білий собор, з його витонченою триярусною вежею, є окрасою міста. Та й усередині він виглядає розкішно.
  • Ознайомитись із колекцією художнього музею ім. Миканора Онацького. Музейні багатства включають близько 15 000 експонатів – картин, скульптур, предметів декоративного мистецтва XVI-XX століть. У його колекції представлені полотна відомих російських та західноєвропейських художників, здатні здивувати навіть досвідченого поціновувача мистецтв.
  • Уважно розглянути всі особливості конструкції одного із символів Сум — дерев’яної альтанки (альтанки), спорудженої на Покровській площі на початку минулого століття. Сама по собі вона дуже ошатна — вся в дерев’яних мереживах і зібрана без жодного цвяха. А неподалік від неї знаходиться пам’ятник Івану Харитоненку — відомому підприємцю та меценату, який зробив для Сум багато хорошого.
  • Згадати билини про героя Садка. Прекрасним приводом для спогадів стане гарний фонтан, який встиг з 1985 року стати предметом гордості сумчан. За фонтаном можна побачити гарну будівлю — минулого жіночої гімназії, а нині — Академії банківської справи.
  • Відпочити у найбільшому парку міста. Він отримав своє ім’я на честь легендарного радянського льотчика Івана Кожедуба, який народився на Сумщині. Парк виходить на річку Псел — у ньому багато атракціонів, серед яких є колесо огляду. Тут же встановлено монумент Кожедубу та пам’ятник Чехову, який деякий час жив у місті.
  • Вимити свій гаманець водою із «сумки», що дала назву місту. Колодязь-фонтан «Сумка» начебто й простий, але дуже симпатичний. Є легенда, що змочивши водою з фонтану гаманець, можна забезпечити собі благополуччя, а кинувши гроші в колодязь — успіх. Неподалік фонтану знаходиться цікава будівля Свято-Воскресенського собору. Колись на його місці була найстаріша церква Сум. Але вона неодноразово перебудовувалася, а нинішній вид собор придбав у період з 1906 по 1970 роки.
  • Зводити дітей до парку «Казка». Якщо ви приїхали до Сум з дітьми – малюки отримають масу задоволення. Парк підтримують у належному стані – тут є і замки, і атракціони, і дитячі кафе, і безліч кумедних скульптур.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по Геніческу: що подивитись, корисні поради
Генічеськ На березі Азовського моря, біля коси Арабатська
Trips
Путівник Львовом: що подивитись, корисні поради
Львів Львів — західна туристична столиця України, місто
Trips
Путівник по Чернігові: що подивитись, корисні поради
Чернігів Кожен, хто побував у Чернігові, каже, що це
Trips
Путівник по Верховині: що подивитись, корисні поради
Верховина Верховина – селище міського типу в Івано-Франківській області.
Trips
Путівник по Затоці: що подивитись, корисні поради
Затока Затока — популярний курорт на Одещині, що сформувався
Trips
Путівник Яремче: що подивитись, корисні поради
Яремче Яремче — невелике місто в Івано-Франківській
Trips
Путівник по Скадовську: що подивитись, корисні поради
Скадовськ Скадовськ — невелике містечко в Херсонській
Trips
Путівник по Дніпру: що подивитись, корисні поради
Дніпро У серці України, на берегах глибоководної в
Trips
Путівник по Кропивницькому: що подивитись, корисні поради
Кропивницький Кропивницький (до 2016 р. Кіровоград)
Trips