Джварі: інформація про об’єкт, поради туристам

Монастир Джварі – місце, де година зупиняється, а від захоплення перехоплює подих. Серед усіх визначних пам’яток Мцхет Джварі займає особливе місце. Звідси відкривається неймовірний краєвид на околиці та справжнє природне диво – злиття річок Курі та Арагві. Храм став першою пам’яткою у Грузії, яку внесли до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Історія монастиря Джварі

Головна легенда про Джварі розповідає гарну історію про просвітительку Грузії Святої Ніно, яка встановила на горі великий хрест. Це сталося приблизно у 4 столітті, а через 200 років на цьому місці було збудовано церкву Джварі, що у перекладі означає «хрест». Не дивно, що друга назва святині – монастир Святого Хреста.

Однак монастир — дуже умовна назва, оскільки в історичних документах жодних підтверджень цього факту не виявлено. Історики сходяться на думці, що храму могли приписати одного ченця та формально назвати його монастирем. Насправді ченці Джварі існують, проте живуть вони осторонь лісу. Там зберігаються іконки.

Найперший хрест, який було встановлено на горі Святої Ніно, було вкрадено. Після цього біля храму встановили новий хрест. Одна з пізніх його версій зараз зберігається біля Троїцького собору у Тбілісі.

Архітектура монастиря

Комплекс складається з головного храму, маленької церкви поряд, зруйнованих стін та веж по периметру. Архітектура виглядає досить суворою та простою, увагу мандрівників привертає, як правило, головний храм Джварі. Однак якщо увійти всередину, можна побачити складну архітектурну конструкцію, яка є нестандартним тетраконхом – хрестом, вписаним у квадрат.

Висота монастиря досягає 25 метрів, розміри основи – 22 на 19 метрів. У центрі головного приміщення розташований п’єдестал, на якому було встановлено знаменитий хрест Святий Ніно. На стінах є кілька ікон та хрестів. В цілому інтер’єр виглядає дуже аскетично, що характерно для храмової архітектури Грузії. Зовні храм прикрашений барельєфами та орнаментами, які можна побачити зі східної чи південної сторони.

Великий дерев'яний хрест в інтер'єрі церкви

Інтер’єр Джварі – стародавнього грузинського монастиря © Grisha Bruev / Shutterstock

Храм Джварі – легенди та таємниці

Розташування храму на вершині гори вже свідчить, що це непросте місце. Церква видно з будь-якої точки Мцхеті, а оповідання та легенди пробуджують до неї ще більший інтерес:

  • Однією з головних загадок монастиря є ікона Джварі «Ісус Моргаючий». Її секрет полягає в тому, що очі Ісуса можуть бути закриті або відкриті залежно від того, хто дивиться на ікону. Легенда свідчить, що грішники та люди зі злими помислами бачать Ісуса з опущеними віками. Для добрих і добрих людей очі на іконі відкриті. Зараз ікона зберігається не в самому храмі, а в монастирі, що діє.
  • Ще одна легенда про Джварі пов’язана із поемою Лермонтова Мцірі. У ній згадується монастир Джварі, злиття двох річок та краса тутешніх місць. Мешканці Грузії дуже пишаються згадкою їхнього храму в такому творі, проте є думка, що Лермонтов писав не зовсім про Джварі. Біля підніжжя гори знаходиться інший храм – Светіцховелі. Саме в ньому зберігалася надгробна плита царя Іраклія ІІ, яка також згадується у поемі «Мцирі».
  • Не менш цікавий факт і секрет Джварі пов’язаний із джерелом, про яке знають лише деякі мандрівники. Все справа у тому, що сьогодні до храму веде асфальтована дорога, тоді як за старих годин люди піднімалися на гору пішки стежкою. Приблизно посередині шляху розташований гай і джерело, вода в якому має цілющі властивості. Люди вірять, що вона особливо допомагає тим, хто мріє про дітей.

Храм Джварі в Грузії не випадково називають однією з візитівок країни, а злиття річок – одним із найбільш фотографованих та відомих місць. Сюди неодмінно варто приїхати, адже навіть найкрасивіші слова не передають і десятої частини тих емоцій, що відчуваєш тут, біля стін святині.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Клайпедою: що подивитись, корисні поради
Клайпеда Клайпеда – північний порт Литви, що омивається
Trips
Путівник по Казахстану: що подивитись, корисні поради
Казахстан Казахстан (у перекладі – “земля кочівників”)
Trips
Путівник по Каунасом: що подивитись, корисні поради
Каунас У самому серці Литовської держави, серед мальовничої
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Центр мистецтв королеви Софії: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний музей «Центр мистецтв королеві Софії»
Trips
Путівник Буковелем: що подивитись, корисні поради
Головний український гірськолижний курорт Зимова казка
Trips
Путівник Нюрнбергом: що подивитись, корисні поради
Нюрнберг Нюрнберг – найнімецькіше місто, пам’
Trips
Путівник по Егеру: що подивитись, корисні поради
Егер Егер — найбільш недооцінене місто Угорщини, яке
Trips
Путівник по Протарасу: що подивитись, корисні поради
Протарас Протарас – наймолодший курорт Кіпру.
Trips