Мармуровий палац: інформація про об’єкт, поради туристам

Мармуровий палац (нім. Marmorpalais) — один із 14 палаців Потсдама, міста з тисячолітньою історією на сході Німеччини. 125 років він служив будинком для Прусської королівської батьківщини. Пам’ятка архітектури знаходиться поблизу Святого озера у парку Новий сад.

Історія та архітектура палацу

Після смерті дядька Фрідріха ІІ Великого престол отримав Фрідріх Вільгельм ІІ. Помпезний та величний палац Сан-Сусі любов молодого короля не користувався. У 1787 році монарх велів розпочати будівництво резиденції на свій смак. Мармуровий палац Потсдама зводився 5 років. Автором проекту став Карл фон Гонтард, творець Бранденбурзьких воріт.

Нова будівля була виконана у стриманому класичному стилі та відрізнялася особливою елегантністю та гармонійністю ліній. Будівля на два поверхи на квадратному фундаменті зведена з червоної цегли, а її фасади облицьовані білими та сірими плитами силезського мрамору. Завдяки їм палац і отримав свою назву. Щоб милуватися чудовими краєвидами околиць, на даху збудована гарна ротонда з куполом.

Незабаром після закінчення будівельних робіт король Пруссії вирішив збільшити площу свого улюбленого Потсдамського палацу і заради цього не пошкодував знамениту колонаду біля парку Сан-Сусі. Саме звідти було вивезено мармурові колони для одноповерхових прибудов із галереями. Але у зв’язку зі смертю монарха роботи було припинено на довгі 50 років. Закінчивши зведення бічних флігелів у 1848 році Фрідріх Вільгельм IV.

Останні мешканці палацу в Потсдамі залишили його у 1917 році, а через 15 років біля будинку започаткували музей. Особняк сильно постраждав під час Другої світової війни. Північний флігель майже зруйнувала бомбу, що впала на нього, а в основному будинки вибухнуло артилерійський снаряд. У середині 40-х років радянська адміністрація відкрила у частково відновленому палаці офіцерський будинок. У період поділу Німеччини на ФРН та НДР тут працював Німецький армійський музей. З 1990 року архітектурний об’єкт перебуває під захистом ЮНЕСКО. Але повернути колишню велич палацу кронпринців вдалося лише 2009 року. До цього часу було повністю відновлено та відкрито для відвідувань усі 46 приміщень будівлі, реконструйовано фасади.

Історія та архітектура палацу

Історія та архітектура палацу © Mario Hagen / Shutterstock

Внутрішнє оздоблення та архітектурні вишукування Мраморного палацу

У 1790 р. над інтер’єром палацу працював архітектор Карл Готтгард Лангганс. Основним оздоблювальним матеріалом за задумом, звичайно ж, став мрамор. Особливо цей дорогоцінний матеріал представлений у вестибюлі, прикрашеному різьбленими зображеннями та скульптурами. З нього широкими мармуровими сходами можна потрапити до парадних залів на іншому поверсі. Особливо вражає розмірами та красою Концертний зал. Він був створений за спеціальним замовленням Фрідріха Вільгельма ІІ, відданого поціновувача музики. Але найцікавіше для відвідувачів приміщення у цій частині будинку – Східний кабінет. Ця кімната — єдиний відступ від строгих та стриманих канонів неокласичного стилю, в якому оформлено Мармуровий палац усередині. Своїм пишним декором кабінет більше нагадує турецька палатка.

Покій монархів розташовуються на першому поверсі. Поруч із ними — Гротова зала, вкрита сіро-блакитним мрамором. У літні місяці його використовували як столову. Дворцова кухня – невелика окрема будівля на березі Святого озера. І про його суто утилітарне призначення дуже складно здогадатися на вигляд, адже архітектор спроектував його у вигляді зруйнованого античного храму. Кухню та столову з’єднував підземний хід.

Для декору особистих покоїв та залів використовувалися шпалери з шовку, італійські мармурові каміні, паркет з дорогоцінних порід дерева, кераміка та яшмова фарфор англійської фабрики Веджвуд, антикварна меблі та картини. Стелі палацових залів прикрашені різьбленням по известняку. Стіни галерей, що з’єднують флігелі з головним корпусом, розписані фресками зі сценами з легенди про Нібелунги.

Романтична історія палацу

Резиденція королів Пруссії має свою романтичну легенду. Народна назва палацу — «Прекрасна Вільгельміна» виникла завдяки тому, що в будівництві та декоруванні будівлі брала участь кохана Фрідріха Вільгельма ІІ Вільгельміна Енке, заміжня з графинею Ліхтенау. Саме для неї король звів замок на Павлиному острові посеред Святого озера. Щоб мати можливість відвідувати кохану, монарх звелів побудувати човновий причал і часто робив водні прогулянки до острова.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по Берліну: що подивитись, корисні поради
Берлін Берлін столиця Німеччини. Це місто – ілюстрація
Trips
Путівник по Гарміш-Партенкірхену: що подивитись, корисні поради
Гарміш-Партенкірхен Гарміш-Партенкірхен –
Trips
Путівник по Карлсруе: що подивитись, корисні поради
Карлсруе Карлсруе – старовинне місто без захисних стін.
Trips
Путівник по Франкфурту-на-Майні: що подивитись, корисні поради
Серце сучасної Німеччини Найменший мегаполіс у світі
Trips
Путівник по Кобленцу: що подивитись, корисні поради
Кобленц Кобленц — найдавніше німецьке місто, яке засноване
Trips
Путівник по Тріру: що подивитись, корисні поради
Трір Трір розташований у південно-західній частині
Trips
Путівник по Фрайбург-им-Брайсгау: що подивитись, корисні поради
Фрайбург-ім-Брайсгау Фрайбург-им-Брайсгау знаходиться
Trips
Путівник по Ростоку: що подивитись, корисні поради
Росток Росток знаходиться на північному сході Німеччини
Trips
Путівник Бамбергом: що подивитись, корисні поради
Бамберг Бамберг ‌—‌ ‌ велике німецьке місто в адміністративному
Trips

Інші визначні місця

Річка Майн: інформація про об`єкт, поради туристам
Річка Майн протікає протягом 527
Trips
Шварцвальд: інформація про об’єкт, поради туристам
Шварцвальд (Schwarzwald) –
Trips
Альянц Арена: інформація про об’єкт, поради туристам
“Альянц Арена” (Allianz Arena)
Trips
Меморіальна церква кайзера Вільгельма: інформація про об’єкт, поради туристам
Меморіальна церква кайзера Вільгельма
Trips
Меморіал жертвам Голокосту: інформація про об’єкт, поради туристам
Є у Берліні місце, де виникає гостре
Trips
Трептов Парк: інформація про об’єкт, поради туристам
Трептов-парк (Treptower Park) у
Trips
Гейдельберзький замок: інформація про об’єкт, поради туристам
Гейдельберзький замок (Das Heidelberger
Trips
Гейдельберзький університет: інформація про об’єкт, поради туристам
Опинившись у німецькому Гейдельберзі
Trips
Паноптикум: інформація про об’єкт, поради туристам
Історія Гамбурзького музею воскових
Trips
Луг Терези: інформація про об’єкт, поради туристам
Луг Терези щоосені стає епіцентром
Trips
Нова Пінакотека: інформація про об’єкт, поради туристам
Нова Пінакотека — частина незвичайного
Trips
Дрезденський замок: інформація про об’єкт, поради туристам
Дрезденський замок – колишня резиденція
Trips