Панамський канал: інформація про об’єкт, поради туристам

Панамський канал по праву називають восьмим дивом світу. Він дозволяє судам проходити з Тихого океану до Атлантичного і назад за найкоротшим маршрутом, і є одним із найграндіозніших споруд за всю історію людства.

Де знаходиться Панамський канал?

Канал з’єднує Карибське море (Атлантичний океан) та Панамську затоку (Тихий океан), перетинаючи невелику державу – Республіка Панама, розташована у Центральній Америці. На півдні поряд із каналом знаходиться столиця країни – Панама Сіті, на півночі біля Карибського моря – місто Колон.

Історія будівництва

Перша спроба побудувати канал, що з’єднує два океани, відноситься до 1879 року, коли в Парижі була створена «Загальна компанія міжокеанського каналу». Проте вже до 1889 року вона збанкрутувала, і будівництво не було закінчено. На початку XX століття будівництвом каналу зайнялися США, причому на відміну від французів, американці спочатку будували шлюзовий канал. Перше океанське судно пройшло каналом ще 1914 року. Але офіційно роком відкриття Панамського каналу вважається 1920 рік.

Кому належить Панамський канал?

Коли США планували продовжити будівництво каналу, його територія входила до складу Колумбії. Оскільки американці не могли домовитися з колумбійцями щодо умов концесії, вони влаштували «маленьку революцію», внаслідок якої Панама відокремилася від Колумбії. Правительство новоствореної держави одразу передало зону каналу американцям у вічне користування. Можна сказати, що держава Панама з’явилася на карті світу завдяки каналу… США володіли каналом майже 100 років, і лише з 1 січня 2000 року Панама отримала повний контроль над ним.

Панамський канал опис

Ширина Панамського каналу (точніше, його шлюзових камер) становить 33,5 метра, завдовжки – 81,6 км, з яких 65,2 км посідає перетин суші, а 16,4 км є углиблений морський канал. Параметри шлюзів визначають один із стандартів суднобудування – панамакс (зокрема ширина судна має становити 32,3 м). Ті судна, габарити яких не вписуються в панамакс, рухаючись з Атлантики в Тихий океан і назад, змушені огинати Південну Америку, проходячи мимо міс Горн.

Ширина шлюзових камер становить 33,5 метри.

Ширина шлюзових камер становить 33,5 метра . © Solarisys / Shutterstock

Як працює Панамський канал?

Канал включає три системи шлюзових камер, між якими знаходиться штучне озеро Гатун (Lago Gatún). Рівень води у найвищій ділянці каналу перевищує рівень світового океану на 26 м. Вздовж шлюзів з обох боків спеціальними рейками рухаються електровози із зубчастими колесами. Вони спочатку беруть судно у розпірку, щоб уникнути зіткнення зі стінками каналу, а потім транспортують його. Ці електровози називають мулами на честь тих тварин, за допомогою яких канал був побудований. Для переміщення одного судна використовуються від 4 до 8 мулів.

Панамський канал: цікаві факти

  • Середня година проходження суден каналом – близько 9 годин.
  • Вартість використання Панамського каналу залежить від габаритів судна та обсягу вантажів. Так ось, найдешевше проходження каналу обійшлося якомусь Річарду Халлібертону у 1928 – всього 36 центів США. Він проплив каналом без використання плавзасобів (плив загалом 50 годин).
  • Найширшим судном, що проходив Панамський канал, був лінкор «Айова», що має ширину 33 м, тобто він пропливав шлюзі буквально впритул.

Як ознайомитись із роботою Панамського каналу?

Перший варіант – здійснити водну екскурсію каналом. Повний тур включає прогулянку на невеликому судні від Панама-сіті до Колона. При цьому ви проходите всі шлюзі та маєте можливість побачити мальовниче озеро Гатун. Є короткий варіант водного подорожі, коли ви проходите лише Мірафлорес (Miraflores) – найближчу до Тихого океану шлюзову систему. Нарешті, є круїзи, в які, крім знайомства з каналом, включений огляд околиць. Вартість екскурсій – від 70 USD до 200 USD.

Подивитись, як проходять судна через шлюзі, можна і не пропливаючи каналом. У гостевому центрі комплексу Мірафлорес є оглядові майданчики, з яких все чудово видно. Тут же знаходиться і музей Панамського каналу, і кінозал, де демонструють невеликий фільм про історію будівництва каналу (іспанською чи англійською мовою). У музеї, зокрема, є інтерактивна рубка великовантажного корабля, що імітує шлюзування судна. У вартість квитка входить відвідування оглядових майданчиків, музею та перегляд кінофільму.

Доїхати до гостевого комплексу Мірафлорес можна з Панама Сіті автобусом від аеропорту Альбрук (Albrook) або на таксі, що значно дорожче, але швидше.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по острову Сан-Блас: що подивитись, корисні поради
Яскраве сузір’я панамських островів У гостях
Trips
Путівник по Бокас-дель-Торо: що подивитись, корисні поради
Бокас-дель-Торо Бокас-дель-Торо – 59 островів
Trips
Путівник по Колону: що подивитись, корисні поради
Колон Колон – головний порт на Карибському узбережжі Панами.
Trips
Путівник по Панамі: що подивитись, корисні поради
Панама Руїни палаців і монастирів, які були свідками
Trips
Путівник по Гамбоа: що подивитись, корисні поради
Гамбоа Гамбоа, невелике містечко в Панамі, розташоване
Trips
Путівник по Бокеті: що подивитись, корисні поради
Бокет Бокете розташований у гірській частині Панами
Trips
Путівник по республіці Панама: що подивитись, корисні поради
Республіка Панама Республіка Панама –
Trips