Путівник Непалом: що подивитись, корисні поради

Непал

Найвищі гори та найглибші ущелини, приголомшливі пейзажі та дивовижні люди. Все це – Непал, батьківщина Будди, духовна столиця світу, країна тисячі храмів та монастирів. Сюди їдуть ті, хто втомився від суєти та шукає сенсу життя. Ті, хто вирішив кинути виклик суворої реальності та підкорити одну з найвищих вершин світу. Ті, хто хоче познайомитися з однією з найдавніших культур світу, що збереглися до наших днів у майже первозданному вигляді. А ще Непал – справжній рай для екотуристів, аматорів забратися в серце дикої природи. Ця країна немов прихована від сторонніх очей за високими хребтами гір. Дістатись сюди зможе не кожен, а тільки той, хто точно знатиме навіщо його приваблює відокремлений, у чомусь усе ще середньовічний Непал, який живе за своїми традиціями.

Путівник Непалом: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Непал знаходиться у Південній Азії. Його сусіди – найбільш густонаселені країни світу, Індія та Китай. З півночі його охоплює Великий Гімалайський хребет, покриваючи майже всю територію і роблячи Непал найвищою країною світу. Вісім із чотирнадцяти найвищих гірських піків світу, так званих «вісімтисячників» знаходяться саме в Непалі, включаючи Еверест.

При цьому 20% усіх земель Непалу займають національні парки та заповідні зони. Клімат країни, без перебільшення, унікальний — від тропічного та субтропічного до замерзаючої та неживої крижаної зони, яка починається за відміткою 5 тисяч 200 метрів над рівнем моря.

У Непалі, на досить невеликій, по суті, території уживаються бамбук і кедри, снігові барси та носороги. Тут є і тропічні джунглі та альпійські луки.

Непал не має багатих покладів мінеральних ресурсів та виходів до моря.

На сьогоднішній день він є однією з найбідніших країн світу. Життєвий центр Непалу – долина Катманду, знаходиться між Великими Гімалаями та хребтом Махарабхат. Тут розташовані три найстаріші міста країни, включаючи її столицю.

В адміністративному плані Непал ділиться на 7 провінцій, а ті своєю чергою — на 77 районів. Далі йде поділ на міста та муніципалітети.

Де і що подивитися в Непалі

Катманду

Катманду — столиця цього гірського краю та одне з найунікальніших міст світу. Він був внесений ЮНЕСКО до списку семи об’єктів спадщини світового масштабу. Величні храми, зведені сотні і навіть тисячі років тому, палаци, площі та лабіринти вузеньких вуличок, здатних вразити уяву мандрівника як своєю величчю, і злиднями — усе це чекає мандрівників у Катманду. Тут потрібно обов’язково погуляти площею Дурбар. На ній сконцентровано з півсотні храмових споруд та палаців, стіни яких пам’ятають коронації монархів, війни, епідемії та руйнівні землетруси. Піднятися до Сваямбунатх або до храму Мавп, щоб оглянути найбільшу ступу храму з Оком Будди. Говорять, що її вік становить близько 2 тисяч років. Побувати у святилищі Шиви, храмі Пашупатінатх – одному з головних індуїстських святилищ країни. Всесвітньо відомим його зробили кремації, оскільки померлих тут спалюють просто просто неба. Відвідати буддійський храмовий комплекс Боднатх, який давно став центром буддизму Тибету в Непалі. У цьому місті практично на кожному кроці можна побачити щось давнє і унікальне, те, в чому досі живе дух того самого первозданного Непалу.

Бхактапур

Бхактапур — ще одне стародавнє місто, яке розташувалося в долині Катманду, за 16 кілометрів від столиці. Його назва перекладається як «місто віруючих». У ньому дійсно майже 2 сотні храмів і величезна кількість індуїстських релігійних пам’яток. Тут особливо шанують одного з головних індуїстських богів Вішну, йому присвячено понад десяток місцевих храмів та безліч інших культових споруд. Колись це місто було столицею королівства Малла. Саме на той час тут і з’явилися унікальні палаци та культові будівлі, які сьогодні стали головними туристичними пам’ятками. Так само, як і в Катманду, центральну Палацову площу Бхактапура оточують храми, пагоди та палаци. Серед них — палац королівської династії Малла, прикрашений дивовижним дерев’яним різьбленням. Особливу увагу варто приділити Левиним та Золотим воротам. А ще Бхактапур називають містом гончарів та майстрів. Саме їх вироби, що продаються часом прямо на землі біля майстерень, стануть прекрасними сувенірами, що нагадують про подорож.

Лалітпур

Лалітпур ​​(«місто краси або Патан) — по праву вважається одним з найкрасивіших міст Непалу. У ньому, як і багатьох інших містах країни, центральна площа Дурбар є місцем скупчення найцікавіших пам’яток. Насамперед це колишній королівський палац, дах якого, по периметру, невсипуще охороняють десятки дерев’яних героїв та божеств, розфарбованих у яскраві кольори. Поряд з ним — кам’яний храм Крішна Мандір, з чудовим різьбленням, що зображує сцени з «Рамаяни» і «Махабхарати». На увагу туристів безсумнівно заслуговує і теракотовий храм Тисячі Будд, і 4 ступи царя Ашоки і єдиний в Непалі зоопарк – Джавапакхел. Патан справді дуже гарний, адже він здавна був містом художників, архітекторів та ювелірів, які невтомно прикрашали його.

Покхара

Покхара – третє за чисельністю населення місто країни. Насамперед він приваблює туристів не архітектурними та культовими шедеврами, а чудовою природою. Розташований на березі озера Фева, він балує своїми чудовими гімалайськими пейзажами. Саме з Покхар стартує більшість гірських маршрутів. Поруч розташовані відразу кілька «вісімтисячників» і тут же знаходиться єдиний у світі Музей гір. Неподалік міста є унікальна печера Махендри, в якій удосталь живуть кажани. А ще в Покхарі є величезний ринок, що розтягнувся на 7 км. На ньому, як запевняють місцеві жителі, можна знайти все, що душа забажає. Втім, культові споруди тут також є. Це найкрасивіша буддійська ступа Миру, розташована одному з пагорбів, храм Варахи — на острові посеред озера Фева і храм Дакшинкали — неподалік Покхари.

Лумбіні

Лумбіні (у перекладі з санскриту – “улюблений”), знаходиться в 12 кілометрах від кордону з Індією і вважається одним з культових місць для кожного буддиста. Саме тут народився Будда Гаутам, який є засновником цієї релігії. У 1896 році археологами було виявлено кам’яну колону з написами царя Ашоки, які повідомляли про факт народження Будди саме в цій місцевості. Нині вона є місцем паломництва та пильного інтересу туристів з різних країн. Поруч із нею знаходиться храм Майї Деві з барельєфом, що зображує народження Будди, і ставок Пускарні, в якому його мати чинила обряд обмивання. Кожна країна, де є представники буддійського віросповідання, може побудувати в Лумбіні свій храм. Це вже зробили Камбоджа, Таїланд, Китай та навіть Німеччина. Саме в цьому місті продають унікальний сувенір,

Джанакпур

Джанакпур — місто, що раніше мало назву Мітхіла, колишній центр культури майтхілі, що мала власну мову та писемність. Згадка про це місто міститься в тексті «Рамаяни», де йдеться про те, що дружина Рами, Сіта, була родом із цих місць. За легендами, цар Джанака знайшов Ситу в полі немовлям, виростив, як власну дочку і пообіцяв віддати її за дружину тільки тому, хто зуміє зігнути священну цибулю Шиви. Рама його не просто зігнув, а зламав і взяв дівчину за дружину. Коли в місті проводяться свята, присвячені Рамі, здається, що ти опиняєшся в минулому. Джанакпур є місцем паломництва для індуїстів із усього світу. А ще вважається, що тут деякий час жили Будда та Махавіра. До речі, Джанакпур є одним із небагатьох регіонів Непалу, де є залізниця.

Що врахувати вирушаючи до Непалу

  • Непал розташований у сейсмічно активній зоні. Останній сильний землетрус, який забрав сотні життів і зруйнував безліч пам’яток архітектури, тут стався в 2015 році. Тому, вирушаючи до Непалу, краще отримати хоча б теоретичні рекомендації про те, як правильно діяти в подібній ситуації та мати номери гарячих ліній посольства та інших служб, які нададуть допомогу у разі потреби.
  • У Непалі досі збереглася кастова система, а життя його мешканців підпорядковане сотні релігійних правил та традицій. Так, ліва рука тут вважається «нечистою», нею не можна щось брати або передавати. Їдять теж лише правою рукою. А ось голова, навпаки, священна частина тіла і торкатися її можуть або батьки, або ченці. Тому, погладивши по голові дитини, можна отримати великі проблеми. Образою торкнеться чужої ноги або тим більше, переступити через неї або торкнутися взуттям. До речі, входячи в будинок, взуття потрібно залишити біля порога, також необхідно здобути і біля входу в храм. У культові споруди не можна вносити будь-які шкіряні вироби. Щоб не уславитися аморальним, у Непалі не варто носити занадто відкритий одяг, жінкам варто прикривати ноги та руки, а чоловікам торс.
  • Рівень злочинності в Непалі дуже низький, у цьому плані країна цілком безпечна. Найбільш поширені тут кишенькові крадіжки, тому великих сум із собою краще не носити, а документи та коштовності залишати у сейфі готелю. А ось місця, де відбуваються масові протести, краще обходити стороною.
  • При відвідуванні країни необхідно ретельно дотримуватись правил гігієни. Не пити сиру воду, а за відсутності бутильованої її обов’язково потрібно очищати спеціальними таблетками. Не слід пити сире молоко та напої, що його містять, свіжі соки та очищені фрукти. Їжу на вуличних лотках також краще не купувати. У відкритих водоймах, особливо зі стоячою водою, краще не купатися, та й у проточних — теж великий ризик підчепити якихось паразитів.
  • У країну не можна ввозити та вивозити з неї національну валюту — непальську рупію. Ще предметами, забороненими до вивезення, є роги та шкури диких тварин. Для того, щоб вивезти придбані тут коштовності чи антикваріат, у місці покупки необхідно отримати особливий сертифікат. У деяких випадках може знадобитися і дозвіл департаменту археології Непалу, якщо йдеться, наприклад, про статуетки богів чи картин. Відеокамери, годинники, електричні побутові товари і навіть велосипеди потрібно обов’язково задекларувати, оскільки вони підлягають обов’язковому вивезенню.
  • Піднімаючись у гори, на висоту понад 2500 метрів слід пам’ятати про ймовірність гірської хвороби та високу сонячну активність. Будь-яке сходження має бути ретельно сплановане, а до складу групи має входити гід та професійний альпініст.

Визначні пам’ятки

Для туристів Непал найбільш примітний і цікавий чудовою природою – величними Гімалаями з найвищою Джомолунгмою і ще цілим рядом “вісімтисячників”, національними парками Читван, Сагарматха і Аннапурна, водоспадом Деві, печерою Махендри. Не менш цікавими є й рукотворні шедеври стародавньої архітектури — ступа Миру, храми Пашупатинатх, Кастхамандал, Дакшинкалі, Хануман Дхока.

Найкращий час для відвідування Непалу

Найбільш комфортним відпочинок у Непалі буде навесні чи восени. У цей час тут тепло та сухо, небо майже завжди ясне та трекові походи принесуть масу позитивних емоцій. Та й з архітектурними шедеврами у цей період знайомитися набагато приємніше. Влітку в Непалі, як і практично у всій Азії, починається сезон дощів, що у поєднанні з високою температурою робить перебування в країні не дуже приємним.

Зима, якщо йдеться про низинні райони, може бути теж досить комфортною, із середньою температурою від +14 до +20. А ось у високогір’ї, окрім сильних морозів, серйозним випробуванням будуть штормові вітри та снігопади.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips
Центр мистецтв королеви Софії: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний музей «Центр мистецтв королеві Софії»
Trips