Путівник по Гренландії: що подивитись, корисні поради

Гренландія

Гренландія вкрита тисячолітніми льодовиками. Вони сковують весь острів, але повільно, рік у рік, тануть. В результаті величезні крижані краї сповзають в океан і з гуркотом обламуються так народжується айсберг. На острові вони бувають заввишки з 15-ти поверховий будинок і до 40 км завдовжки. Північна сувора краса зачаровує, має свій шарм, особливо коли ти до неї не звик.

Загальна інформація

Столиця

Нуук

Населенння

56 968

Офіційна мова

Гренландська

Валюта

Данська крона

Площа

2 166 086 км²

У Гренландії немає дерев. Пустельний, холодний краєвид розбавляють різнокольорові дерев’яні будиночки. Смішні, схожі на шпаківні, вони підняті на палях над землею, рятуючись таким чином від зимових снігових заметів. Мініатюрні міста острова схожі на іграшкові. Чарівне перетворення крижаного царства відбувається влітку, коли Гренландія перетворюється на квітучий і запашний острів — квітково-яскравий із пронизливим блакитним небом.

Путівник по Гренландії: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія

Гренландія географічно належить до Північної Америки, у своїй є автономною частиною Королівства Данія. Це найбільший у світі острів, за винятком Австралії, яку прийнято називати материком. Він омивається Атлантичним та Північним Льодовитим океанами.

Острів має довжину 2690 кілометрів з півночі на південь і займає площу 2175600 км². Його міста розташувалися південно-західному узбережжі, т.к. тут клімат значно м’якший, ніж у глибині острова. У цілому нині перепад температур може досягати 40ºС- 50ºС. Усередині острова – вічна мерзлота. У Гренландії знаходиться найбільший у світі національний парк, площею 972 001 км².

Тут постійно мешкає близько 57 000 осіб. Основна мова на острові — гренландська, хоча поширена датська, а молодь активно користується англійською.

Куди податися і що подивитись

Нуук

Нуук – найбільше місто острова та найменша столиця у світі. Його населення – 16 500 осіб. Може здатися неймовірним, але на цьому місці давно були поселення, найстарішому з найвідоміших — 4200 років. Сучасне місто було засноване в 1728 році норвезьким місіонером, який прибув сюди, щоб звернути в християнство 12 сімей інуїтів. Тепер це головний промисловий та освітній центр країни. У місті є церква, численні кумедні пам’ятки, Національний музей. Щодо складних погодних умов, то в найхолодніший зимовий місяць середня температура повітря -8ºС, а влітку — +10ºС.

Сісіміут

Сісіміут — найпівнічніший порт вільний від крижин, і друге за величиною місто. Але він нічим особливо не примітний. Його населення – близько 6000 осіб. Туристу, щоправда, може здатися цікавим, що взимку, основним видом транспорту тут стають собачі упряжки. Ще поселення може похвалитися відкритим басейном, що підігрівається, піднятим на палях, для того щоб не порушувати вічну мерзлоту. Це єдина на острові подібна споруда. Сісіміут має стару частину, де збереглися старовинні будівлі та знаходиться музейний район, вхід до якого зроблений з китових щелеп.

Ілуліссат

Ілуліссат – третє за чисельністю населення місто в Гренландії. Він розташувався всього за 200 км від Полярного кола і є туристичним центром острова. З Великої землі сюди їдуть побачити народження айсбергів, покататися на собачих упряжках (у місті проживає близько 2300 їздових собак), здійснити вертолітну прогулянку над крижаним плато льодовика Сермек Куялек, відвідати село інуїтів і навіть залишитися там на нічліг в аутен. Найвідоміша визначна пам’ятка Ілуліссата – Айс-фіорд. Його довжина – 40 км, ширина – близько 5 км, а холодні води океану приховують глибину до 500 м. Він внесений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Якорток

Какорток – відомий своєю фабрикою, що виготовляє модний хутряний одяг. Центром міста вважають Ринкову площу. Її окрасою став фонтан – перший на крижаному острові. Довгий час він залишався єдиним у Гренландії. Визначною пам’яткою також вважають місцевий центр народних ремесел. У 1993 р. місцева художниця створила програму «Людина та камінь», у якій взяли участь 18 майстрів із різних країн. По всьому місту, на каменях та скелях, тепер нанесені цікаві та незвичайні малюнки та скульптури. Приблизно за двадцять хвилин їзди на катері — руїни стародавнього храму Хвалсі. Вони збереглися ще відтоді, як у цих землях жили вікінги (приблизно 985 р.)

Нарсак

Нарсак — місто, зведене дома древнього поселення вікінгів, що жили тут у 1000 – 1450 роках. Сьогодні, у найближчих околицях, є повністю відновлене подвір’я часів вікінгів. Нарсак з гренландської перекладається як «рівнина». Він дійсно розташований у найродючішій частині крижаного острова. Основне заняття місцевого населення, як і скрізь тут, – рибальство та переробка риби. Крім того, в окрузі фермерські господарства займаються розведенням овець. У місті в 2006 році відкрили броварню (єдину в Гренландії), на якій виробляють ель із використанням льодовикової води. Нарсак – єдине у світі місце, де видобувають рідкісний колекційний мінерал тугтупить. Щоб вивезти з острова вироби з «оленячим каменем», продавець повинен отримати сертифікат CITES.

Що врахувати, вирушаючи до Гренландії

 • Для туриста важливо мати при собі достатньо місцевої валюти. Треба подбати про це ще на Великій землі — обміняти гроші на данські крони. У Гренландії курс валюти сильно занижений, а обмін можливий лише банківських офісах великих міст. Банкомати є переважають у всіх населених пунктах у достатній кількості, т.к. більшість місцевих жителів одержують зарплату на банківську картку.
 • Вивозити з острова сувеніри з китового вуса, кістки та іклів моржа можна лише отримавши спеціальний дозвіл у туристичних офісах або спеціальних магазинах. Інакше проблем на митниці не уникнути.
 • Плануючи відвідування Гренландії, слід брати із собою сонцезахисні засоби та окуляри, оскільки сонце, відбиваючись від снігу, сильно сліпить очі та обпалює шкіру.
 • У літній період на крижаному острові туристів та місцевих жителів докучають хмари комарів. Щоб захиститися від комах, необхідно запастись репелентами.
 • Туристи та місцеві жителі люблять влаштовувати пікніки на сонечку у межах міста. Слід пам’ятати, що у Гренландії суворе законодавство щодо охорони навколишнього середовища — не можна залишати сміття і харчові відходи. Закопувати в землю — заборонено, т.к. за умов суворого клімату можуть пролежати у землі, не розкладаючись, кілька років. Порушення заборони може призвести до великих штрафів.
 • Серед розваг для туристів — риболовля, проте заздалегідь слід оформити рибальську ліцензію у туристичному офісі.
 • Край вічних льодів досить дорогий для проживання. Ціни на продукти дуже високі, особливо на свіжі фрукти та овочі, т.к. все експортується з континенту. А ось морепродукти і риба — цілком доступні, так само, як усілякі делікатеси з м’яса кита і тюленя.
 • З алкоголем тут суворо. Через його руйнівний вплив, особливо на корінні народи півночі, міцне знаходиться практично під забороною. Спиртні напої коштують дуже дорого, а продаються у будні до 18-00, і в суботу до 13-00.
 • Тут немає залізничних та автомобільних доріг між містами. Закінчується населений пункт, і дорога впирається у скелю. Потрапити в інше поселення можна тільки повітрям або морем.
 • У північній частині Гренландії все ще використовують їздових собак, а побачити на дорозі собачі упряжки — звичайна справа. До речі, на дорогах вони мають переважне право проїзду.
 • У країні вічних льодів є власні гарячі джерела. Найвідоміший із них знаходиться на острові Уунарток. Вважається, що його відкрили вікінги 1000 років тому. Температура води в ньому – +38ºС.
 • Місцеві жителі не схожі на європейців, вони вважають себе нащадками інуїтів. А ескімос (образливе слово для місцевих жителів) позначає «людина, яка їсть сире м’ясо». Називати їх ескімосами, це як називати африканця негром.
 • Далеко на півночі Гренландії інуїти, як і тисячі років тому, будують снігову голку, полюють на білих ведмедів та їдять сиру рибу.
 • Це одна з небагатьох країн, де дозволено полювання на кита, а його м’ясо продають у місцевих магазинах.
 • Гренландці — вільна нація щодо сексуальних відносин. Людей на острові дуже мало, багато хто зустрічається один з одним, навіть не підозрюючи, що перебувають у спорідненості. Тому місцеві люблять іноземців і йдуть на сексуальні стосунки з ними, насамперед заради змішування крові. Якщо після від’їзду європейського туриста народжується синя дитина, тут це добре приймають.
 • Через суворий клімат у Гренландії нічого не виробляють. Усі продукти доставляються з материка. Що стосується тваринництва, то тут можна розводити тільки оленів, овець та вівцебиків.
 • На острові — чиста у світі питна вода.
 • Фотографувати місцевих людей можна лише після їхньої згоди, а зйомка церковної служби заборонена.

Визначні пам’ятки

На перший погляд, може здатися, що в краю вічних льодів, окрім холоду та похмурого неба, дивитися нічого. Це хибна думка. Холодний острів має велике людське тепло, неймовірно красиву природу, яку ніде у світі не побачити, та й саме життя тут — уже пригода. Головна пам’ятка Гренландії – айсберги та фіорди, білі ночі та північне сяйво, величезні гренландські кити та білі ведмеді. У царстві Снігової королеви досить активних розваг – риболовля, мисливство, піші прогулянки, лижний спорт, каякінг.

Найкращий час для відвідування країни

 • Вибираючи найкращий час для відвідування Гренландії, варто ознайомитися з кліматичними особливостями острова та часом проведення традиційних фестивалів.
 • Звичне уявлення про зміну пір року на острові абсолютно не застосовується. Рік тут треба ділити на зиму — коли можна побачити північне сяйво (з вересня до квітня) і весело покататися на собачих упряжках; і літо — коли крижаний острів, подекуди стає схожим на квітучі Альпи на тлі крижаних айсбергів. І, звичайно, – білі ночі (з червня і до кінця липня), що освітлюють особливим м’яким світлом плавучі крижини.
 • Прибережний клімат Гренландії значно м’якший, ніж у середині острова. Взимку середня температура повітря на узбережжі близько -8ºС… -10ºС. У цей час, у центрі країни вічних льодів, температура повітря часто опускається нижче -60ºС. Влітку середня температура повітря в містах – +7ºС… +10ºС, а в глибині острова рідко менше -12?С. Погода тут відрізняється мінливістю: влітку повітря може прогрітися до +21 º С, взимку – опуститися до -25 º С, а сніг може піти і взимку, і влітку. Тому місцеві жителі не будують далеких планів, а на будь-яке запрошення відповідають: може бути.
 • Багато туристів вирушають до Гренландії на одну з найголовніших подій – Різдво. Його можна назвати улюбленим святом мешканців. У будинках вікна прикрашають різдвяними зірками, вбирають традиційну ялинку, проводять сімейні та общинні урочистості. У Святвечір (24 грудня) діти ходять з дому до будинку з релігійними піснями та привітаннями. За традицією, різдвяні атрибути не можна знімати до 6 січня, тому в цей час острів залишається особливо ошатним.
 • З 13 по 19 грудня відбувається свято Люсії. Це дуже зворушливе та красиве свято світла. Він супроводжується дитячою ходою, в ході якої маленька дівчинка в білому одязі (зображує святу Люсію), несе на голові вінок зі свічок (тепер електричних).
 • Новий рік у Гренландії — яскрава та святкова подія з феєрверками, ярмарками та гуляннями.
 • Наприкінці січня, на початку лютого проводиться колоритне святкування Закінчення полярної ночі.
 • У березні проходить Міжнародний фестиваль снігових постатей у Нууці, паралельно проводяться своєрідні чемпіонати світу з гольфу на льоду.
 • Азартні перегони на собачих упряжках завжди стартують напередодні Великодня.
 • Найдовший день року – національне свято Гренландії, його відзначають 21 липня. Для полярних народів Землі це дуже важлива подія, що має стародавнє коріння. Жодне інше свято не може конкурувати з ним за масштабом — все проходить яскраво та барвисто, з гуляннями, ярмарками, концертами, змаганнями, виставками та освітленням усього, що відбувається у всіх ЗМІ.
 • У середині липня жителі острова танцюють під бубон та барабани під час фестивалю Асівік. А ще, у цей час можна побачити вистави та концерти традиційних народних театрів та колективів.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips
Центр мистецтв королеви Софії: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний музей «Центр мистецтв королеві Софії»
Trips