Путівник по Косово: що подивитись, корисні поради

Косово

При згадці про Косово виникає безліч асоціацій і стереотипів, які, як правило, далекі від туризму. Насамперед на думку спадає історія регіону та його політичне становище. Але якщо забути про всі упередження, республіка Косово — край із неймовірно красивим ландшафтом, де зелені лісисті гори є сусідами з рівнинами, річками та озерами. Тут збереглися древні архітектурні споруди, а мандрівників припасовані екстремальні розваги. Це цікавий варіант для бюджетної поїздки, яка запам’ятається на все життя.

Путівник по Косово: що подивитись, корисні поради

Загальна інформація

Географія Косово

Республіка Косово знаходиться у центрі Балканського півострова на південному сході Європи. На півночі та сході вона межує з Сербією, на заході – з Чорногорією, у південній частині – з Албанією та Північною Македонією. Внаслідок того, що незалежність держави визнана лише частиною країн-членів ООН, Косово розглядається як незалежна держава або як автономний край Сербії.

Рельєф краю досить гористий, найвища точка – гора Джяравіца (2656 м) на кордоні з Албанією. Через Косово проходить хребет Шар-Планіна та гори Капаонік. Виходу до моря тут немає, але на території республіки протікає 4 великі річки (Білий Дрін, Ситниця, Південна Моравія та Ібар), розташовано безліч озер і водойм (Газивода, Радонич, Батлава, Бадовац) і є мальовничі водоспади (Міруші та пороги на Білому) Дріне).

Республіка ділиться на 7 округів (Джаковицький, Гніланський, Косівсько-Митровицький, Печський, Приштинський, Призренський та Урошевацький), які у свою чергу складаються з 30 муніципалітетів. Три північні муніципалітети (Лепосавич, Звечан і Зубін Потік) не підпорядковуються владі республіки і населені сербами.

Куди податися і що подивитись

Пріштіна

Пріштіна — столиця Косова, яка раніше була центром середньовічної сербської держави. Зараз це повністю албанське місто, з головною вулицею, названою на честь колишнього американського президента Білла Клінтона, якого, як і вся наступна влада Сполучених Штатів, дуже шанує місцеве населення. Так, на бульварі Білла Клінтона є його портрет, а під ним пам’ятник колишньому президентові. Перпендикулярно бульвару Клінтона йде вулиця Джорджа Буша.

Це не класична європейська столиця – Пріштіна більше схожа на невелике провінційне місто. У центрі тут можна зустріти корову або побачити, як сушиться білизна. Місто взагалі не відрізняється чистотою, на вулицях досить багато сміття, а будинки виглядають недоглянутими.

Найбільше місце Приштини — пам’ятник «Newborn», що символізує народження нової держави. Він навіть отримав Золотого лева на 55-му Міжнародному фестивалі реклами “Каннські леви”. Напис щороку перефарбовується, спочатку він був жовтим, потім його прикрасили прапорами держав, які визнали незалежність Косова. У 2017 році літери пофарбували в сірий колір і поклали горизонтально N і W, які починали напис No Walls, нанесений білою фарбою на землі.

Через дорогу від Newborn можна побачити інсталяцію Heroinat, присвячену 20 тисячам косовських жінок, які стали жертвами насильства під час військових дій 1998-1999 років. Меморіал зроблений з медалей, насаджених на стрижні, які разом утворюють об’ємний портрет жінки.

Також Пріштіна славиться ще одним символом, який частенько входить до списків найкрасивіших споруд світу — Національної бібліотеки Косова. Вона поєднує в собі албанську та сербську архітектурні стилі. Будівля виглядає як скупчення окремих прямокутників, обгороджених металевою сіткою, з білими банями різних розмірів.

Примарний

Примарний — культурна столиця, друге населення старовинне місто республіки, де зберігся середньовічний дух. Щоб краще зрозуміти Призрен і побачити його у всій красі, потрібно піднятися на фортечну стіну, з якої відкривається неймовірна панорама — затишні маленькі білі будиночки з теракотовими дахами, мечеті, храми та річка. Це ж — найкраща локація, звідки можна спостерігати, як сонце заходить за гори. Знакове місце Призрена — старий кам’яний міст XV ст., що красується на більшості фотографій. У 1970-х роках його було зруйновано, але вже 1982-го його відновили. Незважаючи на те, що зараз місто переважно мусульманське, крім мечетей, тут збереглися давні православні храми та католицькі костели.

Печ

Печ — місто, де розташована резиденція Печської патріархії, з якої почалася Сербська православна церква. Окрім культових об’єктів, місто приваблює туристів своїм активним, а часом і екстремальним проведенням часу — тарзанки, зіп-лайни, походи, параглайдинг, екскурсії в печери тощо. По суботах на місцевому ринку можна скуштувати неймовірно смачні домашні сири.

Косівська-Митровиця

Косівська-Митровиця — місто, в яке найчастіше їдуть, щоб побачити різницю між устроями країни. Митровиця ділиться річкою на дві частини – південну (албанську) та північну (сербську). У південній стороні албанці з усієї республіки люблять святкувати весілля через невисокі ціни. Тут розплачуються євро та моляться Аллаху. З іншого боку річки Ібар тече вже зовсім інше життя — з іншою культурою, валютою, мовою та алфавітом. А замість мечетей тут стоять православні храми.

Що врахувати, вирушаючи до Косова

  • Республіка Косово є частково визнаною, але, як і до інших балканських країн, сюди можна в’їхати з Шенгенською візою, незважаючи на те, що Косово не входить до однойменної зони. Із сусідніх держав сюди ходять автобуси, а в Пріштіні є міжнародний аеропорт. Із Сербії можна потрапити до Косова, проте назад вже не можна, оскільки серби не визнають косовські штампи, тож виїжджати потрібно через Північну Македонію чи Чорногорію.
  • Внутрішні автобуси в республіці часто не дотримуються офіційного розкладу, тому квитки краще купувати не онлайн, а в касі за 10-15 хвилин до відправлення або в самому автобусі.
  • У Косово ходять дві валюти залежно від частини країни. На півночі неможливо розрахуватись євро, і навпаки — на решті території ніколи не приймуть сербські динари.
  • Їжа тут дешева, у закладах можна наїстись і за 1 євро. Страви дуже смачні, а порції великі. Косовари люблять м’ясо, овочі, випічку та східні солодощі.
  • Ситуація у регіоні досі не до кінця стабільна, що можна помітити за кількістю військових та специфічною соціальною рекламою. Фотографувати військових категорично заборонено. Це не карається законом, але знімки з камери у строгій формі накажуть видалити.
  • При подорожі своїм авто варто їхати вкрай уважно, так як місцева манера водіння дуже хаотична і небезпечна, як у багатьох східних країнах. Ніхто не стежить на світлофорах, не зупиняється перед пішохідними переходами і не дотримується базових правил дорожнього руху.
  • Не варто порушувати тему політики з місцевими жителями, тим більше не варто висловлювати думку, що Косово — це Сербія. Також не потрібно ризикувати та в’їжджати сюди на машині із сербськими номерами.
  • Під час короткочасної поїздки можна не купувати сім-карту місцевих операторів для виходу в інтернет — у багатьох громадських місцях є безкоштовний Wi-Fi.

Визначні місця Косова

Головний магніт для туристів у Косові – мальовничий рельєф та неймовірні пам’ятки природи. Також мандрівників порадують стародавні церкви, мечеті та храми, які передають усю історію регіону та є уособленням життєвих підвалин місцевого населення. Міські ландшафти цього краю зберігають у собі відлуння конфлікту і показують до чого наводить будь-яка агресія.

Найкращий час для відвідування Косово

Неоднорідність рельєфу Косово по-різному впливає місцевий клімат. Наприклад, у долині річки Ібар він максимально схожий на континентальний європейський, з невеликою кількістю опадів. В області Метохії погода характеризується теплими сніговими зимами. У гірських регіонах часто йдуть дощі, а літо — коротке та холодне. Середня температура повітря в літній період становить +21°C…+22°C, а в зимовий — 0…+1°C.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Міланом: що подивитись, корисні поради
Мілан Перше, що спадає на думку при згадці про Мілана –
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Храм Артеміди: інформація про об’єкт, поради туристам
З часів шанування людьми богів Олімпу минуло не одне
Trips
Путівник по Сеулу: що подивитись, корисні поради
Сеул Сеул — місто майбутнього, одна з фінансових столиць
Trips
Путівник по Ірландії: що подивитись, корисні поради
Ірландія – острівна держава, розташована в північній
Trips
Путівник по В’єтнаму: що подивитись, корисні поради
В’єтнам В’єтнам, мов древній дракон, витягнувся
Trips
Відень
Путівник по Відню: що подивитись, корисні поради
Відень Біля підніжжя Альп, на березі Дунаю, стоїть
Trips
Путівник по Флоренції: що подивитись, корисні поради
Флоренція Флоренція – звучить як музика і сповнює натхненням.
Trips
Центр мистецтв королеви Софії: інформація про об’єкт, поради туристам
Національний музей «Центр мистецтв королеві Софії»
Trips