Шартрський собор: інформація про об’єкт, поради туристам

Загалом за годину їзди від Парижа знаходиться старовинне середньовічне містечко Шартр із дивовижним кафедральним собором 13 століття – Нотр-Дам де Шартр. Його унікальність у тому, що за 800 років існування він дивом зберігся в первісному вигляді, за це його ще називають «готичним королем». Два чудові шпилі собору, як і багато століть тому, упираються в небо і тонуть у хмарах. А синь вітражів і сьогодні вражають.

Історія Шартрського собору

Історія кафедрального собору у містечку Шартр розпочалася задовго до його будівництва. Ще на початку першого тисячоліття тут знаходилося святилище друїдів – кельтські жерці молилися тут своїм богам. Є свідчення, що тут був вівтар святої Марії Шартрської. У 11 столітті тут збудували перший собор, який кілька разів було зруйновано. На його місці звели ще один собор у романському стилі, але 1194 року він згорів біля пожежі, якою було охвачено весь місто.

Через три роки розпочали будівництво нового собору. Шартр — маленьке французьке місто, на той час його населення становило не більше 5 тисяч жителів і самі вони не впоралися б із будівництвом такої величезної споруди. Але пожертвування на храм надходили з усієї Франції, місцеві жителі добровільно працювали у каменоломнях та видобували піщаник для будівництва.

Є відомості, що ритори Ордену тамплієрів також фінансували будівництво нової святині. Саме завдяки всенародній згуртованості храм було збудовано вже 1225 року, за 28 років – рекордні терміни для того часу.

Освячення храму відбулося 1260 року. На цій історичній події був присутній король Людовік ІХ. 1594 року у Нотр-Дам де Шартр пройшла коронація короля Генріха IV Бурбона, що також додало слави цьому знаменитому собору.

Пташиного польоту на місто Шартр із собором Богоматері.

Об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у департаменті Ер-е-Луар © Leonid Andronov / Shutterstock

Архітектура Шартрського собору

Шартрський собор – шедевр класичної готичної архітектури. Його довжина складає 130 метрів, ширина 70 метрів, він займає цілий міський квартал. Висота склепінь усередині собору сягає 40 метрів. Від старого згорілого романського костелу залишилася каплиця, що знаходилася біля підвального приміщення, та «Королівський портал», який і сьогодні прикрашає західний фасад Нотр-Дам де Шартр. На барельєфі «Христос у славі» зображено сцену Страшного суду, Христа у оточенні святих, ангельського хору та казкових крилатих тварин. Північні та Південні портали прикрашені кам’яними різьбленими скульптурами апостолів та пророків. Загалом у соборі близько 10 тисяч скульптурних статей, кам’яні зовні та вирізані з дерева всередині.

Відмінна риса собору в тому, що його вежі, збудовані у 16 ​​столітті, різні за висотою та архітектурою. Північна висотою 113 метрів виконана у витонченому готичному стилі, її ажурний шпиль наче ширяє в хмарах. На цій вежі відкрито оглядовий майданчик, звідки можна побачити весь місто, він лежить як на долоні. Південна вежа сувора і спокійніша, витримана у романському стилі, її висота 105 метрів. Головний вхід біля собору прикрашає вікно-троянда, виконане з різьбленого каміння та вітражів. На південному фасаді знаходиться унікальний астрономічний годинник, який з’явився там у 16 ​​столітті. Вони показували не лише годину, а й дні тижня, схід та захід сонця, а також знаки зодіаку. Але в 18 столітті механізм зламався і сьогодні годинник показує лише годинник і хвилину.

Інтер’єр та вітражі Шартрського собору

Дивовижну красу надають Шартрському собору вікна, прикрашені скляними вітражами. Усі 146 вікон собору викладені мозаїкою із кольорового скла. Перші старовинні вітражі були створені у 1150 р. і прикрашали ще стару споруду, після пожежі деякі вціліли і перенесли їх до нового собору. Серед них вітраж Мадонна із немовлям Ісусом на руках. Поруч із нею ширяють ангели та голуби, які символізують святий дух. На вітражах зображені класичні біблійні сюжети із життя святих та апостолів, звичайні городяни, ремісники та селяни — лише на панно налічується близько 5 тисяч персонажів. Саме тому Шартрський собор ще називають “скляною біблією”. На жаль, вітражі знаходяться на великій висоті і звичайному відвідувачеві складно розглянути всі деталі та сюжети, але за ними точно можна вивчати біблію та побут мешканців Шартра 13 століття. Синій, глибокий та яскравий, є фірмовим кольором Шартрських вітражів.

Інтер'єр собору

Інтер’єр Шартрського собору © andre quinou/Shutterstock

Покров Богородиці

Головна святиня Шартрського собору – плащаниця Діві Марії. За історичними документами вона опинилась у Шартрі ще 876 року. Сважається, що король Карл II подарував її старому костелу. Плащаницею називають туніку Богородиці, яку вона була одягнена в момент появи на світ Христа. Є відомості, що спочатку Шартрська плащаниця була шматком тканини завдовжки близько 5 метрів, але за невиразних революційних годин священики вирішили розрізати її на частини та сховати в різних місцях, щоб зберегти святиню. Нині в Шартрському соборі зберігається відріз світлої тканини завдовжки близько 2 метрів і завширшки півметра. За результатами численних експертиз, вчені визначили, що тканину виготовили у 1 столітті нашої ери. Чи є плащаниця справжнім артефактом — питання відкриті, але вже багато століть люди вірять, що це так і з надією на диво спрямовуються зі всіх частин світу до Шартрського собору. Дивом, пов’язаним із покровом Богородиці, вважається той факт, що вона вціліла біля пожежі 1194 року, коли собор вигорів до тла.

Цікаві факти про Нотр-Дам-де-Шартр

  • У центрі собору, на підлозі, мозаїкою викладено хитромудрий лабіринт «Шлях до Єрусалиму» сферичної форми, вся його довжина становить 261 метр, символічно так зображено шлях Христа на Голгофу. І хоча у звичайні дні підлогу вставлено стільцями і лабіринт практично не видно, туристам варто все-таки придивитися, щоби випадково не пройти повз.
  • На околицях собору є свій маленький “Ватикан”. Один із єпископів відгородив собор від міста і за ґратами створив державу в державі. Там і сьогодні можна прогулятися терасами, зарослими квітами, поблукати зеленим лабіринтом і насолодитися видами міста з висоти холу.
  • Поруч із Шартрським собором знаходиться Музей образотворчих мистецтв, у якому зібрано чудову колекцію живопису та старовинних клавесинів. Музей знаходиться біля старовинного палацу, який належав єпископам Шартрського храму.

Шартрський собор у Франції з 1979 року є пам’яткою світової історії та входити до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Подивитись цей дивовижний кафедральний собор може кожен охочий, діючий храм і там щодня проходять служби.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Корсикою: що подивитись, корисні поради
Корсика Корсика – острів у Середземному морі, один
Trips
Путівник по Гернсі: що подивитись, корисні поради
Гернсі Гернсі – один із найбільших островів Нормандського
Trips
Путівник по Страсбурзі: що подивитись, корисні поради
Страсбург Страсбург – місто в центрі Європи
Trips
Путівник по Кап-д’Агд: що подивитись, корисні поради
Кап-д’Агд Кап д’Агд розташований на півдні
Trips
Путівник по Вердену: що подивитись, корисні поради
Верден Верден розташований у східній частині Франції.
Trips
Путівник по Ла-Рошель: що подивитись, корисні поради
Ла-Рошель Французьке портове місто на заході країни
Trips
Путівник по Дюнкерку: що подивитись, корисні поради
Дюнкерк Дюнкерк знаходиться на півночі Франції за 300
Trips
Путівник по Ренну: що подивитись, корисні поради
Ренн Французьке місто Ренн розташоване на північному
Trips
Путівник по Сен-Тропі: що подивитись, корисні поради
Сен-Тропе На березі Середземного моря, у французькому
Trips

Інші визначні місця

Монблан: інформація про об’єкт, поради туристам
  Найпротяжніший і найвищий
Trips
Люберон: інформація про об’єкт, поради туристам
Розташований у самому серці Провансу
Trips
Вілла Ефруссі-де-Ротшильд: інформація про об’єкт, поради туристам
Вілла Ефруссі-де-Ротшильд — мальовниче
Trips
Церква Мадлен: інформація про об’єкт, поради туристам
Еталон французького класицизму
Trips
Пале-Рояль: інформація про об’єкт, поради туристам
Блискучий палац Пале-Рояль –
Trips
Вілла Савой: інформація про об’єкт, поради туристам
Вілла Савой у Пуассі (Франція)
Trips
Національний Парк Каланк: інформація про об’єкт, поради туристам
Французький Національний парк Каланк
Trips
Опера Бастилії: інформація про об’єкт, поради туристам
Опера Бастилії – сучасний оперний
Trips
Вердонська ущелина: інформація про об`єкт, поради туристам
Вердонська ущелина одна з головних
Trips
Марсово Поле: інформація про об’єкт, поради туристам
Існують цілі списки місць, які
Trips
Кафе де Флор у Парижі: інформація про об’єкт, поради туристам
Кафе де Флор у Парижі — одне з
Trips
Опера Гарньє: інформація про об’єкт, поради туристам
Гранд-Опера (Grand Opera) або Опера
Trips