Озеро Балатон: інформація про об’єкт, поради туристам

 

Угорське море — так називають місцеві жителі озеро Балатон через його грандіозні розміри та кольори води. Залежно від ракурсу вона буває блакитно-блакитною або бірюзовою. Вже кілька століть озеро Балатон числиться серед найпопулярніших курортних місць Європи. Щороку сюди приїжджають тисячі людей, яких приваблює приємний клімат та мальовничі панорами.

Трохи географії

Озеро Балатон знаходиться в західній частині Угорщини і є найбільшим в Центральній Європі. Довжина водойми становить 79 км. У найвужчому місці ширина озера близько 1,2 км, а найширшому — 12,4 км. Південний берег рівний і пологий, а ось північний порізаний кількома затоками. Є великий півострів – Тихань. Біля нього знаходиться найглибше місце озера — 12-ти метрова Тиханська западина. При цьому середня глибина водойми – не більше 3,5 метрів.

Коротка історія озера Балатон

Озеро Балатон знаходиться за 100 км від столиці Угорщини — Будапешта, біля підніжжя гір Баконь. У давнину цьому місці плескалося море. Коли після чергового землетрусу ландшафт змінився, термальні джерела заповнили впадину водою, що утворилася. Слов’янські племена, що поселилися навколо, почали називати це водоймище Блатенське або Блатно, від слова «блато» — болото. Згодом закріпилася назва Балатон.

Швидше за все, болотисті місця стали повноводним озером після того, як у 3 столітті н. е. римляни на річці Шіо, що випливає з водойми, побудували систему шлюзів. За допомогою неї досі регулюється рівень води у Балатоні.

У 18 столітті Балатон через цілющу воду мінеральних джерел уподобала місцева знать. Тут почали з’являтися шикарні садиби та будуватися купальні. Згодом виросли курортні містечка, які з 19 століття стали популярними серед європейців.

Озеро Балатон є найбільшим у Центральній Європі

Озеро Балатон є найбільшим у Центральній Європі © ZGPhotography / Shutterstock

Відпочинок на озері Балатон

Туризм у прибалатанні складає основну статтю доходу прибережних міст, тому влада намагається постійно розвивати цю галузь, пропонуючи різноманітні види відпочинку та оздоровлення для туристів. На околицях озера зведено багато курортних центрів, збудовані розкішні готелі та приватні апартаменти. Також довкола Балатона є затишні кемпінги. По всьому узбережжю їх понад 30. Бажаючі можуть зупинитися як у комфортних будиночках, так і розбити намет недалеко від берега. Майже все узбережжя обладнане пляжами.

Особливою популярністю серед відпочиваючих користуються бальнеокурорти озера Балатон:

  • кардіологічний курорт Балатонфюред;
  • Шиофок, який прославився своїми пісочними пляжами;
  • Кестхей, відомий унікальними джерелами;
  • та селище Тихань.

Сюди приїжджають не лише за новими враженнями, а й підлікувати опорно-руховий апарат, вирішити проблеми із ШКТ. Гірсько-озерне повітря та мінеральна вода з термальних балатонських джерел славляться своїм цілющим ефектом.

Відпочинок на озері Балатон

Відпочинок на озері Балатон © Botond Horvath/Shutterstock

Активний відпочинок на озері

У сезон все озеро “усіяне” вітрилами яхт, човнами та дошками для віндсерфінгу. Все це можна взяти напрокат. У багатьох селищах обладнані причали та пункти оренди плавзасобів. Багато орендують велосипеди та подорожують навколо озера. Хтось просто йде в похід навколишніми горами та лісами. Також на озері гарна риболовля.

Відпочинок на Балатоні з дітьми

Для відпочинку з дітьми краще вибирати пологий південний берег Балатону. На тутешніх пляжах і за 200 метрів від берега глибина менше 1 м, а вода дуже добре прогрівається.

У Балатонфюреді у купальний сезон працює сучасний аквапарк Annagora Aquapark. Сімейний відпочинок тут продуманий до дрібниць: у парку функціонує 11 басейнів, у тому числі хвильовий, а також десятки гірок різної складності для малюків і для дорослих.

За 15 км від узбережжя в містечку Веспрем є зоопарк. Окрім вольєрів з екзотичними тваринами, тут організовано експозицію ери динозаврів.

Озеро Балатон взимку

Взимку життя на озері стає спокійним, потік туристів спадає. Балатон остигає і іноді покривається льодом. Але вся туристична інфраструктура у окрузі працює. Під час зимового відпочинку можна спланувати знайомство з пам’ятками та околицями озера, які в цей час набувають особливої ​​чарівності.

На Балатоні цілий рік стоїть чудова погода, тому відпочинок у цих місцях можна продумувати заздалегідь, не побоюючись будь-яких сюрпризів.

Популярні пам’ятки Балатону

  • Алея Рабіндраната Тагора. Це посадка з дерев, яка з’явилася в містечку Балатонфюреді після того, як відомий індійський поет, нобелівський лауреат Рабіндранат Тагор у 1926 році, відвідавши озеро, посадив липу. Пізніше його приклад наслідували й інші відомі особи, які бували на курорті. Тепер алея стала улюбленим місцем для прогулянок.
  • Бенедиктське абатство. Стародавній християнський пам’ятник архітектури на острові Тихань. Його заснував у 1055 році угорський король Андраш I. Монастир знаходиться у найвищому місці півострова. Звідси відкривається чудова панорама на озеро Балатон. На території збереглася печера, де жили ченці. Також є оригінальна церква, збудована у 1754 році.
  • Гора Бадачонь. Вона майже на 500 м височить над Балатоном. З численних оглядових майданчиків, що розташовані на схилах, відкривається чудова панорама на озеро. Приємним бонусом для туристів буде можливість дегустації унікальних вин із сортів винограду, які вирощуються лише на горі Бадачонь.
  • Палац Фештетич. Палацово-парковий комплекс 18 століття, збудований у стилі французького бароко, став серцем курортного селища Кестхей. Палац вражає пишністю фасадів та розкішшю внутрішнього оздоблення. Навколо нього у найкращих європейських традиціях розбитий парк із озером та фонтанами.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Мішкольцем: що подивитись, корисні поради
Мішкольц Біля підніжжя гірського масиву Бюкк, на річці
Trips
Путівник по Егеру: що подивитись, корисні поради
Егер Егер — найбільш недооцінене місто Угорщини, яке
Trips
Путівник по Будапешту: що подивитись, корисні поради
Будапешт Будапешт – столиця Угорщини та одне
Trips
Путівник Дебреценом: що подивитись, корисні поради
Дебрецен Дебрецен — затишне європейське місто на сході
Trips
Путівник по Сентендрі: що подивитись, корисні поради
Сентендре Провінційний Сентендре розташований у центральній
Trips
Путівник по Хевізу: що подивитись, корисні поради
Хевіз Угорське місто Хевіз знаходиться на сході країни.
Trips
Путівник по Угорщині: що подивитись, корисні поради
Угорщина Угорщина – дуже гарна та контрастна країна.
Trips