Цитадель у Будапешті: інформація про об’єкт, поради туристам

Будапештський символ свободи, що відкриває найкращий огляд на столицю Угорщини. Цитадель у Будапешті (Citadella) ― потужне військове зміцнення ХІХ століття, розташоване на вершині гори Геллерт, з якої відкривається чудова панорама на угорську столицю, Дунай та мости, що його перетинають.

Цитадель є масивною U-подібною спорудою довжиною 220 м, шириною 60 м і висотою 4 м, займає плато гори заввишки 235 м. Фортеця є символом Будапешта і разом з прилеглими ландшафтами входить до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що охороняються.

Над фортецею височить пам’ятник Визволенню Будапешта радянськими військами. Це монумент, споруджений 1947 року як уособлення пам’яті про героїв, які пожертвували життям заради свободи.

Біля підніжжя пам’ятника розташувався великий оглядовий майданчик із видом на столицю. Навколо стін фортеці розміщено виставку військової техніки, а всередині цитаделі працює музей-бункер, експозиція якого присвячена Будапешту часів окупації та звільнення.

Історія Цитаделі

Після Угорського повстання в 1850 командувач Габсбурзької монархією Юліус Якоб фон Хайна вирішує посилити контроль над Будапештом. Протягом 4 років він будує фортецю на горі Геллерт, оскільки саме звідси можна спостерігати за обома частинами міста (Буду і Пешт), а розташування укріплення дозволило б у разі атаки тримати вогнепальну оборону.

Через 17 років розбіжностей австрійці та угорці об’єдналися в Австро-Угорську імперію (1867), після чого були зруйновані ворота Цитаделі.

Під час Другої світової війни Цитадель була точкою протиповітряної оборони німецьких військ, а її підземні ходи – своєрідним бункером. Однак у 1945 році фортеця була взята Червоною армією, яка звільняла місто.

Незабаром було проведено реставрацію Цитаделі і споруджено пам’ятник на честь військ, що звільнили Будапешт. Спочатку він складався з чотирьох статуй: жінка зі смолоскипом (символ прогресу), чоловік, що бореться з п’ятиголовим драконом (символ боротьби проти сил зла), солдат Червоної армії (символізував визволителів) та 14-метрова Статуя Свободи – фігура жінки з пальмовою гілкою в руках на вершині пам’ятника (символ свободи). Однак після ослаблення впливу Радянського союзу в 1991 році статую солдата було переміщено до Memento Park — парку статуй у Будапешті, де збережено статуї періоду комуністичної Угорщини.

Історія Цитаделі

Історія Цитаделі © ZGPhotography / Shutterstock

Корисні поради

На гору Геллерт ведуть три дороги:

  • найкоротша асфальтована дорога (400 м) починається біля автобусної зупинки №7. Також тут є автомобільне паркування;
  • ступінчаста стежка від мосту Єлизавети (1,2 км) знайомить мандрівника із Садом філософів, пам’ятником Св. Геллерту та скромним водоспадом;
  • стежки від мосту Свободи досить плавні, а по дорозі зустрічається Печерна церква, пам’ятник Св. Іштвану.

На відвідувачів із дітьми чекає невеликий дитячий майданчик із оригінальними атракціонами за будівлею Цитаделі (спуск до мосту Свободи). З настанням зими тут збираються любителі катання на санчатах.

Панорама Будапешта чудова і вдень, і в сутінки, коли на мостах, вулицях та в будинках починають тремтіти вогники.

Будьте уважні: на шляху до вершини легких грошей шукають шахраї, пропонуючи зіграти у наперстки.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі,
від яких перехоплює подих
.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник Мішкольцем: що подивитись, корисні поради
Мішкольц Біля підніжжя гірського масиву Бюкк, на річці
Trips
Путівник по Егеру: що подивитись, корисні поради
Егер Егер — найбільш недооцінене місто Угорщини, яке
Trips
Путівник по Будапешту: що подивитись, корисні поради
Будапешт Будапешт – столиця Угорщини та одне
Trips
Путівник Дебреценом: що подивитись, корисні поради
Дебрецен Дебрецен — затишне європейське місто на сході
Trips
Путівник по Сентендрі: що подивитись, корисні поради
Сентендре Провінційний Сентендре розташований у центральній
Trips
Путівник по Хевізу: що подивитись, корисні поради
Хевіз Угорське місто Хевіз знаходиться на сході країни.
Trips
Путівник по Угорщині: що подивитись, корисні поради
Угорщина Угорщина – дуже гарна та контрастна країна.
Trips