Путівник Феодосією: що подивитись, корисні поради

Феодосія

Сонячна Феодосія — багатогранне курортне місто на південно-східному узбережжі Кримського півострова, яке зачаровує багатством культурної спадщини та розмахом сучасного курорту із золотистими піщаними пляжами та величезною набережною. Це старовинне місто розташувалося на пологому узбережжі біля схилів гір, що обрамляють його, і зберегло до наших днів стародавню цитадель, середньовічні церкви і храми, вишукані особняки 19 ст. Недарма це місто не лише виховало, а й надихнуло мариністичними пейзажами художника Івана Айвазовського. Любили це місто та багато інших творчих людей — Олександр Грін, сестри Марина та Анастасія Цвєтаєві, Осип Мандельштам, зупинялися тут Олександр Пушкін, Олександр Грибоєдов, Антон Чехов, Максим Горький.

У наші дні Феодосія, як і раніше, приваблює широкими пляжами, грязелікарнями, цілющим повітрям, розвиненою інфраструктурою, різноманітністю культурного дозвілля як для дорослих, так і для дітей.

Путівник Феодосією: що подивитись, корисні поради

Райони та пляжі Феодосії

Феодосія влаштувалася на схилах хребта Тепе-Оба на узбережжі затоки Феодосії. Адміністративно-територіальний поділ міста як такий відсутній, проте існує неофіційний «народний» поділ на мікрорайони, яких сьогодні близько 20-ти.

До складу Старого міста входить територія давньогрецької Феодосії, де знаходяться руїни фортечних стін та веж Генуезької цитаделі та збереглася назва 19 ст. – Карантін. Також до старого міста належить район парку Морсад, в якому знаходяться могила Айвазовського, релігійні будівлі, музей сестер Цвєтаєвих, а також напівзруйнований Фортштадт, що нагадує вулиці Італії.

Центральна частина міста так і називається — Центр. А район біля залізничної станції Айвазовська має кілька імен: Айвазівка, Перлинний пляж, Чорноморська набережна.

У районі Біла акація розмістився найпопулярніший пляж Феодосії — Центральний.

Район Кінотеатр «Україна» знаходиться недалеко від моря (пляж Камені та Перший міський пляж) і рясніє пам’ятками та розважальними закладами.

У районі Динамо знаходяться гальковий пляж Ай-Петрі, популярний піщаний пляж Динамо та Лазурний берег із теплою водою.

Визначні пам’ятки

Феодосія не дозволить нудьгувати ні досвідченому туристу, ні відпочиваючим з дітьми, адже це місто постійно живе і невпинно розвивається вже 2500 років. У різноманітності пам’яток Феодосії та її околиць ви обов’язково знайдете те, що залишить у душі незабутні враження!

Населення

Феодосія протягом усієї своєї багатовікової історії залишалася відкритою для переселенців, і приріст її населення був безпосередньо пов’язаний з міграцією греків, вірменів, євреїв, турків, татар, українців та росіян. Національний склад різко змінювався у ті чи інші періоди історії міста. Так, якщо до нашої ери тут переважало грецьке населення, а в 14 ст. — вірменська, після чого татарська, то сьогодні національну більшість становлять росіяни. На порядок менше тут українців, білорусів, кримських татар, вірмен, євреїв та греків.

Коротка історія

Історія Феодосії починається з міграції грецьких селян, ремісників і торговців до родючих земель, якими в той далекий час була багата територія півострова Крим. Тут греки заснували колонію і мирно освоювали місцевість, займалися риболовлею, мисливством, добували сіль, залізо, дерево і вугілля, а також пісок, камінь і глину.

Місто міцніло і процвітало, встановлювало торговельні зв’язки з Елладою, а пізніше — з таврами та скіфами. Розвивалося також економічне та суспільне міське життя. На початку 4 ст. до н.е. Феодосія була включена до складу Боспорського царства і вперше набула свого справжнього імені — «Богом дана».

Проте процвітаюче місто поступово занепадає, а царство зазнає нападів з боку варварів та Херсонесу. У володіння останнього (3 столітті) і переходить Феодосія.

Апофеоз занепаду припав на останню чверть 4 ст. — місто пройшло через низку пожеж та руйнувань з боку гунів. Феодосія спорожніла і залишалася неживою ще тисячу років.

У 13 ст. на ці землі, які тоді належали Золотій Орді, прийшли генуезці і заснували торговий пункт — колонію Каффа. Більшість населення становили греки, проте межі 13-14 ст. сюди мігрують тисячі вірменських сімей, які розпочали активне будівництво житлових будинків, церков та укріплень міських стін. Місто пізнало другий розквіт, стало важливою точкою Великого шовкового шляху, і до середини 15 ст. перевершив за чисельністю населення Константинополь. Незабаром Каффа була розграбована і на 300 років захоплена османами, проте місто продовжує зростати та розвиватися.

У 18 ст. Крим входить до складу Російської імперії, і за наказом Катерини ІІ місцевих вірмен і греків переселяють до Новоросії. Місто повертає своє античне ім’я – Феодосія. На початку 19 ст. портове місто досягає піку економічного розвитку.

Але початок 20 століття не дозволило Феодосії підкорити нові вершини. 1918 року до міста приходить радянська влада, починаються військові перипетії, голод, хвороби. Населення помітно поменшало, але здається, що в цього міста вже в крові знову і знову відроджуватиметься.

На початок Другої світової війни тут розвивається курортний бізнес. Під час війни місто зазнає жаху окупації, а потім репресії та депортації кримських татар.

Після війни місто знову відроджується, розвивається велика, легка та харчова промисловість. Більшість населення тоді працювала на підприємствах військово-промислового комплексу.

На початку 21 століття Феодосія активно розвиває туризм та радує гостей не лише своїми пам’ятками, золотистими пляжами, цілющими джерелами та грязями, а й привітністю мешканців міста.

Коли краще поїхати до Феодосії

Клімат у Феодосії близький до середземноморського. Тут практично не буває холодів, а пляжний сезон починається у травні та триває до жовтня включно. Літо тут посушливе, температура повітря тримається близько +28°C, а температура води досягає +25°C.

У Феодосії проводиться маса сезонних свят. У середині червня місцеві жителі варять юшку в рамках фестивалю «Барабулька». З липня до кінця серпня у Феодосії проходить фестиваль старовинних ремесел «Місто майстрів» у Комсомольському парку. Щорічно в серпні проводиться музичний фестиваль «Сиваш». А у вересні можна скуштувати вина на молодому щорічному фестивалі WineFeoFest та приєднатися до екскурсій організаторів. Також на початку осені відбувається міжнародний фестиваль повітряних куль — «Повітряне братство».

Що потрібно обов’язково зробити у Феодосії?

  • Відвідати картинну галерею імені І. К. Айвазовського, де знаходиться понад 400 картин відомого художника-мариніста Феодосії. Він, до речі, став першим почесним громадянином Феодосії ще 1881 року.
  • Зануритися в підводний світ і поглянути на затоне в 1924 році судно «Жан Жорес» на глибині 16 м недалеко від селища Курортне (дайвінг-клуб «Золоті ворота»).
  • Ознайомитись з експозиціями музеїв, присвячених творчості Олександра Гріна, Марини та Анастасії Цвєтаєвих, Віри Мухіної.
  • Доторкнутися до глибоких віків давнини, дослідивши руїни Генуезької фортеці Кафа на півдні Феодосії.
  • Пройти залами дачі Стамболі — вілли біля моря, збудованого на початку минулого століття. Сьогодні тут функціонує музей із двома експозиціями: сім’ї Стамболі та історії самої вілли. Тут же представлено виставку розкопок підводної археології Чорного моря.
  • Вразитися найбагатшою колекцією музею Стародавностей Феодосії, заснованого в 1811 році. Експозиція присвячена археологічним знахідкам, етнографії та документації життя краю, а в залі «Природа південно-східного Криму» знаходиться чудова діорама кримських ландшафтів.
  • Повечеряти в розкішному ресторані «Ермітаж» або оригінальному творчому кафе «Антресоль» на Платановій алеї. Також можна скуштувати рибних делікатесів у ресторані «Плакуча верба» з акваріумом, в якому відвідувачі самі обирають рибу для страви.
  • Завітати на єдиний на пострадянському просторі музей дельтапланеризму. Тут представлені не тільки моделі літальних апаратів різних часів, а й діючі, які можна не лише оглянути, а й доторкнутися.
  • Відпочити від суєтних пляжів Феодосії на одному з околиць, наприклад, на акуратному черепашковому пляжі на 117 кілометрі з відмінним сервісом.
Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

Вам також буде цікаво

Путівник по Утьос: що подивитись, корисні поради
Утьос Утьос – маленьке і дуже тихе селище, що
Trips
Путівник по Форосу: що подивитись, корисні поради
Форос Форос – невелике симпатичне курортне селище
Trips
Путівник по Євпаторії: що подивитись, корисні поради
Євпаторія Надзвичайно багатогранне сонячне місто Євпаторія
Trips
Путівник Сімферополем: що подивитись, корисні поради
Сімферополь Сімферополь — місто не курортне, тут немає
Trips
Путівник по Гаспрі: що подивитись, корисні поради
Гаспра Тихий та дуже зелений курорт Гаспра розташований
Trips
Путівник Балаклавою: що подивитись, корисні поради
Балаклава Балаклава, затишний і непомітний берег Криму
Trips
Путівник по Судаку: що подивитись, корисні поради
Судак Колись найбільший міжнародний торговий порт Судак
Trips
Путівник по Гурзуфу: що подивитись, корисні поради
Гурзуф Старовинне селище Гурзуф притулилося біля моря
Trips
Путівник по Кореїзу: що подивитись, корисні поради
Кореїз Кореїз – курортне селище на півдні Криму
Trips

Інші визначні місця

Палац Дюльбер: інформація про об`єкт, поради туристам
  Палац Дюльбер збудовано
Trips
Нікітська розселина: інформація про об’єкт, поради туристам
На висоті близько двохсот п’ятдесяти
Trips
Кучук-Койський зсув: інформація про об’єкт, поради туристам
  Кучук-Койський зсув і кам’
Trips
Водоспад Учан-Су: інформація про об’єкт, поради туристам
Водоспад Учан-Су є найвищим водоспадом
Trips
Печерний Монастир Челтер-Мармара: інформація про об’єкт, поради туристам
Історія печерних монастирів Криму
Trips
Міс Мартьян: інформація про об’єкт, поради туристам
Міс Мартьян, розташований на Південному
Trips
Ведмідь гора Аю-Даг: інформація про об’єкт, поради туристам
  Аю-Даг, або Ведмідь-гора
Trips
Сонячна Царська стежка: інформація про об’єкт, поради туристам
Сонячна (Царська) стежка – одна
Trips
Гора Піляки: інформація про об’єкт, поради туристам
На нашій планеті є багато найкрасивіших
Trips
Сюйренська фортеця: інформація про об`єкт, поради туристам
Назва Сюйреньська або Сюреньська
Trips
Об’єкт 221: інформація про об’єкт, поради туристам
Між Севастополем та Ялтою, неподалік
Trips
Храм Св. Архістратига Михайла: інформація про об’єкт, поради туристам
У найпрекраснішому та наймальовничому
Trips