12 головних пам’яток Болоньї

Болонья, незважаючи на її величину та особливе значення як столиці провінції та регіону Емілія-Романья – це найбільш комфортне місто для подорожі, більшість туристів вважають його одним із найкрасивіших та найцікавіших в Італії.

Любителів гарної їжі приваблює сюди заслужена репутація гастрономічної столиці країни. Найважливіші галузі міської промисловості припадають на виробництво макаронних виробів та ковбас, тому радимо неодмінно спробувати їх, доки ви тут.

Поряд з оглядом туристичних пам’яток Болоньї в Італії, проведіть час, вбираючи унікальний характер міста: прогуляйтеся під аркадами – знаменитими портиками, загляньте всередину старовинних вишуканих магазинів, зверніть увагу на архітектурні особливості і цікаву цегляну кладку, зробіть паузу пориньте у достаток студентів на вулицях.

Більшість популярних пам’яток знаходяться за пару хвилин ходьби від п’яцца Маджоре, а аркадні вулиці роблять прогулу Болоньєю приємною за будь-якої погоди. Скористайтеся нашим списком і знайдіть кращі визначні місця в Болоньї.

П’яцца Маджоре та п’яцца дель Неттуно

П'яцца Маджоре та п'яцца дель Неттуно

П’яцца Маджоре та п’яцца дель Неттуно. | Фото: Lorenzoclick/Flickr.

Може здатися, ніби всі зустрічі з друзями у Болоньї відбуваються одночасно на двох сусідніх площах у самому серці міста. Розмова і сміх поєднуються з шумом води, що плескається у чудовому фонтані Нептуна, на честь якого і була названа п’яцца дель Неттуно.

Створений скульптором Джамболонья у XVI столітті, він є одним із найкращих фонтанів свого часу. Майже кожна основна міська пам’ятка знаходиться звідси за кілька хвилин ходьби, як і найважливіші вулиці, серед яких є жвавий торговий квартал Via dell’Indipendenza та Via Galleria з її численними старовинними аристократичними особняками.

Витончена аркада Via dell’Archiginnasio тягнеться вздовж величної базиліки Сан-Петроніо. Її все ще незавершений фасад височіє над однією зі сторін п’яцца Маджоре.

На її північній частині можна побачити старовинний палац Палаццо дель Подеста з вежею Торре-дель-Аренго, яка була прибудована пізніше, у 1259 році. Під її склепінчастим куполом, слово, вимовлене тихим пошепки в одному кутку, буде чітко чути тим, хто знаходиться в протилежному кутку приміщення.

Адреса: Piazza Maggiore, Болонья, Італія.

Базиліка Сан-Петроніо

Базиліка Сан-Петроніо

Базиліка Сан-Петроніо. | Фото: www.basilicadisanpetronio.org.

Коли в 1390 році почалося зведення великої церкви, яка тепер підноситься у всій своїй мощі та пишноті на одній із сторін п’яцца Маджоре, її розміри, згідно з первісним проектом, мали перевищувати величину найбільшого християнського собору Святого Петра в Римі, але будівництво базиліки закінчено так і не було. До цього дня туристи можуть спостерігати її незавершений фасад.

У невеликому музеї, який можна знайти у задній частині церкви, ви можете побачити ескізи та креслення вихідного проекту церкви та її фасаду, над якими працювали різноманітні архітектори, у тому числі й найбільший Андреа Палладіо.

Витончене оздоблення собору є справжнім втіленням готичної італійської архітектури, а кожна з його численних бічних капел нагадує маленьку церкву.

Зверніть увагу на дивну лінію, що перетинає підлогу нефа – це латунний меридіан, що є надзвичайно точним календарем. Сонячне світло, потрапляючи на нього через отвір у даху церкви, дозволяє правильно встановити місяць та день.

Адреса: Basilica of San Petronio, Piazza Galvani, Болонья, Італія.

Базиліка Санто-Стефано

Базиліка Санто-Стефано

Базиліка Санто-Стефано. | Фото: Eden, Janine та Jim / Flickr.

У Болоньї немає браку цікавих і сповнених неповторних витворів мистецтва церков, Санто-Стефано вважається найстарішим і найбільш атмосферним з них.

Комплекс із восьми споруд, зведений бенедиктинцями між X і ХIII століттям, де зберігалися мощі християнських мучеників Болоньї, святих Віталі та Агриколи, можна по праву назвати колискою віри предків.

У церкві Розп’яття (Chiesa del Crocifisso) досі можна побачити зовнішню кафедру XII століття та склеп, будівництво якого датується 1019 роком. Восьмикутна базиліка San Sepolcro виходить у внутрішній дворик з колонами, що примикає до двоповерхового монастиря.

Адреса: Torre degli Asinelli, Piazza di Porta Ravegnana, Болонья, Італія.

Башти, що падають

Падаючі Вежі

Падаючі Вежі.

Хоча Піза і більш відома своєю падаючою вежею, але серед визначних пам’яток Болоньї можна побачити одразу дві такі, які здаються більш небезпечними через їх висоту та вузьку форму.

Вони є найбільш відомими, з 20 веж, що залишилися з більш ніж 100 будівель, що існували раніше. Саме такі вежі, що будувалися повсюдно, багато в чому сформували неповторний вигляд Болоньї XI ст.

Незважаючи на те, що вони в першу чергу використовувалися як сторожові вежі та місця для захисту у разі нападу, оскільки фактично являли собою неприступні фортеці, їхня висота стала символізувати суспільний статус шляхетних дворянських сімей, які їх спорудили.

Так, 48-метрова вежа Гарізенда відхиляється від вертикальної осі більш як на 13 метрів. Ви можете подолати 498 сходинок усередині вежі Азінеллі, щоб помилуватися містом з висоти пташиного польоту.

Адреса: Дві вежі, Piazza di Porta Ravegnana, Болонья, Італія.

Анатомічний театр в Архігімназії

Анатомічний театр в Архігімназії

Анатомічний театр в Архігімназії. | Фото: Rob Oo/Flickr.

Колись лише головний корпус Болонського університету, Архігімназія тепер є домом для одного з найнезвичайніших місць у Болоньї, а саме, аудиторії, де студенти-медики, препаруючи трупи, вивчали анатомію.

Але в наші дні туристів приваблює сюди не цей факт, а винятковий інтер’єр приміщення та незвичайне різьблення по дереву. Найцікавіше, що можна тут побачити — це дерев’яна скульптура Ercole Lelli’s Spellati, що є людською фігурою з чітко позначеною мускулатурою і структурною структурою, яку можна розглянути в найдрібніших деталях.

Також у цьому будинку знаходиться лекційна зала Stabat Mater, стіни якої щедро прикрашені гербами. Університет Болоньї, заснований у ХІ столітті, є найстарішим університетом Західної Європи.

Адреса: Archiginnasio Anatomical Theater, Piazza Galvani, Болонья, Італія.

Портік Сан Лука

Портік Сан Лука

Портік Сан Лука. | Фото: freshcreator/Flickr.

Гості Болоньї не можуть не пройтися під численними портиками, аркадами, що тягнуться вздовж більшості її вулиць. Вони не тільки рятують від літнього сонця і вкривають від дощу, але також вміщують магазини, які часто виставляють товари для демонстрації.

Арочні вулиці почали з’являтися в XI столітті, в центрі міста, що швидко зростає, над магазинами розміщували нависаючі верхні поверхи, додаючи тим самим місце для житлових і складських приміщень, що дозволяло ефективніше використовувати наявний простір.

Поступово споруди оснащувалися опорними балками та стовпами, і, відповідно, аркади росли. У XIII столітті аркади мали бути настільки високими, щоб під ними міг вільно проїхати вершник верхи на коні, це сприяло появі витончених аркад, які ми бачимо в наші дні.

Довжина всіх арочних галерей у Болоньї близько 40 кілометрів, найдовший портик становить близько 3,5 кілометрів і веде від міста на вершину пагорба до храму Мадонна ді Сан Лука. Він налічує 666 арок, у міру підйому відкривається чудовий краєвид на навколишні пейзажі. У неділю така прогулянка у пріоритеті і до того ж є абсолютно безкоштовною.

Адреса: Portico di San Luca, Болонья, Італія.

Базиліка Святого Домініка

Базиліка Святого Домініка

Базиліка Святого Домініка. | Фото: Terry Clinton/Flickr.

Після того, як у 1221 році помер святий Домінік, в обителі, засновником якої він був, почалося зведення церкви, що завершилося лише через кілька століть.

Мармурова гробниця, в якій зберігаються мощі святого, висічена у найдрібніших деталях найвидатнішими майстрами того часу, серед яких Мікеланджело та Нікола Пізано, сама по собі є вагомою причиною для відвідування базиліки.

Однак, це не єдиний церковний витвір мистецтва. Чудова дерев’яна інкрустація в хорі, створена за допомогою інтарсії майстром Даміано да Бергамо, була оспівана сучасниками епохи Відродження як восьме диво світу.

Адреса: Basilica di San Domenico, Piazza San Domenico, Болонья, Італія

Державний археологічний музей

12 головних пам'яток Болоньї

Державний археологічний музей.

Навіть туристи, які не є шанувальниками музеїв давнини, тут отримають справжню насолоду напрочуд сучасною експозицією доісторичних та етруських знахідок, знайдених на околицях, а також видатними скарбами кельтської, грецької, єгипетської та римської цивілізації.

Існує лише два музеї в країні, які можуть зрівнятися з його єгипетською колекцією. Тут ви не побачите сухого нагромадження запорошених реліквій, лише чудово організовану експозицію артефактів.

Адреса: Museo Civico Archeologico, Via dell’Archiginnasio, Болонья, Італія.

Ораторій Баттуті

Ораторій Баттуті

Ораторій Батуті.

Щоб відшукати один із неоспіваних скарбів Болоньї — ораторію, прикрашену барочними картинами, фресками та позолоченим різьбленням, доведеться піднятися сходами в невелику кімнату над церквою. Присівши на одну з лав можна розглянути стелю, уникнувши дискомфорту в шиї.

По периметру залу стоїть група з 15 теракотових статуй «Смерть Богородиці», висічена скульптором Альфонсо Ломбарді на початку XVI ст. Через відмінну акустику приміщення, тут нерідко проводяться різні музичні програми.

Адреса: Oratorio Dei Battuti, Via Clavature, Болонья, Італія

Кафедральний собор Сан-П’єтро

Кафедральний собор Сан-П'єтро

Кафедральний собор Сан-П’єтро.

З моменту свого заснування в 910 році, собор Сан-П’єтро зазнав багатьох реконструкцій. Так, в 1575 був доданий хор Пеллегріно Тібальді, а його неф був перебудований в стилі бароко XVII століття.

Двері, що знаходяться зліва наприкінці бічного проходу, ведуть до колекції творів мистецтва, які протягом кількох століть приносили дар для релігійних святкувань. Серед них можна побачити предмети, власниками яких були кілька Римських Пап, а також чудовий прецесійний хрест, пожертвуваний зовсім недавно, 1996 року.

Адреса: Cattedrale Metropolitana di San Pietro, Болонья, Італія.

Національна галерея

Національна галерея

Національна галерея. | Фото: Marco Assini.

Пінакотеці Болоньї дісталася унікальна місія: зберігати та демонструвати твори художників, які жили та працювали в цьому місті та регіоні Емілія-Романья, у період з XIII до початку XIX століття.

Деякі твори мистецтва мають власну історію. Так, одні роботи були врятовані з церков, які були закриті або стали використовуватися для інших цілей, інші були повернені в Болонью з Лувру, колекція якого поповнювалася безцінними трофеями за часів наполеонівських воєн. У наші дні у музеї можна побачити роботи Рафаеля, Перуджіно, Тінторетто та інших художників епохи Відродження.

Автор: Pinacoteca Nazionale, Via delle Belle Arti, Bologna, Болонья, Італія.

Їжа у Болоньї

Тальятелле болоньєзе

Тальятелле болоньєзе.

Мабуть, окрім визначних пам’яток Болоньї, фото та опис яких можна знайти у путівнику, найбільша привабливість міста для туристів та джерело її слави по всій Італії – це її репутація як кулінарного центру.

Він знаменитий своїми тортелліні, тальятелле та іншими видами паст, а в першу чергу, традиційною стравою тальятелле аль рагу, в інших місцях відомим просто як тальятелле болоньєзе.

В’ялене м’ясо – місцева особливість, крім того, цей регіон є батьківщиною знаменитого на весь світ італійського сиру – Парміджано Реджано.

Існує безліч способів спробувати та насолодитися кулінарною спадщиною Болоньї. Почати свій шлях можна з ринків та продуктових магазинів. Вузькі вулички Квадрілатеро, квартал між п’яцца Маджоре, Віа Ріццолі, Віа Кастільйоне та Віа Фаріні, були ринком з римських часів, територія якого була заповнена магазинчиками та вуличними лавками, де продавалася всіляка їжа, овочі, сир та риба до свіжоприготованої.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук