24 пам’ятки Кельна, рекомендовані для відвідування

Кельн, четверте за величиною місто Німеччини, під час Другої світової війни було майже повністю стерте з лиця Землі. В результаті Кельн, якому зовсім небагато залишилося чекати свого 2000-річного ювілею, зовні виглядає досить сучасним містом. Втім, залишки його багатої історії, починаючи з часів Римської імперії, знайти тут все ще можна.

Це місто є одним із найбільш відвідуваних місць у Німеччині. І це невипадково. Тут є безліч найцікавіших з погляду туристів місць як стародавніх, так і сучасних. Як ви вже здогадалися, сьогодні на вас чекає розповідь про пам’ятки Кельна, фото та опис яких, напевно, подвигнуть вас пакувати валізи і вирушати до мальовничих берегів Рейну.

Кельнський собор

Кельнський собор

Кельнський собор. | Фото: Lucas Richarz/Flickr.

Кельнський собор протягом століть був найбільш визначною пам’яткою міста і досі залишається найвідомішою церквою Німеччини. На цьому місці колись стояв римський храм IV століття, потім невелика церква, побудована на замовлення Матерна – першого християнського єпископа Кельна, і лише в 1248 почалося зведення того дива, які ми можемо бачити сьогодні.

Будівництво нинішньої готичної церкви зайняло з перервами понад 600 років. Дві величезні вежі, завершені 1880 року, височіють над горизонтом Кельна – завдяки ним собор є другою за величиною будинком міста.

Адреса: Cologne Cathedral, Domkloster 4, 50667 Köln, Німеччина.

Міст Гогенцоллернів

Міст Гогенцоллернів

Міст Гогенцоллернів.

З семи мостів, які з’єднують береги Рейну в Кельні, міст Гогенцоллернов є найвідомішим. Неабиякою мірою цьому сприяє те, що розташований він поруч із собором. Будівництво першого мосту тут відбувалося з 1907 по 1911 рік. 1945 року, коли війська союзників розпочали штурм Кельна, німецькі військові інженери підірвали стару переправу.

Усього через три роки міст був частково відремонтований, а 1959 року повністю реконструйований. Завдяки близькості головного залізничного вокзалу Кельна, мостом Гогенцоллернів щодня проходить близько 1200 поїздів. Перетнути Рейн в цьому місці можна і за допомогою пішохідної доріжки, що йде мостом. Якщо ви виберете такий шлях, ви зможете помилуватися прекрасним видом на горизонт Кельна.

Адреса: Hohenzollern Bridge, Кельн, Німеччина.

Римсько-німецький музей

Римсько-німецький музей

Римсько-німецький музей. | Фото: Wikimedia.

Римо-німецький музей розташований у незвичайній будівлі. Воно сучасне, але його інтер’єр містить фрагменти оригінальної римської споруди, що робить її не лише сховищем давніх артефактів, а й археологічним об’єктом. Музей був побудований так, щоб охороняти місце, де колись стояла багата римська хата.

У підвалі ви побачите мозаїку Діоніса (це, власне, все, що залишилося від стародавньої споруди і що продиктувало місце будівництва музею), а зовні – ділянка старої римської дороги.

Місія музею полягає у захисті римської спадщини Кельна, яка включає не лише великі об’єкти, але й предмети, які римляни використовували у повсякденному житті, – посуд, прикраси, інструменти тощо.

Адреса: Romisch-Germanisches Museum, Roncalliplatz 4, 50667 Köln, Німеччина.

Кельнська канатна дорога

Кельнська канатна дорога

Кельнська канатна дорога. | Фото: Wikimedia.

Кельнська канатна дорога, яка з 1957 року з’єднує зоопарк і Рейнпарк, вважається найбезпечнішим міським видом транспорту та є дуже популярною серед туристів пам’яткою. Під час короткої поїздки через Рейн відкривається захоплюючий краєвид на Кельн, у тому числі на Кельнський собор та на річку.

На жаль, у чотиримісній кабінці у стилі ретро ви проведете не більше 10 хвилин – саме стільки займе дорога з одного берега річки на інший. Проходить повітряний шлях і над нудистським пляжем, але ті, кому довелося покататися на канатці, запевняють, що з такої висоти можна побачити не так багато.

Адреса: Cologne Cable Car, Riehler Str. 180, 50735 Köln, Німеччина.

Музеї Вальрафа-Ріхарца та Людвіга

Музей Вальрафа Ріхарца

Музей Вальрафа Ріхарца.

Любителі мистецтва, будучи в Кельні, напевно, захочуть відвідати музей Вальрафа-Ріхарца та музей Людвіга, розміщені в одній із сучасних архітектурних споруд. Ці дві чудові картинні галереї охоплюють широкий спектр європейського живопису.

Тут ви зможете познайомитися з роботами Рембрандта, Мане, Ренуара, Лейбла, Лібермана, Слевогта та інших прославлених європейських художників. Музей Вальрафа-Ріхарца спеціалізується в основному на кельнській школі живопису часів середньовіччя, тоді як музей Людвіга – на сучасному образотворчому мистецтві.

У цьому ж будинку знаходиться Agfa-Foto-Historama – колекція старовинних фотокамер і фотографій, найстаріші з яких датуються 1840-ми роками.

Адреса: Музей Вальрафа Ріхарца, Obenmarspforten 40, 50667 Köln, Німеччина.

Церква Святого Мартіна

Вид на церкву Святого Мартіна

Вид на церкву Святого Мартіна. | Фото: Wikimedia.

Гросс Сен-Мартен – одна з дванадцяти романських церков у Кельні. Завдяки своїй вежі значних розмірів церква також є однією з найбільших у місті. Якби не хрести на вершині, Великого Святого Мартіна можна було легко прийняти за середньовічний замок.

Побудований він був між 1150 і 1250 роками, будівництво почалося після того, як вогонь знищив ранню церкву, що стояла на цьому місці. Гросс-Сен-Мартен був сильно пошкоджений під час світової війни, але його відновили, і тепер він знову височіє над Старим містом.

Ця церква вважається однією з найкрасивіших будівель у Кельні і дуже популярна серед туристів.

Адреса: Церква св. Мартіна, An Groß St. Martin, 50667 Köln, Німеччина.

старе місто

старе місто

Старе місто. | Фото: Wikimedia.

Прогулюючись бруківкою в історичному центрі міста, подумайте про те, що три чверті Кельна було знищено під час Другої світової війни. Усього 70 років тому тут були одні уламки. І все ж атмосфера Старого міста досі відчувається у цих вулицях та площах, навіть там, де стоять бетонні споруди післявоєнного періоду.

Будучи в Старому місті, знайдіть фонтан Гномов, створений у 1899 році. Згідно з легендою, гноми виконували вночі всю роботу, щоб жителі міста могли розслабитися (тривало це доти, поки гноми не були ображені і не залишили місто назавжди).

Адреса: Old Town Cologne, Alter Markt 28-32, 50667 Köln, Німеччина.

Церква Святої Марії Капітолійської

Церква Святої Марії Капітолійської

Церква Святої Марії Капітолійської. | Фото: Wikimedia.

Найбільша з романських церков Кельна, що збереглися, Свята Марія Капітолійська датується серединою XI століття, а її апсиди побудовані за зразком Віфлеємської церкви Різдва Христового. Розташована вона у так званому Капітолійському кварталі, на місці, де колись стояв стародавній римський храм.

Дивно, але оригінальні дерев’яні двері, датовані 1046 роком, все ще перебувають у хорошому стані та виконують свою функцію на південній стороні храму. Їх прикрашають хитромудрі візерунки та рельєфи, що зображують життя Христа.

Зверніть увагу на п’єту в північно-східній апсиді, яка була вирізана в 1300-х роках і вирізняється великою виразністю.

Адреса: St. Maria im Kapitol, Kasinostraße 6, 50676 Köln, Німеччина.

Зоопарк Кельнер

Зоопарк Кельнер

Зоопарк Кельнер. | Фото: Marc/Flickr.

Кельнський зоопарк, заснований у 1860 році, є одним із найстаріших зоологічних садів Німеччини. Як наслідок, тут ви побачите безліч чудових будівель XIX століття, у тому числі павільйон у мавританському стилі, де донедавна розміщувався слоновник, і колишній пташник, що нагадує традиційну російську церкву, в якому зараз живуть шимпанзе.

Не менш цікавими є «Острів мавп» з його імітацією тропічного лісу, величезний акваріум і чудовий вольєр для великих кішок, спостерігати за якими відвідувачі можуть через скло, без ґрат. Однією з найпривабливіших особливостей кельнського зоопарку є дбайливе ставлення до історії: старі будівлі первісного звіринця переоснащуються, щоб відповідати сучасним уявленням про зручності.

Адреса: Зоопарк Кельнер, Riehler Str. 173, 50735 Köln, Німеччина.

Хмарочос Кельнський трикутник

Хмарочос Кельнський трикутник

Хмарочос Кельнський трикутник.

Надання Кельнському собору статусу об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО автоматично означає, що жодні інші будівлі не можуть надто сильно затуляти горизонт міста. З цієї причини розташований на правому березі Рейну хмарочос, який називається «Кельнським трикутником», має висоту лише трохи більше 100 метрів.

З його панорамного оглядового майданчика відкривається чудовий краєвид на Старе місто, вежі собору та 266-метрову телевізійну вежу Колоніус. Для всіх визначних пам’яток, які ви можете побачити з цієї висоти, є розгорнуті та дуже корисні описи.

Оглядовий майданчик відкритий до 23:00, так що його можна вважати кращим місцем, звідки можна милуватися собором на тлі сонця.

Адреса: KölnTriangle, Ottopl. 1, 50679 Köln, Німеччина.

Музей прикладного мистецтва

Музей прикладного мистецтва

Музей прикладного мистецтва. | Фото: Wikimedia.

У цьому видатному музеї зберігається 100 тисяч творів декоративно-ужиткового мистецтва – від історичних до сучасних. Тут ви зможете побачити старовинні ювелірні вироби, меблі, зброю, порцеляну, гобелени.

Напевно вас зацікавлять чудова шафка в китайському стилі від майстра-червонодеревника XVIII століття Девіда Рентгена, алегоричний гобелен з африканськими мотивами, також створений у 1700-х роках, або ювелірні прикраси, виготовлені на берегах Рейну близько 50.

Крім того, в музеї представлені шедеври сучасного промислового дизайну від Френка Ллойда Райта, Рея Імза та Філіпа Старка, а також роботи Піта Мондріана та Василя Кандинського.

Адреса: Музей прикладного мистецтва, An der Rechtschule, 50667 Köln, Німеччина.

Музей кельнської дієцези «Колумба»

Музей кельнської дієцези «Колумба»

Музей кельнської дієцези «Колумба». | Фото: Wikimedia.

Ще 80 років тому на цьому місці стояла церква Святого Колумби – чудовий пізньоготичний собор. Під час Другої світової війни храму не вдалося уникнути долі багатьох інших історичних будівель. Але його вирішили не відновлювати, а звести на руїнах сучасну споруду, де сьогодні розташовується музей кельнської архієпархії, який називається музеєм Колумби.

За розробку цього проекту взявся володар Прітцкерівської премії архітектор Петер Цумтор. Згідно з його задумом, щоб потрапити до художніх галерей, вам доведеться пройти через руїни зруйнованої в результаті бомбардування церкви, що саме по собі є моторошним досвідом.

Виставлені в музеї Колумби роботи ілюструють вплив християнства на життя людей у ​​різні періоди історії та у різних частинах світу, тому кожен новий експонат є сюрпризом для відвідувачів.

Тут ви зможете побачити захоплююче дух рейнсько-романське розп’яття зі слонової кістки, позолочений бронзовий хрест Германа Іди 1000-х років, коптську єгипетську туніку, датовану 400-ми роками, та авангардні твори таких художників, як Джозеф Бойс та Пол.

Адреса: Kolumba Museum, Kolumbastraße 4, 50667 Köln, Німеччина.

Ботанічний сад та сад «Флора»

Ботанічний сад та сад «Флора»

Ботанічний сад та сад «Флора».

Квітникарі-любителі, звичайно, захочуть відвідати ботанічний сад «Флора». Втім, задоволення від прогулянки найстарішим парком Кельна отримають не тільки ті, хто займається вирощуванням рослин. Ботанічний сад та сад «Флора» колись були окремими комплексами, але у 1920-х роках їх об’єднали.

Сьогодні в саду виростає понад 10 000 видів рослин у найрізноманітніших умовах – від теплиць та оранжерів до екзотичних садів та псевдотропічних лісів. Історична будівля «Флори» нещодавно відремонтована, і тепер вона є елегантним центром комплексу.

Ботанічний сад розташований у північній частині Кельна, поруч із кінцевою зупинкою канатної дороги.

Адреса: Flora und Botanischer Garten, Alter Stammheimer Weg, 50735 Köln, Німеччина.

Музей шоколаду

Музей шоколаду

Музей шоколаду. | Фото: Ton Nolles/Flickr.

Кельнський музей шоколаду веде свою історію з 1972 року, коли Ханс Імхофф придбав шоколадну фабрику Stollwerck та виявив на її території сміттєвий контейнер, заповнений зламаною технікою, пакувальним матеріалом та іншими залишками шоколадного виробництва. Все це після відновлення та реставрації стало основою колекції музею.

Музейні експонати дають змогу відстежити весь процес – від переробки какао-бобів до виробництва цукерок. Тут ви зможете побачити старе виробниче обладнання, колекції прес-форм, старовинні шоколадні коробки та обгортки, а також безкоштовно скуштувати шоколад із шоколадного фонтану та продукцію, що тільки-но зійшла з виробничої лінії.

Ви можете створити свій власний шоколадний батончик, щоб взяти його з собою додому.

Адреса: Chocolate Museum, Am Schokoladenmuseum 1A, 50678 Köln, Німеччина.

Музей Шнютгена

Музей Шнютгена

Музей Шнютген.

Церква Святої Цецилії, збудована у 1160 році, вже сама по собі є визначною пам’яткою. А на додаток до цього 1956 року в ній було відкрито захоплюючий музей середньовічного літургійного мистецтва. Тут ви побачите скульптури з дерева та каменю (у тому числі безліч дерев’яних та бронзових Мадонн та розп’яття), вітражі, мальовничі полотна, різьблені фігурки зі слонової кістки, текстиль та старовинні рукописи.

На особливу увагу заслуговують приголомшливий хрест Святого Георгія, створений у 1000-х роках, і тимпан базиліки Святої Цецилії. Кожен експонат музею Шнютгена є чудовою ілюстрацією положення Кельна в середньовічному католицькому світі.

Адреса: Schnütgen Museum, Cäcilienstraße 29-33, 50667 Köln, Німеччина.

Бельгійський квартал

Бельгійський квартал

Бельгійський квартал. | Фото: Chris Guy/Flickr.

Можливо, найстильніший квартал Кельна – Бельгійський – розташований між Ахенерштрассе на півдні та Фрізенплатц на північному сході. Всі його вулиці названі на честь міст та провінцій Бельгії – Льєж, Гент, Брюссель, Антверпен, Маастріхт, Утрехт. Це, насправді, своєрідна пам’ять про перемогу Німеччини у франко-прусській війні 1870-71 років.

Бельгійський квартал – це район галерей, театрів, концертних майданчиків, модних барів, кафе та бутиків, де продають вінтажний одяг чи аксесуари ручної роботи. На Брюссельській площі з її численними барами та ресторанами літніми вечорами збираються молоді люди міста, щоб випити пива чи просто побалакати під зірками.

Адреса: Belgian Quarter, Marsilstein 25-27, 50676 Köln, Німеччина.

Торгова вулиця Шільдергассе

Торгова вулиця Шільдергассе

Торгова вулиця Шільдергассе. | Фото: Marco Verch Professional Photographer та Speaker / Flickr.

Мандрівники, які люблять ходити магазинами, напевно, захочуть відвідати Шільдергассе – найжвавішу торгову вулицю Європи, розташовану в центрі Кельна, між Хоештрассе та Ноймарктом.

Численні модні бутіки, універмаги та мережеві магазини гарантовано забезпечать вам гарний шопінг. Не дивно, що ця пішохідна вулиця приваблює близько 15 тисяч покупців за годину.

Адреса: Schildergasse, 50667 Кельн, Köln, Німеччина.

Будинок 4711

Будинок 4711

Будинок 4711. | Фото: Wikimedia.

Кожному, хто хоч раз питав, звідки взявся одеколон, немає більше потреби ламати собі голову. Цей тип аромату названо на честь Кельна, німецького міста, де він був винайдений. Будинок 4711, розташований за адресою Глокенгассе-4, є, безсумнівно, найпривабливішим будинком у місті.

Адже саме тут продається найвідоміший бренд одеколону. Число 4711 відповідає номеру, присвоєному будинку під час французької окупації наприкінці XVIII ст. Створений у цих стінах у 1792 році оригінальний аромат був названий Echt Kölnisch Wasser – «Кельнська вода».

Його оригінальна формула використається і сьогодні. На першому поверсі будинку знаходиться магазин, де продається знаменита парфума, а також невеликий музей, присвячений історії самого одеколону та Будинку 4711.

Адреса: 4711 House, Glockengasse 4, 50667 Köln, Німеччина.

 

Кельнська ратуша

Кельнська ратуша

Кельнська ратуша. | Фото: Wikimedia.

Кельнська ратуша, розташована у самому серці Старого міста, є найстарішою ратушею у Німеччині. Її готична вежа прикрашена більш як сотнею скульптур. Будівництво вежі почалося 1407 року. На той час це була найвища будівля в місті, яка перевершувала у своїх розмірах навіть Гросс-Сен-Мартен.

Після того, як історична будівля була серйозно пошкоджена під час Другої світової війни, ратуша була реконструйована лише частково, решту комплексу перебудовано у сучасному стилі.

Адреса: Cologne City Hall, Rathaus, 50667 Köln, Німеччина.

Церква Святого Гереона

Східний фасад церкви Святого Гереона

Східний фасад церкви Святого Гереона. | Фото: Wikimedia.

Романська церква Святого Гереона, мабуть, незвичайна в Кельні. Побудована вона у XII столітті на місці зруйнованої церкви VII ст. Цей візуально привабливий храм, присвячений Святому Гереону, має надзвичайно довгий хор і наповнений середньовічними фресками, мозаїками та давніми реліквіями.

Адреса: St. Gereon’s Church, Gereonshof 2, 50670 Köln, Німеччина.

Альтенбергерський собор

Альтенбергерський собор

Альтенберґерський собор.

Побудований в 1259 Альтенберзький собор знаходиться всього в шести кілометрах від свого знаменитого кельнського побратима і є одним з кращих зразків ранньоготичної архітектури в Рейнській області. Його багато мебльований інтер’єр включає готичні вітражі і безліч гробниць князів і абатів.

Статус кафедрального собору отримав, строго кажучи, формально – єпископської кафедри тут ніколи не було. Собором ця церква стала іменуватися лише завдяки своїм значним розмірам. Альтенберзький собор унікальний тим, що його поділяють протестантська та католицька громади.

Адреса: Altenberg Cathedral, Eugen-Heinen-Platz 2, 51519 Odenthal, Німеччина.

Порт Райнаухафен

Порт Райнаухафен

Порт Райнаухафен.

Не знаєте, що подивитися в Кельні, окрім його знаменитого на весь світ собору? Тоді вирушайте до Райнаухафена, розташованого на південь від Старого міста. Повірте, ви не пошкодуєте. Там два кілометри лівого берега Рейну було перетворено на новий район, де править бал архітектурна творчість та процвітає мистецтво.

Райнаухафен – це назва торговельного порту, який раніше займав тут берег річки. У 1990-х років порт був перетворений на комплекс житлових будівель, офісних та розважальних споруд зі своєю прогулянковою набережною.

Старі крани та берегова індустрія поступилися місцем новим амбітним архітектурним пам’яткам. Найсміливіші з новобудов – відзначені всілякими нагородами та преміями 60-метрові будівлі, верхні поверхи яких розташовані під кутом 90° до нижніх і нависають над водою. За свою схожість із величезними баштовими кранами вони отримали назву Кранхауси.

Деякі з чудових історичних споруд були перепрофільовані. Наприклад, будівля зерносховища Зібенгебірге, відома своїми гострими фронтонами, переобладнана під офіси та квартири. На набережній Рейну є безліч місць, де можна перекусити чи випити.

Адреса: Rheinauhafen, Rheinauhafen, 50678 Köln, Німеччина.

Музей парфумів

Музей парфумів

Музей парфумів. | Фото: Wikimedia.

За кілька кроків від Ратуші знаходиться Музей парфумів. Він займає ті кімнати, де у XVIII столітті народжувався Echt Kölnisch Wasser – одеколон. Прийшовши на екскурсію в Музей парфумів, ви опинитеся на найстарішій у світі парфумерній фабриці, що належить італійському парфумеру Йоганну Марії Фаріні, винахід якого породив велику хвилю в індустрії створення запахів в епоху рококо і зміцнило репутацію міста.

Ви побачите 300-річну кедрову діжку для зберігання одеколону та мідне лабораторне обладнання, яке є точною копією того, що використовував Фаріна. Ви також дізнаєтесь, як сьогодні виробляється одеколон. Крім того, оскільки створений у XVIII столітті запах не був зареєстрований як бренд, у музеї є презентація імітацій, які можна порівняти з оригіналом.

Адреса: Fragrance Museum, Obenmarspforten 21, 50667 Köln, Німеччина.

Кельнський міський центр документації націонал-соціалізму

Кельнський міський центр документації націонал-соціалізму

Кельнський міський центр документації націонал-соціалізму

Історія Третього рейху в Кельні ретельно та вичерпно задокументована у Центрі документації NS, розташованому в будівлі, яка колись служила штаб-квартирою місцевого гестапо (нацистської таємної поліції). Підвальна в’язниця, де десятки людей були допитані, піддані тортурам та вбиті, тепер є меморіальним місцем.

Написи та малюнки на стінах камер є несамовитою ілюстрацією емоційного та фізичного болю, який відчували ув’язнені. Майданчик для страт у дворі також є частиною меморіалу.

Адреса: Кельнський міський центр документації націонал-соціалізму, Апельхофплац, Кельн, Німеччина.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук