12 визначних пам’яток в Бергамо, які варто відвідати

Пам’ятки Бергамо, що знаходиться в Італії, давно приваблюють туристів з усього світу. Ми розповімо про те, на що варто подивитися і куди вирушити в першу чергу, приїхавши до цього чудового міста. Тож поїхали.

Топографія – це перше, що звертають увагу ті, хто вперше приїжджає сюди. Повний рельєф нижнього міста різко контрастує зі старовинними бастіонами старого міста, розташованого на пагорбі. Цей контраст посилюється частково і тому, що вздовж прямих вулиць нижнього міста стоять будівлі, збудовані в неокласичному та сучасному стилях, у той час як вузькі вулички старого міста хаотично звиваються серед будов романської та ренесансської архітектури. Саме визначні пам’ятки старого верхнього міста під назвою Читта Альта традиційно приваблюють основні маси туристів.

Дві частини Бергамо з’єднані фунікулером, яким скористатися куди простіше, ніж підніматися крутими і звивистими дорогами з обох кінців. Хоча на монументальну фортечну браму, через яку проходять ці дороги, напевно варто було б подивитися. На них можна побачити лева Святого Марка – нагадування про те, що Бергамо, як і більшість північної Італії, колись був частиною Венеціанської республіки.

Район Читта Альта

Район Читта Альта

Район Читта Альта. | Фото: Alex/Flickr.

Більшість головних визначних пам’яток Бергамо зосереджено в Читта Альта – особливому районі старого міста, що складається з тісно сусідніх на вершині скелі будівель епохи середньовіччя та ренесансу. Найзручніший спосіб дістатися туди – на фунікулері, він доставить вас до площі Меркато делле Скарпе.

Ця скромна за розмірами площа виходить на вузьку, вимощену каменем вулицю Віа Гомбіто, де стоїть середньовічна патриціанська вежа Торре ді Гомбіто, побудована близько 1100 року.

Трохи нижче, на Via di Porta Dipinta, можна знайти чудові церкви Сан-Мікеле Поццо-Б’янко та Сант-Андреа (всередині останньої розташований вівтар із зображенням Марії на троні в оточенні святи за авторством Моретто). Оточена старовинними будинками з невеликими магазинчиками на перших поверхах, Via Gombito виходить на красиву площу Piazza Vecchia.

Площа П’яцца Веккья

Площа П'яцца Веккья

Площа П’яцца Векк’я. | Фото: Bas Wallet/Flickr.

Цю площу прийнято вважати “серцем” старого міста. Навколо неї розташовані красиві патриціанські будинки та Палаццо делла Раджоне (міська ратуша), збудована у 12 столітті. Кам’яні сходи Палаццо делла Рагіоне та її балкон із трьома готичними арками (які перебудовувалися приблизно в середині 16 століття) займають північну частину площі. Поруч можна знайти і величну вежу Торре-дель-Комуне.

На південній стороні ви помітите Палаццо Нуово – Новий палац епохи пізнього Відродження, в якому тепер працює муніципальна бібліотека. У центрі площі стоїть фонтан Контаріні, прикрашений левами. Ще один Лев Святого Марка дивиться на туристів із будівлі ратуші. Розташувавшись у кафе на північній стороні, ви отримаєте чудову точку для огляду всієї площі.

Базиліка Санта Марія Маджоре

Базиліка Санта Марія Маджоре

Базиліка Санта Марія Маджоре. Фото: Alex/Flickr.

До площі П’яцца Веккіа впритул примикає площу П’яцца дель Дуомо (Соборна площа), і разом вони формують один із найбільш вражаючих архітектурних тандемів Бергамо. Церква Санта-Марія-Маджоре спочатку замислювалася як базиліка у романському стилі, її фундамент було закладено у 1137 році. Церква відрізняє відокремлений від головного нефа пресвітерій з розп’яттям, що розташоване над ним, і багато прикрашені дерев’яні хори.

Портали з обох боків церкви охороняються левами, на яких спираються старовинні готичні колони (1353 та 1360). Усередині знаходяться чудові ренесансські хори, ліпнина у стилі бароко та гобелени 16-го століття на стінах нефів у дальньому кутку базиліки. Місцеві жителі досі лишають свіжі квіти на могилі похованого тут композитора Доніцетті – великого уродженця Бергамо.

Адреса:  Piazza Duomo, Bergamo, Italy.

Капела Коллеоні

Капела Коллеоні

Капела Коллеоні. Фото: Alex/Flickr.

По сусідству з Санта-Марія-Маджоре розташована Капела Коллеоні – грандіозна будівля у стилі раннього ломбардського ренесансу з розкішно оздобленим фасадом із різнокольорового інкрустованого мармуру. Будівництво капели почалося в 1470 і зайняло 6 років.

Її архітектор Джованні Амадео проектував каплицю спеціально для розміщення в ній гробниць кондотьєра Бартоломео Коллеоні та його дочки Медеї, він же був автором і самих гробниць. Розписи на стелі з’явилися у 1732 році, їх автором став Джамбаттіста Тьєполо.

Адреса:  Piazza Duomo, Bergamo, Italy.

Художня галерея Академія Каррара

Художня галерея Академія Каррара

Художня галерея Академія Каррара.

Спускаючись східчастою дорогою від воріт Порта Сант’Агостіно, ми натикаємося на палацову будівлю Академії Каррара.

Це художній музей, що зберігає роботи таких італійських майстрів як Лоренцо Лотто, Якопо Пальма, Джованні Баттіста Мороні, Вітторе Карпаччо, Якопо та Джованні Белліні, Андреа Мантенья, Джіроламо Романі Романіно, Джованні Баттіста Тьєполо, Тіціан, Паоло Веронезе, Раоло Лука Синьореллі та Карло Кривеллі, а також роботи Альбрехта Дюрера та Антона ван Дейка.

Адреса:  Piazza dell’Accademia (Via San Tommaso), Bergamo, Italy.

Чінта Мураріа (міські стіни) та ворота

Міські стіни та ворота міста Бергамо

Міські стіни та ворота міста Бергамо. Фото: Francisco Anzola/Flickr.

Старе місто оточує стіна завдовжки понад 4 кілометри, яку свого часу звели венеціанці. Доріжка Viale delle Mura починається від воріт Порта Сант-Алессандро і йде повз музей Доніцетті, воріт Порта Сан-Джакомо (мабуть, найкрасивіших міських воріт з усіх) та церкви Сант-Агостіно до воріт Порта Сант-Агостіно.

Звідси, минаючи станцію фунікулера, по вулиці Viale Vittorio Emanuele II можна спуститися до центру нижнього міста.

Собор Святого Олександра

Собор Святого Олександра

Собор Святого Олександра. Фото: Ralf Steinberger/Flickr.

На одному з кінців площі П’яцца Дуомо під прямим кутом до базиліки Санта-Марія-Маджоре розташований кафедральний собор Сант-Алессандро, збудований у 1459 році. Зверніть увагу на його неокласичний парадний фасад та купол, зведений пізніше, у 1889 році. Усередині можна побачити картини Тьєполо, Превіталі та Моронія та гарні хори у стилі бароко.

Серед головних соборних скарбів – срібні релікварії та тіару папи Іоанна XXIII, прикрашена перлами, діамантами, рубінами та смарагдами. Тіара, чаша та ряд інших предметів, що належали йому, виставлені для огляду в каплиці Св. Вінсента та Св. Іоанна XXIII.

Адреса:  Piazza Duomo, Bergamo, Italy.

Баптистерій

Баптистерій

Баптистерії. Фото: Terry Clinton/Flickr.

Праворуч від Капели Коллеоні знаходиться Баптистерій – незвичайна восьмикутна будівля, збудована у 1340 році. Спочатку він знаходився всередині Базиліки Санта-Марія-Маджоре, потім в 1661 він був розібраний і потім знову зібраний тільки в 1856 році. Після цього його знову розібрали та відновили вже у 1898 році.

Статуї, зведені з його кутах у XIV столітті, символізують головні чесноти: віру, надію, милосердя, стійкість, справедливість, розсудливість, помірність і терпіння. Біля вівтаря у задній частині Баптистерія розташована мармурова статуя Іоанна Хрестителя.

Адреса:  Piazza Duomo, Bergamo, Italy.

Археологічний музей

Міський музей природничих наук.

Міський музей природничих наук.

Вузька вуличка Віа Коллеоні тягнеться від Пьяцца Веккія на північний захід до Цитаделі, де знаходиться чудовий музей природознавства, етнографії, палеонтології та археології.

На вході ви побачите фігуру великого мамонта, що запрошує поглянути на великі скам’янілості доісторичних тварин, знайдених на початку 20-го століття на рівнині Петосино, що знаходиться неподалік. У залі ссавців представлені різні давні знахідки цього регіону.

Крім археологічних експонатів, у музеї зберігається понад 1000 етнографічних артефактів, більшість із яких запозичені із колекцій ранніх підкорювачів Африки та Америки. Ці артефакти згруповані за художніми та культурними характеристиками. Тактильні покажчики по всьому музею розставлені спеціально для зручності відвідувачів із ослабленим зором. Також є аудіо супровід англійською мовою.

Адреса:  Piazza Cittadella 10, Bergamo, Italy.

П’яцца Маттеотті

Площа Вітторіо Венето

Площа Вітторіо Венето. Фото: Elliott Brown/Flickr.

Центром Нижнього міста (Чітта Басса) прийнято вважати площу П’яцца Маттеотті з її чудовими садами, парками та пам’ятниками. По сусідству розташована площа Вітторіо Венето з військовим меморіалом під назвою Торре деї Кадуті (Вежа полеглим).

Навпаки можна побачити два портики-близнюки Порту Нуова, від яких починає широка Viale Papa Giovanni XXII, що йде на південь до залізничного вокзалу.

Разом із Viale Vittoria Emanuele II, яка йде від площі Вітторіо Венето до верхнього міста, ця вулиця утворює головну транспортну артерію Бергамо. На схід від Пьяцца Маттеотті, на жвавій авеню під назвою Сентієроне, розташований Театр Доніцетті, а в східній частині П’яцца Кавур можна знайти пам’ятник Гаетано Доніцетті.

Музей Рокка

Музей Рока.

Музей Рока.

Праворуч від площі Пьяцца Меркато делле Скарпе пролягає вулиця Via alla Rocca, яка йде вгору і впирається в Rocca di Bergamo, захисний бастіон 14 століття, в якому зараз знаходиться Музей визволення та опору.

У музеї зберігаються документи та експонати, які розповідають про період боротьби за незалежність в Італії, коли місто Бергамо було звільнено від австрійського панування армією Джузеппе Гарібальді.

З фортеці замку та прилеглого до нього Парко делла Римембранза (Парк пам’яті) відкривається чудовий панорамний вид на визначні пам’ятки Бергамо, фото з описом найвідоміших з них ви вже бачили в нашій статті.

Адреса:  Via alla Rocca, Bergamo, Italy.

Музей Доніцетті

Музей Доніцетті

Музей Доніцетті. | Фото: museodellestorie.bergamo.it

Любителі музики можуть побачити тут пам’ятні речі уродженця Бергамо Гаетано Доніцетті (1797-1848) та інших італійських композиторів та музикантів, включаючи Россіні, Белліні та Верді.

Палац, в якому знаходиться музей, сам по собі вартий уваги, оскільки він багато прикрашений фресками Борроміні. Концерти відбуваються у стилі (модерн) у залі П’ятті.

Адреса:  Via Arena 9, Bergamo, Italy.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук