13 пам’яток Оленівки, які варто подивитися

Село Оленівка розташоване на західному узбережжі Кримського півострова. Щороку сюди приїжджають туристи, щоб полежати на пляжі та поплавати у Чорному морі. Вода тут дуже прозора, тому добре підходить не тільки для звичайного плавання, але і для дайвінгу. Якщо ви плануєте відвідати цей популярний курорт Криму, пам’ятки Оленівки з нашого списку допоможуть зробити насиченим відпочинок.

Мис Тарханкут

Мис Тарханкут

Мис Тарханкут.

Всього за кілька кілометрів від центру Оленівки знаходиться найзахідніша точка Кримського півострова – мис Тарханкут. Цікавий рельєф робить його популярною туристичною пам’яткою: берег тут порізаний арками, гротами та химерними скелями. У цьому районі у Чорне море не впадають річки, тому вода біля узбережжя чиста та прозора.

Навіщо відвідувати:

В околицях мису легко знайти зручне місце на піщаному пляжі: завдяки спекотному клімату вода тут прогрівається швидко і сезон досить довгий. Місцевість також чудово підходить для походів.

Вивчати мис Тарханкут можна як з суші, а й з моря. Можна орендувати катер або човен і пропливти вздовж берега, милуючись мальовничими гротами, бухтами та скелями. Місцеві води також уподобали дайвери, тому що вони добре підходять для підводних занурень.

Адреса: Мис Тарханкут, Крим.

Тарханкутський маяк

Тарханкутський маяк

Тарханкутський маяк.

Маяк на мисі Тарханкут виник ще на початку XIX століття. Погода на морі часто неспокійна, тому морякам, що пропливають поряд із скелястими берегами, потрібні додаткові орієнтири. Для будівництва маяка використовувався інкерманський білий камінь, загальна висота споруди становить 38 метрів. З 1816 року до наших днів будівля вдосконалювалася і перебудовувалась, витримала великий землетрус 1927 року і добре збереглася досі.

Навіщо відвідувати:

Маяк, який пережив уже понад два століття, є цікавою історичною пам’яткою. Туристи також приїжджають сюди, щоб погуляти околицями, подивитися на панорами мису Тарханкут та Чорного моря.

Адреса: Тарханкутський маяк, Оленівка, Крим.

Великий та Малий Атлеш

Малий Атлеш

Малий Атлеш.

Урочище Атлеш знаходиться на південь від Оленівки. До нього входять два миси – Великий та Малий Атлеш та кілька кілометрів прилеглого до них узбережжя. Береги тут скелясті та мальовничі, з великим перепадом висот.

Навіщо відвідувати:

На околицях мису Великий Атлеш є туристична інфраструктура: кафе, дельфінарій, невеликий готель та кемпінг. Звідси можна вирушити на морську прогулянку вздовж берега чи піший похід. Тут є кілька цікавих пам’яток:

  • Арка під мисом Великий Атлеш. Склепіння, висота якого сягає 30 метрів, можна побачити з берега або пропливти під ним морем.
  • Природний тунель під Малим Атлешем – довгий грот, яким можна пропливти під мисом. У центральній частині тунелю є наскрізна криниця, поруч також розташована підводна печера.
  • Безліч інших гротів та арок, які стануть чудовим тлом для фотографій.
  • Унікальний музей «Алея Вождів» розташований під водою поряд з узбережжям.

Адреса: Малий Атлеш, Крим.

Чаша Кохання

Чаша Кохання

Чаша Кохання.

«Чашою Любові» місцеві жителі та туристи називають природну водойму, розташовану поряд з мисом Тарханкут. Чаша діаметром близько 8 метрів відокремлена від моря поруч скель, вода надходить до неї підводним тунелем.

Навіщо відвідувати:

Узбережжя в районі Чаші Любові було сформоване вулканічною активністю, тому тут багато гарних краєвидів. Можна помилуватися околицями та викупатися в незвичайній водоймі: вода всередині чиста та прозора. Дістатись до пам’ятки можна на машині (дорога грунтова, тому найкраще підійде позашляховик), пішки або велосипедом.

Про Чашу Любові складено безліч легенд, які пояснюють її романтичну назву. Саме тому місце популярне у закоханих: вважається, що якщо у пари вийде стрибнути у воду, тримаючись за руки, їхній союз буде міцним та довгим.

Адреса: Чаша Любові, Оленівка, Крим.

Скеля Крокодил

Скеля Крокодил

Скеля Крокодил.

У районі мису Тарханкут є кілька прибережних скель незвичайної форми. Одна з них схожа на голову крокодила, за що отримала свою назву.

Навіщо відвідувати:

Скеля Крокодил знаходиться всього за 4-5 кілометрів від Оленівки, тому сюди можна прогулятися навіть пішки. У гірській породі є отвір – “око” крокодила, в яке потрапляють промені західного сонця, створюючи гарний оптичний ефект.

Води біля підніжжя гори – найпопулярніше місце для дайвінгу. Прямо під скелею є кілька печер та підводних тунелів, цікавих для занурення. Також є надводний грот, до якого можна підпливти човном.

GPS координати: 45.342000, 32.491000.

Грот кохання

Грот кохання

Грот кохання.

Біля південного узбережжя мису Тарханкут, неподалік Чаші Любові, знаходиться ще одна «романтична» пам’ятка: Грот Любові. Це місце облюбували не лише туристи, а й голуби, тому його також називають Голубиною печерою.

Навіщо відвідувати:

Гарний грот, розташований поряд із популярними підводними маршрутами, часто відвідують дайвери. Вода тут прохолодна навіть у спеку, а невелика глибина – всього близько двох метрів. За формою внутрішній зал нагадує серце, одна зі стін має невеликий «пляж», на якому помістяться 1-2 людини.

GPS координати: 45.329225569436474, 32.58129080014277.

Пляж «Майамі»

Пляж «Майамі»

Пляж “Майамі”. | Фото: Wikimedia.

«Майамі» – це головний пляж в Оленівці, одна з основних туристичних пам’яток селища. Піщана смуга, що знаходиться між Караджинською бухтою та озером Лиман, тягнеться приблизно на 2 кілометри. Вода біля узбережжя влітку прогрівається до +28 градусів. Вхід у море пологий та зручний.

Навіщо відвідувати:

На пляжі є вся необхідна відпочинкова інфраструктура:

  • навіси, шезлонги та парасольки для відпочиваючих;
  • роздягальні, туалети та душові бокси;
  • кафе та бар, в яких можна перекусити;
  • пункт прокату плавального спорядження;
  • батути та інші атракціони для дітей.

На «Маямі» також приїжджають любителі серфінгу та підводних занурень. Звідси можна вирушити на прогулянку вздовж узбережжя, орендувати човен для риболовлі. Влітку на пляжі проводяться спортивні змагання та інші заходи для туристів.

Адреса: Піщаний пляж, Оленівка, Крим.

Мис Карамрун

Мис Карамрун

Мис Карамрун.

Мис Карамрун (інше написання – Кара-Мрун) або Прибійний знаходиться на Тарханкутському півострові, зовсім поряд з Оленівкою. Ширина мису близько 2,5 кілометрів, узбережжя скелясте.

Навіщо відвідувати:

На узбережжі мису мало споруд – лише невеликий маяк – тому цей район підійде для відокремлених прогулянок. Звідси відкриваються мальовничі, «листівкові» види на море.

Неподалік знаходиться кілька баз відпочинку, в яких можна зупинитись на кілька днів. Один із пансіонатів розташовується в історичній будівлі – колишній садибі В.С. Попова.

GPS координати: 45.39658799517013, 32.48084542369905.

Бухта Очеретай

Бухта Очеретай

Бухта Очеретай.

Між мисом Карамрун та Караджинською бухтою знаходиться бухта Очеретай. Хоча біля узбережжя є пляж, офіційно туристичним об’єктом він не є: поряд із берегом проходить газопровід, тому купатися тут небезпечно.

Навіщо відвідувати:

Незважаючи на сусідство з газопроводом та відсутність інфраструктури для відпочинку, бухту Очеретай відвідують туристи, які приїжджають сюди за гарними краєвидами та свіжим морським повітрям. Плюсом цього місця є його самотність: навіть у високий сезон тут мало людей. Крім того, поруч із берегом є колодязь із прісною водою.

GPS координати: 45.406502056098404, 32.49146614468559.

Озеро Лиман

Озеро Лиман

Озеро Лиман. | Фото: Wikimedia.

Солоне озеро Лиман (інша назва – Караджа) – це затока поряд з Оленівкою, яка відокремлена від Чорного моря вузькою смугою піску. Середня глибина водойми всього близько метра, довжина – трохи більше 1,5 км, ширина – приблизно 1 км.

Навіщо відвідувати:

Головна цінність озера, яка робить його цікавим туристичним об’єктом – цілющі багнюки, що покривають дно водойми. Вони використовуються для лікування шкірних захворювань та хвороб опорно-рухового апарату. Цінний мул, який видобувається тут, розвозять кількома кримськими санаторіями.

Через високу концентрацію у водоймі солей і грязей, вода в ній каламутна і має характерний запах, тому для купання не підходить. Однак тут водяться бички, креветки та кефаль, тож на озері можна побачити любителів риболовлі. Лиман також використовують для кайтсерфінгу.

Адреса: Озеро Лиман, Оленівка, Крим.

Підводний музей Алея вождів

Підводний музей Алея вождів

Підводний музей Алея вождів.

Поруч із мисом Великий Атлеш, на глибині близько 12 метрів, знаходиться незвичайний підводний музей. Перші експонати з’явилися тут ще 1992 року, коли творець музею Володимир Боруменський встановив під водою пам’ятник Леніну, який був привезений з Донецька. Пізніше до нього додалися погруддя інших радянських партійних діячів та відомих поетів, а також безліч інших цікавих експонатів.

Навіщо відвідувати:

Для дайверів, які шукають що подивитися в Оленівці, підводний музей – майже обов’язкове місце для відвідування. Місцеві дайверські клуби часто включають його в маршрути підводних експедицій, що проходять на околицях мису Тарханкут. Для огляду музею необхідний акваланг та навички занурення.

Нині у музеї понад півсотні експонатів і до них щороку додаються нові. Хоча пам’ятники регулярно чистять, через постійне знаходження під водою вони виглядають «стародавніми». Незвичайну атмосферу музею доповнює сутінкове світло, яке доходить сюди з поверхні.

Адреса: Підводний музей скульптур “Алея вождів”, Крим.

Садиба Попова

Садиба Попова

Садиба Попова.

Наприкінці XVIII століття граф Попов, радник князя Потьомкіна, отримав ділянку землі поряд з Оленівкою, на якій було збудовано велику садибу. На території був головний будинок із господарськими спорудами, сад та парк. Хоча будівлі багаторазово перебудовувалися та частково руйнувалися, основні споруди садиби збереглися досі.

Навіщо відвідувати:

У головному будинку садиби зараз працює пансіонат «Сонячна долина», в якому зупиняються туристи. Великий двоповерховий будинок має оригінальні архітектурні риси: він оформлений у стилі неокласицизму, декорований колонами та псевдобалконами. У будівлі також простежуються риси мавританського стилю.

Хоча садиба розташовується в степовій зоні, місцевість довкола досі дуже зелена і зберігає сліди парків та садів, розбитих тут у XVIII-XIX століттях.

Адреса: Сонячна Долина, вулиця Єлісєєва, Оленівка, Крим.

Урочище Джангуль

Урочище Джангуль

Урочище Джангуль.

На заході Тарханкутського півострова знаходиться урочище Джангуль. Місцевість має статус ландшафтного заказника: тут зберігаються ділянки узбережжя, сформовані зсувною активністю.

Навіщо відвідувати:

Вчені, які займаються вивченням зсувних процесів, вважають Джангуль унікальним об’єктом, цікавим із наукового погляду. Однак місце популярне і у звичайних туристів, які їдуть сюди за чарівними пейзажами: скелями-кекурами, чистим морем, терасами, що поросли зеленню.

При цьому навіть влітку тут небагатолюдно: можна легко знайти зручне місце для намету та відпочити наодинці з природою. У прибережних скелях є кілька гротів та напівзатоплених печер, які чудово підходять для підводних експедицій.

Адреса: Джангуль, Крим.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук