15 пам’яток Ассізі, які варто подивитися

Ассизі – це комуна, розташована в провінції Перуджа , в Умбрії, центральна Італія. Вона відома як місто, де мешкав і молився Святий Франциск. З цієї причини Ассізі зазвичай розглядається як духовне місце, проте пам’ятки Ассізі, припадуть до душі будь-якому туристу з пристрастю до мистецтва, культури, а також до чарівних пейзажів!

Базиліка Святого Франциска

Базиліка Святого Франциска

Базиліка Святого Франциска.

Найвідомішою і, напевно, найбільш вражаючою пам’яткою Ассізі є базиліка Святого Франциска. Це також практично найбільша споруда в цьому районі – вона настільки масивна, що ви можете побачити її за милю. Базиліку внесено до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Це справжнісінька перлина Ассізі.

Будівництво базиліки почалося відразу після смерті святого Франциска 1228 року і було офіційно завершено після добудови Верхньої церкви 1253 року. Він розділений на два яруси, які називають Верхньою та Нижньою церквами, і, незалежно від того, в якій із них ви побуваєте, ви побачите неймовірно красиві фрески. Верхня церква, або базиліка Superiore, прикрашена 28 фресками Джотто (створювати їх допомагали члени його школи), які є головними художніми пам’ятками церкви.

Кожна фреска – це сцена із життя святого Франциска. Хоча фрески і були написані багато століть тому, вони ще казково яскраві. У Нижній церкві, або базиліці Inferiore, знаходяться фрески Чимабуе, П’єтро Лоренцетті та Сімони Мартіні, які творили під сильним впливом робіт Джотто.

Тут також знаходиться крипта Святого Франциска – монументальна гробниця Святого Франциска Ассизького. У той час як Верхня церква створює відчуття свята краси та життя, темні кімнати та мізерні прикраси Нижньої церкви відбивають дух Святого Франциска та його францисканського ордену.

Адреса: Basilica di San Francesco d’Assisi, Piazza Inferiore di San Francesco, Ассізі, Перуджа, Італія.

Монастир Еремо делле Карчері

Монастир Еремо делле Карчері

Монастир Еремо делле Карчері.

Розташований на лісистих схилах гори Субасіо, цей монастир оточений печерами, де молилися і міркували про духовні питання Святий Франциск та його послідовники. Ізольовані місця, в яких проходили молитви, сьогодні віють таким самим спокоєм, як і за часів Святого Франциска, хоча зараз вони вже оточені релігійними будівлями.

Тут туристи також мають можливість прогулятися до грота Святого Франциска, де він молився і спав на кам’яному ліжку в свої останні роки. Через дубові ліси на околицях Еремо проходить кілька пішохідних маршрутів.

Під час прогулянки зверніть увагу на низку бронзових статуй Святого Франциска (одна з них на землі, без сандалів) та двох ченців, Джинепро та Леоне, які дивляться на сузір’я. Еремо знаходиться приблизно за 4 км на схід від Ассізі. На те, щоб дістатися туди, знадобиться година, і трохи менше – для спуску назад.

Адреса: Eremo Delle Carceri, Via Eremo delle Carceri, Ассізі, Перуджа, Італія.

Монастир Сан Даміано

Монастир Сан Даміано

Монастир Сан Даміано. | Фото: Wikimedia.

На південний схід від центру міста знаходиться невеликий монастир Сан Даміано, заснований Святим Франциском. Першою абатисою цього монастиря була Свята Клара, яка померла тут у 1253; через два роки її канонізували.

Сан Даміано вважається тим місцем, де Святий Франциск отримав послання від Бога «йти вперед і відновити мій дім». Це послання він сприйняв буквально, відновивши маленьку церкву своїми руками. Це було улюблене місце відпочинку Святого Франциска та його послідовників.

Кажуть, що він написав свій знаменитий «Гімн брату Сонцю» саме тут, на маленькій усипаній квітами терасі перед монастирем. Тут можна відвідати церкву, монастир із фресками початку 16 століття та роботами Еусебіо ді Сан-Джорджо та сади при ньому. Комплекс Сан Даміано внесено до списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Адреса: San Damiano, Via San Damiano, Ассізі, Перуджа, Італія.

Базиліка Санта Марія дельї Анджелі

Базиліка Санта Марія дельї Анджелі

Базиліка Санта Марія дельї Анджелі. | Фото: Benjamin/Flickr.

Приблизно за чотири кілометри на захід від Ассізі, у невеликому селі Санта Марія дельї Анджелі знаходиться масивна купольна церква епохи Відродження, яка носить однойменну з селом назву. Вона була побудована між 1569 та 1630 роками над ораторією Святого Франциска (Porziuàncola) та келією, в якій він помер.

Після землетрусу 1832 року церква пережила реконструкцію (зокрема будівлі хору і нефа), новий фасад було додано у 1925-1928 роках. На схід від ризниці є невеликий сад, в якому, як подейкують, після акту покаяння святого троянди втратили свої шпильки.

Поруч знаходиться капела Делле Роуз із чудовими фресками Тіберіо Д’Ассізі, які з 1518 року зображують сцени з життя святого. Для піших туристів святилище пропонує гарну екскурсію на півдня, яку можна об’єднати з екскурсією через Ріволато, ще одне паломництво, пов’язане зі Святим Франциском.

Адреса: Basilica di Santa Maria degli Angeli, Piazza Porziuncola, Санта-Марія-дель-Анджелі, Перуджа, Італія.

Собор Сан-Руфіно

Собор Сан-Руфіно

Собор Сан-Руфіно.

Собор Сан-Руфіно або Асизький собор – це улюблене місце паломників через його зв’язок із життям Святого Франциска. Собор може похвалитися красивим романським фасадом із трьома рожевими вікнами. Він був побудований на вершині старої Римської цистерни в 13 столітті, інтер’єр почали реконструювати в основному з 16 століття.

Тут ви знайдете фонтан, де хрестилися Святий Франциск та Свята Клара. Собор був названий на честь Святого Руфіна, який звернув Ассізі до християнства в 238 році нашої ери, а пізніше був закатований. Кажуть, що його останки досі спочивають у римському саркофазі всередині собору.

Адреса: Cathedral of San Rufino, Piazza San Rufino, Ассізі, Перуджа, Італія.

Базиліка Святої Клари

Базиліка Святої Клари

Базиліка Святої Клари. | Фото: Thomas Doyle/Flickr.

Базиліка Святої Клари (Basilica di Santa Chiara) присвячена Святій Кларі Ассизькій, засновниці ордену клариссинок, відомого сьогодні як Орден Святої Клари. Після того, як вона померла в 1260, останки Святої Клари були перенесені до церкви і поховані під високим вівтарем.

Її гробницю виявили знову у 1850 році, і врешті-решт її скелет був переміщений у храм у новий склеп базиліки. Зовні базиліка примітна своїми горизонтальними смугами з рожевого та білого каменю, а також дзвіницею, яка є найвищою дзвіницею в Ассизі.

Усередині ви побачите білі стіни тьмяно освітленого нефа, хоча аж до 17 століття вони були вкриті фресками. В інших місцях церкви досі збереглися фрески, що датуються 13 та 14 століттями. На південь від нефа знаходиться невелика каплиця, в якій зберігається розп’яття 12-го століття, яке за легендою розмовляло з Франциском Ассизьким. Головний вівтар оточений колонадою із 12 багатокутних колон, які датуються 15 століттям.

Адреса: Basilica di Santa Chiara, Piazza Santa Chiara, Ассізі, Перуджа, Італія.

Замок Рокка Маджоре

Замок Рокка Маджоре

Замок Рокка Маджоре.

Від площі Сан-Руфін через Санта-Марія-дель-Роуз можна піднятися до Рокка Маджоре, мальовничому замку, який знаходиться високо над містом. Спочатку це була одна з кількох фортець, збудованих уздовж міських стін, яка пізніше у 1365 році була заново відбудована кардиналом Альборнозом.

Іноді замолоду тут зупинявся імператор Фрідріх II. Цей замок – це те місце, де можна отримати гарне уявлення про техніку будівництва та панорамні види.

Довга стіна, що відходить від основної частини замку, переходить у вежу, яка використовується як сторожовий пост, і на яку можна піднятися для огляду території. Башта і замок з’єднує тунель. Стіни потопають у зелені, яка раніше була садами (сади вирощували на випадок облоги). Усередині можна побачити фігури, одягнені в одяг, типовий для дворянства 14 століття.

Адреса: Rocca Maggiore, Via della Rocca, Ассізі, Перуджа, Італія.

Храм Мінерви

Храм Мінерви (правіше)

Храм Мінерви (правіше). | Фото: Benjamin/Flickr.

Над середньовічною площею П’яцца дель Комуне височіють стародавні колони храму Мінерви. Цей храм був побудований на приватні пожертвування двох багатих місцевих жителів під час правління Августа в першому столітті до н.

Коли Рим прийняв християнство в четвертому столітті нашої ери, цей язичницький храм – поряд з багатьма іншими по всій імперії – був покинутий. До шостого століття його реквізувала громада бенедиктинських ченців, і між 1215 та 1270 роками будівля була штаб-квартирою Комуни Ассізі; ще пізніше воно стало в’язницею.

Повернувшись у використання як християнське місце поклоніння до середини 16-го століття, храм був відновлений папою Павлом III і присвячений Діві Марії, після чого був переданий громаді францисканських ченців. Сьогодні оригінальні коринфські колони та фронтон храму утворюють фасад церкви Санта-Марія-сопра-Мінерва (буквально «Базиліка Святої Марії над Мінервою»), яка була збудована у 1539 році. Інтер’єр був повністю оновлений – він виконаний у бароковому стилі місцевим архітектором Джакомо Джорджетті століттям пізніше.

Адреса: Temple of Minerva, Piazza del Comune, Ассізі, Перуджа, Італія.

Римський форум та археологічний музей

Римський форум та археологічний музей

Римський форум та археологічний музей.

Римський форум – це порівняно нова пам’ятка Ассізі . Вхід у форум здійснюється через романський склеп церкви та прохід – стародавню римську вулицю. Тут виставлені римські капітелі, саркофаги та інші давні артефакти. Серед розкопок можна побачити основу храму, велику цистерну, фонтани та статуї. Розкопки та артефакти доповнені відео презентаціями.

Адреса: Roman Forum and Archaeological Museum, Via Portica, Ассізі, Перуджа, Італія.

Площа П’яцца дель Комуне та Палац «Капітана народу»

П'яцца дель Комуне

П’яцца дель Комуне. | Фото: Benjamin/Flickr.

Площа П’яцца дель Комуне – це головна площа міста. Так само було і за римських часів, коли на цьому місці був форум. Уздовж одного боку площі знаходяться Храм Мінерви та 47-метрова вежа Пополо 1303 року.

Вона була побудована для розміщення родини капітана народу, резиденцією якого був Палац «Капітана народу». Ця будівля, яка також була резиденцією місцевого уряду, датується другою половиною 13 століття.

У 1926 році воно пережило серйозну реставрацію, в результаті якої інтер’єр стали прикрашати картини середньовічні ремесла. В іншому кінці площі П’яцца дель Комуне знаходиться фонтан з кам’яними левами. Ця площа, як і раніше, є «серцем» місцевого життя, на сусідніх вулицях можна знайти магазини та кафе.

Адреса: Piazza del Comune, Piazza del Comune, Ассізі, Перуджа, Італія.

Церква Сантуаріо ді Рівоторто

Церква Сантуаріо ді Рівоторто

Церква Сантуаріо ді Рівоторто. | Фото: Wikimedia.

Приблизно за п’ять кілометрів на південь від центру міста знаходиться місце першої Францисканської громади. Тут можна побачити грубі кам’яні притулки, в яких на початку 1200-х років жили та поклонялися перші послідовники.

Ця церква-святилище побудована над притулками, що збереглися, в яких можна побачити стіл, яким користувалася Свята Клара, та інші артефакти того часу. Скромна та примітивна обстановка відображає принципи простоти, прийняті Святим Франциском та його послідовниками. Якщо ви йдете пішки з Ассизі, не забувайте дивитися на годинник, тому що церква є частиною Францисканської громади і працює тільки у певний годинник.

Адреса: Santuario del Sacro Tugurio di Rivotorto, Via del Sacro Tugurio, Рівоторто, Перуджа, Італія.

Церква К’єза Нуова

Церква К'єза Нуова

Церква К’єза Нуова. | Фото: Wikimedia.

Незважаючи на свій скромний білий фасад, оточений чотирма простими доричними пілястрами, К’єза Нуова, або нова церква, є однією з найважливіших церков Ассізі, заснованої на місці будинку Святого Франциска і місця його народження.

Церква стояла на цьому місці з 14-го століття, але сучасна структура сягає початку 17-го століття, коли її відтворили знову під заступництвом короля Філіпа III Іспанії.

З того часу ця церква стала важливою пам’яткою паломникам. Найбільш примітними особливостями ренесансного стилю К’єза Нуова є барвисті фрески Чезаре Сермеї та Джакомо Джорджетті, які прикрашають інтер’єр церкви, а також прилеглий музей та бібліотеку, що дозволяють отримати глибше розуміння унікальної історії цього місця.

Адреса: Chiesa Nuova, Piazza Chiesa Nuova, Ассізі, Перуджа, Італія.

Францисканський монастир та Сан-П’єтро

Церква Сан-П'єтро

Церква Сан-П’єтро. | Фото: dvdbramhall/Flickr.

На краю пагорба на північний захід височить францисканський монастир, заснований невдовзі після смерті Франциска. 1230 року в ньому вже жили ченці, але будівництво такої великої будівлі зайняло так багато часу, що в ньому простежуються стилі різних епох.

В результаті комплекс, збудований недалеко від гори Субасіо з рожевого та білого каменю, став поєднувати романський стиль з готикою. Романська дзвіниця була закінчена в 1239, а внутрішній двір і зовнішній прохід, з якого відкриваються чудові краєвиди, були оновлені папою Сікстом IV (1471-1484 рр.). У монастирі є музей мистецтва, створений за рахунок пожертв паломників.

На південь від монастиря, за головним входом в історичну частину міста стоїть церква Сан-П’єтро, яка може похвалитися чудовим дверним отвором та трьома витонченими рожевими вікнами. Масивні колони поділяють її неф на три частини. Спочатку, незадовго до 1029 року, вона побудована як Бенедиктинське абатство, потім у середині 12 століття вона прийняла реформу Клюні і пізніше перейшла до цистерціанців.

Адреса: Abbazia di San Pietro, Piazza San Pietro, Ассізі, Перуджа, Італія.

Галерея Пінакотека Комунале (Муніципальна художня галерея)

Галерея Пінакотека Комунале (Муніципальна художня галерея)

Галерея Пінакотека Комунале (Муніципальна художня галерея).

У Палаццо Валлемані знаходиться міська колекція творів мистецтва, більша частина якої належить виведеним з експлуатації церквам та монастирям Ассізі. Колекції включають велику групу фресок часів Середньовіччя та Ренесансу, а також картин на дерев’яних панелях і полотнах, датованих 14-17 століттями.

Найбільш важливими роботами є «Маеста» Джотто, а також картини П’єтро Перуджіно, Пуччіо Капани, Оттавіано Неллі, Андреа Д’Ассізі та Ніколо Ді Лібераторе. Колекція під назвою “Музей пам’яті, Ассізі 1943-1944” розповідає історію про 300 євреїв, яких врятували від нацистів францисканці.

Адреса: Pinacoteca Comunale Palazzo Vallemani, Via San Francesco, Ассізі, Перуджа, Італія.

Вулиця Віа Сан Франциск

Вулиця Віа Сан Франциск

Вулиця Віа Сан Франциск. | Фото: Wikimedia.

Будь-який турист, який опинився в Ассизі, не може не відвідати вулицю, названу в найзнаменитішому святому місті. Вулиця Віа Сан Франциск проведе пішоходів через пам’ятки, які розкажуть про захоплююче минуле Ассізі.

На цій вулиці знаходиться Палаццо Джакометті, палац, датований 17 століттям, в якому знаходиться кілька цікавих рукописів, таких як Біблія Святого Людовіка Тулузького з чудово оформленими мініатюрами, а також найраніший приклад італійської літератури – «Похвала творіння» Святого Франциска. А в Ораторії пілігримів можна помилуватися вражаючими фресками та творами італійського мистецтва та середньовічної архітектури.

Адреса: Via San Francesco, Ассізі, Перуджа, Італія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук