16 пам’яток Нові Саду, які варто подивитися

Новий Сад, друге за величиною місто Сербії і столиця автономного краю Воєводіна, ось уже майже 400 років красується на берегах широкого Дунаю, розділяючи щедрі води великої річки зі своїми найближчими великими сусідами – Белградом і Будапештом.

Майже все, що ви бачите зараз у Нові Саді – результат негайної післяреволюційної реконструкції, після якої місто засяяло ще сильніше, ніж раніше. Любов городян до мистецтва та музики відбивається у численних сербських та міжнародних фестивалях, що проводяться на берегах Дунаю. Досить згадати найбільший літній європейський фестиваль EXIT чи міжнародний фестиваль джазу. Давайте подивимося і виберемо найкраще з найбагатшого списку всього того, що може запропонувати своїм гостям Нові Сад.

Петроварадинська фортеця

Петроварадинська фортеця

Петроварадинська фортеця. | Фото: Wikimedia.

Містечко Петроварадин не випадково виникло саме в цій частині Дунаю: крутий річковий вигин утворює тут високий виступ, з якого відкривається панорамний вид на всі навколишні простори.

Судячи з переказів, це і було причиною створення попередника Петроварадинської фортеці – укріпленого замку, який, однак, не зміг впоратися зі 150-річною османською навалою. Тільки 1691 року австрійські війська змогли, нарешті, відвоювати Петроварадин і його перебудувати, перетворивши на неприступну фортецю.

Розміри фортеці і зараз продовжують вражати всіх, хто дивиться на неї з протилежного берега Дунаю, а потрапивши на її територію, неважко, досліджуючи її, заблукати, гуляючи численними вуличками цього «фортечного містечка». Дослідити чотири-шість-рівневі багатокілометрові тунелі Петроварадинської фортеці можна годинами, так само як і милуватися на її 12 000 бійниць або відвідувати музеї і ресторани, що знаходяться тут, з незабутніми видами на Дунайські простори.

Адреса: Petrovaradin Fortress, Београдська, Петроварадін, Сербія.

Петроварадинська Годинна Вежа

Петроварадинська Годинна Вежа

Петроварадинська Годинникова Вежа. | Фото: Wikimedia.

На одній із площ Петроварадинської фортеці з чудовим краєвидом на Нові Сад і Дунай, височить барочна вежа з величезним годинником. Розмір годинника, так само як і стрілок, не випадковий: їх сконструювали так для того, щоб вони були помічені здалеку будь-яким судном, що пропливає по Дунаю.

Але, придивившись до годинника, можна побачити, що з ними щось не так. Виявляється, годинникова стрілка тут довша за хвилинну, і це не помилка в дизайні, а навмисність.

Це було зроблено спеціально для зручності рибалок і моряків, яким набагато важливіше розглянути здалеку хоча б годинну стрілку, щоб швидко зорієнтуватися в часі. Майданчик навколо годинникової вежі усіяний лавами, місце на яких у передзахідний годинник відшукати майже неможливо. Справа в тому, що в погожі вечори звідси відкривається чарівний вид на місто, річку і сонце, що заходить у воду, і багато хто воліє насолоджуватися цією пишністю протягом довгого часу.

Адреса: Petrovaradin Fortress, Београдська, Петроварадін, Сербія.

Дунайська (Дунавська) вулиця

Дунайська (Дунавська) вулиця

Дунайська (Дунавська) вулиця.

Якщо ви щойно приїхали в Нові Сад, і не знаєте, що подивитися в першу чергу, почніть своє знайомство з Дунайської вулиці. Одна з найважливіших міських артерій бере початок від самого берега Дунаю і наповнює весь простір навколо себе життям і енергією.

Історія Нові Саду нерозривно пов’язана з Дунайською вулицею, яка завжди була улюбленим місцем зустрічей та прогулянок місцевих жителів. Більшість будівель цієї вулиці було в 19-му столітті заново перебудовано.

Причина цього – руйнівні події повстання сербського народу проти Австрійської імперії, що сталися 1848 року. Гармонію Дунайської вулиці тепер давно ніщо не порушує, і, прогулюючись серед красивих особняків, історичних будівель, готелів і ресторанів ви перейметеся її особливою, святковою атмосферою, що магічно діє на опір спокусі відвідати хоча б одне кафе або магазинчик, що знаходяться тут.

Адреса: Дунавська, Нові-Сад, Сербія.

Площа Свободи (Слободі пл.)

Міська Ратуша на Площі Свободи

Міська Ратуша на Площі Свободи.

Можна без перебільшення сказати, що площа Свободи – це справжнє серце міста, без якого неможливо уявити ні сьогоднішній, ні стародавній Новий Сад. Прекрасні зразки архітектури утворюють тут цілісний архітектурний ансамбль, у центрі якого височіє скульптура Світлозара Мілетича. Ім’я Мілетича назавжди залишилося в довгому списку назв цієї площі, що змінюють один одного.

Великий сербський патріот зробив неоціненний внесок у визвольний рух рідного народу проти Австро-Угорської імперії та післяреволюційного відродження Нові-Саду, мером якого протягом довгого часу він був. Не дивлячись на те, що площа неодноразово перейменовувалась, вона продовжувала залишатися легендарним та улюбленим усіма місцем, що щодня приваблює масу народу.

Серед архітектурних шедеврів площі Свободи можна виділити церкву Діви Марії, міську Ратушу та розкішний готель «Воєводина», який уже в 19 столітті зайняв міцне місце в урочистому монументальному ансамблі.

Адреса: Trg slobode, Нові-Сад, Сербія.

Дунайський парк

Дунайський парк

Дунайський парк. | Фото: Nick Savchenko/Flickr.

Огляд визначних пам’яток можна урізноманітнити прогулянкою по Дунайському парку – одному з найкрасивіших куточків природи у межах міста. Розбитий в 1895 році в ознаменування звільнення Сербії від Австро-Угорського панування, Дунайський парк є заворожуючим оазою безтурботності.

У будь-яку пору року тут можна відпочити від міського шуму та знайти умиротворення, неквапливо гуляючи по звивистих алеях парку та насолоджуючись тишею та красою краєвидів. У парку багато рідкісних дерев, таких як фундук або англійський дуб, а в його ставках плескаються зграї лебедів. Буйство рослинних та водних фарб теплого періоду не поступається привабливості зимової гармонії, у створенні якої беруть активну участь паркові скульптури, альтанки, місцева ковзанка та музей історії Воєводини.

Адреса: Dunavski Park, Дунавська, Нові-Сад, Сербія.

Музей історії Воєводини

Музей історії Воєводини

Музей історії Воєводини.

Цей музей, що знаходиться у відреставрованому палаці 19-го століття, відображає 8000-річну історію сербської провінції Воєводіна, очолювану Нові Садом. Постійну експозицію музею можна умовно розділити на дві частини, перша з яких описує минуле регіону від передісторії до середини 1800-х років, а друга знайомить з подробицями наступних подій, закінчуючись 20 століттям.

Окрема будівля музею присвячена сучасному мистецтву. У Музеї історії Воєводини зібрано величезну колекцію, яка розповідає про історію культур народностей, що жили на цих давніх територіях. Вінцем колекції вважається експозиція, що представляє безцінний артефакт, що складається з трьох римських шоломів, знайдених тут у 4 столітті нашої ери. Виготовлені із позолоченого срібла та інкрустовані камінням шоломи дійшли до наших часів у винятковому стані.

Для тих, хто цікавиться пізнішою історією, в музеї представлена ​​чудова колекція сербського національного святкового та повсякденного одягу.

Адреса: Muzej Vojvodine, Дунавська, Нові-Сад, Сербія.

Собор Діви Марії

Собор Діви Марії

Собор Діви Марії.

Величний католицький собор Діви Марії заввишки 72 метри, що знаходиться на площі Свободи, вважається найвищою культовою спорудою у всій Воєводині. Раніше тут стояв інший собор, якому революційні події 1848 завдали помітних збитків. Це спричинило початок будівництва нині діючого храму, який тривав кілька десятиліть і повністю закінчився до 1894 року.

Політ творчої думки архітектора Д. Молнара втілився в неоготичному шедеврі, що височіє над містом. Пронизуючий небо та прикрашений глазурований плиткою шпиль собору притягує захоплені погляди практично з будь-якої точки міста. Вітражі католицького храму сяють у теплих променях сербського сонця всіма кольорами веселки, а внутрішнє оздоблення змушує уражати талант великих майстрів, які брали участь у його створенні.

Адреса: The Name of Mary Church, Нові-Сад, Сербія.

Міська Синагога

Міська Синагога

Міська Синагога.

Починаючи з 18-го століття, в Нові Саді на вулиці Єврейській з’явилася синагога, що неодноразово перебудовується. Та будівля, яку ми бачимо зараз, була збудована у 1905 році і є вже п’ятою, найкращою версією єврейської культової споруди, справжньою пам’яткою зодчества, що викликає почуття захоплення.

Гармонійно поєднуючи елементи різних архітектурних стилів, синагога, проте, відмінно вписується в загальний ансамбль Єврейської вулиці і будинками єврейської громади та єврейської школи, що стоять по-сусідству.

Зважаючи на те, що за часів Другої Світової Війни кількість євреїв, які проживають у Нові Саді, значно скоротилася, у наші дні синагога перестала виконувати свої релігійні функції. Її прекрасна акустика та інтер’єри стали причиною того, що будівля стала використовуватись для проведення концертів та культурних заходів.

Адреса: Novi Sad synagogue, Евреська, Нові-Сад, Сербія.

Владичанський Двір

Владичанський Двір

Владичанський Двір. | Фото: Wikimedia.

“Палац єпископа” (глави сербської православної церкви), або “Владичанський Двір”, був збудований у 1901 році. Сплітаючи воєдино візантійські, східні та православні елементи, ця будівля є однією з найкрасивіших монументальних споруд Нові Саду.

Як і багатьом іншим будинкам міста, «Палацу єпископа» не вдалося уникнути руйнівної дії революції 1848 року, і незабаром після неї потрібно було заново перебудовувати будівлю, що прийшла в непридатність. Нині «Владичанський Двір» ще кращий, ніж був його славетний попередник. «Палац єпископа» одночасно є резиденцією православного єпископа Іринея Буловича, який називає його своїм «двором», тобто «домом». Перед Палацом єпископа встановлено пам’ятник прославленому сербському поетові Йовану Йовановичу Змаю.

Адреса: Vladičanski dvor, Гімназія, Нові-Сад, Сербія.

Пляж Штранд

Пляж Штранд

пляж Штранд.

Дунай неспішно несе свої води вздовж Нові Саду, ласкаво омиваючи міські береги та утворюючи кілометри піщаних пляжів. Збудовані вздовж них розкішні набережні є низкою ресторанів, кафе, барів та оглядових майданчиків, звідки відкриваються дивовижні краєвиди на одну з найбільших річок Європи.

Один із найкращих Дунайських піщаних пляжів називається Штранд. На ньому сміливо можна спробувати скупатися і позасмагати, хоча, крім купання, Штранд пропонує безліч інших варіантів проведення дозвілля. Тут можна зайнятися фізкультурою та спортом або стати учасником фестивалю. Народні гуляння, пляжний волейбол чи фестиваль EXIT – ось лише кілька пунктів із довгого переліку можливостей використання Штранда.

Адреса: Štrand, Нові-Сад, Сербія.

Собор Святого Георгія

Собор Святого Георгія

Собор Святого Георгія.

Повстання 1848 року не пощадило і Собор Святого Георгія, який у післяреволюційний період довелося відбудовувати заново. Зовнішня строгість ліній православного Георгіївського Собору, що несе елементи бароко, контрастує з багатством барв його інтер’єру.

Тих, хто заходить усередину, незмінно притягує центральний іконостас роботи Пая Йовановича, що складається з 33-х не схожих на традиційні образи, епічних полотен на євангельські сюжети. Окрім іконостасу, увагу відвідувачів привертають майстерні фрески, написані іншим видатним сербським художником та членом мюнхенської школи Стеваном Алексічем.

Адреса: St George’s Cathedral, Ніколі Пашіћа 4, Нові Сад 21000, Сербія.

Галерея Матиці Сербської

Галерея Матиці Сербської

Галерея Матиці Сербської.

Якщо ви хочете познайомитися з сербським мистецтвом, вам допоможе це зробити Галерея Матиці Сербської, де зібрано найбагатшу національну колекцію, що налічує понад 7 000 експонатів. Матиця Сербська – провідна культурна установа Сербії, заснована майже 200 років тому, у роки, коли країна почала звільнятися від турецького панування.

Зараз зібрання музею включає сім провідних напрямків, починаючи з художнього, і закінчуючи музично-театральним. Вони охоплюють усі епохи, від пост-візантійських ікон до сучасних інсталяцій, але основу колекції складають експонати, що належать до періоду з 1500-х по 1900-ті роки. Окрім цього, співпраця з іншими культурними установами дозволяє галереї проводити дружні тематичні виставки та музичні вечори.

Адреса: Galerija Matice Srpske, Трг Галеріа, Нові-Сад, Сербія.

Національний парк Фрушка Гора

Національний парк Фрушка Гора

Національний парк Фрушка Гора. | Фото: Nick Savchenko/Flickr.

Якщо ви втомилися від міського шуму і походу музеями, спробуйте внести різноманітність у свій туристичний розклад, розбавивши його поїздкою в національний парк «Фрушка Гора», що знаходиться поруч з Нови Садом. Коротка півгодинна поїздка приведе вас у гірську долину з мальовничими гаями, виноградниками та пасовищами.

На схилах, які 90 мільйонів років тому були берегами стародавнього Паннонського моря, зараз вирощуються знамениті сорти винограду Ріслінг та Трамінер. Заповідник вздовж і впоперек поцяткований пішохідними стежками і вело маршрутами, що доставляють мандрівників у найбільш привабливі місця, де можна зупинитися на пікнік, фотозйомку або рибалку. Ще один варіант відпочинку: можна завантажити список 15-ти старовинних монастирів, що ховаються в лісі (більшість з яких відноситься до 15-16-го століть) і відправитися на їх пошук.

Адреса: Fruška Gora National Park, Zmajev trg, Черевія, Сербія.

Музей сучасного мистецтва Воєводини

Музей сучасного мистецтва Воєводини

Музей сучасного мистецтва Воєводини. | Фото: Wikimedia.

Музей сучасного мистецтва Воєводини є окремим корпусом, що знаходиться поряд з головною будівлею Музею Воєводини в Дунайському парку. У цьому музеї зібрано масштабну колекцію сербського (особливо Воєводинського) та міжнародного сучасного мистецтва, що охоплює період із другої половини 20-го століття до наших днів.

3десь представлені картини, малюнки, фотографії, скульптура, інсталяції, концептуальне та цифрове мистецтво та дизайн. У музеї проводяться тематичні виставки за участю передових місцевих художників чи міжнародних знаменитостей, таких як Демієн Херст.

Приділіть пару хвилин свого часу для дослідження будівлі музею та його затишного внутрішнього дворика з запашним садом. Зараз Музей сучасного мистецтва знаходиться в будівлі колишнього Музею соціалістичної революції, але кажуть, що він скоро матиме власний новий простір у нещодавно відреставрованому китайському кварталі.

Адреса: Museum of Contemporary Art Vojvodina, Дунавська, Нові-Сад, Сербія.

Рибальський острів

Рибальський острів

Рибальський острів. | Фото: Wikimedia.

Якщо говорити точніше, то Рибальським островом прозвали Дунайський півострів, що потопає в зелені, симпатичне містечко, яке чудово підходить для прогулянок і пікніків. Тут постійно працює кілька закладів, готових нагодувати і навіть дати притулок (називаються «сплавові»).

Ось уже кілька десятиліть Рибальський острів залишається недорогою альтернативою відпочинку для багатьох городян та туристів. При сильному відпливі на «острівець» можна потрапити із західної частини пляжу Штранд, інакше – на таксі, заплативши за подорож близько 3 000 динарів (від центру міста).

Адреса: Рібарсько острів, Нові Сад, Сербія.

Місто Сремські Карлівці

Місто Сремські Карлівці

Місто Сремські Карлівці. | Фото: DubeFranz/Flickr.

Невелике містечко Сремські Карлівці населенням лише 10 тисяч людей вражає багатством своєї культурної та архітектурної спадщини. Це справжня криниця, де на невеликій території зосереджено таку кількість пам’яток, яким може позаздрити інше велике місто.

Всього кілька хвилин вниз по Дунаю, і ви потрапляєте в оточене садами та виноградниками затишне містечко з багатою історією, де що ні будинок – то архітектурна пам’ятка, що ні місце – то балада про минуле. Сремські Карлівці – це осередок сербської самобутності та культурної ідентичності.

Тут було засновано першу в Сербії гімназію; тут знаходиться уславлена ​​духовна семінарія, створена за народні гроші; тут зосереджено безліч старих церков та дивовижних музеїв.

Це батьківщина багатьох уславлених сербських діячів, таких як Бранко Радичевич, а на площі, що носить ім’я поета-романтика Б. Радичевича, стоїть фонтан 1799 «Чотири лева», з яким пов’язано безліч легенд. На додаток до цього, Сремські Карлівці – це край майстрів-виноробів, що пропонує безліч захоплюючих «винних турів», в ході яких можна спробувати знамениті сорти вин, приготованих майстерними руками винних експертів.

Адреса: Sremski Karlovci, Сербія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук