17 кращих визначних пам’яток Ліворно, які варто подивитися

Ліворно, що знаходиться на південь від Пізи , є одним із головних економічних центрів Тоскани. Він відомий, перш за все, своїм сучасним морським портом, чудовими каналами та середньовічними фортифікаційними спорудами.

Багато туристів прибувають сюди на круїзних лайнерах і розглядають Ліворно лише як проміжний пункт на шляху до популярніших міст Апеннінського півострова. Але ми пропонуємо вам не мчати стрімголов через Ліворно, а затриматися тут хоч ненадовго, щоб випробувати чарівність цього малопримітного італійського прибережного містечка.

Фортецца Нуова – Нова фортеця

Фортецца Нуова – Нова фортеця

Фортецца Нуова – Нова фортеця. | Фото: Wikimedia.

У середині-кінці 1500-х років для підвищення обороноздатності Ліворно на додаток до вже наявної фортифікаційної споруди було збудовано ще одну. Щоб розрізняти ці укріплення між собою, їх так і стали називати – Старий та Новий форти (Стара та Нова фортеці).

Новий форт має типову для оборонних фортець того часу п’ятикутну форму і являє собою велику споруду, оточену з усіх боків зубчастими стінами та каналом.

Багато його захисних елементів, таких як гарматні порти, збереглися в цілісності до наших днів. У центрі форту сьогодні розташований чудовий сад. У відвідувачів Фортецца Нуова є можливість прогулятися територією фортеці, дослідити кілька проходів і пройти зубчастими стінами, щоб помилуватися прекрасним видом на канали та місто.

Адреса: Fortezza Nuova, Scali della Fortezza Nuova, Ліворно, Італія.

Порт Ліворно

Порт Ліворно

Порт Ліворно. | Фото: Wikimedia.

Порт міста Ліворно, що простягся від тихої гавані до каналу Емісаріо, який з’єднується з річкою Арно, справляє враження своєю монументальністю. Це один із найжвавіших і найпродуктивніших портів в Італії.

Кількість розміщених тут комерційних та пасажирських терміналів просто вражає. Прогулянка цим гігантським портом дасть вам можливість побачити, як працює підприємство такого масштабу, і помилуватися величезними круїзними лайнерами, що причалюють до берега і вивантажують тисячі своїх пасажирів.

Адреса: Porto di Livorno, Calata Sgarallino, Ліворно, Італія.

Нова Венеція

Нова Венеція

Нова Венеція.

Поцятковану каналами територію поблизу Фортецца Нуова місцеві жителі з любов’ю називають Новою Венецією. Якщо ви запитаєте корінних мешканців міста, що подивитися в Ліворно, вас в першу чергу направлять саме сюди.

Ви можете прогулятися вулицею Скалі-делле-Анкоре, що йде вздовж центрального каналу, перетнути його мостом Віа-делла-Венеція, помилуватися красивими водними «магістралями» і невеликими вітрильними та моторними човнами, які стоять на якорі вздовж берегів каналів.

Продовжуйте рух у напрямку Скалі-дель-Рефуджо, і ви побачите приголомшливу церкву Святої Катерини. А ось тепер настав час вирушити до Нової фортеці. Ми описали лише один із можливих маршрутів вашого руху. Насправді вулиць та каналів у Новій Венеції безліч, і цей чарівний район можна досліджувати довго, щоразу виявляючи щось нове для себе.

Адреса: Venezia Nuova, Ліворно, Італія.

Вулиця Віа Гранде

Пам'ятник чотирьом маврам

Пам’ятник чотирьом маврам.

Ця широка вулиця тягнеться від кільцевої розв’язки поруч із портом до вражаючої площі Республіки (Пьяцца-делла-Репуббліка). Вздовж неї розташувалося безліч магазинів та ресторанів, а також кілька важливих споруд та площ.

На західному кінці вулиці ви знайдете монумент «Кватро Морі» («Чотири маври»), який є однією з головних визначних пам’яток Ліворно, а в середній частині – площа П’яцца Гранде, на якій стоїть кафедральний собор Святого Франциска. Будучи розташованою в центрі міста, Віа-Гранде є відправною точкою для багатьох екскурсій.

Адреса: Via Grande, 57123 Livorno LI, Італія.

Набережна Террацца-Масканьї

Набережна Террацца-Масканьї

Набережна Террацца-Масканьї. | Фото: Wikimedia.

Оскільки Ліворно знаходиться на узбережжі, зрозуміло, що в цьому місті є кілька набережних, з яких відкриваються дивовижні види на море. Одна з них – Террацца-Масканья, розташована на південь від головного торгового порту Ліворно.

Ця набережна, що вдається в море, з її красивою мощеною кам’яною доріжкою, затіненими деревами ділянками і порівняно невеликим, але чудовим Акваріумом є улюбленим місцем відпочинку як місцевих жителів, так і туристів. Террацца-Масканьї ідеально підходить для спостереження за заходом сонця та неспішної вечірньої прогулянки.

Адреса: Terrazza Mascagni, Viale Italia, Ліворно, Італія.

Вулиця Віа-Італія

Гавань Арденця

Гавань Арденця.

Прогулянка Віа-Італією, що тягнеться вздовж моря від порту до парку Бартоліні, дасть вам можливість помилуватися і дивовижними прибережними пейзажами, і архітектурою Ліворно. Найкрасивіша ділянка цієї вулиці розташована недалеко від гавані Арденца: там ви пройдете повз ряди невеликих рибальських човнів і опинитеся в приголомшливій ландшафтній зоні парку.

Дорогою вам зустрінеться кілька барів та ресторанів, де подають вишукані страви італійської кухні. Завдяки фантастичним видам на морі та підбадьорливому морському повітрі, Віа-Італія є ідеальним місцем для прогулянок сонячним ранком.

Адреса: Viale Italia, Livorno, LI, Італія.

Меркато Чентрале – Центральний ринок

Меркато Чентрале – Центральний ринок

Меркато Чентрале – Центральний ринок. | Фото: Wikimedia.

Якщо ви хочете хоч ненадовго поринути у розмірене протягом життя «аборигенів» Ліворно, вирушайте на місцевий ринок – Меркато Чентрале. Його величезна будівля, розташована на Скалі-Ауреліо-Стаффі, виділяється серед навколишніх споруд.

Усередині розміщується 34 магазини і більше 200 різних кіосків, які торгують усім, що завгодно, – м’ясом, птицею, яйцями, шинкою, сиром, хлібом, вином… Види, звуки та запахи цього місця просто божественні, і ви буквально не знатимете, у яку сторону дивитись. Крім головного павільйону на території ринку є відкритий майданчик, де продають одяг, аксесуари та інші товари місцевого виробництва.

Адреса: Mercato Centrale, Via Buontalenti, Ліворно, Італія.

Площа Республіки

Площа Республіки

Площа Республіки. | Фото: Francisco Anzola/Flickr.

У Ліворно є кілька вражаючих площ, але П’яцца-делла-Репуббліка, безумовно, найкрасивіша та найбільша з них. Цю величезну площу ви знайдете біля каналу Фортецца Нуова, що йде паралельно Віа-Джузеппе-Гарібальді.

На обох кінцях площі, виконаної у формі великого овалу, стоять дві декоративні мармурові статуї, а навколишні будівлі відрізняються чудовою різноманітністю кольорів та стилів. Тут розташовано кілька художніх галерей, що заслуговують на увагу, а також безліч непоганих ресторанів. Площа Республіки – чудове місце, щоб розслабитися та насолодитися культурою та тишею.

Адреса: Piazza della Repubblica, Piazza della Repubblica, Ліворно, Італія.

Музей Фатторі

Музей Фатторі Музей Фатторі.

Розташований в історичній віллі Мімбеллі, в оточенні чудових садів, музей Civivo був відкритий у 1994 році. Музей цей має багату та цікаву колекцію творів мистецтва. Тут представлені роботи відомих художників, у тому числі Джованні Фатторі та інших представників гурту Маккьяйолі.

Музейна колекція, що охоплює кілька сотень років історії, дає можливість по-новому подивитись різні форми та стилі художньої творчості. Музей Ліворно, безумовно, буде цікавим для всіх любителів мистецтва.

Адреса: Villa Mimbelli – Museo Civico Giovanni Fattori, Via San Jacopo In Acquaviva, Ліворно, Італія.

Мелорійські острови

Мелорійські острови

Мелорійські острови. | Фото: Filippo Gini/Flickr.

Мелорія, що знаходиться приблизно за 6 кілометрів від західного узбережжя Ліворно, є рядом скелястих островів. У цій гряді виділяються два острови, обидва крихітні, але при цьому на обох можна знайти цікаві споруди.

На південному острові підноситься сучасний маяк, тоді як північний острів прикрашає стара вежа, збудована в 1500-х роках. Арендуйте в порту Ліворно човен і відпливайте туди: ви зможете позасмагати на скелях або поплавати з аквалангом у чистих та відносно неглибоких водах. З 2010 року цей район є заповідною зоною, що охороняється.

Адреса: Мелорія, Ліворно, Італія.

Церква Святого Фердинанда

Церква Святого Фердинанда

Церква Святого Фердинанда. | Фото: Wikimedia.

У Ліворно є кілька прекрасних церков, але найвідомішою з них є К’єза-ді-Сан-Фердинандо, розташована на Віа-делла-Венеція, неподалік порту та Нової Венеції. Ця церква, яка є прекрасним прикладом архітектури бароко, має простий зовнішній дизайн із незавершеним фасадом.

Повним контрастом скромному екстер’єру є приголомшливий бароковий інтер’єр. Центральна базиліка багато прикрашена витворами мистецтва, а колони та арки облицьовані ліпниною. Мармурова підлога вкрита гарним візерунком, а в центральному вівтарі розміщено безліч чудових скульптур та барельєфів релігійної тематики.

Адреса: Church of San Ferdinando, Piazza Anita Garibaldi, Ліворно, Італія.

Фортецца Веччіа – Стара фортеця

Фортецца Веччіа – Стара фортеця

Фортецца Веччіа – Стара фортеця. | Фото: Wikimedia.

Ця оборонна споруда була побудована Антоніо да Сангалло для сім’ї Медічі на початку 1500-х років. Стара фортеця, розташована в портовому районі, неподалік Нової фортеці, протягом сотень років була символом могутності міста.

Форт та його територія сьогодні відкриті для відвідування. З фортечних веж та зубчастих стін відкривається фантастичний вид на порт та гавань. На території форту є невелика, але красива церква Святого Франциска, яка була збудована набагато пізніше, ніж сама фортеця.

Адреса: Fortezza Vecchia, Piazzale dei Marmi, Ліворно, Італія.

Місто Монтенеро та його фунікулер

Монтенеро та його фунікулер

Монтенеро та його фунікулер.

На південь від Ліворно знаходиться невелике містечко Монтенеро, яке розмістилося на схилі високого пагорба. Сюди, як правило, приїжджають лише ті, хто коче відпочити від натовпів туристів і постежити за життям традиційного італійського маленького містечка у всій його пишності.

Єдиною пам’яткою Монтенеро є чарівний фунікулер, який уже багато років піднімає пасажирів до святилища Мадонна-делла-Грація, розташованого приблизно на 500 метрів вище. Це релігійне святилище має дивовижну архітектуру і пропонує чудовий краєвид на узбережжя.

Адреса: Funicolare di Montenero, Via delle Pianacce, Ліворно, Італія.

Узбережжя Калафурії

Узбережжя Калафурії

Узбережжя Калафурії.

Уздовж шосе SS1, приблизно за 25-30 хвилин їзди на південь від Ліворно, розкинулося чарівне прибережне місто Калафурія. Сама Калафурія не може запропонувати нічого, крім кількох кемпінгів і пансіонатів, але приголомшлива берегова лінія цього місця сповнена чудових скелястих ніш і прихованих пляжів. Жителі Ліворно часто приїжджають сюди, щоб відпочити далеко від туристів. Краєвиди тут фантастичні, і скелясті ділянки узбережжя просто чудові.

Адреса: Costiera di Calafuria, Via del Littorale, Ліворно, Італія.

Пляжі Ліворно

Скелі П'ятті

Сколи П’ятті.

Красива Віа-Італія, що починається біля набережної Ліворно, тягнеться вздовж узбережжя на південь. Уздовж цієї вулиці розташовані парки та чудові пляжі, які починаються на околиці міста. Пішохідні доріжки ведуть до відокремлених скелястих бухтів та мальовничих мис.

Подивіться на Сколи П’ятті – скелясту бухту біля Антіньяно, одне з найкрасивіших місць на цьому березі моря. На південь від Антіньяно знаходиться Костьера-ді-Калафурія (узбережжя Калафурії) з чудовими пляжами та чистою водою для дайвінгу.

Між Ліворно та Пьомбіно ви знайдете безліч фермерських господарств та невеликих кустарних підприємств, що спеціалізуються на місцевих делікатесах – оливковій олії, фруктах, ягодах, мигдалі, а також свіжоспеченому тосканському хлібі. Ви можете відвідати ці ферми, спробувати та купити їх продукцію, коли досліджуватимете узбережжя.

Адреса: Torre di Calafuria, Strada Statale 1, Ліворно, Італія.

Партерний парк

Партерний парк

Паркерний парк. | Фото: Wikimedia.

Цей пишний громадський парк був розбитий у середині XIX століття для облаштування пустельної місцевості навколо великої міської водойми. Сьогодні він є мирною зеленою оазою з високими пальмами, статуями міфологічних богів і німф, фонтанами і… безліччю місцевих собачників.

Колекція, що повільно поповнюється, розташованих просто неба арт-об’єктів на звірину тематику нагадує про екзотичних тварин, яких тут тримали наприкінці XIX століття, під час розквіту парку. Серед них – ведмідь, що танцює, на ім’я Джіджі, про якого місцевий співак Бобо Ронделлі в 1993 році написав пісню.

Адреса: Parco Pertini “PARTERRE”, Ліворно, Італія.

Церква Святої Катерини

Церква Святої Катерини

Церква Святої Катерини. | Фото: Wikimedia.

Ця домініканська церква початку XVIII століття з товстими кам’яними стінами та помітним здалеку куполом стоїть «на сторожі» на західній стороні площі П’яцца-дей-Доменікані. Побудована вона була на замовлення Медічі. На жаль, гроші на будівництво закінчилися швидко, і фасад церкви так і залишився не облицьованим мармуром. Головний вівтар Санта-Катерини прикрашений картиною Джорджо Вазарі «Коронація Богородиці».

Адреса: Church of St. Catherine, Piazza Dei Domenicani, Ліворно, Італія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук