17 пам’яток Котора, які варто подивитися

Котор вважається важливим дипломатичним центром і місцем осередку різних цивілізацій, таких як візантійська, давньоримська, імперія Османа і т. д. Це невелике містечко, побудоване на узбережжі Бога в однойменній Которській затоці. Проживає тут близько 13 тисяч людей, старанно працюючи над створенням гостинної інфраструктури.

Котор – це місто, яке любить активних туристів, які цікавляться історією, архітектурою та військовою справою. Ціни тут цілком комфортні, а люди гостинні, тому ми щиро радимо відвідати його у найближчу відпустку.

Старе місто

Вид на Старе місто

Вид на Старе місто.

Найстаріша та історично цінна частина Котора отримала лаконічну назву «Старе місто». Вона занесена до списку світової спадщини ЮНЕСКО, тому щороку приваблює юрби туристів.

Дістатись сюди на машині неможливо, тому що старий Котор – це перекрита пішохідна зона, що складається з вузьких провулків із важкими стінами та потужними кам’яними сходами. Крім типових чорногорських будиночків тут розташована фортечна стіна, оскільки місто спочатку зводилося для оборони. Міські склепіння мають форму трикутника і по три входи та виходи, відповідно.

Південний вхід представлений морською брамою – раніше сюди можна було дістатися лише човном, а зараз тут красується сучасна набережна з проїздом для машин. До північного входу веде підйомний міст, що тягнеться над водами річки Шкудра. Західним входом виступили міцні гори Ловчена. Ну а стіни фортеці простяглися на 2,5 кілометри, становлячи до 6 метрів завтовшки і до 25 заввишки. Завдяки злагодженій роботі архітекторів та інженерів, а також майстрів військової справи Котор був здатний тримати оборону століттями.

Розташування: 42°25’30.1″N 18°46’11.3″E.

Собор Святого Трифона

Собор Святого Трифона

Собор Святого Трифона.

Ця місцева визначна пам’ятка (за сумісництвом головний міський собор) є величним кафедральним храмом, де проходить католицька служба. Зведений він був ще 1166 року, тому вважається однією з найстаріших релігійних споруд Чорногорії.

У XVII столітті фасад будівлі та обидві дзвіниці були практично зруйновані сильним землетрусом. Влада подбала про проведення необхідних реставраційних робіт, завдяки чому пам’ятник зберігся і справно функціонує донині.

Тут зберігаються мощі Святого Трифона, а на фасаді красується дата прибуття їх у місто. Усередині храму погляду туриста з’являються стародавні фрески та арки, а на другому поверсі знаходиться гарна ризниця. Гід розповість цікаву історію про те, як зводився собор і чому там зберігаються мощі святого. До речі, вхід обійдеться лише 2,5 євро з особи, що цілком підйомно для такого задоволення.

Адреса: Собор Святого Трифона, Котор, Чорногорія.

Храм Святого Миколая

Церква Святого Миколая

Церква Святого Миколая. | Фото: JD Lasica/Flickr.

Визначна пам’ятка розташована на півночі старого Котора, привертаючи увагу не тільки туристів, а й паломників. До XIX століття на цьому місці красувалася Бенедиктинська церква, яка була зруйнована пожежею.

На її фундаменті на початку наступного століття (а точніше у 1902 році) збудували храм Святого Миколая, який є важливим православним центром, де досі проводяться служби. Закінчилося будівництво через сім років, що й відзначено на фасаді храму. Архітектура будівлі успішно поєднує елементи епохи Відродження та пізньої готики. Тут зберігаються старовинні іконки.

Адреса: Temple of St. Nicholas, Котор, Вулиця 1(захід), Старі Град, Котор, Чорногорія.

Церква Святого Луки

Церква Святого Луки

Церква Святого Луки. | Фото: Neill Taylor/Flickr.

Визначні пам’ятки, які часто приваблюють паломників, оскільки в місті багато іменитих храмів і церков. Так, церква на честь Святого Луки була закладена в 1195 князем Мауром Кацефаранги і кілька століть рядом відчиняла свої двері тільки для православних і католиків. Дивно, але споруда вціліла до нашого часу у своєму початковому вигляді. До XVII століття тут було 2 вівтарі, але влада залишила лише православний, виконаний у грецькому стилі. Підлога оформлена похованими кам’яними плитами з римськими цифрами.

Тут поховано сотні людей, а також зберігаються мощі Святого Луки. Поруч розташована прибудова – невелика церква Святого Спиридона.

Церква розташована у центрі міста на знаменитій площі Греця.

Адреса: St. Luke’s Church, Trg Sv. Luke, Kotor 85330, Чорногорія.

Збройна площа

Збройна площа

Збройна площа. | Фото: Naval S/Flickr.

Ця площа вважається не тільки однією з найвідоміших у місті, але ще й найбільшою. Саме тут у 1602 році було ухвалено рішення звести відому Годинникову вежу, біля якої досі знаходиться ганебний стіл. У давнину він використовувався для покарання зловмисників.

Зараз площа є місцем зустрічі ділових партнерів та закоханих парачок. А для туристів тут привітно розкинулися торгові ряди із сувенірами та предметами побуту, фудкорти та затишні ресторанчики у чорногорському стилі. Саме тут розташований перший театр країни, відкритий у 1806 році, а також будинок варти та інші ключові пам’ятки міста.

Адреса: Square of the Arms, Котор, Чорногорія.

Фортеця Святого Іоанна

Згідно з місцевими доданнями, фортеця була побудована ще у VI столітті Юстиніаном, а потім кілька разів перебудовувалась. Остаточний зовнішній вигляд вона набула лише у XVI столітті. Складається з низки фортів та невеликих веж.

Цікаво, що фортеця є найвищою точкою Котора. Піднятися на неї можна по серпантинних сходах, що складається з 1400 ступенів. Якщо подолаєте цей підйом, то зможете зробити чудові знімки панорами Которської бухти та чудової старої частини міста. Підйом займає в середньому близько години. Вхід сюди платний і становить 3 євро з одного у літній період. Усередині фортеці розташована церква Святого Іоанна, яку не можна залишити без уваги.

Адреса: St John Fortress, Road to the Fort of St. Ivan, Чорногорія.

Церква Святої Марії Річкової

Церква Святої Марії Річкової

Церква Святої Марії Річкової. | Фото: Jocelyn Erskine-Kellie/Flickr.

Ця велична споруда була зведена на початку XIII століття (раніше тут красувалася стара базиліка, датована ще 6 століттям). Храм багато разів руйнувався внаслідок землетрусів (особливо його північна частина), тому постійно перебудовувався та реставрувався.

Місцеві називають його церквою Блаженної Оксани, тому що її мощі досі зберігаються в стінах (ліворуч від входу). Жінка була знаменитим пророком та лікарем від усіх недуг. Інтерес представляють і ворота храму з карбуванням, що розповідають історію життя святої мучениці та міста Котор.

А ще приїжджі можуть помилуватися фрагментами неймовірних стародавніх фресок. Церква відкрита для відвідування лише у святкові та вихідні дні.

Адреса: Church of St. Mary Collegiate, Котор, Чорногорія.

Церква Богородиці

Храм був збудований у XV столітті на мальовничому гірському схилі на честь Богородиці. Вважалося, що свого часу саме вона врятувала місто від смертельної навали чуми.

Поруч із церквою, на півдорозі до фортеці Святого Іоанна, розташовується оглядовий майданчик для туристів із шикарним краєвидом. У храмі зберігаються стародавні ікони, а погляд вражає потужний мармуровий вівтар.

Адреса: Церква Богородиці Здоров’я, Road to the Fort of St. Ivan, Котор, Чорногорія.

Бока-Которська бухта

Бока-Которська бухта

Бока-Которська бухта.

Туристам, які просто бажають насолодитися спокійним відпочинком без метушливих походів та тривалих екскурсій, радимо відвідати Бока-Которську бухту. Морська прогулянка нею обійдеться в 25 євро з людини, але подорож того варта. Протягом години ви огляньте старе місто з берега та дізнаєтесь багато чого цікавого від екскурсовода.

Також ви зможете погуляти по причалу, милуючись яхтами та круїзними лайнерами, поплавати на орендованому човні або катамарані по затоці.

А ось купатися в бухті ми не радимо, оскільки портові об’єкти сильно забруднюють воду.

Адреса: Которська затока, Чорногорія.

Цитадель

Цитадель

Цитадель. | Фото: jbdodane/Flickr.

Головна міська фортеця є унікальною пам’яткою, якою пишається місцеве населення. Її стіни оперізують стару частину міста, височіючи до кам’янистого пагорба. У висоту цитадель становить 20 метрів. Товщина стін сягає 16 метрів – тільки вдумайтеся у ці цифри! Протяжність фортеці також чимала – 4,5 кілометри.

Адреса: Kampana Tower 420, Kotor 85330, Чорногорія.

Національний парк Ловчен

Альпійські краси зі скелястим Динарським нагір’ям відкриються поглядам туристів, які вирішили відвідати національний парк Ловчен. Розкинувся він на 6,22 тисячах акрів, прилягаючи південними кордонами до автомобільної магістралі Будва-Цетіна, а північними до старої міської дороги.

Дика природа з її флорою та фауною не залишить жодного байдужим. А ще це привід вибратися в піший похід з екскурсоводом подалі від міської метушні.

Адреса: Національний парк Ловчен, Чорногорія.

Палац Бескуча

Палац Бескуча з боку Старого міста

Палац Бескуча з боку Старого міста.

Туристи, які захоплюються історією Чорногорії, можуть сміливо вирушати до Котора для ознайомлення з палацами, яких у місті налічується 17. Ці чудові «палаці» свого часу належали відомим міським сім’ям. У старій частині міста у вузькому провулку, що з’єднує площі Визволення (Муки) та Зброї, розташовується знаменитий палац Бескуча.

Як зрозуміло з назви, належав він роду Бескуча, який за короткий період часу освоїв морську торгівлю і досяг значних фінансових успіхів. В результаті в 1776 був зведений цей архітектурний шедевр, який на даний момент є туристичним об’єктом.

Княжий палац

Княжий палац

Княжий палац.

Ця велична споруда була побудована у XVIII столітті і є гармонійним комплексом, до якого входить фасад східної частини Котора і міська охоронна вежа.

Раніше палац був резиденцією венеціанських вершків суспільства, а також використовувався для реалізації військових стратегій.

Нині це просто гарний історичний об’єкт, відкритий для відвідування всім охочим.

Адреса: Optika Kotor, Square of the Arms, Котор, Чорногорія.

Морський музей Чорногорії

Морський музей Чорногорії

Морський музей Чорногорії. | Фото: Wikimedia.

Було б дивно побувати в Которі та не відвідати його справжню гордість – Морський музей. Тут регулярно проходять цікаві виставки та експозиції, а також зберігаються найбагатші відомості про морські експедиції у Боко-Которській затоці та Чорному морі.

Розташований музей у старовинному приміщенні XVIII століття, яке саме собою є пам’яткою архітектури тієї епохи. Примітно, що колись цей будинок був Гргуринським палацом, про який розповімо далі.

Адреса: Морський музей Чорногорії, Котор, Чорногорія.

Палац Буча

Палац Буча (по центру)

Палац Буча (по центру). | Фото: jbdodane/Flickr.

На жаль, цей будинок не настільки примітний зовні з першого погляду. Так, туристи під час прогулянки історичним центром міста можуть просто пройти повз, не звернувши уваги на чотириповерхову будівлю, розташовану на Мучній площі.

Але досвідчені екскурсоводи знають цінність палацу Буча та обов’язково зупиняють групу перед його фасадом, розповідаючи про захоплюючу історію будівлі. Спочатку це була готична споруда, але в наступні століття неодноразово перебудовувалася і реставрувалася. Ті, хто розуміється на архітектурних стилях, зможуть побачити тут справжню «збірну солянку» з ренесансу, готики та бароко.

Адреса: Square of the Arms, Котор, Чорногорія.

Палац Гргуріна

Палац Гргуріна

Палац Гргуріна. | Фото: Wikimedia.

Розташований у старій частині міста трохи на північ від згаданого вище собору Святого Трифона.

Є архітектурною пам’яткою Старого Котора, в якій закладено стиль старого бароко XVIII століття. Належав палац відомої сім’ї Гргуріна, яка як і Бескуча розбагатіла на морській торгівлі (що не дивно для портового міста).

Адреса: Pomorski muzej, Trg Bokeljske mornarice 391, Kotor 85330, Чорногорія.

Арсенал

Арсенал

Арсенал.

Насамкінець ми залишили будинок Арсеналу, який розташовується, природно, на площі Зброї на північний схід міста. Воно було збудовано саме в цій частині з кількох причин. Так, з одного боку воно захищалося міццю стародавнього бастіону фортеці та її високою вежею Кампана. З іншого він також був захищений верф’ю місцевої набережної, розташованої прямо перед бастіоном.

Адреса: Arsenal of the Venetian fleet, Kotor, Чорногорія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук