17 пам’яток Луккі, рекомендованих для відвідування

Розташована в західній частині Італії, не так далеко від Пізи, Лука має свою неповторну індивідуальність, виражену в її вірності історичним традиціям, які, зокрема, відбиваються у неймовірній кількості церков та веж, і, звичайно, кільце її стародавніх стін, досі навколишніх Старого міста.

Цибуля була заснована стародавніми етрусками, а пізніше, приблизно в 180 році до нашої ери, перейшла у володіння стародавніх римлян. Кажуть, що саме тут відбулася історична зустріч Юлія Цезаря та Красса. У пізніші роки Лукка протягом майже 500 років була однією з безлічі незалежних республік, що разом становили феодальну Італію. У 19-му столітті місто зазнало на собі вторгнення Наполеона, поки, нарешті, в 1860 році не стало частиною об’єднаної Італії. Сьогодні Лукка – один із найпопулярніших туристичних напрямків Італії.

Собор Святого Мартіна

Собор Святого Мартіна

Собор Святого Мартіна. | Фото: Xavi/Flickr.

Собор Святого Мартіна, або «Дуомо ді Лукка», є досить вражаючою спорудою, що займає гідне місце у всіх списках італійських пам’яток. Основна причина цього полягає в його дивовижному дизайні та пишноті мальовничого багатоаркового фасаду католицького храму, який став одним із головних символів Лукки.

Перша версія цього стародавнього собору з’явилася на площі Сан Мартіно ще в 11 столітті, а його готична версія – трохи пізніше – в період раннього Ренесансу 14 століття.

Поруч із храмом знаходиться висока дзвіниця, що створює враження напівзакінченої – через те, що її нижня цегляна кладка здається відкритою через білі стіни, що контрастують з нею, двох верхніх рівнів. Краса і витонченість зовнішнього вигляду собору гармонійно поєднується з його неповторним внутрішнім оздобленням. Про внутрішнє оздоблення храму, в якому брали участь видатні італійські майстри (Тінторетто, Д. Гірландайо та ін.) можна розповідати годинами, тому згадаємо лише одну з найшанованіших святинь собору Св. Мартіна – Обличчя Святого Лукки.

Адреса: Lucca Cathedral, Via Duomo, Лукка, Італія.

Площа Пьяцца Анфітеатро

Площа Пьяцца Анфітеатро

Майдан П’яцца Анфітеатро.

У назві цієї площі відображена її справжня сутність: на цьому місці колись був розташований давньоримський амфітеатр. Хоча жодна інша деталь з оточення «П’яцца-дель-Анфітеатро» вже не нагадує про її амфітеатральне походження, воно доводиться еліптичною формою цієї незвичайної площі.

Будівлі різної висоти і відтінків точно повторюють її овальну форму, створюючи разючий просторовий ефект, підкреслений дивовижним поєднанням жовтого, кремового і білого тонів і створюючи композицію, що запам’ятовується. Зелені віконниці, що знаходяться на більшості будинків, ще більше посилюють це враження, надаючи унікальному ансамблю закінченість і неповторність.

Адреса: Piazza dell’Anfiteatro, Piazza dell’Anfiteatro, 55100 Lucca LU, Італія.

Міські стіни

Міські стіни

Міські стіни. | Фото: wkimedia.

Щільне кільце міських стін і зараз опоясує історичний центр Луккі, ніби роблячи акцент на історичних об’єктах, що знаходяться всередині його, які ви ще не встигли подивитися. І справді, все найцікавіше знаходиться всередині цього кам’яного кільця, створеного в епоху Відродження, що й чудово зберігся до наших днів.

Гуляючи вздовж стародавніх міських стін, прислухайтеся до голосу історії, що ожило, і до того, що ці стіни можуть розповісти вам.

Придивіться до бастіонів, ескарпів і широких ровів, які все ще перебувають у бойовій готовності. Всі ці 11 бастіонів пов’язані прокладеною між ними пішохідною стежкою. Тіниста зелена доріжка довжиною в 4 км, якою можна не поспішаючи гуляти, відправить вас у захоплюючу подорож, що включає спуск на нижні рівні, звідки ви зможете помилуватися старовинною кам’яною кладкою і дізнатися про легенди, що дійшли до наших днів.

Адреса: Walls of Lucca, Via delle Mura Urbane, Лукка, Італія.

Базиліка Сан-Мікеле-ін-Форо

Базиліка Сан-Мікеле-ін-Форо

Базиліка Сан-Мікеле-ін-Форо.

Це ще один приголомшливий католицький собор, збудований у пізанському стилі і розташований на одній із центральних площ Лукки, що носить, як і храм, ім’я Святого Михайла. Продовження назви «ін-Форо» означає, що церква була побудована на форумі, центральному міському майданчику, де відбувалися найважливіші народні збори.

Унікальний фасад собору, перша згадка про який відноситься до 8 століття, є об’єктом загального тяжіння, а іноді, і суперечок, викликаних дещо перебільшеною (за словами деяких експертів) потягом до надмірної ошатності та помпезності.

Проте, собор Св. Михайла, на думку багатьох, є справжньою окрасою не лише цієї площі, а й усього міста, особливо коли він сяє у лагідних променях щедрого італійського сонця. Його чудові арки, галереї, статуї, різьблення на колонах і кольорові вітражі надовго притягують цікаві і часто захоплені погляди туристів і викликають бажання досліджувати внутрішні приміщення собору, які на перевірку виявляються нітрохи не гіршими за багатообіцяючий зовнішній вигляд.

Адреса: San Michele in Foro, Piazza San Michele, Лукка, Італія.

Ботанічний сад Луккі

Ботанічний сад Луккі

Ботанічний сад Луккі.

У південно-східній частині Старої Лукки, утвореній її легендарними стінами, на території між двома бастіонами, що за формою нагадує величезний трикутник, розташувався міський Ботанічний Сад, що по праву вважається одним із найкращих садів Італії.

Він був заснований майже 200 років тому герцогинею Пармською для виконання функцій дослідницької бази місцевого університету, і лише через століття сад був переданий у муніципальне відання – щоб стати надбанням Лукки та улюбленим місцем відпочинку городян.

Блукаючи його тінистими алеями серед буйного ботанічного розмаїття, ви не тільки побачите майже все, що може виростати на нашій планеті, але й дізнаєтеся про багату історію цього саду, ненав’язливо розказаного ним самим за допомогою керамічних медальйонів, що раптово виникають на вашому шляху.

Адреса: Orto botanico comunale di Lucca, Via del Giardino Botanico, Лукка, Італія.

Вежа «Торре дель Оро»

Вежа «Торре дель Оро»

Башта “Торре дель Оро”. | Фото: Wikimedia.

Протягом багатьох століть споруда під назвою «Торре дель Оро» поєднувала функції оборонного зміцнення і годинникової вежі. І, як показав час, друге їй вдалося набагато краще, ніж перше: годинник на цій вежі за весь цей час не зупинився жодного разу.

А починалося все в далекому 14-му столітті, коли один із вельмож вирішив збудувати до свого приватного володіння цю вежу у вигляді додаткової охоронної споруди.

Минули століття, мінялися навколишні вежу будівлі, тільки не змінювалася вона, що терпляче і мудро височіла над міською метушнею і непідвладна невблаганній течії часу. Тепер вона не така неприступна, як колись, і будь-хто може піднятися її нескінченними сходинками, щоб помилуватися з її висоти на панорамні види з покірністю розпростертого перед нею міста. З покірністю – тому що кажуть, що це найвища у Лукці вежа, тож міські висоти вона підкоряла віками.

Адреса: Torre delle Ore, Via Fillungo, Лукка, Італія.

Акведук Ноттоліні

Акведук Ноттоліні

Акведук Ноттоліні. | Фото: Wikimedia.

Якщо ви випадково потрапите в південну частину міста, вам варто досягти його околиць, щоб побачити надзвичайно довгу аркову споруду, що йде далеко за обрій. Це акведук Ноттоліні, названий так на честь знаменитого італійського архітектора, який у середині 19-го століття створив цю дивовижно красиву кам’яну конструкцію для того, щоб вона допомагала постачати місто водою.

Чудовий арочний водоканал (що складається з 400 арок), з’явившись вершиною польоту архітектурної думки, протягом довгих років справно виконував свої функції, доставляючи з прилеглих гірських джерел у Лукку воду, якої вистачало не тільки на тривіальні побутові потреби, а й на цілорічно працюючі міські . Багато туристів спеціально виїжджають за найближчі межі міста, щоб помилуватися на цей зразок італійського неокласицизму, що гармонійно зливається з природою, безтурботно простягається по мальовничому тосканському ландшафту.

Адреса: Acquedotto Nottolini, Via Tempietto, Лукка, Італія.

Вежа Гуїніджі

Вежа Гуїніджі

Башта Гуїніджі.

Лукка – місто соборів і веж, тому, не дивно, що наступним об’єктом нашої уваги буде одна з найзнакових місцевих веж, яка помітно виділяється на тлі всіх інших.

І справа не стільки в її незламній часом прямій і гордій поставі, скільки в її впізнаваності по тінистій рослинності, що влаштована на самому верху, що дарує можливість довго милуватися на місто, що розкинулося внизу. У 14-му столітті, коли була побудована ця вежа, однією з ознак достатку та впливового становища місцевих вельмож були їхні замки та вежі.

Тому у вежі сімейства Гуініджі, напевно, було б не так багато шансів виділитися на тлі решти середньовічних «висоток», якби не вдале дизайнерське рішення. Можна сказати, що Лукка зобов’язана сім’ї Гуініджі за те, що вона залишила місту у спадок і вежу, на якій відразу було вирішено виростити дубовий гай, і навколишній замок. Тому що тепер обидва ці твори заможної родини стали ще одним символом славетного тосканського міста.

Адреса: Guinigi Tower, Via Sant’Andrea, Лукка, Італія.

Площа Наполеона

Площа Наполеона

Площа Наполеона. | Фото: BRUNO MORI/Flickr.

У Лукці безліч красивих площ. Від щойно оглянутої нами «П’яцца-дель-Анфітеатро» рукою подати до наступної, не менш знаменитої, міської площі, яка продовжує носити ім’я Наполеона.

Напевно, це не стільки данина знаменитому завойовнику, скільки повага до архітектурної спадщини та історії тих будівель та пам’яток, що формують унікальну самобутність цієї площі.

Сформована під час перебування Бонапарта, вона продовжувала зберігати своє обличчя протягом наступних століть, щоб донести до наших часів атмосферу тих часів і допомогти нам перейнятися красою навколишнього простору.

Потрапивши на пл. Наполеона, можна годинами милуватися історичними спорудами, що обрамляли її: дивним фасадом палацу Дукале, театром Джильо, музеєм Рісорджименто, великою статуєю Марії Луїзи (сестри Бонапарта), і звичайно, розкішними платанами, що зростають на ній, розкішними платанами з розташованими під ними скам .

Адреса: Piazza Napoleone, Piazza Napoleone, Лукка, Італія.

Національний музей Палаццо Мансі

Національний музей Палаццо Мансі

Національний музей Палаццо Мансі.

Всього за 12 км на північний схід від Лукки в містечку Сегроміньо-ін-Монте знаходиться чудова пам’ятка італійської архітектури – вілла Мансі. Бароковий стиль цього особняка, побудованого в 16-му столітті для місцевої знатної родини Бенедетті, і після реконструкції елемент рококо, що ввібрав у себе, є майже обов’язковим для відвідування.

Екскурсія по історичній віллі та її дивовижному ландшафтному саду вдало поєднуватиметься з прогулянкою по все ще дихаючому повітрям тих часів типово італійському містечку. Віллу Мансі неважко дізнатися по її чудовому фасаду з багато прикрашеними сходами та арочним портиком.

Зайшовши всередину, ви розірвете часові рамки і потрапите в історичний простір, наповнений розміреною середньовічною розкішшю, багато обставлений і прикрашений незліченними фресками. Вийшовши в навколишній палац сад, ви потрапите у вільний світ ботанічних фантазій, квіткових композицій та мармурових статуй, серед яких ховається затишний та прохолодний ставок.

Адреса: Museum of Villa Mansi, Via Galli Tassi, Лукка, Італія.

Базиліка Святого Фрідіана

Базиліка Святого Фрідіана

Базиліка Святого Фрідіана. | Фото: Wikimedia.

Базиліка Святого Фрідіана, яка несподівано постає перед мандрівниками під час їх прогулянок по самому серцю Лукки, притягує своїм прикрашеним мозаїкою фасадом і дзвіницею, що підноситься до хмар.

Історія цієї стародавньої церкви сягає 6-го століття, коли єпископ Луккі Фрідіан вирішив збудувати храм на честь мученика Вікентія. Але за велінням часу і одноплемінників єпископа, який збудував його в ранг святих і помістили в базиліці його мощі, храм було перейменовано на честь Фрідіана.

Дивовижна золота мозаїка із зображенням Ісуса в оточенні апостолів, додана до фасаду в 14-му столітті, і досі продовжує бути в чудовому стані. Усередині базиліки кілька багато оброблених хрестильних купелів, найзнаменитіша з яких належить до 12-го століття. Церква має кілька не менш знаменитих, прикрашених фресками відомих майстрів, каплиць, в одній з яких лежать останки святого Фрідіана.

Адреса: Basilica di San Frediano, Piazza San Frediano, Лукка, Італія.

Гастрономічні насолоди в Da Pasquale

Гастрономічні насолоди в Da Pasquale

Гастрономічні насолоди в Da Pasquale.

Ресторан Da Pasquale в історичному центрі Луккі – одне з найбільш відвідуваних у місті місць, особливо у вечірній час. Як багатьом вже відомо, європейський «dinner» (обід) відбувається саме в цей час, тобто десь у районі 6-8 годин вечора, і для багатьох є не лише заключною, а й головною трапезою дня.

Гуляючи Старим Містом, неважко забрести в Віа дель Моро, на одній з вуличок якого вам і зустрінеться цей ні чим не примітний зовні ресторан. Однак не варто поспішати з висновками і проходити повз, і, якщо ви все ж наважитеся зазирнути всередину, то будете приємно здивовані – і його затишною атмосферою, і першокласним обслуговуванням, і чудовою якістю страв.

Ресторан відрізняється відмінними шеф-кухарями, які десятиліттями відпрацьовували техніку приготування класичних італійських страв і поєднують її з кращими європейськими, а іноді й азіатськими традиціями. Якщо однією зі складових вашого відвідування Луккі є гастрономічний туризм, то «Da Pasquale» має займати один із перших рядків вашого «ресторанного» списку.

Крім цього, персонал охоче допоможе вам вибрати вино, що доповнює вашу їжу, адже, перебуваючи в країні вин, зовсім неважко трохи розгубитися від різноманітності «винної карти».

Адреса: Osteria da Pasqualino Gubitosa, Via del Moro, Лукка, Італія.

Національний парк Апуанські Альпи

Національний парк Апуанські Альпи

Національний парк Апуанських Альп. | Фото: Wikimedia.

Якщо ви трохи втомилися від перегляду визначних пам’яток міста, значить, саме час ненадовго змінити обстановку і відправитися дивитися визначні пам’ятки природні. А їх на околицях Луккі чимало.

Всього за годину їзди на північ від міста знаходиться фантастичний гірський масив, поїздка якого освіжить, підбадьорить і наповнить вас новими враженнями. Національний парк Апуанські Альпи, що займає велику територію на півночі Тоскани, славиться своїми карстовими рельєфами, високими скелями, глибокими ущелинами та знаменитими мармуровими скелями.

Масивні мармурові відкладення забарвлюють навколишній ландшафт у білий колір, створюючи враження, особливо здалеку, що гори вкриті снігом. Мальовничі пейзажі та численні стежки прогулянки створюють прекрасні умови для природних «досліджень», пішохідних прогулянок і скелелазіння.

На кожному кроці на вас чекають нові відкриття та пригоди. Тут мешкають такі цікаві види тварин як муфлони, олені та гірські цапи, але щоб їх побачити, може знадобитися більше часу, тому парк пропонує відвідувачам кемпінг. Якщо ви хочете помилуватися знаменитими вершинами гори Форато, Монте Пізаніно, Монте Тамбура і Монте Сагро, відвідати стародавні мармурові печери, заповідник «Lipu Oasis» та музей Касола, приїжджайте в Апуанські Альпи.

Адреса: Апуанські Альпи, Мінуччано, Лукка, Італія.

Палац Палаццо Пфаннер

Палац Палаццо Пфаннер

Палац Палаццо Пфаннер. | Фото: Cesare Tagliaferri/Flickr.

У цього знаменитого палацово-паркового комплексу, заснованого в 17-му столітті на півночі Луккі, було кілька власників, але по-справжньому він розцвів після того, як у 19-му столітті був придбаний австрійським пивоваром Пфаннером, нащадки якого досі ним володіють.

Після кількох реконструкцій палац і навколишній простір перетворилися і засяяли новими фарбами. Комплекс Пфаннер і досі продовжує залишатися дивовижним зразком архітектури та садово-паркового мистецтва.

Барочний фасад палацу з відкритою двоповерховою лоджією і розкішними сходами гармонійно вписується в зелений ландшафт затишного саду, що оточує його, створеного за особливими законами садового дизайну того часу.

Незважаючи на невеликий розмір, в саду гармонійно поєднуються представники різноманітних і часто екзотичних садових культур, висаджених на різних рівнях, живоплоти, лимонний будиночок, басейн і скульптури, що ховаються серед усього цього.

Усередині палац так само розкішний, як і зовні. Якщо ви хочете відчути історію, стираючи межі століть, пройдіться цими дивовижно обробленими приміщеннями зі старовинними меблями, стіни яких прикрашені фресками 18-го століття роботи великого майстра П’єтро Паоло Скорсіні.

Адреса: Палаццо Пфаннер, Via degli Asili, 33, 55100 Lucca, LU, Італія.

Будинок-музей Джакомо Пуччіні

Будинок-музей Джакомо Пуччіні

Будинок-музей Джакомо Пуччіні.

Музикою в Італії наповнено все, і майже в кожному італійському місті було народжено свою музичну знаменитість. Серед таких міст і Лукка, яка подарувала планеті відразу кілька композиторів, найбільшим з яких був Пуччіні.

Будинок, в якому 22 грудня 1858 року народився Джакомо Пуччіні, тепер є невеликим музеєм, що розповідає про перші 22-і роки життя композитора в його стінах, а також наступні події. Зараз у музеї-квартирі Пуччіні зібрана велика колекція експонатів, пов’язаних із життям та творчістю великого композитора.

Приміщення музею заповнені меблями, афішами, музичними партитурами та листами Пуччіні. Але найціннішим експонатом є, звичайно, рояль, клавіші якого, без сумніву, пам’ятають тепло рук італійського генія та пориви творчого натхнення при створенні знаменитої опери «Турандот».

Зовсім неподалік знаходиться кафе Di Simo, улюблене місце зустрічей художників і музикантів, частим гостем якого був і Пуччіні. Щоб зберегти пам’ять про атмосферу, яка панувала за часів дружніх посиденьок місцевої богеми, власники кафе дбайливо підтримують інтер’єр того часу. Лукка пам’ятає свого героя: майже кожен день тут відбувається якась подія, так чи інакше пов’язана з Пуччіні чи його музикою.

Адреса: Museo Casa Natale di Giacomo Puccini, Corte San Lorenzo, Лукка, Італія.

Національний музей вілли Гуїніджі

Національний музей вілли Гуїніджі

Національний музей вілли Гуїніджі. | Фото: Wikimedia.

Знатне сімейство Гуініджі залишило Лукке у спадок не лише свою знамениту вежу-сад, але й ще знаменитіший палац, побудований як свідчення могутності цієї сім’ї, яка по суті правила містом з 1400 по 1430 роки.

Будівля з лоджією та потрійними вікнами, обрамленими арками, є типовим зразком пізньої тосканської готики. З 1948 року в цій будівлі розміщується Національний музей, у просторих приміщеннях якого зібрано археологічні та культурні колекції, що розповідають про історію Лукки та Тоскани.

Музейні експонати охоплюють усі часи, починаючи з найдавніших і до 20-го століття. Найбільш цікавими зборами можуть вважатися вражаючі колекції етруської та римської скульптури, більшість яких було знайдено в Некрополі, виявленого археологами в Сан-Конкордіо в 1982 році. Одна із секцій музею повністю присвячена історії християнської культури.

У ній зібрано скульптури, фрески, барельєфи та інші витвори мистецтва, створені руками тосканських майстрів для середньовічних храмів. Серед них ви зможете побачити, наприклад, розписну панель розп’яття – роботу 13 століття художника Берлінг’єро Берлінгієрі.

Адреса: Museo Nazionale di Villa Guinigi, Via della Quarquonia, Лукка, Італія.

Церква Санті Джованні та Репарату

Церква Санті Джованні та Репарату

Церква Санті Джованні та Репарату. | Фото: Allie_Caulfield/Flickr.

Перша згадка про будівництво церкви та баптистерія «Санті Джованні е Репарата» відноситься до 4 століття. Спочатку це був романський собор, але подальші реконструкції, включаючи барочну каплицю 16-го століття, змінили вигляд будівлі та зробили її типовою католицькою спорудою у тосканському стилі.

Незважаючи на це, деякі барельєфи та скульптурні групи продовжують нагадувати про романську епоху. Храм було закладено дома древніх римських будівель, і якщо уважно придивитися до капітелям колон у нефі, можна побачити сліди римської кам’яної кладки.

В результаті розкопок у церкві були знайдені руїни давньоримських термальних ванн 1-го століття, мозаїчна підлога стародавнього будинку, поховання епохи лангобардів 7-го століття і баптистерій періоду раннього середньовіччя. Тепер усі ці знахідки експонуються, а церква стала музеєм. До того ж храм став місцем проведення щорічних музичних вечорів за участю відомих музикантів та співаків, які часто виконують твори знаменитого уродженця Лукки Пуччіні.

Адреса: Chiesa dei Santi Giovanni e Reparata, Piazza San Giovanni, Лукка, Італія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук