17 пам’яток Задару, які варто подивитися

Старовинне хорватське місто Задар буквально просякнуте історією. Він омивається водами Адріатичного моря і славиться найкрасивішими заходами сонця у світі. Цей маленький клаптик суші оточений кам’яними укріпленнями, а численні старі церкви міста неможливо обійти за один візит.

Місто відоме своєю унікальною архітектурою, а історичні пам’ятки Задара розповідають про цивілізації, які жили тут колись і виборювали свій будинок не на життя, а на смерть.

Церква Святого Донату

Церква Святого Донату

Церква Святого Донату. | Фото: Ben Snooks/Flickr.

Церква Святого Донату – одна з головних історичних пам’яток міста та цінний зразок візантійської архітектури, знайдений у Далмації. Церква була побудована в IX столітті і спочатку називалася Церквою Святої Трійці, але пізніше була перейменована на честь єпископа Доната.

При огляді цього архітектурного шедевра слід звернути увагу на унікальну округлу форму з трьома апсидами. Церква була побудована на місці старого римського форуму і зберегла багато елементів оригінальної споруди, серед яких дві колони, що підтримують. Підлогу церкви розібрали, щоб було видно початкову кам’яну кладку, а каміння римського форуму використовували для будівництва будівлі.

Адреса: Church of St. Donatus, Trg Svete Stošije, Задар, Хорватія.

Кафедральний собор Задару (Собор Святої Анастасії)

Кафедральний собор Задару (Собор Святої Анастасії)

Кафедральний собор Задару (Собор Святої Анастасії).

Собор Задара, також відомий як Собор Святої Анастасії, є змішання архітектурних стилів кількох поколінь. Оригінальна будівля була збудована у візантійському стилі IX століття, а потім, у XII-XIII століттях, її перебудували у романському стилі. Найбільший інтерес викликає фасад собору, який має три входи, два красиві вікна-троянди та прикрашений декоративними арками.

Верх будівлі виконаний у готичному стилі, а нижня частина відноситься до романської архітектури. Головні пам’ятки собору – це мощі Святої Анастасії, кам’яні вівтарі та дерев’яні різьблені хори.

Поруч розташована чудова дзвіниця XV століття, верхні рівні якої були добудовані наприкінці ХІХ століття. З вершини дзвіниці відкривається чудовий краєвид на місто.

Адреса: Zadar Cathedral, Trg Svete Stošije, Задар, Хорватія.

Художні інсталяції “Морський орган” та “Привітання сонцю”

Художні інсталяції “Морський орган” та “Привітання сонцю”

Художні інсталяції “Морський орган” та “Привітання сонцю”. | Фото: Wikimedia.

Знаменитий Морський орган було встановлено на набережній Задара у 2005 році. Ця популярна пам’ятка вважається сьогодні однією з найкращих арт-інсталяцій у країні. Гігантський музичний інструмент приводиться в дію за допомогою хвиль: він складається із системи підводних труб, які розташовані під мармуровими сходами, що спускаються у воду.

Кожна труба видає певну ноту і разом вони формують гарну неземну мелодію, що створює особливу атмосферу. Подібні інсталяції є і в інших містах світу, наприклад Сан-Франциско. Поруч знаходиться Привітання сонцю – ще одне місце у Задарі, яке рекомендується подивитись кожному туристу.

Це видовищна інсталяція у формі кола, що складається з 300 багатошарових скляних пластин із сонячними елементами, що запалюються з настанням темряви. Ці пам’ятки чудово доповнюють одна одну, і їх можна відвідати одного дня.

Адреса: Morske Orgulje, Obala kralja Petra Krešimira IV, Задар, Хорватія.

Пляж Коловарі

Пляж Коловарі

Пляж Коловарі. | Фото: dronepicr/Flickr.

За десять хвилин ходьби мальовничою дорогою, що веде від старого міста, знаходиться головний міський пляж Коловаре з прозорою блакитною водою та піщано-гальковим берегом. Влітку на Коловарі буває багато людей, і якщо сонце дуже спекотне, можна перейти в тінисту пікнікову зону поруч із пляжем.

На пляжі є душ, кабінки для перевдягання та туалети. Також неподалік є магазини та ресторани. Якщо ви хочете поплавати у менш багатолюдному місці, вирушайте на східну частину пляжу ближче до мису.

Адреса: Kolovare Beach, Kolovare ulica, Задар, Хорватія.

Національний парк Корнаті

Національний парк Корнаті

Національний парк Корнаті.

Національний парк Корнаті знаходиться недалеко від берегів Задару і включає 147 островів Задарського архіпелагу. Він був заснований в 1980 році для захисту морської флори і фауни та збереження природного довкілля. Більшість цих островів – безлюдні. Найбільший з них, острів Корнат, становить 25 кілометрів завдовжки та 2,5 кілометра завширшки. Острови поцятковані скелями, глибокими розщелинами і печерами.

Колись тут знаходилися римські вілли та ферми, але через брак прісної води під час венеціанського правління острова спорожніли. На деяких островах досі можна виявити сліди перебування римлян, руїни вілл та останки стін, що йдуть під воду, які використовували як збірні резервуари для свіжої риби.

Наразі краса островів приваблює любителів ходити на яхті та скуба-дайверів, а також тут проходять морські екскурсії на туристичних та приватних судах.

Адреса: Nacionalni park Kornati, Ul. Butina, Муртер, Хорватія.

Римський форум

Римський форум

Римський форум | Фото: dronepicr/Flickr.

Під час пішої екскурсії містом можна побачити древній Римський форум, збудований у період між 1000 р. до н. е. та 3000 р. н. е. (Повз пройти не вийде – він розташований поруч із прекрасними старими церквами Задара). Величні руїни форуму знаходяться на площі Зелені (Zeleni trg Square), а їх розмір становить 90 метрів завдовжки та 45 метрів завширшки.

За часів Римської імперії на форумі розміщувався центральний ринок та місце для публічних церемоній. Визначними пам’ятками форуму є залишки фундаменту деяких громадських будівель, кам’яні плити та коринфська колона.

Також на форумі зберігся ганебний стовп, до якого на загальний огляд приковували злочинців із часів Середньовіччя і аж до ХІХ століття. Римський форум краще відвідувати у темну пору доби, коли включають ілюмінацію.

Адреса: Roman Forum, Задар, Хорватія.

Церква Святого Хрисогона

Церква Святого Хрисогона

Церква Святого Хрисогона. | Фото: Wikimedia.

Церква Святого Хрисогона (Crkva sv Krševana) – це взірець романської архітектури, збудований бенедиктинцями на місці давньоримського ринку наприкінці XII століття. Усередині цієї прекрасної старовинної церкви з трьома нефами знаходяться головний вівтар початку 1700-х років у стилі бароко, апсида з фресками XIII століття, що добре збереглися, а також романське розп’яття.

Задня частина церкви не менш приваблива – вона є апсидою з рядом арок у верхній її частині.

Адреса: St. Chrysogonus Church, Задар, Хорватія.

Церква Святого Симеона

Церква Святого Симеона

Церква Святого Симеона.

Церква Святого Симеона була збудована у VII столітті і зберігає мощі Святого Симеона, одного з чотирьох святих покровителів храмів Задара. Мощі перебувають у саркофазі, який розробив Франческо да Мілано наприкінці XIV століття.

Кедрова труна прикрашена позолоченими рельєфами, що зображають життя Святого Симеона, та репродукцією Капели дель Арени з італійського міста Падуя. Також варто звернути увагу на чудовий вівтар церкви із зображенням Богородиці та Святих.

Адреса: St. Simeon’s Church, Задар, Хорватія.

Археологічний музей Задару

Археологічний музей Задару

Археологічний музей Задару. | Фото: Wikimedia.

Археологічний музей Задара (Arheološki muzej Zadar) – один із найстаріших музеїв Хорватії. Він був заснований у 1832 році і присвячений багатій історії міста. Експозиції музею розповідають, як формувалася далматська частина Хорватії. На значній території нижнього поверху музею розташовані виставки, присвячені археологічним знахідкам VII-XII століть, та видатна колекція скляних виробів.

Експозиції першого поверху пов’язані з історією Північної Далмації у римський період: найцікавіша експозиція – це макет Задара, який відтворює планування тогочасного міста. На другому поверсі представлені виставки про найдавніші періоди історії: епохи палеоліту та неоліту, а також мідний, бронзовий та залізний віки. Експозицію доповнено зброєю, ювелірними прикрасами, гончарними виробами та іншими артефактами цих епох.

Адреса: Archäologisches Museum Zadar, Trg opatice Čike, Zadar, Хорватія.

Церква Святої Марії та виставка “Золото та срібло Задару”

Церква Святої Марії

Церква Святої Марії. | Фото: dmytrok/Flickr.

Церква Святої Марії була збудована у XI столітті і за весь час зазнала безліч змін. Діюча церква має фасад епохи Відродження та гарну дзвіницю, відому як Башта Коломана, побудовану в романському стилі XII століття.

Поруч із церквою стоїть старий монастир, у якому зараз розташовується Музей церковного мистецтва. У ньому представлені цікаві колекції золотих виробів, картин та скульптур. У церкві Святої Недиліці XI століття знаходиться виставка “Золото та срібло Задару”. Окрім чудових золотих предметів мистецтва у музеї зберігаються цінні релігійні реліквії, такі як останки святих та важливих єпископів, а також старовинний одяг та тканини.

Адреса: St. Mary’s Church, Zadar, Madijevaca ulica, Задар, Хорватія.

Народна площа

Народна площа

Народний майдан. | Фото: Wikimedia.

Народна площа є центром життя Задара від початку її заснування у XVI столітті. Головна пам’ятка площі – старовинна будівля Міської варти (Gradska Straza), побудована в середині XVI ст. Воно розташоване в західній частині площі, а в його високій вежі XVIII століття знаходиться невеликий етнографічний музей.

Навпроти вежі стоїть будівля Міської ложі (Gradska Loza) епохи Ренесансу. Воно було збудовано в 1565 році і служило місцем для важливих публічних виступів та оголошень. Сьогодні у цій розкішній старій будівлі працює публічна галерея, в якій проводять художні та інші виставки. Ще одна визначна пам’ятка Народної площі – Міська ратуша, зведена у 1930 році.

Адреса: People’s Square, Narodni trg, Задар, Хорватія.

Музей античного скла

Музей античного скла

Музей античного скла.

У чудовому палаці Космаченді ХІХ століття біля набережної Задара розташований чудовий Музей античного скла. Там є найбільша в Європі колекція стародавніх скляних артефактів. Серед них рідкісні римські глеки, кубки та чаші, знайдені за багато років археологічних розкопок у Далматському регіоні Хорватії.

Також на виставках музею представлені скляні посудини для зберігання олій та пахощів, скляні чаші, які використовувалися у перших церквах під час святкових богослужінь, а також маленькі пляшки для зберігання святої води. Після екскурсії музеєм можна погуляти територією палацу, звідки відкривається дивовижний вид на бухту Джазін (Jazine).

Адреса: Museum of Ancient Glass, Задар, Хорватія.

Площа П’яти колодязів

Площа П'яти колодязів

П’ять колодязів. | Фото: Marco Verch Professional Photographer та Speaker / Flickr.

Можливо вам доводилося чути про міські стіни, збудовані венеціанцями, щоб утримати османських завойовників у затоці. Але від них мало б користі без запасів чистої прісної води.

Вирішено було спорудити цистерну з питною водою, пов’язану з п’ятьма колодязьми на тій же площі. Вони досі знаходяться на тому самому місці біля зубчастих стін міського бастіону. На площу краще приходити пізно ввечері, коли колодязі та захисні споруди підсвічені знизу ілюмінацією.

Адреса: Five Wells Square, Trg pet bunara, Задар, Хорватія.

Національний парк “Паклениця”

Національний парк "Паклениця"

Національний парк “Паклениця”. | Фото: Wikimedia.

Цей парк був створений для захисту карстових утворень, що виникли на узбережжі, таких як печери, скелі та високі стрімчаки. Гірські маршрути парку Паклениця завдовжки 200 кілометрів дуже популярні серед піших туристів та скелелазів. Більшість мандрівників приїжджають сюди, щоб побачити дві приголомшливі ущелини – Велику (Velika) та Малу (Mala).

Їхні стрімкі скелі піднімаються на висоту понад 700 метрів. Секції Великої ущелини мають ширину не більше 50 метрів, а в одній з них можна виявити джерело струмка, що протікає каньйоном. Він є невеликим озером, оточеним гострими скелями. Каскади води, що випливають з озера, утворюють маленький струмок, який спрямовується в Адріатичне море в дощові місяці весни та осені.

Адреса: Paklenica National Park, Starigrad, Хорватія.

Національний парк "Плитвицькі озера"

Національний парк “Плитвицькі озера”. | Фото: Dennis Jarvis/Flickr.

Національний парк “Плитвицькі озера”

Плитвицькі озера знаходяться досить далеко – за півтори години їзди на північ від Задару. Тим не менш, це один із найпопулярніших природних парків у Європі. Парк складається з 14 озер, з’єднаних між собою водоспадами та невеликими заводами, а їхні води стікають униз до підніжжя гір. Найкрасивіший із цих водоспадів – Великий водоспад (Veliki Slap) заввишки 70 метрів. Між водоспадів прокладені дощаті містки, прогулюючись якими, можна побачити всю панораму каскадів і спостерігати за підводним життям цих прекрасних озер.

Адреса: Nacionalni park Plitvička jezera, Плитвічка Безер, Хорватія.

Музей ілюзій

Музей ілюзій

Музей ілюзій.

Музей ілюзій – слушний варіант для туристів, які шукають, що подивитися в Задарі з дітьми або в дощову погоду. Експозиції музею розвивають розум та уяву: тут є голограми, оптичні ілюзії, загадки, калейдоскопи, оптичні міражі та криві дзеркала. Найпопулярніші розваги в музеї – антигравітаційна кімната та вихровий тунель. Також тут можна влаштувати дитяче свято та запросити для дітей фокусника.

Адреса: Muzej Iluzija, 2, Poljana Zemaljskog odborа, 23000, Poljana, Хорватія.

Задарський архіпелаг

Острів Дуги Оток

Острів Дуги Оток. | Фото: D Smith/Flickr.

Задар – ідеальне місце для початку подорожі Далматським узбережжям і прекрасними островами Задарського архіпелагу. Одним із найцікавіших місць архіпелагу є Дугі Оток – найбільший острів площею 124 кв. кілометра. На ньому розташовано безліч сіл, які існують в основному за рахунок фермерського господарства та рибальства. Острів Дуги Оток – популярне місце для відпочинку ще з римських часів.

Тут знаходиться селище Салі – головний комунікаційний та портовий центр з літніми будиночками у стилі ренесансу та церквою Святої Марії, а також рибальське село Божава з церквою Святого Миколая X століття. Острів відомий своїми прекрасними скелястими пейзажами та природними пам’ятками.

Серед них знаменита бухта Сакарун та природний парк Телащіца, де можна поніжитися на пляжі або поринути з аквалангом. Інші острови Задарського архіпелагу, такі як Молат, Оліб, Пашман, Углян та Премуда, також відомі своїми спокійними та красивими пляжами.

Адреса: Дугі-Оток, Хорватія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук