18 пам’яток Луксора, які варто подивитися

Невелике стародавнє місто Луксор розташоване майже в центрі Єгипту, на березі Нілу. Через неймовірно високу концентрацію відомих пам’яток Луксор часто називають найбільшим музеєм просто неба.

Унікальні пам’ятки різних епох – храми, палаци, гробниці фараонів та придворної знаті, а також гігантські монументи, чудові розписи, барельєфи та давні письмена – щороку приваблюють сюди величезну кількість туристів. Декілька місцевих визначних пам’яток – Карнакський і Луксорський храми, а також фіванські некрополі – в 1979 році включені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

 Місто мертвих

Одну частину Луксора на правому березі Нілу, де мешкають теперішні городяни, називають Містом живих. Другу ж частину на лівому березі називають Містом мертвих, оскільки там знаходяться стародавні усипальниці фараонів та священні храми. Місто мертвих вже кілька століть привертає увагу археологів як джерело отримання цінної інформації про життя стародавніх єгиптян, а також туристів як загадкове місце, з яким пов’язано багато стародавніх таємниць та легенд.

Навіщо відвідувати:

Історія Місто мертвих розпочалося понад 2000 років тому, коли єгипетських фараонів перестали ховати у пірамідах. Ідея побудови великого некрополя належала фараонові Тутмосу I. Він першим вибрав особливе місце для своєї усипальниці – у склепі, вибитому в скелі, далеко від основних поховань. Його приклад наслідували правителі наступних династій.

Головні визначні пам’ятки Міста мертвих:

  • Долина царів – місце поховання єгипетських фараонів, включаючи гробницю Тутанхамона;
  • Долина цариць, де ховали дружин та дітей фараонів;
  • Храм цариці Хатшепсут; Рамессеум, Медінет-Абу, колос Мемнона та інші пам’ятники давнини.

Адреса: Долина Царів, Luxor, Єгипет.

Гробниця Тутанхамона

Гробниця Тутанхамона

Гробниця Тутанхамона.

Найзнаменитіша знахідка Долини Царів – гробниця Тутанхамона. Виявлена ​​у 1922 році усипальниця наймолодшого єгипетського фараона зробила це місце всесвітньо відомим. Особлива цінність знахідки полягала в тому, що гробниця виявилася одним із небагатьох стародавніх поховань, незайманих грабіжниками. Крім того, це єдина давньоєгипетська усипальниця, в якій знайшли мумію фараона, що збереглася.

Навіщо відвідувати:

У Стародавньому Єгипті надавалося важливе значення життя душі після смерті, тому фараони, щойно зійшовши на трон, починали готувати собі усипальниці. Чим довше жив фараон, тим багатша була гробниця після його смерті.

Тутанхамон правив лише 7 років і помер у 19-річному віці, тому його гробниця не надто розкішна і не дуже велика за розмірами. На стіні під саркофагом можна розглянути фрески, що збереглися, з чіткими лініями і яскравими фарбами. Усередині гробниці археологи виявили мумію молодого фараона, кілька саркофагів зі скарбами, начиння та похоронні речі.

В даний час вміст гробниці Тутанхамона зберігається та експонується в Каїрському археологічному музеї.

Адреса: Гробниця Тутанхамона, Kings Valley Road, Луксор, Єгипет.

Долина Царів

Долина Царів

Долина Царів. | Фото: Supermac1961/Flickr.

Долина Царів, розташована на західному березі Нілу, – одна з головних визначних пам’яток Єгипту. У цьому таємничому місці давні єгиптяни протягом століть – з 1550 до 1070 року. до зв. е. – ховали фараонів та їхніх родичів, а також важливих чиновників.

Останнім у Долині Царів було поховано Рамсеса XI. Головне, що приваблює сюди туристів – це стародавні гробниці, серед яких найбільший інтерес незмінно викликає усипальниця Тутанхамона, яка збереглася практично у своєму первісному вигляді до наших днів.

Навіщо відвідувати:

Більшість усипальниць знаходиться на території східної частини Долини царів, і лише кілька – у західній. До гробниць, висічених зі скель, ведуть довгі тунелі, наприкінці яких перебувають похоронні камери.

Камери побудовані по-різному – горизонтальні, вертикальні, у вигляді зали чи спальні, з нішами та коридорами. Загалом у долині було виявлено 63 усипальниці, але для відвідувань доступні лише 15 – гробниці династії Рамсес, фараонів Тутмоса III та IV та ін.

Адреса: Долина Царів, Luxor, Луксор, Єгипет.

Карнакський храм

Карнакський храм

Карнакський храм. | Фото: Laurent de Walick/Flickr.

Карнакський храм (Карнак) площею понад 100 га – один із найбільших будівельних проектів Стародавнього Єгипту. Його почали зводити в стародавньому місті Фіви на правому березі Ніла. у XX столітті до н. е.

Загалом будівництво храму тривало цілих два тисячоліття, оскільки кожен наступний правитель намагався надати споруді більше розкоші та блиску, намагаючись перевершити свого попередника. Гігантський комплекс включає численні масивні пілони, храмові приміщення, капели, Алею сфінксів, а також зали, величезні колони та статуї.

Навіщо відвідувати:

Сьогодні Карнакський храм вважається основною історичною пам’яткою Єгипту та другою за відвідуваністю пам’яткою після пірамід Гізи. Він більше схожий на місто, ніж на релігійну споруду – лише його головний зал з колонадою можна порівняти за розмірами із соборами св. Павла у Лондоні чи св. Петра у Ватикані.

До складу архітектурного комплексу входять храми, присвячені божественній тріаді Фів: верховному богу-творцю Амону-Ра, його дружині Мут та їхньому синові Хонсу. Найбільша споруда Карнака – храм Амона-Ра з 10 гігантськими пілонами та величним колонним залом. На південь від цього храму знаходиться Священне озеро, воду з якого жерці використовували для обмивання статуй богів.

Адреса: Карнакський храм, Карнак, Luxor, Луксор, Єгипет.

Луксорський храм

Луксорський храм

Луксорський храм.

Луксорський храм, зведений на правому березі Нілу – історична пам’ятка, оточена з усіх боків галасливими вулицями та магазинами сучасного міста. Монументальна архітектурна споруда Стародавнього Єгипту досі дивує своїми масштабами, досконалістю форм та пропорцій, внутрішньою атмосферою загадковості, гармонії та спокою.

Багато століть храм був засипаний піском, відкопувати його археологи почали лише у середині ХІХ століття. Розкопки продовжуються досі, і вчені впевнені, що Луксорський храм таїть ще чимало таємниць.

Навіщо відвідувати:

Основна частина Луксорського храму – святилище, колонада та гіпостильний зал – була побудована в XIV столітті до н. е. за фараона Аменхотепа III. Наступні правителі доповнювали, розширювали та перебудовували храмовий комплекс. Загальна довжина споруди – близько 260 м. Вхід прикрашають масивні пілони 20 м заввишки та 70 м завдовжки.

Однією з особливостей храму є величезні колонади з великою кількістю колон: 41 колона у храмових залах, 14 – у центральній колонаді, 64 – у вестибюлі. До входу веде довга Алея сфінксів, що поєднує комплекс із храмом Карнака. Луксорський храм прикрашають гігантські статуї фараонів, а на колонах, у залах та на стінах пілонів видно колоритні фрески, рельєфи та давні письмена.

Адреса: Луксорський храм, Luxor City, Luxor, Луксор, Єгипет.

Алея сфінксів

Алея сфінксів

Алея сфінксів. | Фото: Ahmad Rafiuddin/Flickr.

Алея сфінксів входить до найцікавіших пам’яток Луксора. Вона знаходиться в Місті живих на східному березі Нілу і є широкою дорогою протяжністю близько 2,7 км, по обидва боки якої стоять скульптури сфінксів на високих постаментах.

За припущеннями істориків, алея була створена в Стародавньому Єгипті під час правління 13-ї династії фараонів. Вона об’єднувала два великі храми – Карнакський та Луксорський – у величезний архітектурний ансамбль.

Навіщо відвідувати:

Численні скульптури сфінксів, що прикрашають алею, висічені з рожевого граніту. У сфінксів левове тіло та голова барана, оскільки барани вважалися священними тваринами бога Амона. Приблизно половину скульптур вдалося виявити під час розкопок, а інші – або втрачені, або зберігаються в музеях.

Колись Алея сфінксів була місцем церемоніальної ходи, тому її називали «Священний шлях». Під час щорічного давньоєгипетського свята Опет цією дорогою йшла процесія зі статуями священної тріади – Амона-Ра, Мут і Хонсу – з Карнакського храму до Луксорського.

Адреса: Алея Сфінкс, Mabad Al Karnak, Карнак, Luxor, Луксор, Єгипет.

Храм Амона-Ра

Храм Амона-Ра

Храм Амон-Ра. | Фото: PnP! / Flickr.

Храм Амона-Ра займає центральну частину храму Карнакського храмового комплексу. До нього веде алея, прикрашена з обох боків скульптурами сфінксів. Колись на цій території стояло місто Фіви – столиця античного Єгипту, а храм Амона-Ра був епіцентром міського життя.

Гігантська споруда чотирикутної форми загальною площею близько 30 га будувалося не одне століття. Кожен правитель Стародавнього Єгипту намагався перебудувати храм на власний розсуд.

Навіщо відвідувати:

За часів Стародавнього Єгипту храм Амона-Ра могли відвідувати лише обрані – фараони та великі жерці. Сьогодні його відкрито для всіх бажаючих. На вході до храму з обох боків споруджено 10 величезних пілонів.

Далі слідує гігантський гіпостиль – шедевр світової архітектури та найбільший у світі колонний зал з кам’яним перекриттям. Його площа – понад 5 000 м², а висота – 24 м. Спочатку дах залу (що не зберігся до наших днів) підтримувався 134 колонами, встановленими у 16 ​​рядів. Усі колони оздоблені кольоровими барельєфами. До храму Амона Ра примикає Священне озеро.

Адреса: Храмовий комплекс Амона-Ра, Карнак, Luxor, Єгипет.

Храм Хатшепсут

Храм Хатшепсут

Храм Хатшепсут.

У давнину цей величний храм називали Джесер Джесеру – “Священний з священних”. Поминальне святилище звели на підставі стрімких скель у Дейр-Ель-Бахрі. Будівництво тривало дев’ять років – з 1482 по 1473 р.р. до зв. е. Спорудження виявили при розкопках у XIX столітті поряд з іншими поминальними храмами.

У ранньохристиянський період у храмі розташовувалась коптська церква. Через багато століть споруда перетворилася на руїни. Однак завдяки завзятості та майстерності польських реставраторів архітектурний комплекс вдалося відновити, щоправда, поки що не повністю.

Навіщо відвідувати:

Цариця Хатшепсут успадкувала трон після смерті свого чоловіка – Тутмоса ІІ. Вона була не лише чудовим правителем, а й поціновувачем мистецтва. У роки царювання Хатшепсут почалося активне будівництво грандіозних споруд, включаючи її усипальницю. Ширина поминального храму, частково врізаного в гору, становить близько 40 м-коду.

Основна частина будівлі – три просторі тераси з рядами колон з білого вапняку та пандусами, що ведуть нагору. Усередині багато святилищ та похоронних кімнат. Храм прикрашають численні сфінкси з обличчям цариці та статуї. На стінах видно стародавні малюнки, барельєфи та письмена, що оповідають про події з життя Хатшепсут.

Адреса: Храм Хатшепсут, Kings Valley Road, Луксор, Єгипет.

Абідоський храм

Абідоський храм

Абідоський храм.

Давньоєгипетське поселення через свою віддаленість не часто входить в екскурсійні маршрути, хоча подивитися тут є на що. Насамперед, це Абідоський храм – шедевр єгипетського мистецтва з унікальними настінними рельєфами та зображеннями.

На думку вчених-істориків, цьому храму не менше 3 500 років. В Абідосі шанували Осіріса – бога потойбічного світу. Паломники Стародавнього Єгипту прямували сюди, щоб поклонитися реліквії та залишити дари біля храму – вхід до нього тисячоліттями було закрито для простих смертних.

Навіщо відвідувати:

Храми Абідоса – це священні місця для єгиптян. Головна пам’ятка храмового комплексу – поминальний храм Мережі І, фараона 19-ї династії. Храм Г-подібної форми з білого мармуру було побудовано XIII столітті до зв. е. Найбільш відома його частина – галерея царів із розкішними кольоровими рельєфами на стінах, включаючи знаменитий «абідоський список».

Висічений на стінах список імен фараонів-попередників Мережі I має велику історичну цінність – він допоміг вченим розгадати багато раніше невідомих фактів з історії Стародавнього Єгипту.

Адреса: Поминальний храм Мережі I, Naga Al Taref Inside Road, Курна, Luxor, Єгипет.

Дендера

Храм богині Хатхор

Храм богині Хатхор.

Стародавнє місто Дендера знаходиться на західному березі Нілу, приблизно за 60 км від Луксора.

Поселення в цих місцях почали з’являтися ще за правління перших фараонів Єгипту, проте залишки храмових споруд, що збереглися, відносяться до більш пізнього історичного періоду – доби Птолемеїв. Ось чому на стінах тутешнього храму можна одночасно побачити зображення єгипетських богів та римських імператорів.

Навіщо відвідувати:

Головна визначна пам’ятка Дендери – найдавніший храм, присвячений богині Хатхор. Вона особливо шанувалася жінками, оскільки уособлювала родючість, жіночий початок, красу і силу. Сакральна споруда була зведена в греко-римський період на залишках древніших храмів.

Його виявили лише у середині ХІХ століття під товстим шаром піску. Комплекс, оточений кам’яною стіною, включає: внутрішні приміщення – елліністичні та гіпостильні зали, а також кілька каплиць на даху, до яких ведуть дві сходи – прямі та гвинтові.

Зовнішні та внутрішні стіни храму прикрашені кольоровими рельєфними малюнками із зображеннями єгипетських божеств, фараонів, римських імператорів, зодіаку, сонячного диска тощо.

Адреса: Дендера, Dandarah, Qena, Єгипет.

Храм Едфу

Храм Едфу

Храм Едфу.

Невелике стародавнє місто Едфу знаходиться на західному березі Нілу, приблизно за 100 км від Луксора. Незважаючи на його віддаленість, сюди щороку приїжджають десятки тисяч туристів, щоби побачити грандіозний храм Хору.

За своїми значними розмірами (довжина – 13 7 м, ширина – 79 м, висота – 36 м) ця споруда поступається лише Карнаксому храму та храму Медінет-Абу. Храм був закладений у III столітті до н. та будувався майже 200 років. Згодом він запустився, але в період правління Птолемеїв храм відбудували заново. Якийсь час він був повністю занесений піском, і виявити його вдалося лише 1860 року.

Навіщо відвідувати:

Храм Хора – сакральна споруда, зведена на честь бога неба та сонця, дружина богині Хатхор. Храм вражає гармонійним поєднанням античних та давньоєгипетських форм, брутальної архітектури та витонченого внутрішнього оздоблення.

На стінах і колонах храму добре збереглися численні зображення та написи, завдяки яким вчені дізналися багато нового про традиції та культи Стародавнього Єгипту. Письмена храму Едфу вважаються одним із найбільших у світі зборів єгипетських ієрогліфів греко-римського періоду.

Адреса: Temple of Horus в Edfu, Adfo, Edfo, Єгипет.

Гробниці знаті

Гробниці знаті

Гробниці знаті.

Одна з найцікавіших пам’яток Єгипту – Луксорський некрополь, що включає понад 400 поховань. Гробниці, висічені в скелях на західному березі Нілу, належали почесним єгиптянам з часів 6-ї династії до греко-римського періоду – губернаторам, керуючим, воєначальникам та іншим представникам дрібних дворян.

На відміну від розкішних, але трохи одноманітних розписів у храмах і усипальницях фараонів, у гробницях знаті можна побачити зображення, що дають повніше уявлення про повсякденне життя стародавніх єгиптян.

Навіщо відвідувати:

Всі гробниці, відкриті для відвідування, по-своєму цікаві своїми мальовничими детальними розписами та барельєфами із зображенням сцен повсякденного сільського життя, дарів, свят, застіль, виробництва вина, мисливства, риболовлі, похоронних ритуалів тощо.

Найбільший інтерес викликають гробниці представників знаті за правління Тутмоса III, знатних єгиптян часів 18-ї династії, а також гробниці Рамоса, Узерхета, Кхаемхета та Рекміра. У 1915 році під час розкопок були виявлені гробниці Неферронпета, що вражають своїми яскравими розписами та складними геометричними орнаментами на стелі.

Адреса: Могили дворян, Єгипет.

Музей муміфікації

Музей муміфікації

Музей муміфікації.

Цей цікавий музей знаходиться у центрі Луксора. Його будівля збудована на схилі гори, з якої відкривається мальовничий краєвид на Ніл. Музей був створений у 1997 році з метою ознайомлення туристів, що приїжджають до Єгипту, зі старовинними методами муміфікації. У Стародавньому Єгипті з допомогою цих методів створювалися мумії з тіл померлих чи тварин.

Перед входом до музею стоїть невелика статуя давньоєгипетського бога Анубіса з головою шакала, оскільки він вважався покровителем людей, які займаються бальзамуванням та похоронними ритуалами. За легендою, він допоміг Ісіді забальзамувати тіло померлого Осіріса та створити першу в історії мумію.

Навіщо відвідувати:

Уся експозиція музею поділена на два сектори. У першому представлені папіруси та картини, які детально ілюструють церемонії поховання людей і тварин. У просторій залі другого сектору можна побачити близько 60 дивовижних експонатів.

Серед них, пристрої та матеріали, якими древні єгиптяни користувалися при створенні мумій – інструмент для вилучення мозку з черепа та спеціальні рідини для бальзамування; артефакти для переходу померлого у потойбічний світ та багато інших дивовижних експонатів.

Адреса: Музей муміфікації, Luxor City, Luxor, Луксор, Єгипет.

Храм Хнума в Існу

Храм Хнума в Існу

Хнум Храм в Існу. | Фото: Wikimedia.

Храм Хнума – головна визначна пам’ятка міста Існу, що знаходиться на західному березі Нілу, в 54 км на південь від Луксора. Споруда була побудована на честь бога родючості Хнума, шанованого стародавніми єгиптянами. Його зображували людиною з головою барана (священної тварини), у якого спірально закручені роги.

Зведення величного храму почалося за правління Птолемеїв. Будівництво тривало кілька століть і завершилося в епоху правління римських імператорів, про що свідчать написи на стінах храму, зроблені архітекторами та будівельниками тих часів.

Навіщо відвідувати:

До наших днів від храму Хнума в Існу вціліла лише велика колонна зала. Висока стеля залу підтримується масивними колонами з капітелями, оздобленими різьбленням у вигляді різноманітних кольорів.

На стелі збереглися гарні фрески, що зображують птахів та астрономічні символи. Стіни вкриті численними написами, що розповідають про бога Хнума і свята, що проходили в храмі.

Адреса: Храм Хнума, Sheyakhah Oula, Qism Aswan, Єгипет.

Колоси Мемнона

Колоси Мемнона

Колоси Мемнона. | Фото: Prashanth Raghavan/Flickr.

На протилежній від сучасного міста Луксор стороні Нілу стоять дві величезні кам’яні статуї заввишки близько 20 м – знамениті колоси Мемнона. Колись вони були частиною монументальної алеї, яка вела до поминального святилища Аменхотепа III – фараона з 18-ї династії.

Храм не зберігся до наших днів – багато століть тому його почали розбирати на будівельні матеріали, а деякі елементи споруди використовували для зведення своїх гробниць фараони 19-ї та 20-ї династій. Статуї-велетні з’явилися у фіванському некрополі майже 3,5 тисячоліття тому. Вони виготовлені з потужних блоків кварцитного пісковику. Кожна статуя важить близько 700 тонн.

Навіщо відвідувати:

Стародавні греки назвали масивну скульптурну споруду у вигляді двох фаронів, що сидять на тронах, колосами Мемнона, хоча насправді вони зображують фараона Аменхотепа III.

Через деякий час через сильний землетрус на статуях, виготовлених з монолітних кам’яних блоків, стали з’являтися тріщини, однак у період правління Септимія Півночі їх усунули. На задній стіні трону можна розглянути рельєфи – перерахування титулів та звань Аменхотепа III, а біля ніг статуй встановлені скульптури матері та дружини імператора.

Адреса: Колос Мемнона, Al Bairat, Luxor, Луксор, Єгипет.

Луксорський музей старожитностей

Луксорський музей старожитностей

Луксорський музей старожитностей.

Луксорський музей старожитностей розташувався на набережній Нілу, між двома відомими храмами – Карнакським та Луксорським. Це другий за значимістю (після Каїрського) музей Єгипту. Він відчинив свої двері для відвідувачів у 1975 році.

Усередині будівлі дві великі зали на першому поверсі, кілька залів на балконах та одна підвальна зала. Хоча в колекції музею налічується не дуже багато експонатів – їх близько 400, всі вони представляють справжні шедеври давньої цивілізації. Для відвідувачів створено комфортні умови для огляду колекції музею – кондиціонери, нормальне освітлення, таблички з детальним описом експонатів.

Навіщо відвідувати:

Основу колекції Луксорського музею складають об’єкти, знайдені при археологічних розкопках на околицях стародавнього міста Фіви, на місці якого сьогодні розташовується Луксор. Відвідувачі можуть побачити статуї (їх тут найбільше), мумії, папірусні сувої, кольорові рельєфи, предмети з давніх усипальниць, дорогоцінні прикраси.

Майже всі експонати добре збереглися. Серед найцікавіших експонатів, голова гігантської статуї Аменхотепа III, що стоїть при вході в зали музею, позолочена дерев’яна голова богині Мехетурет в образі корови, алебастрова статуя богині Мут, мініатюрний сфінкс Тутанхамона, рельєфи храму Тутмоса.

Адреса: Луксорський музей старожитностей, Kornish Al Nile, Luxor City, Luxor, Луксор, Єгипет.

Храм Медінет-Абу

Храм Медінет-Абу

Храм Медінет-Абу.

За 5 км від Долини царів, у містечку Медінет-Абу знаходиться однойменний поминальний храм Рамзеса III – другого фараона 20-ї династії. Це один із найбільших комплексів у Місті мертвих. Мединет-Абу – зразок поминального святилища правителів Нового царства, що добре зберігся. Саме в ті часи почали з’являтися заупокійні храми – окремі від гробниць поминальні комплекси.

Навіщо відвідувати:

Місце для будівництва храму Рамзес ІІІ обрав невипадково. З незапам’ятних часів у Медінет-Абу відбувалися паломництва, оскільки саме там світу вперше з’явився бог Амон. Храмовий комплекс займає величезну територію, а загальна площа стін, покритих барельєфами та малюнками становить понад 7 000 м².

Перший пілон виконаний у вигляді фортифікаційних воріт – так званого “мігдола”. Цей архітектурний елемент разом із потужними зубчастими стінами надавав храму вигляду фортеці. Крім архітектурного та художнього значення, храм Медінет-Абу цінний своїми літописами, що описують військові подвиги Рамзеса III у війнах проти лівійців та «Народів моря».

Адреса: Медінет Хабу, Al Bairat, Al Qarna, Єгипет.

Храм Рамессеум

Храм Рамессеум

Храм Рамессеум.

Поминальний храм Рамессеум великого фараона-воїна Рамзеса II був побудований приблизно в 1250 до н. е. у традиційному для таких споруд місці – на протилежному від Карнака березі Нілу. Він вважається одним із найбільших і найбільш збереглися храмів тієї епохи.

Рамессеум є єдиним комплексом, що включає храм, палац, житлові кімнати, стайні, склади та ряд інших приміщень. Розміс II правил Єгиптом цілих 67 років. За цей час він збудував значну кількість монументальних споруд, які сьогодні є пам’ятками архітектури.

Навіщо відвідувати:

Свого часу Рамессеум вважався одним із найбільших поминальних храмів Стародавнього Єгипту, проте до нашого часу від нього збереглися лише невеликі фрагменти. Про масштаби храму можна судити за елементами гігантських статуй фараона, що залишилися.

Однією з них була 17-метрова статуя, що зображує Рамзеса II, що сидить на троні, від якої збереглася лише величезна голова, що стоїть біля входу в храм, а також пальці ступні і рук, що лежать перед першим пілоном. Фрагмент (верхня частина тіла) іншої статуї трохи менших розмірів також лежать біля першого пілона біля колон.

У храмі збереглося чимало статуй фараона як бога Осіріса. На стінах багато барельєфів, що ілюструють сцени з життя Рамзеса II та його військові подвиги.

Адреса: Рамессеум, Edfo, Луксор, Єгипет.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук