18 пам’яток Равенни, які варто подивитися

Пам’ятки Равенни давно приваблюють любителів історії з усього світу, оскільки тут можна знайти низку унікальних об’єктів, датованих ранньовізантійською епохою, які дійшли до нас у чудовому стані та нині охороняються ЮНЕСКО. Равенна розташована на східному узбережжі Італії між Сан-Марино та Болонею і є столицею однойменної провінції.

Скажімо прямо: розкішна візантійська архітектура та мозаїки міста вважаються одними з найкращих у країні. Враховуючи близькість до багатьох прибережних курортів та таких міст, як Болонья та Флоренція, стає зрозуміло, чому Равенна залишається вкрай популярним та затребуваним туристичним напрямком. Отже, ось список його головних визначних пам’яток.

Баптистерій Неона (Баптистерій православних)

Баптистерій Неона (Баптистерій православних)

Баптістерій Неона (Баптістерій православних). | Фото: Richard Mortel/Flickr.

Будучи найдавнішим будинком Равенни, баптистерій Неона по праву вважається одним із найважливіших релігійних об’єктів міста. Він був побудований дома древніх римських лазень. Баптистерій має восьмикутну форму і досить непомітний зовнішній вигляд, чого не можна сказати про його внутрішнє оформлення.

Усередині ви побачите приголомшливу серію кольорових мозаїк, на яких зображені релігійні сцени, включаючи хрещення Іваном Ісуса та процесію дванадцяти апостолів. Неподалік баптистерія розташована Архієпископська капела. Баптистерій Неона внесений до списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, це справді чудовий об’єкт, і його художнє оформлення напевно справить на все незабутнє враження.

Адреса: Battistero Neoniano (o degli Ortodossi), Piazza Duomo, Равенна, Італія.

Базиліка Сан-Віталі

Базиліка Сан-Віталі

Базиліка Сан-Віталі. | Фото: Wikimedia.

Неподалік баптистерію Неона розташована базиліка Сан-Вітале. Ця дивовижна споруда має досить простий зовнішній вигляд, а її масивний восьмикутний купол робить будинок дуже схожим на сусідній баптистерій.

Як і у випадку з баптистерієм, екстер’єр базиліки не є його головною пам’яткою, оскільки все найцікавіше знаходиться всередині: інтер’єр прикрашений дивовижними мозаїками та вважається одним із найкращих зразків візантійського мистецтва в Італії.

Вас напевно вразить безліч дрібних деталей, квітів і хитромудрих розписів, які покривають практично весь внутрішній простір церкви – кожна стіна і арка зображує ту чи іншу релігійну сцену або людину, а рівень їх виконання просто вражає уяву.

Адреса: Basilica di San Vitale, Via San Vitale, Равенна, Італія.

Мавзолей Галли Плацидії

Мавзолей Галли Плацидії

Мавзолей Галли Плацидії. | Фото: Wikimedia.

Мавзолей Галли Плацидії – це ще один об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Равенни. Він розташований поряд з базилікою Сан-Віталі, і його інтер’єр також прикрашений чудовими мозаїками, які вважаються одними з найбільш яскравих і добре збереглися зразків ранньохристиянського мистецтва подібного роду у всій Італії.

Цей мавзолей, присвячений Галлі Плацидії, дочки римського імператора Феодосія I, зовні є досить простою спорудою, при цьому внутрішній інтер’єр відрізняють циліндричні склепіння, арки та люнети, прикрашені мозаїками з релігійними мотивами. Хоча мавзолей був побудований понад тисячу років тому, він знаходиться в бездоганному стані і є ще однією архітектурною «перлиною» Равенни.

Адреса: Mausoleo di Galla Placidia, Via San Vitale, Равенна, Італія.

Базиліка Сант-Аполінаре-Нуово

Базиліка Сант-Аполінаре-Нуово

Базиліка Сант-Аполлінаре-Нуово. | Фото: Konrad Hädener/Flickr.

Ця стародавня базиліка була побудована королем Теодоріхом Великим у 504 році нашої ери на честь Христа-Спасителя. Вона розташована в східній частині старого міста, і до неї можна без проблем дійти пішки, прогулюючись Via di Roma у бік художнього музею Равенни.

Праворуч від будівлі стоїть велика дзвіниця, а головний вхід оздоблений кам’яними арками. Як і у випадку з іншими ключовими релігійними та історичними будинками міста, інтер’єр цієї будівлі прикрашений неймовірно красивими кольоровими мозаїками, що описують різноманітні біблійні мотиви. Зокрема, тут значна частина їх присвячена чудесам Христовим. 

Адреса: Basilica di Sant’Apollinare Nuovo, Via di Roma, Равенна, Італія.

Базиліка Сан-Франческо

Базиліка Сан-Франческо

Базиліка Сан-Франческо.

Ця церква може здатися не настільки значущою, як інші подібні споруди Равенни, але вона, як і раніше, відіграє важливу роль у культурно-історичному житті міста та зберігає важливі артефакти та гробниці.

Знайти цей чарівний будинок ви зможете між баптистерієм Неона і базилікою Сант-Аполлінар. Початкова церква була побудована в IX столітті, але потім її багато разів перебудовували, при цьому дзвіниця була прибудована лише через століття. Інтер’єр Сан-Франческо досить аскетичний, зате тут є досить моторошний склеп, який часто заливає водою, і гробниця Ліберія ІІІ – місцевого єпископа V століття.

Адреса: Basilica di San Francesco, Via Guido da Polenta, Равенна, Італія.

Національний музей Равенни

Національний музей Равенни

Національний музей Равенни. | Фото: Wikimedia.

Національний музей Равенни займає будівлю колишнього бенедиктинського монастиря на Via San Vitale неподалік базиліки Сан-Віталі. Тут представлені чудові та дуже цікаві витвори мистецтва, артефакти та реліквії різних періодів часу.

Ця величезна колекція включає старовинні гробниці, рідкісні капітелі зі східного мармуру, текстиль, вироби зі слонової кістки та вражаючу добірку зразків стародавньої зброї. Крім того, тут також представлені різні артефакти із 8 місцевих об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, включаючи базиліку Сан-Франческо.

Адреса: Museo Nazionale di Ravenna, Via San Vitale, Равенна, Італія.

Мавзолей Теодоріха

Мавзолей Теодоріха

Мавзолей Теодоріха. | Фото: Carole Raddato/Flickr.

Особистість Теодоріха, короля остготів, що правив у VI столітті, має велике значення для історії Равенни. Теодоріх зробив Равенну головним оплотом свого королівства, і саме тут він наказав побудувати собі великий мавзолей, у якому і побажав знайти вічне упокій.

Мавзолей був збудований з каменю і проіснував майже 1500 років. Дах цієї конструкції виготовлений з величезного монолітного шматка істрійського каменю вагою 300 тонн і діаметром 10 метрів. Хоча інтер’єр мавзолею досить простий і невибагливий, сюди все одно варто сходити, щоб торкнутися неймовірної історії міста.

Адреса: Teodorico Mausoleum, Via delle Industrie, Равенна, Італія.

Марина ді Равенна

Марина ді Равенна

Марина ді Равенна. | Фото: DiRavenna/Flickr.

На північний схід Равенни від Равенни на адріатичному узбережжі розташоване чудове прибережне містечко Марина ді Равенна. Марина ді Равенна – це ідеальне місце для того, щоб врятуватися від метушні столиці і просто насолодитися яскравим сонцем, свіжим морським повітрям та спокійним відпочинком біля води.

На північній околиці містечка ви знайдете чарівну гавань з безліччю рибальських та вітрильних човнів, а на південному краю є протяжний пляж із золотавим піском, вздовж якого розташовані готелі, пляжні бари, ресторани та інші заклади, готові запропонувати вам ідеальний шматочок італійського пляжного життя.

Адреса: Marina di Ravenna, Равенна, Італія.

Гробниця Данте

Гробниця Данте

Гробниця Данте. | Фото: Wikimedia.

Данте Аліг’єрі – це легендарний італійський поет, який написав безліч популярних літературних творів, головним з яких, безсумнівно, вважається «Божественна комедія», де детально розповідається про подорож Данте через пекло до раю.

Данте також відомий тим, що привернув увагу до проблем італійської мови за часів, коли місцеві діалекти часто не дозволяли представникам двох різних регіонів зрозуміти одне одного. Справжня усипальниця Данте знаходиться в Равенні, а у Флоренції ви зможете відвідати його меморіал. Ця проста мармурова конструкція, в якій зберігаються кістки Данте, є однією з головних реліквій Равенни.

Адреса: Tomba di Dante, Via Dante Alighieri, Равенна, Італія.

Аріанський баптистерій

Аріанський баптистерій

Аріанська баптистерій. | Фото: Richard Mortel/Flickr.

Аріанський баптистерій, збудований знаменитим королем Теодоріхом Великим, завершує фантастичну серію прекрасних релігійних споруд Равенни. Знайти цей чудовий баптистерій нескладно – він розташований в безпосередній близькості від площі П’яцца дель Пополо, поряд із церквою Св. Духа.

Він був побудований у VI столітті – у той же час, коли було зведено багато інших важливих релігійних споруд Равенни. Будівля має типову для міста восьмикутну форму. Само собою, всередині Аріанський баптистерій багато розписаний фресками, і його найяскравіша риса – чудова мозаїка на стелі, що зображує хрещення Ісуса Христа. Ця споруда є чудовим прикладом арійського релігійного мистецтва.

Адреса: Arian Baptistery, Piazzetta degli Ariani, Равенна, Італія.

Площа П’яцца дель Пополо

Площа П'яцца дель Пополо

П’яцца дель Пополо. | Фото: Wikimedia.

У Равенні є кілька чудових площ, і однією з найжвавіших і найпопулярніших є П’яцца дель Пополо. Ця площа розташована в центрі Старого міста за кілька хвилин ходьби від Базиліки Сан-Франческо та Базиліки Сант-Аполлінар.

На П’яцца дель Пополо є кілька важливих державних будов, у тому числі Палаццо Комунале та будівля територіального уряду Равенни. Окрім фантастичної архітектури, тут також працюють ресторани з відкритими терасами, на яких ви зможете відпочити на свіжому повітрі та насолодитися місцевими краєвидами.

Адреса: Piazza del Popolo, Равенна, Італія.

Тематичний парк Мірабіландія

Тематичний парк Мірабіландія

Тематичний парк Мірабіландії.

У Равенні немає кращого місця для сімейного відпочинку ніж Мірабіландія. Цей чудовий тематичний парк розташований на південному сході міста та тут повно цікавих атракціонів та розваг на будь-який смак.

Це один з найбільш відвідуваних парків розваг у всій Італії, серед найвідоміших його атракціонів, на які вам варто звернути увагу в першу чергу – Divertical, Ispeed, Katun та Eurowheel. На американських гірках Ispeed ви мчатимете через каскади поворотів і віражів зі швидкістю понад 100 км/год, а Eurowheel є другим за висотою колесом огляду на континенті – його висота досягає 90 м.

Адреса: Mirabilandia, SS16, Савіо, Равенна, Італія.

Архієпископська капела

Архієпископська капела

Архієпископська капела. | Фото: Wikimedia.

Неподалік баптистерія Неона знаходиться архієпископський палац, всередині якого розташовується архієпископська капела – одна з восьми визначних пам’яток Равенни, що охороняються ЮНЕСКО. Приватний ораторій єпископа, побудований межі шостого століття, має форму грецького хреста. Нижня частина стін покрита мармуром, а верх розписаний мозаїкою. Також у палаці є невеликий музей, де зберігається єгипетський трон шостого століття з рельєфами зі слонової кістки.

Адреса: Архієпископська капела, Piazza Arcivescovado, Равенна, Італія.

Базиліка Сант-Аполінаре-ін-Классе

Базиліка Сант-Аполінаре-ін-Классе

Базиліка Сант-Аполлінар-ін-Классе. | Фото: Wikimedia.

Дорогою з Равенни в Ріміні, приблизно за шість кілометрів на південь від центру міста, можна помітити масивну круглу дзвіницю Сант-Аполлінаре-ін-Классе. Ця базиліка була побудована в середині VI століття недалеко від давньоримського порту Классіс і в період між 673 і 679 роками була багато прикрашена мозаїкою, що доповнила більш ранні мотиви.

Якщо вам здасться, що ви вже десь бачили панель на апсиді, на якій зображений єпископ Репаратус з Імператором Костянтином IV, то ви маєте рацію: мозаїка явно імітує портрет Імператора Юстиніана в базиліці Сан-Віталі. Дивлячись на мармурові саркофаги архієпископів, які стоять у проходах, можна простежити зміни у релігійних стилях та естетиці в період між п’ятим та восьмим століттями. Також зверніть увагу на бронзову решітку у склепі. Тут ви також зможете подивитися на стародавні язичницькі надгробки, які були повторно використані для будівництва церкви.

Адреса: Sant’Apollinare in Classe, Via Romea Sud, Класе, Равенна, Італія.

Базиліка Сан-Джованні-Еванджеліста

Базиліка Сан-Джованні-Еванджеліста

Базиліка Сан-Джованні-Еванджеліста. | Фото: Wikimedia.

Церква Сан-Джованні-Еванджеліста була заснована Галлою Плацидією в 424 році. Вона розташована на північний схід від Сант-Аполлінар, неподалік станції, яка сильно постраждала під час Другої світової війни.

На жаль, бомби, скинуті на залізничну станцію, зруйнували більшу частину церкви, проте після війни багато зруйнованого вдалося відновити.

При цьому тут все ще можна побачити безліч оригінальних елементів, включаючи більшість колон та їхні ранньовізантійські капітелі. Багато ранніх мозаїк було безповоротно втрачено після реконструкції XVI століття, проте частина з тих, що були завершені в 1213 році, дійшли до наших днів у незмінному вигляді. Стіни будівлі також прикрашають мозаїки із зображеннями міфічних тварин, середньовічними мотивами та історичними сценами.

Адреса: San Giovanni Evangelista, Viale Farini, Равенна, Італія.

Зоопарк Safari Ravenna

Зоопарк Safari Ravenna

Зоопарк Safari Ravenna.

Що може запропонувати юним туристам Равенна? Що подивитися тим, хто ще не готовий насолоджуватися красою фресок давніх базилік? Звісно ж, місцевий зоопарк Safari Ravenna. Тут живе понад 450 тварин 40 різних видів, тож юним непосидам буде на що подивитися! Зоопарк пропонує три різні варіанти відвідування – сафарі на автомобілі, сафарі на електромобілі та сафарі на поїзді. Під час поїздки гіди розкажуть гостям цікаві факти про місцевих мешканців та історію самого зоопарку.

Адреса: Safari Ravenna, Via dei Tre Lati, Равенна, Італія.

Поїздка до Сан-Марино

Фортеця Гуайта

Фортеця Гуайта.

Якщо ви вирішили подивитись Равенну, то у вас також з’являється унікальна можливість відвідати одну з найменших країн світу – Сан-Марино. Сан-Марино розташований приблизно за годину їзди на південь від Равенни і він навіть не має виходу до моря, а населення становить всього 33 200 осіб.

Хоча це у всіх відносинах «карликова» держава, це одночасно одна з найбагатших країн за рівнем доходів на душу населення у світі. У центрі Сан-Марино височить гора Титано, на якій стоїть епічна фортеця Гуайта, яка є головною визначною пам’яткою країни. Серед інших цікавих місць – собор Сан-Марино, канатна дорога, що веде на вершину гори Титано, та чудовий палац Палаццо Пуббліко.

Адреса: San Marino, Італія.

Місто Чезенатико

Місто Чезенатико

Місто Чезенатіко.

Чарівне курортне місто Чезенатико розташоване приблизно за 34 хвилини їзди на південний схід від Равенни на узбережжі Адріатичного моря. Протяжний пляж з м’яким золотистим піском і всілякими зручностями чекає на всіх, хто вирішить доїхати до цього славетного місця.

У курортних комплексах Diamanti Beach Village та Bagno Marconi є відкриті басейни та водні гірки, а вздовж головної набережної розташовано безліч розкішних ресторанів, затишних барів та готелів із цілком демократичними цінами. Не забудьте прогулятися площею Андреа Коста і прогулятися до чудового гранд-готелю Cesenatico.

Адреса: Чезенатіко, Форлі-Чезена, Італія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук