20 найкращих пам’яток Жирони, які варто подивитися

Жирона – місто в автономному співтоваристві Каталонія та центр однойменної провінції Жирона. Він знаходиться приблизно за 100 км на північний схід від Барселони. Тим, хто приїжджає до Каталонії, неодмінно варто відвідати це дивовижне місто, наповнене історичними монастирями, захоплюючими музеями та стародавніми вузькими вуличками – у Жироні справді є що подивитися. Ось детальний огляд найкращих визначних пам’яток Жирони, рекомендованих для відвідування.

Кафедральний собор Жирони

Кафедральний собор Жирони

Кафедральний собор Жирони.

Величний собор височіє над 86 щаблями, що ведуть від площі Plaça de la Catedral. Це набагато давніша споруда, чим можна припустити його барочним фасадом. Кафедральний собор було побудовано дома давньоримського форуму – знайдені фрагменти його фундаменту датуються V століттям.

Сьогодні в архітектурі собору переважає готичний стиль – споруду почали зводити у XI столітті, а завершили у XIV столітті. Однак деякі елементи будівлі все ж таки нагадують про романський стиль, наприклад, красивий двоколонний клуатр XII століття.

На особливу увагу заслуговують старовинні колони в південній галереї клуатра, багато прикрашені статуями фантастичних звірів і біблійних сцен; а також усипаний дорогоцінним камінням срібний вівтар із зображеннями 16 сцен із життя Христа.

Адреса: Catedral de Gerona, Plaza de la Catedral, s/n, 17004 Girona, Іспанія.

Музей мистецтва Жирони

Музей мистецтва Жирони

Музей мистецтва Жирони.

Museu d’Art de Girona розташований неподалік Кафедрального собору в будівлі колишнього Єпископського палацу, який будувався протягом кількох століть – з XII по XVI ст. Художня галерея музею вражає масштабами та різноманітністю своєї колекції.

Експозиція включає близько 8500 творів мистецтва – від романських фресок та різьблення по дереву до мистецтва XX століття: картин сучасної художниці Мели Муттер із зображенням міста, скульптур відомого каталонського архітектора початку XX століття Рафаеля Масо-і-Валенті; а також робіт провідного художника-модерніста Сантьяго Рузіньола.

Адреса: Museu d’Art de Girona, Pujada de la Catedral, 12, 17004 Girona, Іспанія.

Церква Св. Фелікса у Жироні

Церква Св. Фелікса у Жироні

Церква Св. Фелікса у Жироні. | Фото: Joan/Flickr.

Трохи нижче за Кафедральний собор на схилі стоїть другий за величиною собор Жирони з його примітною усіченою дзвіницею. Величний неф прикрашає готичне ребристе склепіння, а на честь одного з найшанованіших покровителів міста – святого Нарциса, з мармуру та яшми збудовано величезну каплицю у стилі пізнього бароко.

Праворуч від каплиці знаходиться готична гробниця святого, збудована у 1328 році. Її прикрашає статуя покійного та зображення сцен із його життя.

Адреса: Basílica de Sant Feliu, Carrer Trasfigueres, 4, 17004 Girona, Іспанія.

Музей історії

Музей історії

Музей історії. | Фото: Wikimedia.

Криті галереї XVIII століття надають особливої ​​атмосфери давнини Museu d’Història de Girona. Експозиція музею пропонує здійснити подорож до історії Жирони: з Римської епохи до Середньовіччя, а потім у наш час.

Найбільші експонати музею включають римську мозаїку III-IV ст. із зображенням сцени змагань на колісницях, а також історичні матеріали, присвячені облогі Жирони наполеонівськими військами у 1808–1809 pp.

Адреса: Museu d’Historia de Girona, Carrer de la Força, Герона, Іспанія.

Музей кіно у Жироні

Музей кіно у Жироні

Музей кіно у Жироні. | Фото: Wikimedia.

Експозиція цього унікального у своєму роді музею – це не просто екскурс в історію театру та кінематографу. Вміло підібрана колекція експонатів змушує відвідувачів замислитись, чому люди завжди прагнули виразити себе, використовуючи творчу уяву. Наприклад, шляхом візуалізації історій, як у стародавніх китайських та індійських театрах тіней.

У музеї ви побачите такі рідкісні експонати як камера-обскура; перший кінопроектор братів Люм’єр, що з’явився у ХІХ столітті; а також оптичні ілюзії, що створюються за допомогою дзеркал та гри світла.

Адреса: Museu del Cinema, Carrer de la Sèquia, 1, 17001 Girona, Іспанія.

Арабські лазні у Жироні

Арабські лазні у Жироні

Арабські лазні у Жироні.

Хоча Banys Àrabs були спроектовані на зразок ранніх ісламських лазень і римських терм, зовні вони виглядають як християнські споруди, що прекрасно збереглися, в романському стилі. Арабські лазні були збудовані в XII столітті, а потім відновлені в XIII столітті після руйнування.

У лазнях був аподитерій (кімната для роздягання) з невеликим восьмикутним басейном, що оточували вузькі колони. За ним слідували фригідарій і тепідарій – приміщення відповідно з холодною та теплою водою, а також кальдарій (свого роду сауна) – зал з гарячою водою та теплою підлогою, що підігрівається піччю.

Адреса: Banys Árabs, Carrer del Rei Ferran el Catòlic, s/n, 17004 Girona, Іспанія.

Археологічний проспект

Археологічний проспект

Археологічний проспект. | Фото: Wikimedia.

Прогулянка вздовж величних середньовічних стін Жирони – це чудова нагода помилуватися міськими краєвидами. Тут є чимало гарних місць, але одне з найпопулярніших знаходиться навпроти Арабських лазень на північному кінці старого міста.

Звідси сходи ведуть до райських садів, де місто та рослини органічно зливаються у мальовничий краєвид. Найпівденніша частина стіни закінчується недалеко від площі Каталонії, а з оглядового майданчика на вежі Torre de Sant Domènec відкриваються чудові краєвиди міста.

Адреса: Passeig Arqueologic, Герона, Іспанія.

Археологічний музей Каталонії

Археологічний музей Каталонії

Археологічний музей Каталонії.

Museu d’Arqueologia de Catalunya славиться насамперед своєю колекцією археологічних експонатів, датованих від доісторичних часів до епохи Середньовіччя. Це іберійські амфори, давньоримська мозаїка та саркофаг IV століття, а також експонати, знайдені під час розкопок Ампурії у Л’Ескалі.

Адреса: Museu d’Arqueologia de Catalunya-Girona, Carrer de Santa Lucía, 8, 17007 Girona, Іспанія.

Річка Оньяр

Річка Оньяр

Річка Оньяр.

Річка Оньяр, що протікає через центр Жирони, згодом стала невід’ємною частиною міста. Береги річки забудовані відомими будинками з кольоровими фасадами, які надають місту оригінального вигляду.

Також варто подивитися гарні мости, що перетинають річку. Зокрема кам’яний міст Pont de Pedra, а також металевий міст Pont de les Peixateries Velles, побудований за проектом Гюстава Ейфеля – творця знаменитої Ейфелевої вежі в Парижі.

Адреса: Pont de Sant Feliu, Pont de Sant Feliu, 17001 Gerona, Girona, Іспанія.

Монастир святого Петра Галліганса

Монастир святого Петра Галліганса

Монастир Святого Петра Галліганса. | Фото: Joan/Flickr.

Бенедиктинський монастир святого Петра Галліганса – це один із найяскравіших зразків романської архітектури у всій Каталонії. Він зводився протягом XII століття, хоча є докази більш ранньої споруди, що датується X століттям.

Адреса: Monasterio de Sant Pere de Galligants, Carrer de Santa Lucía, 8, 17007 Girona, Іспанія.

Монастир Св. Домініка

Монастир Св. Домініка Монастир Св. Домініка. | Фото: Wikimedia.

Convento de Sant Domènec був побудований між XIII і XIV ст., це одна з найстаріших готичних споруд у Каталонії. Крім монастиря, до архітектурного комплексу входить велична церква з критими галереями та капітулом, що стоїть на вершині високого сходового прольоту. В даний час частину будівель монастирського комплексу займає Університет Жирони.

Адреса: Convent of Sant Domènec, Plaça de Sant Domènec, 11, 17004 Girona, Іспанія.

Будинок-музей Рафаеля Масо

Будинок-музей Рафаеля Масо

Будинок-музей Рафаеля Масо. | Фото: Wikimedia.

Серед відомих різнокольорових будинків уздовж берегів річки Оньяр знаходиться колишній особняк Рафаеля Масо (1880-1935), нині перетворений на будинок-музей. Тут усе збереглося так, як було за життя відомого каталонського архітектора.

Будинок-музей належить до тих небагатьох будівель, куди дозволено входити відвідувачам (більшість яскравих будов у прибережній річковій зоні знаходиться у приватній власності).

Адреса: Casa Masó, Carrer de les Ballesteries, 29, 17004 Girona, Іспанія.

Парк де ла Девеса

Парк де ла Девеса

Парк де ла Девес.

Parque de la Devesa, що займає територію площею 40 га, є найбільшим міським парком не тільки у Жироні, а й у всій Каталонії. Тут багато величезних старих дерев, є красивий ботанічний сад і навіть банановий гай.

Парк рясніє прохолодними тінистими зонами, доріжками і широкими алеями, що робить його ідеальним місцем для прогулянок і пікніків під час спеки.

Адреса: Parc de la Devesa, Passeig de la Devesa, 38, 17007 Girona, Іспанія.

Монастир Святого Даніеля у Жироні.

Монастир Святого Даніеля у Жироні.

Монастир Святого Даніеля в Жирона. | Фото: Teresa Grau Ros/Flickr.

У зеленій долині на околиці міста стоїть монастир святого Даніеля – чудовий взірець романо-готичної архітектури. Тут знаходиться гробниця шанованого святого, створена скульптором Алої де Монбраєм. Також варто подивитися криті галереї романського та готичного стилю, збудовані з XII по XV ст.

Адреса: Monasterio de San Daniel, Carrer de les Monges, 2, 17007 Girona, Іспанія.

Площа Незалежності

Площа Незалежності

Площа Незалежності. | Фото: Joan/Flickr.

Plaça de la Independence – це велика площа на околиці старої частини міста. Тут розташовано безліч ресторанів, кафе та барів з відкритими терасами, де можна відпочити за філіжанкою кави або скуштувати місцеву закуску тапас.

Майдан Незалежності було збудовано за проектом Марті Суреди на місці монастиря святого Августина. Вона оточена неокласичними будинками з арками, а в центрі височить пам’ятник, створений скульптором Антоні Парерою на честь захисників міста від облоги наполеонівськими військами у 1809 році.

Адреса: Plaça de la Independence, 17001 Girona, Іспанія.

Старовинна будівля шпиталю святої Катерини

Старовинна будівля шпиталю святої Катерини

Старовинні будівлі шпиталю Святої Катерини. | Фото: Wikimedia.

Hospital de Santa Caterina, заснований чернечим орденом, в 1666 був перенесений в іншу будівлю. У період з XVII до початку XXI століття шпиталь був діючим медичним закладом. Наприкінці XIX століття будинок госпіталю перейшов у державну власність, і тепер тут розташовані урядові установи Каталонії.

Усередині є старовинна аптека, яка відкрита для відвідувань. На сьогоднішній день будівля колишнього госпіталю святої Катерини вважається однією з старовинних споруд, що найбільш збереглися, на півдні Європи.

Адреса: Antiguo Hospital de Santa Caterina, Plaça Pompeu Fabra, 1, 17002 Girona, Іспанія.

Єврейський квартал

Єврейський кварталЄврейський квартал.

Єврейський квартал на вулиці Форса – це старий район міста, де у І столітті до н. е. стояла фортеця, збудована римлянами. Квартал Ель-Каль є одним із найкультовіших місць Жирони. За період з XII по XV століття він перетворився на лабіринт із маленьких брукованих провулків та кам’яних сходів, де легко можна заблукати.

Адреса: Jewish Quarter, Carrer de la Forca, 8, 17004 Жірона, Іспанія.

Бульвар Рамбла де ла Лібертад

Бульвар Рамбла де ла Лібертад

Бульвар Рамбла-де-ла-Лібертад. | Фото: Joan/Flickr.

Rambla de la Llibertat – широкий, мальовничий бульвар Жирони з двостороннім рухом, обладнаний пішохідними тротуарами. Він тягнеться паралельно березі річки Оньяр і є одним із найпопулярніших місць у місті. Тут місцеві жителі та відпочиваючі люблять ходити магазинами, зустрічатися з друзями, пити каву або просто гуляти.

У суботу на бульварі працює чудовий квітковий ринок. Нинішнє планування бульвару датується 1885 роком, коли на цій території було висаджено дерева. Пізніше шлях розширювався за рахунок зносу деяких будівель. До сьогодні на бульварі збереглися історичні будівлі у стилі готики, бароко та неокласицизму, а також аркади, де можна сховатися від палючого сонця у спекотний літній день.

Адреса: Rambla de la Llibertat, 17004 Girona, Іспанія.

Музей єврейської історії у Жироні

Музей єврейської історії у Жироні

Музей єврейської історії у Жироні. | Фото: Joan/Flickr.

Експозиція цього унікального музею знайомить відвідувачів з історією єврейських громад на території Каталонії та Королівства Арагон, вона охоплює період із ІХ по XV століття. Серед артефактів, представлених у музеї, особливий інтерес викликає колекція середньовічних єврейських надгробків.

Адреса: Jewish History Museum, Carrer de la Força, 8, 17004 Girona, Іспанія.

Знімальні майданчики серіалу «Гра престолів»

Щаблі, що ведуть до Кафедрального собору

Щаблі, що ведуть до Кафедрального собору. | Фото: Joan/Flickr.

Можливо, не всі знають, що у шостому сезоні «Ігри престолів» багато сцен було знято в Жироні. Бажаючі можуть вирушити на спеціальну екскурсію містом, щоб побачити деякі місця, де відбувалися зйомки популярного серіалу. Наприклад, сходи, що ведуть до Кафедрального собору, монастир святого Петра Галліганса та Арабські лазні.

Адреса: Catedral de Gerona, Plaza de la Catedral, s/n, 17004 Girona, Іспанія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук