20 пам’яток Бергена, які варто подивитися

Берген друге за величиною місто Норвегії, яке раніше було будинком для середньовічних королів та найважливішою точкою торгівлі для Ганзейського союзу. Характерні риси тієї епохи зберіг у собі район міста під назвою Брюгген. Цей фотогенічний прибережний район з різнокольоровими дерев’яними будинками з трикутними фронтонами досі є однією з найвизначніших пам’яток Бергена.

Центр міста чудово проглядається з будь-якої з 7 засніжених вершин, що утворюють дугу навколо Бергена. Дістатися до вершин Флейєн та Ульрікен можна по фунікулеру та канатній дорозі, звідти по скелястих стежках можна пробратися далі в гори і відкрити для себе нові види на місто та його фіорди.

Район Брюгген

Район Брюгген

Район Брюгген. | Фото: Guillaume Speurt/Flickr.

Це район, що складається з невеликих дерев’яних будинків, пофарбованих у жовтий, зелений і червоний кольори, що вишикувалися на східному березі затоки Воген – саме цей пейзаж відкриває вид на місто.

Брюгген є об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а ті будиночки були важливими складами для зберігання зерна, а також риби, спійманої на півночі.

Майже тисячоліття тому на цьому узбережжі і з’явилося місто, а вже в 14 столітті район Брюгген став так званим «Контором» – іноземним торговим центром для всього Ганзейського союзу, що включав всю Північну Європу того часу.

Архітектура району постраждала в пожежі 1702 року, проте в ході відбудови та реставрації району використовувалися ті ж вікові підстави, що й були раніше.

Адреса: Bryggen, Bryggen, Bergen, Норвегія.

Музей Ганзейського союзу та Шетстюене

Музей Ганзейського союзу та Шетстюене (крайній праворуч)

Музей Ганзейського союзу та Шетстюене (крайній праворуч). | Фото: Dan Lundberg/Flickr.

Витончена дерев’яна будівля, в якій розташований Музей Ганзейського союзу, була збудована після пожежі на початку 18 століття і є однією з найстаріших дерев’яних споруд у Бергені. З 1872 року тут знаходиться музей, що документує 400-річну історію асоціації німецької купецької гільдії з Бергеном (приблизно з 1350 до 1750 року).

Ця будівля – єдина в Брюггені, що зберегла свій первозданний вигляд. Всередині нього було заборонено розпалювати багаття для будь-якої мети – чи то освітлення, тепло чи приготування їжі – через небезпеку виникнення пожежі. Мешканці будівлі проводили дні на нижніх поверхах, де розташовувалися склади та робочі кабінети, а ночі проводили у гуртожитках нагорі.

По тому ж квитку ви можете відвідати Шетстюене, що включає актові зали зборів Ганзейського союзу, де проходили асамблеї, банкети і суди.

Адреса: Hanseatic Museum and Schøtstuene, Finnegården, Bergen, Норвегія.

Церква Святої Марії

Церква Святої Марії

Церква Святої Марії. | Фото: Wikimedia.

Найстаріша будівля у всьому Бергені розташована недалеко від району Брюгген і є вкрай незвичайним прикладом романської архітектури на норвезькій землі. Церква Святої Марії була збудована в середині 12 століття.

Особливість церкви в тому, що жодна інша церква у всій Норвегії не може похвалитися подібним західним фасадом з банальними квадратними вежами і напівкруглими вікнами, типовими для романського стилю.

У передній частині церкви є загострені віконні отвори що вказують на приналежність до іншого стилю – готичного. Це дуже логічно, оскільки ця частина церкви перебудовувалася після пожежі 1248 року. А ось південна частина – це романський стиль у плоті: навіть дверні одвірки прикрашені характерними звіриними та листяними візерунками.

Найбільший же скарб церкви – це, безумовно, її вівтар, вирізаний у столиці Ганзейського союзу, Любеку, у 15 столітті. Вівтар вінчає триптих, у центрі якого зображена Мадонна з немовлям, праворуч – Святий Олав і Святий Антоній, а ліворуч – Свята Катерина та Свята Доротея.

Адреса: St. Mary’s Church, Dreggsallmenningen, Берген, Норвегія.

Флейєн та фунікулер Флейбанен

Флейєн та фунікулер Флейбанен

Флейєн та фунікулер Флейбанен. | Фото: Wikimedia.

Якщо ви все ще мучитеся питанням, що подивитися в Бергені, то ось вам ще варіант – всього за 150 метрів від Брюггена ви можете сісти на фунікулер, який в момент доставить вас на вершину 425-метрової гори Флейєн. Фунікулер Флейєнбанен був запущений у 1918 році і досі залишається найпопулярнішою розвагою Бергена.

Трасу довжиною 850 метрів і висотою 300 метрів ви подолаєте лише за 6 хвилин. Після прибуття нагору ви можете оглянути довколишні простори з оглядового майданчика Флетраппене, насолодитися видом на місто, фіорди та водну течію, що пробивається до Північного моря та від нього.

Можливо, цей гірський балкон стане для вас завершенням прогулянки, а може ви вирішите затриматися і посидіти в ресторані з дитячим майданчиком.

Адреса: Fløibanen, Vetrlidsallmenningen, Bergen, Норвегія.

Трольхауген, будинок Едварда Гріга

Трольхауген, будинок Едварда Гріга

Тролльхауген, будинок Едварда Гріг.

Видатний норвезький композитор Едвард Гріг прожив останні 20 років життя на цій мальовничій віллі на вершині пагорба біля озера Нордос. «Тролльхауген», що в перекладі означає «Будинок тролів», був спроектований кузеном Гріг – Жаком Буллом – і побудований в 1885 році.

Коли Гріг був у Норвегії, то щоліта він проводив із дружиною саме тут, пишучи п’єси в цій затишній хатині з видом на озеро. У 1985 році там була збудована невелика аудиторія Трольдсален на 200 місць, а ще через 10 років будинок музею було доповнено виставкою про життя і творчість великого композитора.

Сам будинок зараз – це затишний та живий музей із безліччю особистих речей сімейства Григів.

Адреса: Edvard Grieg Museum Troldhaugen, Troldhaugvegen, Paradis, Норвегія.

Художні музеї KODE

KODE 4

KODE 4. | Фото: clare_and_ben/Flickr.

У 2013 році група з чотирьох культурних об’єктів Бергена була об’єднана у загальний художній простір під назвою KODE. Єдиний квиток відкриває вам двері до будь-якої з чотирьох визначних пам’яток.

KODE 1 зберігає шедеври дизайну та архітектури, там постійно виставляються золоті та срібні прикраси та предмети, виготовлені у Бергені, видатні картини старих майстрів, а також європейський та азіатський антикваріат.

KODE 2 – музей сучасного мистецтва. На момент підготовки матеріалу там проходить виставка творчості японського художника-інсталятора Тіхару Шіота.

KODE 3 – це зосередження Золотого віку норвезького мистецтва, прикрашене найкращими картинами експресіоніста Едварда Мунка та романтика Йохана Крістіана Даля.

KODE 4 – це повністю художній музей, де, крім згаданого Даля, також виставлені роботи Пауля Клеє, Пікассо та Асгера Йорна. Також у KODE 4 вітаються відвідувачі з дітьми. Для маленьких любителів мистецтва є спеціальна Kunstlab, де діти можуть відкрити для себе творчість за допомогою гри.

Адреса: West Norway Museum of Decorative Art, Nordahl Bruns gate, Берген, Норвегія.

Гора Ульрікен

Це найвища гора із семи, розташованих навколо Бергена. Її висота становить 643 метри, і дістатися до вершини, як і у випадку з Флейєн, не так складно, як здається на перший погляд. До вершини Ульрікен вас довезе повітряний трамвай Ульріксбанен, що функціонує з 1961 року.

Нагорі на вас чекає захоплюючий вигляд, телескопи, ресторан та телевізійна вежа, яку видно з будь-якої точки Бергена.

Якщо ви ризикована натура, то можете відмовитися від трамвая і скористатися системою гірських стежок, створеною спеціально для таких мандрівників, як ви. Цей маршрут починається у Монтані, до якої можна дістатися автобусом №12. У хорошу погоду шлях займе близько півтори години.

Опинившись на Ульрікені і відчувши, що у вас ще багато сил, можете вирушити стежкою Відден на гору Флейєн.

Адреса: Ульрікен, Bergen, Норвегія.

Хардангерфіорд (Хардангер-фіорд)

Виска Тролльтунг («Мова троля»)

Виска Тролльтунг («Мова троля»). | Фото: Martyn Smith/Flickr.

Неподалік Бергена розташувався другий за довжиною фіорд в Норвегії, і дістатися до нього у вас не складе проблем. Вам знадобиться щонайменше день, щоб хоч почасти насолодитися найбагатшим краєвидом цієї місцевості.

Хардангерфіорд – це також неповторні норвезькі фруктові сади. У основу високих скель розкинули свої гілки пишні яблуні, а земля усіяна ароматною суницею. У сезон можна купити яблука за тією ціною, яку ви самі здатні заплатити, і відвідати норвезькі села з незайманою народною культурою.

Якщо ж вам захочеться побачити незайману природу та немислимий рельєф стрімких прибережних скель, тоді вам необхідно йти до схилу Тролльтунг («Мова троля») або до льодовика Фольгуфунн.

Адреса: Хардангер-фіорд, Норвегія.

Фортеця Бергенхус

Фортеця Бергенхус

Фортеця Бергенхус. | Фото: Wikimedia.

З середини 13 століття ця фортеця охороняла вхід у затоку Воген. Нинішній вид фортеці багато в чому завдячує культурі 19 століття, проте тут представлені споруди, спорудження яких датується проміжком між 13 та 20 століттями (наприклад, німецькі бункери часів Другої світової війни).

Одне із найстаріших приміщень фортеці – витончений хол Хаакон. Цей церемоніальний зал був побудований ще в середині 13 століття за короля Хаакона IV – саме тут пройшло весілля його сина Магнуса VI Норвезького та Інгеборги Данської. На стінах розташовані як романські, так і готичні віконні отвори, а фасад увінчує вороній «ступінчастий» фронтон.

Для любителів історії самостійна прогулянка кріпаками просто обов’язкова! На подив вони виявлять, що німецькі бункери, приміщення охорони, комендатури, стайні і складу нині використовуються для галасливих літніх концертів на відкритому повітрі.

Адреса: Bergenhus Fortress, Vågen, Bergen, Норвегія.

Вежа Розенкранца

Вежа Розенкранца

Башта Розенкранця. | Фото: Wikimedia.

У затоці Воген, на південь від Бергенхуської фортеці, височить ще одна споруда, що становить реальну історичну цінність. Вежа названа на честь дворянина Еріка Розенкранца, який керував розбудовою вежі в одну з головних резиденцій норвезького короля у 16 ​​столітті, в епоху Відродження.

Башта стоїть на цьому місці з 13 століття – тоді вона була будинком короля Еріка II, останнього короля, при якому королівський двір розташовувався в Бергені.

Влаштування вежі було таке: на верхніх поверхах розташовувалася резиденція короля, а пізніше і губернатора, а підвал виконував функції підземелля аж до 19 століття. У 1740-х верхні поверхи були переобладнані під пороховий склад, якими вони залишалися до 1930-х років.

Зараз туристи відвідують цю вежу багато в чому для того, щоб піднятися на верх по похмурих, вузьких, таємничих сходах і побачити затоку Воген з даху вежі Розенкранца.

Адреса: Rosenkrantztårnet, Bergenhus, Берген, Норвегія.

Церква у ФантофтіDal Lu

Церква у Фантофті

Церква у Фантофті. | Фото: Dal Lu/Flickr.

Якщо ви сядете на бергенський легкорейковий потяг, то ви швидко дістанетеся до цієї дерев’яної реконструйованої церкви за кілька кілометрів на південь від центру міста. Каркасна дерев’яна церква у Фантофті спочатку стояла у селі Фортуна в районі Согня і була зведена близько 1150 року.

У 1883 році церкву частинами перенесли в Берген, щоб врятувати її від зносу. На жаль, 1992 року зловмисники підпалили і знищили церкву, але протягом наступних п’яти років її повністю відновили.

Сучасна церква у Фантофті – це пам’ятне видовище, навіть незважаючи на те, що від її первозданного вигляду залишилися лише малі частини: золотий вівтарний хрест, реліквії на одній із стін та кам’яний хрест, привезений із муніципалітету Сола.

Адреса: Fantoft Stave Church, Fantoftvegen, Bergen, Норвегія.

Маєток Дамсгорд

Маєток Дамсгорд

Маєток Дамсгорд.

У Дамсгордсундті знаходиться маєток, який по праву можна вважати найкращим дерев’яним особняком у стилі рококо у світі. Маєток Дамсгорд побудований в 70-ті роки вісімнадцятого століття для військового міністра Йоахіма Крістіана Гельмюйдена Гюльденкранца в ті часи, коли аристократи стали селитися на околицях міста.

Влітку територія повністю відкрита для відвідувачів, перед поглядом яких відкриває Сад Лордів та Сад Леді, прикрашені статуями, топіаріями та геометричними клумбами. Є й ще один садок – англійський – з хвилястим лужком і ставком.

Що ж до самої будівлі, то елітний декор 18 століття ви можете подивитися на екскурсії з 12 до 14 години по буднях і о першій годині дня – по неділях.

Адреса: Damsgård hovedgård, Alléen, Laksevåg, Норвегія.

Науковий центр VilVite

Науковий центр VilVite

Науковий центр VilVite.

Якщо ви у Бергені з маленькими дітьми, а з погодою вам сьогодні не пощастило, то похід до наукового центру VilVite – це поєднання приємного з корисним. Тут 75 різних станцій, на кожній з яких на ваших дітей чекають ігри та інтерактивні експерименти, за допомогою яких у Норвегії влаштований освітній процес.

Діти можуть стати телеведучими і прогнозувати погоду, керувати контейнеровозом, бурити нафту, ходити вгору ногами на G-Force або ганяти на велосипеді по трасі.

Тематика багатьох станцій зосереджена на питаннях енергетики, океану та погоди. У вихідні та шкільні канікули також проводяться 3D-кінопокази та спеціально організовані наукові шоу.

Адреса: VilVite Science Centre, Thormøhlens Gate 51, 5006 Bergen, Норвегія.

Бергенський собор

Бергенський собор

Бергенський собор. | Фото: Dan Lundberg/Flickr.

Перша згадка про чудовий бергенський собор відноситься до 1181, коли він почав своє життя як чернеча церква. Саме в ході відновлення собору після пожеж 1623 і 1640 років його фасад набув нинішнього вигляду, а архітектор Крістіан Крісті додав інтер’єр у стилі рококо під час ремонту у 1880-ті роки.

Під час туристичного сезону, з початку червня до кінця серпня, собор відкритий для відвідувачів у будні, коли можна відвідати екскурсії англійською мовою. В решту ж року собор відкритий для відвідувачів вкрай рідко.

Адреса: Bergen Cathedral, Domkirkeplassen, Берген, Норвегія.

Музей Брюггена

Музей Брюггена

Музей Брюггена.

Музей завдячує своїм існуванням катастрофі – як кажуть, не було б щастя, та нещастя допомогло. У 1955 році тиснув охопив весь район, після його гасіння на місці руїн були проведені археологічні розкопки. Відкриття, зроблені під час цих розкопок, показали деталі середньовічного побуту та торгівлі у Брюггені.

Все, що було знайдено, тепер знаходиться у старовинному музеї, започаткованому невідомими майстрами. У вітринах музею виставлені середньовічні гирі, ювелірні вироби та безліч рунічних написів, що вигравірують на дереві.

Адреса: Bryggens Museum, Dreggsallmenningen, Берген, Норвегія.

Рибний ринок

Рибний ринок

Рибний ринок. | Фото: Luca Moglia/Flickr.

На внутрішній набережній затоки Воген знаходиться місце, де рибалки продають свій улов аж із 13 століття. І хоча сьогоднішній рибний ринок більше орієнтований на туристів, він залишається тим місцем, яке ви повинні відвідати під час візиту до Бергену.

Є відкриті кіоски поруч із новим критим залом, який є скоріше кулінарією, ніж традиційним ринком.

Усередині ви можете з’їсти кілька свіжих устриць зі склянкою Ріслінга, розігрітим рибним супом, рулетом з манго-лосося або смаженими кальмарами, або просто витратити гроші на неймовірно смачну, але дорогу їжу.

Години роботи зовнішнього ринку сильно скорочені взимку – тоді він працює лише у вихідні. Влітку ж сюди можна прийти у будь-який час і вразитися щедрості Північного моря, яке обдаровує норвежців своїми багатствами.

Адреса: Fishmarket in Bergen, Torget, Берген, Норвегія.

Музей Старого Бергена просто неба

Музей Старого Бергена просто неба

Музей Старого Бергена просто неба.

У старому районі міста Сандвікен розташований музей Старого Бергена просто неба – це музей живої історії, що занурює своїх відвідувачів на початок 19 століття. Музей був відкритий у 1946 році в рамках програми збереження історичної спадщини Бергена.

На даний момент музей налічує 55 оригінальних дерев’яних будівель, які колись стояли у центрі міста. Прийшовши на екскурсію до цього Старого Бергену, відвідувачі можуть наживо побачити, з чого складався побут мешканців міста багато років тому.

Протягом року музей також проводить спеціальні заходи, приурочені до календарних урочистостей – у цей період вистави на міській площі ставляться по кілька разів на день.

Адреса: Gamle Bergen Museum – Bymuseet i Bergen, Nyhavnsveien, Берген, Норвегія.

Університетський музей Бергену

Музейна площа зі статуєю Вільгельма Фрімана Корена Крісті, засновника Університетського музею Бергена

Музейна площа зі статую Вільгельма Фрімана Корена Крісті, засновника Університетського музею Бергена.

Берген славиться своїми університетами, які, у свою чергу, відомі у всьому світі своїми музейними колекціями. Ви можете присвятити цьому цілий день та вивчити колекцію природної історії, колекцію історії культури чи колекцію мореплавання.

Якщо раптом втомитесь від отримання додаткової освіти у стінах музею, прогуляйтеся Ботанічним садом. Вам не вистачило квітів у саду? Тоді ваш шлях лежить у довколишній Нігардспарк, де на вас чекає не лише дивовижна флора, а й знаменитий фонтан Густава Вігеланда.

А після вирушайте в норвезький дендрарій – він має багату колекцію з 5 тисяч рослин з усього світу.

Адреса: University Museum of Bergen, Haakon Sheteligs plass 10, 5020 Bergen, Норвегія.

Лисий острів

Вілла Оле Буллу

Вілла Оле Буллу.

На Лисому острові, який знаходиться в передмісті Фана, розташована дуже романтична вілла 1873 будівлі, яка належала знаменитому норвезькому скрипалеві Олі Буллу.

З 1973 року туристам відкрили вхід на територію маєтку, і їм з’явилася можливість прогулятися 13 кілометрами доріжок і стежок, насолодитися пікніком у альтанці або просто відпочити на березі однієї з ставки. Тут також працює і екскурсійна програма, в ході якої ви дізнаєтеся все про будинок і його околиці.

Руїни абатства (або монастиря) Лайс – ще одна важлива пам’ятка острова. Абатство було засноване в 1146 ченцями з британського Йорка, і воно стало першим цистеріанським монастирем у Норвегії.

Адреса: Lysøen, 5215 Лісеклостер, Норвегія.

Королівська резиденція

Королівська резиденція

Королівська резиденція. | Фото: Wikimedia.

Бергенська Королівська резиденція, банкетний зал та зал Хокона були побудовані спеціальна для норвезького короля Хокона Хоконссона у 1261 році. У 1950 році була проведена повна реставрація будівлі і до цього дня вона відкрита для відвідувань цілий рік.

Неподалік підноситься вежа Розенкранца, датована 1270-ми роками. Цей вишуканий твір Ренесансу кілька разів розширювався, щоб бути кращим зміцненням і демонстрацією сили. Туристи можуть піднятися на дах, звідки відкривається чудовий краєвид на місто, а в ході екскурсії також можуть відвідати інші приміщення, зокрема зловісне підземелля.

Адреса: Gamlehaugen, Gamlehaugvegen, Paradis, Норвегія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук