20 пам’яток Білостока, які варто подивитися

Білосток – адміністративний центр Підляського воєводства та найбільше місто у північно-східній частині Польщі. Він розташований на березі річки Бяла (звідси його назва) і знаходиться приблизно за 60 км від кордону з Білоруссю.

Білосток – ідеальна відправна точка для екскурсій до Біловезької пущі, де ще збереглися ділянки первозданного лісу, і мешкає найбільша у світі популяція європейських бізонів. Що ж подивитися у Білостоці? Нижче наведено короткий опис найпопулярніших туристичних визначних пам’яток цього міста.

Палац Браницьких

Палац Браницьких

Палац Браницьких.

Ініціатором будівництва цього чудового палацу був Ян Клеменс Браницький – представник одного з найвпливовіших дворянських родів Польщі. У його плани входило створення цілого комплексу в стилі бароко, що включає, крім палацу, мальовничий ландшафтний парк, кілька церков та ратушу. Палацовий комплекс Браницьких – яскравий взірець архітектури XVIII століття.

Перше, що впадає у вічі – це величні парадні ворота із зображенням грифа (як на родовому гербі Браницьких). Чудово зберігся фасад палацу, Великий хол, Китайський зал та чудовий вестибюль – всі приміщення відкриті для вільного відвідування.

Мальовничий палацовий парк, так само як і палац, оформлений у стилі бароко – з доглянутими газонами та галявинами геометричної форми, химерними топіаріями, кам’яними вазами та фонтанами. В даний час в будівлі Палацу Браницьких знаходиться головний корпус Медичного університету Білостока.

Адреса: Branicki Palace, Jana Kilińskiego, Білосток, Польща.

Ринкова площа Костюшка

20 пам'яток Білостока, які варто подивитися

Ринкова площа Білостока має форму витягнутого трикутника та розташована навколо ратуші.

Крім ратуші на площі розташовується ряд таунхаусів, які є прекрасною прикрасою площі. Їхні фасади мають багато прикрашений орнамент із листяними візерунками, портретами, зображеннями тварин та міфологічних фігур.

Це гарне місце для прогулянки. У хорошу погоду ви можете сісти за столик у кафе або ресторані і насолодитися видом усієї пишності.

Адреса: Rynek Kościuszki, Білосток, Польща.

Кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці

Кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці (Мала базиліка Успенського собору Білосток)

Кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці (Мала базиліка Успенського собору Білосток). | Фото: damian entwistle/Flickr.

Цей собор вважається однією з головних визначних пам’яток Білостока. Він незвичайний тим, що складається з двох будівель – старої та нової парафій. Стара парафія була побудована на початку XVII століття в стилі маньєризму. Це менша за розмірами побілена церква з красивим порталом, оздобленим барельєфами.

У внутрішньому оздобленні старої парафіяльної церкви привертає увагу чудовий головний вівтар, кафедра у стилі маньєризму, а також усипальниці членів дворянського роду Браницьких. Нова парафія є спорудою неоготичного стилю довжиною 90 м і шириною 75 м. Вона була побудована в період з 1900 по 1905 рік у зв’язку з тим, що чисельність парафіяльної громади збільшилася до 12 000 осіб, і стара церква була не в змозі вмістити таке. кількість віруючих. Крім регулярних богослужінь, у Кафедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці часто відбуваються органні концерти, доступні всім бажаючим.

Адреса: Cathedral Basilica of Assumption of Blessed Virgin Mary, Białystok, Kościelna, Білосток, Польща.

Вулиця Липова

Вулиця Липова

Вулиця Липова. | Фото: Victor N/Flickr.

Головна міська артерія Білостока бере свій початок на Ринковій площі Костюшка та тягнеться на 800 м у західному напрямку до майдану Незалежності. За довгу історію свого існування ця вулиця багато разів змінювала назву. Її називали на честь різних історичних особистостей, таких як Юзеф Пілсудський, Адольф Гітлер та Йосип Сталін, перш ніж у 1990-х роках вона знову не стала вулицею Липовою. У роки Другої світової війни вулиця Липова більше за інші міські квартали постраждала від німецьких атак, однак у повоєнні роки більшість висотних житлових будинків та особняків було відновлено.

Серед старих відреставрованих споруд та нових будівель є чимало цікавих пам’яток, наприклад, таких як готель Cristal – перший новий готель, збудований у Польщі після Другої світової війни.

Якщо з Липовою звернути на вулицю Мальмеда, то вона приведе до скверу, де встановлено пам’ятник уродженцю Білостока, Людвіку Лазарю Заменгофу – творцю мови есперанто. Наприкінці вулиці Липової на майдані Незалежності знаходиться гарний Костел святого Роха. На момент завершення будівництва у 1946 році, ця була одна з перших римо-католицьких церков, зведених у модерністському стилі.

Адреса: Lipowa, Білосток, Польща.

Свято-Миколаївський Кафедральний Собор

Свято-Миколаївський Кафедральний Собор

Свято-Миколаївський Кафедральний Собор. | Фото: Wikimedia.

Церква святого Миколая є головним храмом православних християн Білостока. Собор було зведено у 1840-х роках і є архітектурною пам’яткою неокласичного стилю. В інтер’єрі храму особливу увагу привертають настінні розписи, що сюжетами нагадують фрески Володимирського собору в Києві.

Цікавим є також розпис на куполі, що зображує Христа Вседержителя в оточенні Богородиці та Іоанна Хрестителя. В інших частинах купольної конструкції можна побачити зображення 12 апостолів, 4 євангелістів та 4 пророків. Іконостас Свято-Миколаївського кафедрального собору датується 1846 роком. Царські врата – двостулкові двері, що ведуть до вівтарної частини храму – прикрашені кількома іконами з образами євангелістів та сценами Благовіщення.

Адреса: Katedralna cerkiew pw św. Mikołaja Cudotwórcy, Lipowa, Білосток, Польща.

Музей Підлісся

Музей Підляшшя в Білостоці

Музей Підляшшя у Білостоці. | Фото: Wikimedia.

Філії цього великого музею знаходяться не лише в Білостоку, а й на широкій території регіону Підлісся. Головне відділення Підляського музею розташоване у будівлі міської ратуші на Ринковій площі. Ратуша, збудована як урядова будівля, ніколи не використовувалася за своїм прямим призначенням. Вона завжди була діловим центром Білостока – на момент зведення старої ратуші в 1745 вже десять єврейських купців вели жваву торгівлю в місті.

Нинішня будівля ратуші була збудована відразу після війни і є неповною версією первісної споруди. Музей Підлісся має багату колекцію етнографічних артефактів.

Один із залів займає галерея живопису, де представлені портрети відомих поляків за період із XVIII століття до наших днів. Серед полотен є роботи таких відомих художників-портретистів, як Марчелло Баччареллі, Йоган Баптист Лампі Старший та Йозеф Грассі. Усі вони бували у Польщі, подорожуючи до Східної Європи з Італії та Австрії.

Адреса: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Rynek Kościuszki, Білосток, Польща.

Історичний музей

Історичний музей

Історичний музей. | Фото: Wikimedia.

Цей міський музей, що відкрився у 1990 році, є філією великого Музею Підлісся. Він розміщується в гарному міському будинку – розкішному особняку, побудованому для родини багатого фабриканта. В одній із головних експозицій музею представлений спосіб життя розкішного буржуазного будинку кінця XIX століття. Тут є музичний салон, будуар, кабінет та їдальня.

У приміщеннях можна побачити старовинні меблі, одяг, музичні інструменти, посуд та інші предмети побуту того часу. Привертають увагу масштабні моделі Білостока часів графа Браницького, а також репродукції пам’яток архітектури, що вже не існують, таких як знаменитий готель Ritz.

Музей має багату колекцію монет, медалей і печаток. Особливе місце у постійній експозиції займає найбільша у Польщі колекція експонатів, пов’язаних з історією татарських поселень на польських землях, що межують із Литвою та Білоруссю.

Адреса: Muzeum Historyczne – Oddział Muzeum Podlaskiego, Warszawska, Білосток, Польща.

Підляський музей дерев’яної архітектури

Підляський музей дерев'яної архітектури

Підляський музей дерев’яної архітектури.

Цей масштабний музейний комплекс просто неба знаходиться в передмісті Білостока. Тут представлено близько 40 дерев’яних будов та інших артефактів, зібраних з усього регіону Підлісся. Музей був заснований у 1982 році, і однією з його головних цілей є збереження традицій дерев’яної архітектури у цьому регіоні Польщі.

Серед експонатів ви побачите два вітряки, кузню, хатинку лісоруба, традиційну білоруську хату та дерев’яний топчак. Ймовірно, наймасштабнішими експонатами є дерев’яна садиба неокласичного стилю, побудована у 1810-х роках, та ціле село з п’ятьма дерев’яними будинками навколо площі.

Більшість музейних будов відкрита для відвідувачів. У будинках можна побачити традиційні меблі, глиняний посуд, а також різноманітні інструменти того часу.

Адреса: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Leśna, Васильків, Польща.

Вулиця Варшавська

Вулиця Варшавська

Вулиця Варшавська. | Фото: Wikimedia.

Ділянка цього міського кварталу довжиною понад кілометр – від вулиці Генріка Сенкевича до П’ястівської вулиці – відрізняється великою кількістю величної архітектури XIX століття. Свого часу ці будівлі були збудовані для високопосадовців і заможних промисловців.

Однією з таких споруд є Палац губернатора Білостока, зведений межі ХІХ століття, під час прусського правління. Пізніше у цій будівлі розміщувалася школа, у якій навчався всесвітньо відомий творець есперанто – Л. Л. Заменгоф.

Ще дві примітні будівлі на вулиці Варшавській – будівля Історичного музею та розкішний особняк у стилі необарокко (нині готель «Рубін») – були збудовані наприкінці XX століття і належали багатим міським фабрикантам.

Адреса: Ulica Warszawska, Białystok, Польща.

Військовий музей

Військовий музей

Військовий музей.

За допомогою експозиції цей музей намагається донести до відвідувачів свій погляд на події XX століття, зокрема, на історичний період Другої світової війни. У виставкових залах представлено багато діорам, на яких з історичною точністю відтворюються віхи воєнної історії.

Особливо важливими подіями воєнних років є: діяльність польського Опору; військову операцію 1939 року під назвою «Вереснева кампанія»; кулеметний обстріл під час штурму монастирських руїн у битві при Монте-Кассіно у 1945 році; бої на Східному фронті з 1944 до 1945 року; а також події сумнозвісної битви за Баутцен.

Експонати повоєнних років дають уявлення про те, як швидко вдосконалювалися різні види зброї, спорядження та військова форма за період із 1950-х років. Крім того, в музеї можна дізнатися багато цікавого про миротворчі та військові місії Польської армії за останні 25 років.

Адреса: Muzeum Wojska w Białymstoku, Jana Kilińskiego, Білосток, Польща.

Підляська опера та Центр європейських мистецтв філармонії у Білостоці

Підляська опера та Центр європейських мистецтв філармонії у Білостоці

Підляська опера та Центр європейських мистецтв філармонії у Білостоку. | Фото: Platforma Obywatelska RP/Flickr.

Підляська опера та філармонія у Білостоці – це найбільший культурний заклад у північно-східному регіоні Польщі та найсучасніший театр у Європі, оснащений найновішим обладнанням. Урочисте відкриття нової будівлі відбулося у 2012 році – до 58-го театрального сезону. Сучасна споруда є мінімалістською конструкцією зі скла та бетону.

На головній сцені з залом для глядачів, розрахованим на 1 000 місць, встановлено великий орган – другий за величиною у всій Польщі. Крім того, високотехнологічна зала обладнана рухомими платформами з декораціями; екранами дисплеїв, які допомагають налаштувати потрібну акустику залу відповідно до поточного представлення.

До нового комплексу входить також відкритий амфітеатр; пишні сади, що гармонійно зливаються з сучасною архітектурою; та чавунна скульптура вагою 2,5 тонни – робота польської художниці Тереси Мурак, представниці напряму ленд-арту.

Адреса: Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Odeska, Білосток, Польща.

Пам’ятник Великій синагозі

Пам'ятник Великій синагозі

Пам’ятник Великій синагозі. | Фото: Wikimedia.

На вулиці Суражській у Білостоці знаходиться пам’ятник із меморіальною дошкою, встановлений на місці Великої міської синагоги. 27 червня 1949 року ця синагога була спалена німецькою поліцією разом із людьми, які знаходилися всередині. Того дня внаслідок пожежі, вибухів та обстрілів загинуло близько 3 000 польських євреїв.

Сьогодні на галявині поряд з пам’ятником стоїть зім’ятий металевий каркас – все, що залишилося від купольної конструкції синагоги, що згоріла. Він встановлений у центрі мощених доріжок, викладених у формі зірки Давида, і є нагадуванням нащадкам про жертви Голокосту.

Адреса: Pomnik Wielkiej Synagogi, Suraska, Білосток, Польща.

Музей скульптури Альфонса Карного

Музей скульптури Альфонса Карного

Музей скульптури Альфонса Карного.

Однією з найдивовижніших будівель Білостока є дерев’яний особняк у центрі міста, збудований у другій половині ХІХ століття для одного з царських генерал-майорів. З 1993 року у цьому особняку розміщується музей, присвячений творчості скульптора Альфонса Карного, уродженця Білостока.

Більшість його робіт створено XX столітті – переважно це пам’ятки у стилі соціалістичного реалізму, але є й цікаві твори, включаючи скульптури Альберта Ейнштейна, Ернеста Хемінгуея, Фредеріка Шопена, Миколи Коперника та багатьох інших знаменитих особистостей. В експозиції музею представлено багато скульптур відомих людей Польщі роботи Карного, інструменти з робітничої майстерні, а також його колекція старовинних та сучасних творів мистецтва.

Адреса: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Świętojańska, Білосток, Польща.

Зоопарк Akcent

Зоопарк Akcent

Akcent зоопарк.

Тим, хто відпочиває з дітьми, обов’язково варто відвідати невеликий зоопарк, що знаходиться за кількасот метрів від відомої пам’ятки Білостока – Палацу Браницьких. Вхід до зоопарку – безкоштовний. Цей затишний міський зоопарк було засновано у 1960-х роках. Хоча серед його мешканців є екзотичні тварини, більшість звірів – це представники фауни східної частини Польщі: бурі ведмеді, вовки, лані, олені, дикі кішки, бізони, а також коні, кози та поні місцевих порід.

Є тут і просторі вольєри для птахів: неясит, яструбів, євразійських філін, білих лелек та двох видів фазанів. Завдяки тому, що зоопарк знаходиться у лісовій зоні, всі звірі утримуються у просторих та комфортних умовах.

Адреса: Akcent ZOO, Podleśna, Білосток, Польща.

Парк імені Конституції 3 Травня

Парк імені Конституції 3 Травня

Парк імені Конституції 3 Травня. | Фото: Wikimedia.

Зоопарк Білостока займає лише північну околицю величезної території Звежинецького природного заповідника. Ця лісова смуга, що тягнеться на багато кілометрів на південь від міста, колись використовувалася дворянським сімейством Браницьких як мисливські угіддя. В даний час парк імені Конституції 3 Травня займає 16 га землі – це приблизно половина площі заповідника, і досі залишається незайманою природною зоною.

Більшість парку огорнута густим древнім лісом. В основному це листяні дерева – дуби, граби та берези, але на більш вологих ділянках заповідника зустрічаються в’язи та вільха. На території парку можна побачити низку військових пам’яток, присвячених російським та польським воїнам, що боролися за часів двох світових воєн.

Адреса: Park Konstytucji 3 Maja w Białymstoku, Білосток, Польща.

Настінний розпис «Дівчинка з лійкою»

Настінний розпис «Дівчинка з лійкою»

Настінний розпис «Дівчинка з лійкою». | Фото: Wikimedia.

Ця яскрава фреска заввишки з чотириповерховий будинок стала справжнім символом Білостока. На ній зображено маленьку дівчинку, яка ніби поливає справжнє дерево, що стоїть поряд з будинком. Фреску створено польською стріт-арт художницею Наталією Рак у 2013 році. Справжня назва фрески – «Легенда про велетнів».

Адреса: Mural “Dziewczyna z konewką”, Instytut Chemii UwB, aleja Józefa Piłsudskiego, Білосток, Польща.

Центр Людвіка Заменгофа

Цей міський музей присвячений відомому уродженцю Білостока – Людвіку Заменгофу. Експонати розповідають про етапи його життя та історію створення мови есперанто. Просвітницька діяльність центру спрямована на ознайомлення відвідувачів з ідеєю мультикультуралізму та історією її втілення у Білостоці. Ідея полягає у мирному співіснуванні людей різних рас із збереженням їх національних, релігійних та культурних цінностей.

Мультимедійні експонати та історичні матеріали відтворюють той культурний клімат Білостока, який надихнув Заменгофа на створення есперанто – універсальної мови, яка, як він сподівався, сприятиме спілкуванню та співпраці між людьми різних національностей.

У культурному центрі Людвіка Заменгофа проводяться постійні та тимчасові виставки, концерти, кінопокази, театральні вистави, а також літературні дискусії та освітні лекції для дітей та молоді.

Адреса: The Ludwik Zamenhof Centre, Warszawska, Білосток, Польща.

Білостоцький театр ляльок

Білостоцький театр ляльок

Білостоцький театр ляльок.

Побудований у 1953 році, цей театр став першим театральним закладом у Польщі, спроектованим та обладнаним спеціально для лялькових вистав. Білостоцький Театр ляльок – авторитетний театральний заклад. Тут регулярно проводяться великі національні та міжнародні фестивалі лялькового мистецтва. В основі театрального репертуару дитячі вистави, поставлені за мотивами популярних казок та легенд.

Крім того, у театрі точаться спектаклі для дорослої аудиторії, включаючи сценічні адаптації творів світової класичної літератури – Миколи Гоголя, Томаса Бернхарда та інших відомих письменників.

Відвідувачам театру пропонують відвідати екскурсію до незвичайного музею під назвою «Ляльковий підвал». У невелике приміщення, яке знаходиться просто під головною сценою, перебираються всі ляльки, маски та декорації зі старих спектаклів. У підвалі стоїть напівтемрява, а експонати підсвічуються різними кольорами – це створює таємничу атмосферу незвичайного світу ляльок.

Адреса: Bialystok Puppet Theatre, Konstantego Kalinowskiego, Білосток, Польща.

Парк Планти

Парк Планти

Парк Планти. | Фото: Wikimedia.

Білосток – частина зони, яку називають зеленими легкими Польщі за чистоту повітря. Парк Планти, що розкинувся на території площею близько 14 га поряд із Палацом Браницьких – ідеальне місце, де можна повною мірою насолодитися цим чистим повітрям.

Прогулюючись алеями та бульварами парку, ви побачите підстрижені живоплоти та чагарники, доглянуті квіткові клумби, а також скульптури, мальовничі ставки та чудовий сад троянд. Для дітей обладнано ігровий майданчик, а влітку в парку часто проходять концерти поруч із чудовим фонтаном на Valentine Avenue, який гарно підсвічується увечері.

Адреса: Park Planty/Akademicka, Akademicka, Білосток, Польща.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук