20 пам’яток Парми, які варто подивитися

Знаменита Парма, пам’ятки якої відомі завдяки кінофільмам і книгам, – одне з найбільших міст Емілії-Романьї. Ця область, розташована в північній Італії, знаменита в першу чергу сиром і прошютто – гострою сиров’яленою шинкою.

Нині у місті проживає 192 тис. осіб. Люди почали селитися тут у бронзовому віці. Протягом століть місто відігравало важливу роль у розвитку Італії. У середні віки Парма була частиною Священної Римської імперії і керувалася франками.

У 1200-ті роки. місто було залучено до конфлікту між гвельфами та гібеллінами – двома італійськими політичними течіями. У 1800-ті роки. Франція, на чолі якої стояв Наполеон, анексувала Парму. Нарешті, 1860 р. місто стало частиною Італійського королівства. Завдяки довгій історії та впливу найрізноманітніших культур і правлячих імперій, у Пармі зосереджено безліч історичних об’єктів та величних сакральних споруд.

Пармський собор

Пармський собор

Пармський собор. | Фото: Richard Mortel/Flickr.

Пармський собор, присвячений Пресвятій Діві Марії, вважається одним із яскравих зразків романського храму в Італії. Він відомий насамперед своїми дивовижними фресками, що прикрашають внутрішній зал.

Храм, що має важливе значення для Парми, розташований в одному із центральних кварталів історичного Старого міста на Соборній площі. Передній фасад будівлі прикрашений групою декоративних декоративних арок. Поруч із храмом височить дзвіниця значних розмірів.

Внутрішній зал собору багато прикрашений чудовим розписом. Увагу відвідувачів насамперед привертає дивовижна фреска на головному склепінні, написана А. Корреджо. На ній зображено Успіння Діви Марії. Фреска, що вважається одним із найкращих зразків мистецтва Ренесансу, досі вражає буянням фарб.

Адреса: Parma Cathedral, Piazza Duomo, Парма, Італія.

Пармський баптистерій

Пармський баптистерій

Пармський баптистерій.

Головний баптистерій Парми – споруда, розташована поруч із собором, але перевершує його за розмірами. Баптистерій, що височіє над сусідніми будівлями, набагато вищий за купол собору.

Його фасад, що є справжнім витвором мистецтва, прикрашений разючими арками, скульптурами і статуями.

Інтер’єр баптистерію багатий на дивовижні мармурові статуї та фрески, кожна деталь яких чітко прописана. На всіх панелях восьмикутних стінок можна побачити окремі фрески, написані в XIII і XIV століттях.

На тих ділянках стіни, що знаходяться вище до склепіння, розміщені статуї відомих італійців. Звід є живописне полотно, розділене кілька ділянок, кожному з яких зображено якась відома релігійна особистість.

Адреса: Baptistery of Parma, Piazza Duomo, Parma, Парма, Італія.

Лабіринт Мазоне

Лабіринт Мазоне

Лабіринт Мазон. | Фото: Wikimedia.

Серед визначних пам’яток Парми та Італії виділяється новий об’єкт, цікавий для туристів різного віку. У 2015 р. відкрився найбільший у світі лабіринт, який став втіленням мрії всього життя Франка Марія Річчі – видавця книг з мистецтва.

Свого часу він випускав «ФМР» (FMR) – один із найкращих у світі ілюстрованих журналів з мистецтва. Бамбуковий лабіринт Річчі, що займає територію в 7 га, розташований у сільській місцевості в комуні Фонтанеллато в 17 км на захід від Парми.

Мабуть, це один із найнезвичайніших об’єктів Емілії-Романьї, який неодмінно варто побачити. Крім лабіринту, тут зберігається приватна колекція творів мистецтва, яку Річчі збирав понад 50 років.

Вона включає бюсти Наполеона, роботи маньєристів, мальовничі полотна періоду XVII–XIX століть, оригінальні ілюстрації до Кодексу Луїджі Серафіні, дерев’яну модель Міланського собору, незліченну кількість обкладинок журналу «ФМР», а також зал, присвячений ванітас – натюр, що викликає глибокий інтерес. XVII столітті і відбиває тлінність людського життя. На жаль, щоб дістатися парку, вам знадобиться особистий транспорт.

Адреса: Labirinto della Masone, Strada Masone, Фонтанеллато, Парма, Італія.

Площа Гарібальді

Площа Гарібальді

Площа Гарібальді. | Фото: Città di Parma/Flickr.

У Пармі знаходиться кілька чарівних площ, але найвідоміша з них П’яцца Джузеппе Гарібальді. Вона розташована на південь від собору в історичному центрі міста.

Площа оточена статусними будинками, включаючи грандіозний Палац губернатора, Міську раду Парми та церкву Святого апостола Павла. Перед фасадом Палацу губернатора височить бронзова статуя Джузеппе Гарібальді, який відіграв важливу роль у об’єднанні Італії. Площа – чудове місце, де також можна відпочити. Тут для вашої зручності розташовано кілька магазинів, ресторанів та кафе.

Адреса: Piazza Giuseppe Garibaldi, Парма, Італія.

Театр Фарнезе

Театр Фарнезе

Театр Фарнезе. | Фото: Wikimedia.

Театр Фарнезе, що знаходиться всередині палацового комплексу Пілотта, – один із найвідоміших зразків дерев’яного театру, що зберігся досі. Споруда побудована у 1600-ті рр. На той час цей театр вважався найбільшим у світі та міг вмістити понад 4500 глядачів.

Хоча будівля була значно пошкоджена під час Другої світової війни, відновлювальні роботи повернули театру його колишній вигляд. Зараз ви можете детально розглянути надзвичайно красиві дерев’яні сидіння та стіни. Місця, розташовані півколом, оточені кількома витонченими дерев’яними арками, які раніше були ложами для знатних людей Парми.

Адреса: Teatro Farnese, Piazza della Pilotta, Парма, Італія.

Абатство Св. Іоанна Богослова

Ще один неймовірно красивий храм, що сховався за собором, – церква Святого Іоанна Богослова, побудована в 1500-ті рр., в епоху Відродження. Будівлю споруджено з такого ж рожевого мармуру, який використовувався для будівництва собору.

Передній фасад церкви виконано у романському стилі. Його прикрашає кілька скульптур, кожна деталь ретельно продумана. Поруч із церквою височить 73-метрова дзвіниця. Усередині будівля багата витворами мистецтва на релігійну тему.

Зал відрізняється гарним оздобленням. У ньому розміщується кілька робіт А. Корреджо – уславленого художника. До цього можна додати, що церква з’єднана з монастирем, де за допомогою стародавніх рукописів та кодексів ви можете поринути в історію релігії.

Адреса: Chiesa di San Giovanni Evangelista, Piazzale San Giovanni, Парма, Італія.

Палац Пілотта

Палац Пілотта

Палац Пілотта. | Фото: Brian Adamson/Flickr.

Цей гігантський комплекс – один із найбільших у Пармі – розташований на мальовничій території на берегах річки Парма. Комплекс, споруджений наприкінці 1500-х рр., мав найрізноманітніший статус, зокрема він був королівським палацом і двором.

Частина будівель залишилася незавершеною, що відображається в незвичайному архітектурному поєднанні необробленого каменю, витончено прикрашеного фасаду та галереї з арок, що справляє велике враження. Усередині комплексу ви також знайдете Національну галерею, Палатинську бібліотеку та чудовий театр Фарнезе.

Адреса: Palazzo della Pilotta, Piazza della Pilotta, Парма, Італія.

Парк Герцога

Парк Герцога

Парк Герцога. | Фото: Città di Parma/Flickr.

У Пармі є кілька мальовничих парків, але жоден з них не може зрівнятися по розкоші та території з парком Дукале (Герцога), що займає великий простір більш ніж 200 кв. м. Це одне з найкращих місць відпочинку в Пармі, яке просто називають Садом. До парку легко дістатися. До нього веде міст від Палацу Пілотта, розташованого по сусідству.

Парком проходить кілька мальовничих алей, з обох боків яких вишикувалися дерева та інші рослини. Тут розташований витончений фонтан Тріанон, оточений гарною водоймою. Бездоганне планування та естетика парку справляють велике враження на відвідувачів. Якщо ви шукаєте місце, де можна відпочити, парк Герцога – це тиха гавань для вас.

Адреса: Parco Ducale, Парма, Італія.

Палац губернатора

Палац губернатора

Палац губернатора. | Фото: Wikimedia.

Це історична будівля, побудована в 1200-х роках. у стилі неокласицизму та бароко, протягом сотень років служило головною урядовою спорудою міста. Ви знайдете цю споруду значних розмірів на П’яцца Гарібальді.

Будівля Палацу розташована по всій ширині площі. На центральній дзвіниці, що височіє над сусідніми будинками, встановлений великий циферблат. Усередині Палацу розташовується надзвичайно цікавий Музей сучасного мистецтва, багатий на дивовижне розмаїття експонатів. Тут постійно проводять нові виставки.

Адреса: Palazzo del Governatore, Piazza Giuseppe Garibaldi, Парма, Італія.

Національний археологічний музей

Національний археологічний музей

Національний археологічний музей.

Серед комплексу будівель на площі Пілотта знаходиться ще один заклад культури – Національний археологічний музей, заснований у 1790 р. У ньому розміщується унікальна колекція стародавніх артефактів та предметів старовини.

Серед експонатів великої колекції: гігантська голова Зевса – грецького бога – артефакти, здобуті в результаті розкопок на Палатинському пагорбі, різноманітні давньоєгипетські знахідки, а також колекція грецьких ваз та виробів з кераміки. Крім того, в музеї розміщується надзвичайно цікава виставка артефактів, що належать до бронзового та залізного віків. Вони знайдені під час розкопок в області Емілія-Романья.

Адреса: Національний археологічний музей Parma, Piazza della Pilotta, Парма, Італія.

Село Торрехіара

Замок Торрехіара

Замок Торрехіара. | Фото: Giorgio Rodano/Flickr.

Якщо ви шукаєте одноденну поїздку з Парми, то подорож до чарівного села Торрехіара стане пізнавальною для вас.

До неї можна дістатися автомобілем приблизно за 35 хвилин від Парми, що знаходиться на північ від цього села. Під час подорожі ви проїжджатимете мальовничими місцями сільської Італії. Головна пам’ятка села – замок Торрехіара, споруджений у 1400-ті роки.

Велика споруда, що височіє над селом, гордо стоїть на невеликому пагорбі. Звідти відкриваються панорамні краєвиди на околиці. Замок знаходиться у чудовому стані. Його інтер’єр, що є дещо витончено декорованими залами, включаючи знамениту Золоту палату, також добре зберігся.

Адреса: Torrechiara, Парма, Італія.

Замок дерев’яних ляльок

Замок дерев'яних ляльок

Дерев’яні ляльки замок.

Чотири покоління сім’ї Феррарі в Пармі вирізали вручну з дерева, розписували фарбами, зв’язували нитками і одягали ляльок. Цей музей, відвідування якого безкоштовно, розташований поряд із Палатою Святого Павла.

У музейних залах демонструються маріонетки з різних куточків Італії. Дизайн облич та костюмів кожної ляльки спроектований так, що вони точно підходять конкретним персонажам казок. Всі маріонетки, а також декорації та бутафорія створюються тут же. Ви можете переглянути фільми, зняті за спектаклями, поставленими сім’єю Феррарі в минулому.

Адреса: Il Castello dei Burattini – Museo Giordano Ferrari, Strada Macedonio Melloni, Парма, Італія.

Національна галерея Парми

Національна галерея Парми

Національна галерея Парми.

Ви знайдете цю картинну галерею, яка вражає своїми розмірами, у межах комплексу будівель Палацу Пілотта у центрі Старого міста. Колекція збиралася протягом багато часу. Декілька творів відносяться до Ренесансу та наступних за ним періодів.

Колекція включає роботи таких іменитих художників, як Леонардо да Вінчі, Антоніс Ван Дейк, Корреджо та Каналетто. Любителям мистецтва неодмінно варто познайомитися з експонатами галереї, що становлять величезну художню цінність і дивують різноманітністю та якістю.

Адреса: Galleria Nazionale di Parma, Piazza della Pilotta, Парма, Італія.

Театр Реджіо

Театр Реджіо

Театр Реджіо. | Фото: Alessandro/Flickr.

Театр Реджіо (Королівський) – ще один дивовижний театр, де й досі ставляться вистави. Він знаходиться поруч із Палацом Пілотта. Хоча фасад будівлі може здатися простим в оформленні, інтер’єр вражає глядачів. Це один із найкрасивіших театрів Італії.

Зал вміщує 1400 осіб, при цьому, завдяки близькому прихильності публіки до сцени, створюється обстановка, що сприяє одкровенню. Крісла, прикрашені червоним оксамитом і позолоченим оздобленням, розташовані півколом. У залі також обладнано п’ять ярусів із окремими ложами. До цього варто додати, що стеля та стіни розписані яскравим орнаментом.

Адреса: Teatro Regio di Parma, Strada Garibaldi, Парма, Італія.

Ботанічний сад Парми

Ботанічний сад Парми

Ботанічний сад Парми. | Фото: Wikimedia.

Ботанічний сад, за яким стежать співробітники Університету Парми, розташований на бульварі Мучеників Свободи в центрі міста. На території цього мальовничого саду знаходиться безліч різних видів рослин і дерев.

Найбільш цінними вважаються такі водні рослини, як сусак парасольковий та ряска мала, а також різновиди дерев: гінкго та магнолія. Крім цього, тут знаходиться кілька оранжерей, у яких вирощуються тропічні рослини та фрукти.

Адреса: Orto Botanico di Parma, Strada Luigi Carlo Farini, Парма, Італія.

Храм Святої Марії делла Стекката

Храм Святої Марії делла Стекката

Храм Святої Марії делла Стекката. | Фото: Danielle paccaloni / Flickr.

У центрі Парми розташована ще одна чудова церква – храм Санта-Марії-делла-Стекката. Це надзвичайно красива будівля, збудована у стилі Ренесансу.

Споруда є симетричною спорудою, що складається з декількох круглих веж. Інтер’єр дивує красою, яка створюється за допомогою безлічі різнокольорових фресок та ошатного оздоблення.

Стеля кожної з чотирьох круглих веж покрита позолоченим орнаментом. Увагу відвідувачів привертає перш за все головне склепіння. На центральній фресці, написаній яскравими фарбами з переважанням синього кольору, зображено сцену Успіння. Один із авторів – Бернардіно Гатті, уславлений пармський художник.

Адреса: Sanctuary Santa Maria della Steccata, Strada Garibaldi, Парма, Італія.

Музей Глауко Ломбарді

Музей Глауко ЛомбардіМузей Глауко Ломбарді.

Цей музей пропонує унікальну можливість познайомитися з життям Наполеона Бонапарта – легендарного полководця та імператора – та його дружини Марії. Музей розташований на площі Миру у центрі Парми.

Вам неодмінно варто відвідати цей дивовижний заклад під час пішохідної прогулянки містом, щоб відкрити для себе невідомі сторінки історії.

Тут на вас чекає знайомство з чудовою добіркою фотографій, артефактів та листів, присвячених особистому життю воєначальника та його стосункам з коханою дружиною. У музеї ви знайдете те, що рідко виставляється для публіки, часто залишаючись у тіні військових подвигів Наполеона.

Адреса: Museo Glauco Lombardi, Strada Garibaldi, Парма, Італія.

Старе місто Парми

Церква Санта-Кроче

Церква Санта-Кроче. | Фото: Wikimedia.

Парма Веккья – Старе місто – розташоване на протилежному від компактного центру міста березі річки Парма. До нього можна дістатися від площі Гарібальді, якщо йти вулицею Мацціні на захід і перейти мостом Меццо.

Ви побачите залишки старого римського мосту, що збереглися у нижній частині конструкції. Відразу за мостом височить незвичайна за формою будівля церкви Благовіщення, збудована в 1566 р. Купол храму відрізняється сміливим архітектурним дизайном.

Серед інших об’єктів, цікавих для туристів, виділяється Санта-Кроче – церква, побудована в романському стилі і відома своїми фресками XVII століття, що добре збереглися. На вулиці Родольфо Танці в будинку № 13 жив Артуро Тосканіні – знаменитий диригент, який народився 1867 року.

Адреса: Chiesa Di Santa Croce, Via D’Azeglio Massimo, Парма, Італія.

 

Римський міст в області Емілія

Римський міст в області Емілія

Римський міст в Емілія області. | Фото: Città di Parma/Flickr.

Дата зведення Римського мосту в Пармі – 187 р. до н. е. Після інтенсивних відновлювальних робіт його знову відкрили для публіки в 2018 р. Дві з 11 арок мосту відновлено до цього моменту. Їх можна побачити на виставці, яку організовує університет під мостом Меццо вздовж вулиці Маццані (решта 9 арок залишаються не розкопаними).

Адреса: Ponte di epoca romana, Strada Giuseppe Mazzini, Парма, Італія.

Парк Цитаделі

Парк Цитаделі

Парк Цитаделі. | Фото: Wikimedia.

Цей парк, улюблений жителями Парми, розташований усередині відомої за фільмами п’ятикутної фортеці, оточеної стіною, що добре збереглася, висота якої 10 м. Це місце, що чудово підходить для пікніків, було реставровано і перетворено на парк у 2009 р. Тут також обладнані атракціони для дітей ( ігровий майданчик та гігантський батут) і місце для тренувань, у тому числі 1,6-кілометрова бігова доріжка, що примикає до фортечної стіни.

Адреса: Parco della Cittadella, Парма, Італія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук