20 пам’яток Созополя, які варто подивитися

Созополь – старовинне велике місто на південному сході країни. За класикою жанру болгарських міст він поділений на дві частини: нову та стару. Визначні пам’ятки Созополя в основному зосереджені в старій його частині: тут і гробниці, і стародавні храми, і залишки амфітеатру, і місцеві музеї.

І якщо ви досі губитесь, на що ж подивитися в цьому місті під час відпустки, то ми пропонуємо вам огляд 20 найкращих пам’яток, які обов’язково слід відвідати.

Старе місто

старе місто

Старе місто. | Фото: Wikimedia.

Рекомендуємо почати знайомство з містом відразу зі старої його частини і прогулятися вулицями, що вимощені бруківками, уздовж високих парканів. Любителі архітектури оцінять 2-поверхові будівлі XVIII-XIX століття, розташовані вздовж вузьких затишних провулків.

У 1974 році стару частину міста було названо архітектурним та археологічним заповідником. Тут знаходяться 200 раритетних споруд у стилі Ренесансу. Фундаменти викладені каменем, а цегляні стіни облицьовані деревом. Дахи вкриті якісною турецькою черепицею.

Місто оточує середньовічна фортечна стіна з вежами, частково відреставрована. Також тут знаходяться стародавнє візантійське зерносховище, водопровід, що датується 5 століттям до н. е., дерев’яний колодязь IV-III століть до н. е., каплиця XIII-XIV століть.

Адреса: Sozopol – Old Town, вулиця „Морські скелі”, Созополь, Болгарія.

Острів Святого Івана

Один із найбільших чорноморських островів в акваторії країни. Площа його складає близько 66 га. По праву визнаний природним та археологічним заповідником, тому охороняється владою з 1965 року.

На острові цікаво буде відвідати маяк, який спрямовує судна до Бургаської затоки. А ще в середні віки тут було збудовано високий монастир, який у 1308 році отримав статус «царського». Свого часу його було зруйновано і відбудовано заново, потім знову зруйновано османцями, про що свідчать руїни. А ще тут мешкає безліч видів дивовижних птахів, у тому числі колонія сріблястої чайки.

На острові постійно проходять археологічні розкопки, за якими цікаво спостерігати. Острів відкритий для відвідування всім охочим, але окремих екскурсій тут не проводять. А дістатися сюди можна самостійно човном із порту Созополя.

Адреса: Святий Іван, Болгарія.

Церква Святого Зосими

Храм був зведений у 1857 році на фундаменті та руїнах середньовічної церкви. Названий на честь мученика, який жив у стародавньому Созополі, який на той момент звався Аполлоній. Зосим вважається покровителем міста.

Храм є однонефним приміщенням з вівтарем та апсидою, які побудовані з обтесаних каменів. Головний вхід увінчала арка, декорована ліпниною. Усередині каплиці знаходиться пам’ятна плита V століття, присвячена покійній дружині моряка. Надгробок покритий старовинними написами та малюнками. А ще в церкві зберігаються іконостаси ХІХ століття, при цьому особливу цінність становить ікона, створена знаменитими місцевими художниками Димитрієм та Яні.

Адреса: Church Zosima, вул. „Аполонія“, 8130 Созопол, Болгарія.

Церква Святого Георгія

Православний храм було збудовано на честь Георгія Побідоносця в 1860 році, тому в архітектурі відзначаються характерні ноти Ренесансу. Раніше на цьому місці була старовинна базиліка IV століття.

Церква є цегляною будівлею з апсидою, дерев’яним ганком і дзвіницею. Вхід увінчала картина Георгія Побідоносця. Всередині церкви представлені цінні ікони ХІХ століття, які збирають паломників та віруючих з усіх куточків Європи. Люди приходять поклонитися мощам святого Іоанна Хрестителя, Андрія Первозванного та частини Хреста Господнього.

Адреса: “St. Martyr George”, вулиця „Аполонія“, Созополь, Болгарія.

Археологічний музей

Знаменитий археологічний музей за розпорядженням Священного Синоду отримав у розпорядження храм Святих Кирила та Мефодія. Також в одному будинку з музеєм розташована міська бібліотека.

На території музею зібрано експонати, що належать до різних періодів історії міста, починаючи від 4 тис. років до н. е.. і донині. Також у музеї представлені артефакти, пов’язані з морською справою давніх часів (наприклад, інтерес представляють якорі та багнети II-I століть до н.е.). Музей є центром підводної археології. Історія розвитку міста представлена ​​стародавніми монетами, предметами культури та побуту, античною керамікою, середньовічними судинами.

Адреса: Археологічний музей, площа „Хан Крум“, Созополь, Болгарія.

Церква Святої Богородиці

Православна середньовічна церква була збудована у VX столітті на території старовинного храму. Є тринефною псевдобазилікою з апсидою. Будівельним матеріалом послужив тесаний камінь та підпірки з дерева.

Протягом багатьох століть будинок реконструювався. Інтер’єр зберіг дивовижний різьблений іконостас із рослинним орнаментом, трон єпископа XVIII століття та амвон.

1927 року церква стала об’єктом національної історичної спадщини.

Храм функціонує й донині – це центр православної релігії у місцевих мешканців та туристів.

Адреса: The Holy Virgin Church, вулиця “Анаксиманд’р”, Созополь, Болгарія.

Церква святих Кирила та Мефодія

Думаєте, що подивитися у старій частині Созополя? Зверніть увагу на православний храм, присвячений рівноапостольним Кирилові та Мефодії, які, за переказами, є творцями глаголиці та кирилиці.

Церкву було зведено у 1889 році майстром Уста Генчо для біженців. Вона є однонефною базилікою, яка завдовжки становить 25 метрів, а завширшки 13. Трохи пізніше була добудована висока (23 м) дзвіниця.

Усередині церкви зберігається напрочуд гарний іконостас XVII-XVIII століть.

Після 1944 храм став спочатку міським музеєм, потім складом і навіть був музеєм підводної археології. З 1989 року будинок повернули Болгарській Православній церкві і після тривалої реконструкції його знову відкрили для богослужінь.

Адреса: Св. св. Кирило та Методій, площа „Хан Крум“, Созополь, Болгарія.

Замок у Равандіно

Замок у Равандіно

Замок у Равандіно.

Бажаєте подивитись справжній середньовічний замок? Тоді вирушайте до Созополя, де розташований древній замок з поетичною назвою «Закоханий у вітер». Належить він поліцейському у відставці Георгі Тумпалову.

Замок почали будувати понад 20 років тому, а Георгі самостійно видобуває камінь на сусідній горі Странжа, доставляє та піднімає його нагору, не використовуючи спеціальну техніку. За деякими даними, чоловік навіть не має інженерного плану майбутньої споруди. Можливо, він йому й не потрібний, тому що Георгі багато років їздив світом і знайомився з архітектурою замків. Сам чоловік стверджує, що вперше прибувши на це місце у Созополі, його підкорили вільні вітри та краси місцевих ландшафтів – одразу захотілося збудувати тут власний замок.

Адреса: The Castle of Ravadinovo, Равадіново, Болгарія.

Чорноморські фіорди

Любителі природних дивовиж повинні вирушити на південь Созополя, де розташовуються знамениті чорноморські фіорди. У скелях знаходяться печери зі своїм власним колоритом. Не забудьте захопити з собою теплий одяг, щоб уберегти себе від пронизливих брізів та холодних приміщень.

Розташування: Devetashka Cave, Деветакі, Болгарія.

Гора Бакарлика

Знаходиться гора не в самому місті, а на околицях, і має другу назву «Мідна гора». У висоту вона досягає 375 метрів, тому відмінно підходить для активного пішого туризму та скелелазіння. Якщо ви хочете зійти на вершину пішки, то доведеться пробиратися крізь щільні чагарники дубового лісу, тому подбайте про щільний верхній одяг.

А ще на її вершині розташована давня фортеця, яку полюбляють відвідувати туристи. Звідти відкривається чудова панорама на місто та довколишню місцевість.

Адреса: Peak Bakarlaka (Copper Reed), Болгарія.

Дюні

Гірський масив Странджа

Гірський масив Странджа.

Ще одна чудова пам’ятка розташована лише за 6 кілометрів від Созополя. Ви опинитеся в селі-курорті, яке зовні стилізоване під монастир середньовіччя. Готелі та котеджі для приїжджих тут на кожному кроці.

А ще в Дюні є власний пляж, довжина якого становить 4,5 кілометри, а ширина 100 м. Дрібний золотистий пісок ідеально підходить для відпочинку з дітьми. Періодично тут з’являються невеликі дюни, на честь яких курорт отримав свою назву. Море ж спокійне з пологим дном, а глибина плавно збільшується, тому купатися тут безпечно. Любителі активного відпочинку можуть зайнятися дайвінгом, віндсерфінгом, яхтингом, покататися на водних лижах тощо. Також тут є кілька басейнів та тенісних кортів.

Ще в околицях селища можна знайти куточки дикої природи з тихими затоками та стрімкими скелями.

Адреса: Дюні, Болгарія.

Приморсько

Не всі туристи люблять відпочивати на місцевих пляжах, де багато людей, галасливих кафе та зазивал, та й чистота залишає бажати кращого. А ось за 15 кілометрів від міста знаходяться два райські і дуже доглянуті пляжі, кожен з яких завдовжки становить 2 кілометри. Курорт «Приморсько» був удостоєний престижної нагороди «Синій прапор».

Південна частина з дрібним золотим піском ідеально підходить для засмаги та плавання. Тут же розташований Міжнародний молодіжний центр. На північній частині пляжу збираються любителі активного відпочинку з віндсерфінгом, лижами, парашутами і т.д. Дістатись пляжів можна на власному авто або на невеликому поїзді, що ходить із самого центру курорту.

Адреса: Приморсько, Болгарія.

Річка Ропотамо

Прекрасні природні ландшафти зустрінуть вас у руслі річки Ропотамо. Ви можете побродити в листяному лісі серед дубів, верб та буків, подивитися на величезні водні лілії, подихати виключно свіжим повітрям. Жовта вода річки Ропотама тече по горі Странжа, після чого впадає в чорноморську акваторію.

Навколо річкової долини розташовані химерні скелі, серед яких місцеві примудрилися розгледіти Голову Лева. Розташовується це екологічно чисте місце за 15 кілометрів від міста. Дістатися сюди можна власним автомобілем або автобусом, або орендувати човен.

Адреса: Річка Ропотамо, Болгарія.

Созопольський амфітеатр

Старовинна споруда є центром культурного життя міста. Побудовано воно було у II столітті, але знайдено лише у 1972 році – допомога у цьому «надав» сильний зсув. Знахідку одразу було викопано та відреставровано, фахівці змогли зберегти античну атмосферу.

Амфітеатр служить сценічним майданчиком і донині. Тут регулярно проводяться літературні вечори, виступають місцеві танцювальні колективи, вокалісти, театральні трупи. Також можна відвідати сучасні фото- та художні виставки. Між святами в амфітеатрі проводять екскурсії для туристів, де всі бажаючі можуть прогулятися його просторами.

Адреса: Амфітеатр Созополь / Amphitheater Sozopol, площа „Хан Крум“, Созополь, Болгарія.

Пляж Золота рибка

Золотистий пляж розташований на півночі міста, він простягається на 6 кілометрів завдовжки і до 60 метрів завширшки. У пік сезону він завжди заповнений людьми, тому що поряд дуже зручна транспортна розв’язка. Також тут чудово розвинена інфраструктура для відпочинку: душові кабінки, лежаки та парасольки, дитяча зона та школа серфінгу. Мабуть, єдиним недоліком є ​​платні паркування.

Адреса: Beach “Gold wheelhouse”, Болгарія.

Центральний пляж

Центральний пляж

Центральний пляж. | Фото: www.bdmundo.com/Flickr.

Як ви можете здогадатися, в сезон місця тут необхідно займати ще вдосвіта, і це незважаючи на те, що ширина пляжу – 600 метрів. Хоч людей багато, але вода практично завжди прозора. Тут є все необхідне для відпочинку: намети та шезлонги, парасольки, кабінки, прокат водного транспорту, фудкорти, дитячий майданчик тощо.

Адреса: Sozopol – Central Beach, Созополь, Болгарія.

Пляж Харманіте

Відомий пляж, до якого зручно діставатись практично з будь-якого району міста. Тож якщо центральний пляж переповнений, то туристи прямують сюди. Тим більше що він у 2 рази більший за центральний. На території розташовано безліч ресторанів та кафе, екскурсійних точок та сувенірних лавок.

Продовженням пляжу Харманіте є пляж Буджака з такою самою інфраструктурою та ландшафтами.

Адреса: Пляж Харманіте, вул. „Ропотамо“ 46, 8130 Центр, Созопол, Болгарія.

Пляж Каваците

Пляж Каваците

Пляж Кавацит.

Величезна піщана коса ретельно охороняється, тому що тут розташовано багато приватних готелів. Але тут є вільна зона, де туристи розбивають кемпінги. Вздовж пляжу пролягає автотраса, є безкоштовні та платні стоянки.

Пляж обладнаний душовими кабінками та лежаками, прокатом водного транспорту, волейбольними кортами, салонами масажу, фудкортами тощо.

Адреса: Kavatzite-piasachni diuni, вулиця „Пірін“, Банско, Болгарія.

Каплиця Святого Миколая Чудотворця

Костел Святого Миколая Чудотворця

Костел Святого Миколая Чудотворця.

Невеликий акуратний храм зведений неподалік порту, тому звідси відкривається чудова панорама на акваторію. Відомо, що місцеві рибалки та моряки вважають Святого Миколая своїм покровителем, тому саме вони і стали ініціаторами побудови каплиці на його честь.

Приміщення прибудоване до археологічного музею. Поруч є лавки для парафіян та туристів, фонтан із питною водою. Безпосередньо над входом висить ікона, над якою працював відомий художник Іван Бахчеванов.

Адреса: Kostel Св. Миколаї Чудотворець, Созополь, Болгарія.

Читайте також:

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук