22 пам’ятки Мальме, які варто подивитися

Мальме – адміністративний центр округу Сконе, Швеція. Протяжний Ересунський міст-тунель пов’язує його з Копенгагеном . До XVI століття Мальме належав Данії. У період Середньовіччя він був важливим ганзейським торговим портом. Цим пояснюється те що, що у архітектурі багатьох міських будинків є елементи, характерні для голландського стилю – наприклад, вигнуті і ступінчасті фронтони.

У списку пам’яток Мальме кожен турист знайде для себе щось цікаве – тут багато дивовижних старовинних і ультрасучасних будівель, вражаючих релігійних споруд, пізнавальних музеїв, чудових піщаних пляжів і т. д. буквально за кілька хвилин ходьби друг від друга. А тепер давайте дізнаємося, що варто подивитися в Мальме туристам, які приїжджають сюди?

Замок Мальме

Вид на замок Мальме

Вид на замок Мальме. | Фото: Wikimedia.

Замок Мальме був колись датською фортецею, що мала важливе стратегічне значення. Знайомство з цією пам’яткою міста, можливо, займе цілий день. Туристів приваблює не так архітектура замкового комплексу в стилі ренесансу, як достаток різних музеїв усередині нього – Художній, Міський, Техніки та судноплавства, також зоопарк з акваріумом.

У галереї музеїв кожен відвідувач знайде для себе щось цікаве завдяки широкому вибору дивовижних експозицій – від виставок, присвячених фінській моді або виробництву пивоваріння, до експонатів, що розповідають про епоху Римської імперії.

Любителів історії напевно не залишить байдужими цікава доля цієї величної споруди, яка в різні часи служила королівським палацом, монетним двором та в’язницею.

Адреса: Malmö Castle, Malmöhusvägen, Malmö, Швеція.

Музей техніки та судноплавства

Музей техніки та судноплавства

Музей техніки та судноплавства. | Фото: Wikimedia.

Трохи далі від замкового комплексу знаходиться Музей техніки та судноплавства (Teknikens och Sjöfartens Hus). Більшість його експонатів присвячена авіації, наземному та морському транспорту.

У тих, хто захоплюється технікою, буде чудова можливість ознайомитися з розділами музею, де представлені різні види техніки, наприклад, носова частина і кабіна пілотів авіалайнера Vickers Viscount. Цілий поверх музею відведено під інтерактивні експонати.

Тому, хто не страждає на клаустрофобію, буде цікаво побувати на підводному човні U3, який був побудований у Швеції і спущений на воду під час Другої світової війни. Перебуваючи в тісному просторі човна, ви зможете побачити де спали моряки, як запускалися торпеди, як на судні готували їжу і навіть як функціонував підводний туалет.

Адреса: Teknikens och Sjöfartens hus / Malmö Museer, Malmöhusvägen, Malmö, Швеція.

Площа Lilla Torg

Площа Lilla Torg

Площа Lilla Torg. | Фото: Wikimedia.

Обов’язково побувайте на цій красивій брукованій площі, що знаходиться в центрі міста. Lilla Torg (Мала площа) трохи менше сусідньої Stortorget – головної міської площі, і побудована трохи пізніше за неї. У XVII столітті тут було жваве місце, куди городяни приходили за продуктами. У тимчасових спорудах розташовувалися бакалійні лавки, м’ясні павільйони та пекарні.

На західній стороні площі стоять дві фахверкові будівлі – одні з перших будов такого типу, що з’явилися тут у XVIII столітті. З південного боку до площі примикають будівлі старовинного дворика Hedmanska Gården: будівлю 1590-х років, а також будівлю Центру дизайну і форми (Form/Design Center).

У теплу пору року площа Lilla Torg особливо пожвавлена ​​– в історичних будівлях розташувалися численні ресторани та кафе з відкритими терасами, де ніколи не буває порожнім.

Адреса: Lilla torg, Malmö, Швеція.

Площа Stortorget

Площа Stortorget

Площа Stortorget.

Stortorget (Велика площа) – найбільша і найстаріша площа в Мальме, яка з’явилася в місті в 1540-х роках. На її території знаходиться низка важливих адміністративних будівель. Найвідоміше з них – Міська ратуша. Час будівництва цієї дивовижної споруди з фронтонами та пілястрами у стилі голландського ренесансу походить від перших років появи площі Stortorget.

Іншою відомою будовою головної міської площі є будівля урядової резиденції регіону Сконе. Це гарна споруда з двома незвичайними мансардними вікнами та чудовим фронтоном у центрі фасаду, збудована у 1600-х роках. У самому центрі площі Stortorget височить кінна статуя XVII століття, що зображує короля Карла X Густава, який свого часу відвоював провінцію Сконе у Данії.

Адреса: Stortorget, Malmö, Швеція.

Замковий сад

Замковий сад

Замковий сад. | Фото: Maria Eklind/Flickr.

Увага всіх приїжджих до Мальме привертає безліч мальовничих зелених парків у середній частині міста. Одним із них є Замковий сад (Slottsträdgården), який розкинувся із західної та південної сторони від історичної міської фортеці. Цей парк – порівняно нова визначна пам’ятка Мальме. Для його створення використовувалися передові методи органічної культивації ґрунту, а також враховувалася циклічність росту та розвитку різних видів рослин.

На території паркового комплексу розбиті колоритні тематичні сади з квітів та трав, а також дивовижний город, де вирощують різні сорти овочів. Серед інших об’єктів парку, особливу увагу привертає чарівний вітряк.

У парку проводяться популярні сезонні заходи, наприклад, Фестиваль урожаю, Луковий фестиваль, а у червні тут проходить відоме Шоу квітів Мальме. З початку квітня та все літо у парку працює затишне кафе, де відвідувачів обслуговує персонал, що складається з волонтерів.

Адреса: Slottsträdgården, Malmöhusvägen, Malmö, Швеція.

Королівський парк

Королівський парк

Королівський парк. | Фото: Maria Eklind/Flickr.

Kungsparken (Королівський парк) – найстаріший парк у Мальме, створений у 1869-70 роках. Він відокремлений від Замкового саду міським каналом. Раніше ця територія була частиною міських укріплень, а коли замок перестав використовуватися як оборонна споруда, землі навколо неї перетворили на романтичний сад англійського стилю.

У тихому та вишуканому Королівському парку росте близько 120 видів дерев із трьох континентів. Центральну частину території прикрашає витончений фонтан, а вздовж каналу проходять широкі бруковані доріжки.

Адреса: Kungsparken, Slottsgatan, Malmö, Швеція.

Церква Святого Петра

Церква Святого Петра

Церква Святого Петра. | Фото: Allie_Caulfield/Flickr.

Цей храм, збудований у XIV столітті, є найстарішою спорудою у Мальме. Його відрізняють готичні форми, характерні більшості церков ганзейських міст. У центральному нефі високі ребристі склепіння підтримуються вузькими колонами, проте стіни побілені для створення легкої, повітряної атмосфери.

Особливу увагу у внутрішньому оздобленні храму привертає найвищий вівтар – найбільший дерев’яний вівтар у Західній Європі, будівництво якого завершилися у 1611 році. Цікаві також купіль для хрещення та кафедра проповідника, збудовані на початку XVII століття.

Не пошкодуйте часу на відвідування Купецької каплиці (Krämarekapellet), яка знаходиться на північ від дзвіниці. Зовнішні стіни каплиці XV століття прикрашені ліпними елементами вапняку, а всередині на стелі можна побачити справжні старовинні фрески.

Адреса: Sankt Petri kyrka, Göran Olsgatan, Мальме, Швеція.

Ересунський міст

Ересунський міст

Ересунський міст. | Фото: News Oresund/Flickr.

Будь-кому, хто захоплений масштабними сучасними спорудами, захочеться подивитися дивовижний Ересунський міст (Öresund Bridge), який проходить через вузьку протоку, перетинаючи кордон між Швецією та Данією. Це найдовший міст у Європі, обладнаний залізницею та автомагістраллю. Він тягнеться на вісім кілометрів у бік штучно створеного датського острова Пеберхольм (Peberholm).

Тут міст переходить у тунель, що веде до Копенгагена. На будівництво всієї конструкції було витрачено 2,6 млн. євро. Міст зводився протягом п’яти років, а його урочисте відкриття відбулося 2000 року. Плата на одноразовий проїзд мостом становить 54 євро.

Відвідати це місце буде особливо цікаво шанувальникам скандинавських детективів – вони зможуть похвалитися, що бачили ту саму грандіозну конструкцію, яка стала головним об’єктом у відомому серіалі «Міст».

Адреса: Øresund Bridge, Мальме, Швеція.

Вулиця Södergatan

Вулиця Södergatan

Вулиця Södergatan. | Фото: News Oresund/Flickr.

Ця міська вулиця тягнеться з півночі на південь від площі Stortorget до площі Густава Адольфа і є головною торговою артерією Мальме. Södergatan – одна з двох найстаріших вулиць міста, вона з’явилася раніше за всі площі, а в 1978 році стала першою пішохідною вулицею в Мальме.

Тут ви знайдете ряд престижних магазинів, що представляють відомі світові бренди, а також кілька універмагів великих торгових мереж Швеції, наприклад таких як Åhléns City. Найстарішим будинком на цій вулиці є Будинок Фленсбурга (Flensburgska Huset), побудований в XVI столітті – його легко впізнати по характерній кладці з смуг білого каменю і червоної цегли, що чергуються.

Цікавою є також абстрактна скульптурна композиція під назвою «Оркестр оптимістів (Optimistorkestern), яка була встановлена ​​тут у 1985 році – вона зображує ходу музикантів духового оркестру на чолі з капельмейстером.

Адреса: Södergatan, Malmö, Швеція.

Міська бібліотека Мальме

Міська бібліотека Мальме

Міська бібліотека Мальме. | Фото: Wikimedia.

Найкращий шлях до цієї бібліотеки – з мальовничого Королівського парку до вулиці Kung Oscars Väg. Зведення Calendar of Light – фантастичного скляного крила бібліотеки – завершилося у 1997 році. Автором проекту став відомий датський архітектор Хеннінг Ларсен. Особливо ефектно конструкція виглядає у темну пору доби, коли вона підсвічується численними лампами. Старе крило будівлі збудовано у 1940-х роках.

Його відрізняє ступінчастий фронтон та конічний шпиль – архітектурні елементи, характерні для ренесансних замків у південних районах Швеції та Данії. Якщо в один із похмурих днів вам захочеться провести кілька годин на самоті, приходьте до міської бібліотеки Мальме, де ви знайдете багатющу добірку книг, журналів та газет різними мовами.

Крім того, у будівлі бібліотеки є чудове затишне кафе, де завжди можна поспілкуватися з друзями за чашкою кави під час короткої робочої перерви.

Адреса: Malmö City Library, Kung Oscars väg, Malmö, Швеція.

Центр дизайну та форми

Центр дизайну та форми

Центр дизайну та форми.

Старовинна фахверкова складська будівля XIX століття – одна з тих, що утворюють внутрішній дворик Hedmanska Gården, що знаходиться на південному кінці площі Lilla Torg. Це відоме у місті місце, де регулярно проходять виставки та лекції, а також працюють творчі майстерні з архітектури та дизайну. Центр дизайну та форми (Form/Design Center) фінансується державою, а також адміністрацією міста та регіону.

Він був відкритий королем Густавом VI Адольфом у 1964 році, а десятьма роками пізніше переїхав на нове місце – до старовинного дворика Hedmanska Gården. За кілька останніх десятиліть у рамках своєї діяльності центр організував понад 1 200 виставок на підтримку раціонального використання природних ресурсів, збереження здорового довкілля та заохочення творчих ініціатив.

Теми експозицій неймовірно різноманітні – від моди до кераміки, а тривають виставки трохи більше двох місяців. У центрі є невелике кафе, а також магазин, де можна купити найкращі зразки неймовірно модного шведського дизайну.

Адреса: Form/Design Center, Lilla torg, Malmö, Швеція.

Хмарочос Turning Torso

Хмарочос Turning Torso

Хмарочос Turning Torso. | Фото: Wikimedia.

Квартал Västra Hamnen, що знаходиться на захід від порту, зазнав серйозних змін з приходом XXI століття. Тепер це сучасний торговий район з оригінальною архітектурою та гарною набережною. Частиною плану реконструкції було надання місту незабутніх контурів, і будівництво висотної вежі Turning Torso стало ідеальним втіленням задуманого.

Ця незвичайна будівля висотою 190 м вважається найвищим хмарочосом у Скандинавії. Футуристична «перекручена» споруда була спроектована відомим іспанським архітектором Сантьяго Калатрової. Оскільки в Turning Torso розміщуються житлові та офісні приміщення, вхід туристам туди заборонено, і хмарочосом можна милуватися лише знизу.

Адреса: Turning Torso, Lilla Varvsgatan, Malmö, Швеція.

Парк Pildammsparken

Парк Pildammsparken

Парк Pildammsparken. | Фото: Maria Eklind/Flickr.

Цей чудовий парк площею 45 га знаходиться на півдні центрального району Мальме. Колись давно тут розміщувалися міські водосховища, створені у 1600-х роках та вкриті соснами. Відкриття парку Pildammsparken було присвячено початку Балтійської виставки 1914 року, присвяченій мистецтву, культурі та промисловому розвитку народів, що населяють прибережні території Балтійського моря.

Сьогодні про цю виставку нагадує лише ротонда принцеси Маргарети – старовинна споруда неокласичного стилю з порталом, що підтримується доричними колонами. У парку є водонапірна вежа, яка виглядає особливо ефектно, коли освітлюється у темну пору доби.

І все ж найдивовижніше у парку – це майданчик Tallriken, велика кругла галявина для проведення концертів та фестивалів, оточена деревами із підстриженою кроною правильної форми. Від галявини у різні боки відходять широкі алеї, обрамлені високою доглянутою рослинністю.

Адреса: Pildammsparken, Pildammsparken, Мальме, Швеція.

Міський пляж Ribersborgsstranden

Міський пляж Ribersborgsstranden

Міський пляж Ribersborgsstranden.

Головний міський пляж Мальме, який часто називають просто Ribban, знаходиться приблизно за один кілометр від хмарочоса Turning Torso. Тут дрібний світлий пісок, який оновлюють кожні два роки. За чистоту води у прибережній зоні цей пляж було нагороджено «Синім прапором».

Уздовж берега проходять зручні пішохідні та велосипедні доріжки, а всього за кілька хвилин ходьби від пляжу знаходиться гольф-центр Hylliekrokens з великим тренувальним полем та дев’ятьма лунками.

Однак те, що дійсно відрізняє Ribban від звичайних міських пляжів – це громадські ванни просто неба в кінці пірсу, які працюють цілий рік. Вони були збудовані на рубежі XX століття і надалі реконструювалися. Взимку тут можна скупатися в крижаній воді, а потім погрітися у сауні.

Адреса: Ribersborgsstranden, Мальме, Швеція.

Парк Folkets

Парк Folkets

Парк Folkets.

Folkets Park – найстаріший парк у Мальме, що відкрився у 1906 році. Він знаходиться в престижному культурному районі Möllevången, розташованому на південь від центру. Тут неодмінно варто відвідати всіх, хто відпочиває з дітьми. Влітку в парку проводяться кінопокази просто неба, працюють веселі атракціони, ігрові майданчики, дитячий басейн і невелика ферма-зоопарк, а в холодну пору року тут відкривається велика ковзанка.

Для любителів музики у парку проводяться сезонні фестивалі та концерти, а приваблива купольна альтанка Moriskan у мавританському стилі – одне з улюблених місць у Мальме для шанувальників живої музики та веселого нічного життя.

Адреса: Folkets park, Amiralsgatan, Мальме, Швеція.

Музей сучасного мистецтва у Мальме

Музей сучасного мистецтва у Мальме

Музей сучасного мистецтва у Мальме. | Фото: Wikimedia.

Цей міський музей знаходиться всього за вісім хвилин ходьби від Собору святого Петра. Він відкрився у 2009 році та є філією великого Державного музею сучасного мистецтва у Стокгольмі. Музей Мальме займає незвичайний будинок червоно-коричневого кольору у формі куба – переобладнану колишню електростанцію.

В експозиції музею представлені витвори мистецтва – живопис, скульптура, фотографія, дизайн – шведських та зарубіжних художників XX-XXI ст. У музеї є невелика сувенірна крамничка, а також затишне кафе, де можна пообідати або просто випити чашку ароматної кави після подорожі виставковими залами.

Адреса: Moderna Museet Malmö, Ola Billgrens plats, Мальме, Швеція.

Садиба Katrinetorp

Садиба Katrinetorp

Садиба Katrinetorp. | Фото: Wikimedia.

Садиба Katrinetorp на околиці Мальме (близько 15 хвилин їзди від міста) – один з шведських особняків, що добре збереглися, в стилі ампір. Побудована в ідилічному місці, ця садиба XIX століття призначалася для заміського відпочинку однією з найбагатших сімей південної Швеції. Будівля оточена чудовими ландшафтними садами.

На території садиби ви знайдете невелике кафе посеред мальовничого саду, ресторан та антикварний магазин. Протягом року тут регулярно проводяться традиційні міські заходи – Ярмарок урожаю, Різдвяний ринок, різноманітні виставки та вечірні концерти.

Адреса: Katrinetorp Landeri, Katrinetorps allé, Malmö, Швеція.

Район Західна гавань

Район Західна гавань

Західна гавань району. | Фото: Maria Eklind/Flickr.

Гудний прибережний район Західної гавані (Västra Hamnen), розташований за 2,5 км на північний захід від Старого міста – уособлення сучасного Мальме. Це популярне в місті місце, де можна погуляти, пройтися модними магазинами, посидіти в одному з численних кафе або помилуватися міськими пам’ятками – Ересунським мостом і хмарочосом Turning Torso.

Адреса: Västra hamnen, Мальме, Швеція.

 

 Художня галерея Мальме

Художня галерея Мальме

Художня галерея Мальме.

Ця художня галерея належить до найбільших виставкових залів у Швеції, а й у Європі. Вона спеціалізується на показі творів класичного та сучасного образотворчого мистецтва різних напрямків, а також на проведенні художніх виставок.

Галерея Мальме була побудована за проектом архітектора Класу Аншельма і відкрилася у 1975 році. Вона розміщується у просторому приміщенні з бетону, скла та дерева. Оригінальна конструкція гратчастої стелі дозволяє міняти його висоту. Це дає можливість особливим чином поєднувати природне та штучне освітлення у виставковому просторі, представляючи експонати у незвичайному вигляді.

Адреса: Malmö Konsthall, S: Johannesgatan 7, Malmö, Швеція.

Міський квартал Gamla Väster

Міський квартал Gamla Väster

Міський квартал Gamla Väster. | Фото: Christer/Flickr.

На захід від площі Lilla Torg розташований міський квартал під назвою Старий захід (Gamla Väster). Це одна з найколоритніших пам’яток Мальме – невисокі цегляні будинки всіх кольорів веселки справляють незабутнє враження. Багато з цих старовинних будівель, збудованих ще в XVI столітті, зберегли свій первозданний вигляд. Крім житлових квартир, у барвистих будинках Старого заходу є кілька кафе та магазинів.

Адреса: Gamla Väster, Мальме, Швеція.

 Округ Сконе

Кафедральний собор Лунда

Кафедральний собор Лунда. | Фото: Johannes Ortner/Flickr.

Мальме – відмінна відправна точка для недовгих поїздок по округу Сконе, розташованому в південній частині Швеції. У кожному з невеликих прилеглих міст є свої визначні пам’ятки. Наприклад, у місті Лунд – це вражаючі релігійні споруди (Кафедральний собор та Храм усіх Святих), міські музеї, Ботанічний сад та мальовничі парки. Інше місто цього регіону – Істад, відоме своїми звивистими вуличками, фахверковими будинками, старовинними церквами та чудовими піщаними пляжами.

З Мальме можна вирушити на екскурсію в Höllviken – невелике селище на півострові, розташованому між протокою Ересунн і Балтійським морем. Це місце відоме не тільки прекрасними пляжами, а й історичними пам’ятками залишками поселень вікінгів.

Побувавши тут, ви дізнаєтеся багато цікавого про ці середньовічні скандинавські мореплавці, і навіть зможете взяти участь у традиційних святах вікінгів. Округ Сконе, як і раніше, популярний серед туристів завдяки достатку вражаючих старовинних замків і фортець, таких як Svaneholm, Torup, Glimmingehus і Bosjökloster.

Адреса: Lunds domkyrka, Kyrkogatan, Лунд, Швеція.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук