23 найкращі пам’ятки Ганновера, які варто подивитися

Ганновер, столиця Нижньої Саксонії, є університетським містом та важливим економічним центром Німеччини. А колись він був ще й резиденцією курфюрстів. Ганноверська династія подарувала Великій Британії трьох королів.

У самому ж Ганновері на згадку про цю королівську династію залишилися чудові сади Херренхойзер. Ця мозаїка королівських парків і палаців, як і раніше, є важливою історичною пам’яткою Ганновера. Важливою, але далеко не єдиною. Стара ратуша та парк Айленріді, музей Шпренгеля та церква святого Егідія, будинок Лейбніца та Марієнбурзький замок… Але давайте про все по порядку…

Херренхаузенські сади

Херренхаузенські сади

Херренхаузенські сади.

Гордістю Ганновера є група садів часів імператорських курфюрстів та королів Ганновера. Найбільший інтерес незмінно викликає Великий Сад, закладений у XVII столітті курфюрстиною Софією Ганноверською та виконаний у стилі французького бароко.

У цьому саду площею 50 гектарів крім палацу ви знайдете численні скульптури, фонтани, лабіринти з живоплотом та оранжерею. Остання служить величним тлом для концертів класичної музики, що проходять тут. У садовому театрі Софії влітку проводяться вистави та влаштовуються музичні вистави.

Палац, практично знищений під час війни, було відновлено лише останні кілька років. З 2013 року в ньому розміщуються три виставкові зали Ганноверського історичного музею, які розповідають про сади Херренхойзер, а також про видатних мешканців Ганновера, таких як Вільгельм Лейбніц.

Адреса: Herrenhäuser Gärten, Herrenhäuser Straße, Ганновер, Німеччина.

Сад Берггартен

Сад Берггартен

Сад Берггартен.

На окрему згадку заслуговує ще один із садів Херренхойзер – Берггартен (що в перекладі з німецької означає «Гірський сад»). Спочатку Берггартен замислювався як город, де вирощуватимуть овочі та пряні трави для палацової кухні.

Але курфюрстина Софія вирішила використати це місце для розведення екзотичних рослин. Перша оранжерея була побудована тут в 1686 для вирощування таких культур, як тютюн і тутові дерева. В даний час Берггартен є одним із провідних ботанічних садів світу.

У ньому росте близько 20 тисяч рослин 3000 видів. Є тут чотири оранжереї – для тропічних рослин, кактусів та субтропічної флори Канарських островів. Але головною пам’яткою цього саду є Будинок орхідей, в якому ви знайдете найбільшу в Європі колекцію орхідей, що складається з 800 рослин 300 видів.

Адреса: Berggarten Hannover, Herrenhäuser Straße, Ганновер, Німеччина.

Національний парк Георгенгартен

Національний парк Георгенгартен

Георгенгартен Національний парк.

У 1810-х роках король Георг III купив садибу на схід від Великого саду, перейменувавши там палац і парк на свою честь. На довгій, але вузькій ділянці землі розбиті сади в англійському стилі з розкиданими газонами і гаями.

З одного кінця парку до іншого тягнеться красива двокілометрова алея Херренхойзер. Намагайтеся відшукати на території парку храм, споруджений на честь великого німецького ерудиту Готфріда Вільгельма Лейбніца.

Ця пам’ятка була створена наприкінці 1780-х років, але спочатку знаходилася на парадному плацу Ганновера (нині площа Ватерлоо) і лише пізніше була перенесена до Георгенгартена. У Георгіївському палаці в наші дні розміщується музей Вільгельма Буша, про який ми розповімо трохи згодом.

Адреса: Georgengarten, Jägerstraße, Ганновер, Німеччина.

Державний музей Нижньої Саксонії

Державний музей Нижньої Саксонії

Державний музей Нижньої Саксонії.

У Музеї Нижньої Саксонії знайдеться, можна сказати, потроху. Тут висвітлені різні теми – від природознавства та етнології до археології та образотворчого мистецтва.

У художній галереї музею виставлено чудову колекцію картин романтиків XIX століття, таких як Каспар Давид Фрідріх, та імпресіоністів, на кшталт Макса Ліберманна. По праву музей може пишатися наявними у його розпорядженні роботами Рубенса, Рембрандта та Альбрехта Дюрера.

Не нехтуйте іншими виставковими залами. У відділі археології ви зможете побачити ювелірні вироби бронзового віку та муміфіковані людські останки з болотистих місцевостей Нижньої Саксонії, у відділі природної історії – штучні опудала динозаврів та акваріум з екзотичними рибками, у відділі етнології – близько 20 тисяч творів традиційного мистецтва та Азії.

Адреса: Lower Saxony State Museum, Willy-Brandt-Allee, Ганновер, Німеччина.

Музей Шпренгелю

Музей Шпренгелю

Музей Шпренгелю.

Музей Шпренгеля, який покликаний познайомити публіку з визначними діячами сучасного мистецтва Німеччини, є культурною пам’яткою, яка неодмінно має опинитися у вашому списку обов’язкових для відвідування місць.

Музей було засновано у 1979 році, через десять років після того, як виробник шоколаду Бернхард Шпренгель подарував місту свою колекцію творів сучасного мистецтва.

Пізніше приклад Шпренгеля наслідували і деякі інші приватні колекціонери Нижньої Саксонії, жертвуючи вже створеному музею художні цінності, що їм належали.

У результаті було сформовано добірку світового рівня, що дозволяє простежити основні тенденції мистецтво після 1945 року. Відвідувачі музею мають можливість побачити картини Пабло Пікассо, Пола Клі, Макса Ернста, Макса Бекмана, Еміля Нольде та Фернана Леже, а також роботи обох груп експресіоністів – Die Brücke та Der Blaue Reiter.

Адреса: Sprengel Museum, Kurt-Schwitters-Platz, Ганновер, Німеччина.

Нова ратуша

Нова ратуша

Нова ратуша.

Чудова будівля Нової ратуші Ганновера у театральному історичному стилі була збудована на початку XX століття. Ця розташована перед штучною водоймою споруда з високим центральним куполом і двома вежами більше схожа на палац, ніж на будівлю адміністративного призначення.

Більшість приміщень ратуші доступні для відвідування під час екскурсій. Зі залів, через які ви пройдете під час такої екскурсії, найбільше враження на вас, напевно, справить зал Ходлера.

Він надовго залишиться в пам’яті завдяки своєму настінному розпису, виконаному швейцарським художником-символістом Фердинандом Ходлером і що зафіксувала Ганновер за часів епохи Реформації.

Під куполом екскурсанти зможуть побачити чотири масштабні моделі, які демонструють Ганновер на різних етапах його історії. Особливий інтерес у відвідувачів зазвичай викликає макет, який показує ступінь руйнувань міста під час Другої світової війни. Спеціальний ліфт, що відстежує вигин купола, доставить вас на оглядовий майданчик, розташований на висоті майже 100 метрів над рівнем землі.

Адреса: New Town Hall, Trammplatz, Ганновер, Німеччина.

Стара ратуша

Стара ратуша

Стара ратуша.

Стара ратуша на площі Марктплац є найстарішою світською будівлею Ганновера – збудована вона була на початку XV ст. Найраніша частина будівлі знаходиться на східній стороні, на Шмідештрассе. Секція на західній стороні, на Кобелінгерштрассе, у ХІХ столітті була оновлена ​​у неороманському стилі.

Ця пам’ятка архітектури, безпомилково відома завдяки своїм хитромудрим фронтонам, є найпівденнішим зразком північнонімецької цегляної готики. Фасад на Шмідештрассе прикрашений гербами та портретами курфюрстів та князів, а також зображенням людерзіхена – старомодної забави, що нагадує перетягування каната, але з використанням мізинців замість мотузки.

Адреса: ATRIUM Altes Rathaus Hannover, Karmarschstraße, Ганновер, Німеччина.

Озеро Машзеє (Маш)

Озеро Машзеє (Маш)

Озеро Машзе (Маш).

Поява біля Нової ратуші штучного озера площею 78 гектарів була певною мірою результатом Великої депресії.

Ганновер довгий час страждав від весняних паводків, і в 1934 році, щоб послабити повені і водночас хоч почасти вирішити проблему масового безробіття того періоду, влада міста вирішила створити озеро в заплаві річки Лайне.

Цікава технічна деталь: щодня рівень води в озері за рахунок природного випаровування має зменшуватись на сантиметр. Щоб цього не відбувалося, запас води постійно поповнюють за допомогою насосної станції та мережі ставків на південному березі озера.

Але для звичайних людей Машзеє – це не важливий гідротехнічний об’єкт, а насамперед місце відпочинку. Влітку тут можна зайнятися водними видами спорту або просто погуляти зеленим берегом, усеяним скульптурами роботи Олександра Колдера, Георга Кольбе та Арно Брекера.

Адреса: Maschsee, Ганновер, Німеччина.

Ринкова церква

Ринкова церква

Ринкова церква.

Силует Ганновера був зовсім іншим без Маркткірхе XIV століття будівлі, розташованої у центрі Альтштадта (Старого міста). Відмінною рисою цієї церкви є вежа з чотирма гострими фронтонами.

Історія свідчить, що вежа повинна була бути вищою, але в 1360-х роках через епідемію бубонної чуми грошей у міста катастрофічно не вистачало, і тому до того, що вже було збудовано, просто додали шпиль.

Ринкова церква дуже постраждала внаслідок бомбардувань під час Другої світової війни, але більшість зруйнованого вдалося відновити.

Опинившись тут, ви повинні дозволити собі витратити час на те, щоб помилуватися трьома східними вітражами, датованими 1370 роком, а також високим вівтарем 1480, головними прикрасами якого служать покриті позолотою скульптурні панелі зі сценами з пристрастей Господніх.

Адреса: Marktkirche Hannover, Hanns-Lilje-Platz, Ганновер, Німеччина.

Церква Святого Егідія

Церква Святого Егідія

Церква Святого Егідія.

Історія Егідінкірхе, найсхіднішої зі старих міських церков Ганновера, сягає 1163 року. Остання планування храму в готичному стилі відноситься до XIV століття, а бароковий фасад вежі – на початку XVIII століття.

До наших днів свій первозданний вигляд церква зберегла лише частково. У роки Другої світової війни вона сильно постраждала від бомбардувань. Після війни її поновили, але не повністю.

Неф і вівтар залишилися в напівзруйнованому, позбавленому даху стані, щоб вони служили нагадуванням про жахіття війни.

Усередині Егідінкірхе розташований Дзвін світу, подарований ганноверським містом-побратимом Хіросімою. Щороку, 6 серпня, у церкві проводиться панахида, і на згадку про жертв атомного бомбардування Хіросіми протягом усього дня щогодини дзвонить дзвін.

Адреса: Aegidienkirche, Aegidienkirchhof, Ганновер, Німеччина.

Історичний музей

Розділ ліквідовано. Його вміст перенесено в розділ «Історичний музей Ганновера» («Hannover Museum of History»).

Парк Айленріді

Парк Айленріді

Парк Айленріді. | Фото: Wikimedia.

Айленриді вдвічі більше центрального парку Нью-Йорка. Це, по суті, ліс, розташований майже в центрі Ганновера (його західний вхід знаходиться всього за десять хвилин ходьби від Головного залізничного вокзалу).

Протягом 600 років Айленріде був лісовим масивом, що використовується для заготівлі деревини, і лише в XIX столітті він був відкритий для публіки. Сьогодні це один із найбільших міських лісів у Європі, що включає великі смуги дуба та бука, що перемежуються газонами, водоймами та ігровими майданчиками. У парку є кілька кафе, а також інформаційні пости, що розповідають про тварин, що мешкають у парку, – оленях, зайцях, куницях, кажанах.

Адреса: Stadtwald Eilenriede, Hohenzollernstraße, Ганновер, Німеччина.

Музей авіації Ганновер-Латцен

Музей авіації Ганновер-Латцен

Музей авіації Ганновер-Латцен. | Фото: Daniel Mennerich/Flickr.

У Латцені, що на південь від Ганновера є невеликий, але дуже цікавий Музей історії авіації. У ньому виставлена ​​колекція, зібрана ентузіастом та підприємцем Гюнтером Леонхардтом, любов якого до старих літаків настільки велика, що він свого часу навіть зайнявся підйомом кількох Юнкерсів Ju-52 з дна норвезького озера за Полярним колом.

Загалом у музеї представлено 36 літаків та 30 поршневих та реактивних авіаційних двигунів, а також майже 700 моделей авіатехніки. Найрідкісніші і тому цінні експонати – це Focke-Wulf Fw 190, Spitfire, Messerschmitt Bf 109, а також непошкоджений турбореактивний двигун Junkers Jumo 004.

Більшість виставленої в музеї авіаційної техніки належить до часів Другої світової війни. З повоєнного періоду – винищувачі Lockheed F-104 Starfighter та МіГ-15. Одним словом, якщо ви подорожуєте не виключно жіночою компанією, то шлях сюди вам просто призначений, адже цей музей – саме те місце, що, будучи в Ганновері, подивитися має кожен хлопчик – від шести до шістдесяти.

Адреса: Luftfahrtmuseum Laatzen-Hannover eV, Ulmer Straße, Латцен, Німеччина.

Музей Вільгельма Буша

Музей Вільгельма Буша

Музей Вільгельма Буша.

Цей музей, що розміщується в будівлі Георгіївського палацу, містить найбільшу у світі колекцію робіт знаменитого поета-гумориста та художника-карикатуриста ХІХ століття Вільгельма Буша. Тут ви побачите його картини, малюнки, ескізи та оригінальні рукописи для таких робіт, як всесвітньо відома книга “Макс і Моріц”.

Музей також зібрав як експонати тисячі робіт інших художників того ж періоду або тих, хто поділяв зухвалий світогляд Буша. Серед виставлених у музейних залах картин – роботи Вільяма Хогарта, Джорджа Крукшанка, Франсіско Гойї, Жана Гранвіля, Уолтера Трієра та близько 700 карикатур на Наполеона. Ви зможете познайомитися і з творчістю сучасних карикатуристів, таких як Стів Белл, Жан-Жак Семпе та Томі Унгерер.

Адреса: Wilhelm-Busch-Museum, Georgengarten, Ганновер, Німеччина.

Будинок Лейбниця

Будинок Лейбниця

Будинок Лейбниця.

Філософ, математик, дипломат та історик Готфрід Вільгельм Лейбніц провів у Ганновері 40 років свого життя. У цьому особняку епохи Відродження він жив тут же в 1716 році і помер. Правду кажучи, це не зовсім та будівля, оскільки справжній будинок Лейбниця не пережив війну.

Те, що ми бачимо сьогодні, це реконструкція 1980-х років із використанням оригінального фасаду будівлі, що стоїть трохи в іншому місці. Рельєфи навколо склепінчастих вікон на цьому фасаді варті того, щоб їх сфотографували.

Ряд інтер’єрів цього будинку використовується для проведення різноманітних заходів, але є також виставковий простір, де ви зможете побачити деякі артефакти з життя Лейбниця. Найбільш вражаючим є його арифмометр, який принципом своєї дії нагадує калькулятор Паскаля, але використовує двійкову систему числення, яка є основою роботи сучасних комп’ютерів.

Адреса: Leibnizhaus, Holzmarkt, Ганновер, Німеччина.

Заповідник Тіргартен

Заповідник Тіргартен

Заповідник Тіргартен.

Відразу за східною околицею Ганновера знаходиться парк Тіргартен площею 112 гектарів, який колись був мисливським угіддям для курфюрстів та королів Ганновера. Ви не сумніватиметеся у великому віці Тіргартена, коли побачите 650-річний дуб біля входу та безліч 400-500-річних дубів на території великого лісового масиву. Тіргартен і сьогодні залишається мисливським заповідником.

Тут вільно блукають близько 150 косуль, і є величезні вольєри для диких кабанів. Крім того, на території парку мешкає кілька видів кажанів, сови, яструби, соколи, лисиці, борсуки та єгипетські гуси.

Адреса: Hannover Tiergarten, Tiergartenstraße, Hannover, Німеччина.

Музей серпня Кестнера

Музей серпня Кестнера

Музей серпня Кестнера.

Музей Августа Кестнера – найстаріший музей Ганновера, який було відкрито ще 1889 року. Його велика колекція включає стародавні артефакти з Єгипту, Греції та Риму, а також зразки європейського прикладного мистецтва за останні кілька сотень років.

Цей музей – справжня знахідка для любителів історії та антикваріату. Тут на них чекають зразки етруського мистецтва, грецькі вази, мумії, папіруси та скульптури з Стародавнього Єгипту, середньовічні рукописи, декоративні вироби зі слонової кістки та бронзи.

Крім того, в музеї Августа Кестнера є найбільша в Північній Німеччині колекція монет, що складається з 120 тисяч екземплярів і охоплює 2500 років. На окрему згадку заслуговує місце розташування музею. Розміщується він у неоренесансній будівлі, що має форму куба, поверхня якого «розбита» 5000 маленьких вікон.

Адреса: Museum August Kestner, Trammplatz, Ганновер, Німеччина.

Статуя Ернеста Серпня

Статуя Ернеста Серпня

Статуя Ернеста Августа.

На Ернст-Август-Плац, прямо перед головним входом до будівлі Головного залізничного вокзалу, знаходиться пам’ятник королю Ганновера Ернесту Августу.

Його правління тривало з 1837 по 1851 рік, і якщо вам цікаві історичні зв’язки між Ганновером і Британським престолом, він був п’ятим сином короля Георга III і дядьком королеви Вікторії.

Ернест Август зображений верхи на коні, одягнений у повне гусарське вбрання. Бронзова статуя відлита 1861 року і стоїть на гранітному постаменті, де написано «Dem Landesvater / Sein treues Volk», що перекладається приблизно як «Батькові країни від вірного народу».

Адреса: Ernst-August-Denkmal, Курт-Шумахер-Штрассе, Ганновер, Німеччина.

Годинник Кріпці

Годинник Кріпці

Годинник Кріпці.

На перетині вулиць Георгштрассе і Банхофштрассе, в центрі площі Крепке, названої так на ім’я місцевого кафе, стоять однойменний годинник, датований 1885 роком. (Насправді теперішній годинник є точною копією перших, які тут стояли.)

За їхніми скляними панелями розміщують афіші виставок та інших великих заходів, що відбуваються у Ганновері. Годинник Крепке – це рідкісний зразок класичного дизайну у сучасній частині міста. Як і статуя Ернста Августа, цей годинник є традиційним місцем зустрічі ганноверців, що свідчить про їхню популярність у жителів міста.

Адреса: Kröpcke-Uhr Hannover, Passerelle, Ганновер, Німеччина.

 

Марієнбурзький замок

Марієнбурзький замок

Марієнбурзький замок.

Якщо ви вирішите здійснити одноденну поїздку за межі Ганновера, радимо вам вирушити до Марієнбурзького замку – неоготичного палацу, розташованого за 20 кілометрів на південь від міста, на схилі Марієнбурзького пагорба.

Цей палац було закладено у 1857 році королем Ганновера Георгом V, який вирішив зробити такий подарунок на день народження своїй дружині – Марії Саксен-Альтенбурзькій. Коли в 1866 Ганновер був анексований Пруссією, Георг V з дружиною були вигнані з країни. Їхня резиденція пустувала кілька десятиліть, аж до закінчення Другої світової війни.

Сьогодні Марієнбурзький замок відкрито для публіки. Гості, які не говорять німецькою мовою, можуть здійснити аудіоекскурсію, яка проведе вас розкішними залами, прикрашеними старовинними меблями з колекції Королівського будинку Ганновера. Наприкінці цієї прогулянки замком у супроводі аудіо-гіда ви опинитеся на вершині 44-метрової головної вежі.

Адреса: Marienburg Castle, Marienberg, Паттензен, Німеччина.

Ганноверський оперний театр

Ганноверський оперний театр

Ганноверський оперний театр.

Уздовж Георгштрассе розташована неокласична будівля Ганноверського оперного театру. Ця велична споруда, побудована в 1852 році, в даний час є домом для міської оперної трупи, Штаатсопер Ганновер.

Завдяки нещодавнім реконструкціям театр перетворився, і сьогодні шанувальники оперного чи балетного мистецтва захоплюються не тільки чудовими постановками, а й залом, в якому вони проходять, від загальної атмосфери свята, яку вдалося тут створити. Театральний сезон у Ганноверській опері триває з вересня до червня.

Адреса: Staatsoper Hannover GmbH, Opernplatz, Ганновер, Німеччина.

Ганноверський зоопарк

Ганноверський зоопарк

Ганноверський зоопарк. | Фото: Michelle Bender/Flickr.

Ганноверський зоопарк, заснований у 1865 році на околиці парку Айленріді, є п’ятим найстарішим зоологічним парком Німеччини. Сьогодні в зоопарку представлено понад 3400 тварин, і щороку на них приходять подивитися близько півтора мільйона людей.

Особливий інтерес у відвідувачів викликають розважальні розділи парку, такі як сезонний «Зимовий зоопарк» з його різдвяними темами та заходами, дитяча зона «Mullewapp», ферма Мейєра, де можна дослідити справжні фахверкові споруди XIX століття, зібрані по всій Нижній Саксонії, а також аттра у диснеївському стилі – прогулянка човном по річці Замбезі через відкриті клітини з такими тваринами, як носороги та слони.

Щоб дізнатися про заплановані на найближчий час заходи, а також часи годівлі тварин, досить просто відвідати сайт зоопарку.

Адреса: Erlebnis-Zoo Hannover, Adenauerallee, Ганновер, Німеччина.

Історичний музей Ганновера

Історичний музей Ганновера

Історичний музей Ганновера. | Фото: Wikimedia.

Ганноверський історичний музей ви знайдете на набережній річки Лайна, на західній стороні Альтштадта. Саме на цьому місці, на дорозі з Бремена в Хільдесхайм, і колись був заснований Ганновер. Розташовується музей в одному з найстаріших будівель міста, частиною якого є Бегінентурм – остання ганноверська вежа, що повністю збереглася.

Залишки міської фортечної стіни та герцогського арсеналу XVII століття також функціонально інтегровані до будівлі музею. У цьому музеї ви отримаєте уявлення про більш ніж 900-річну історію Ганновера, від ранніх зареєстрованих подій на рубежі XII століття і аж до наших днів.

Ви побачите, як Ганновер перетворився з невеликого середньовічного ринкового поселення на досить велике сучасне місто, пройшовши довгий шлях – через герцогство Вельф, князівство Каленбург та королівський будинок Ганновера.

Ви дізнаєтесь про зв’язок Ганновера з британською королівською сім’єю, познайомитеся з експозицією культурних та релігійних артефактів цього регіону. (Обов’язково погляньте на чотири елегантні карети, які колись належали членам королівської родини, а також експозицію старовинного одягу та антикварної зброї.) Порада: сплануйте своє відвідування музею на п’ятницю, і ви будете винагороджені безкоштовним входом. На ознайомлення з усіма експозиціями вам знадобиться дві-три години.

Адреса: Historisches Museum Hannover, Pferdestraße, Ганновер, Німеччина.

Акваріум «Sea Life»

Акваріум «Sea Life»

Акваріум “Sea Life”.

«Морське життя» – одна з найцікавіших пам’яток міста та чудовий спосіб захоплююче провести кілька годин зі своїми дітьми. Цей океанаріум пропонує можливість побачити крупним планом 3500 морських істот, що мешкають у різних куточках світу – від близької річки Лайне до таких далеких тропічних морів.

У його 37 резервуарах різної величини мешкають такі дивовижні створіння, як кубинські крокодили, скати, восьминоги та акули, а також безліч тропічних риб та черепах. Одні з найкращих вражень вам подарує прогулянка довгим скляним тунелем під найбільшим басейном. За бажання можна поспостерігати за годівлею мешканців «Sea Life» або приєднатися до освітніх «розмов рейнджера», що розповідає про тропічні ліси.

Адреса: SEA LIFE Centre Hannover, Херренхойзер штрассе, Ганновер, Німеччина.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

  1. Надія

    Дуже дяк за локанічніть і конкретику

    Відповіcти