23 пам’яток Толедо, які ми рекомендуємо відвідати

Сьогодні наш шлях лежить у Толедо (Іспанія), пам’ятки цього місця вкрай різноманітні, оскільки місто має досить багату історію – тут поєднувалися різні культури та династії, народжувалися талановиті творці та відбувалися знакові події. Одним словом, це один з найважливіших культурних центрів Іспанії, який зобов’язаний відвідати будь-який турист, що поважає себе.

Толедський собор

Толедський собор

Толедський собор. | Фото: Wikimedia.

Головна церква Толедо входить до десятки найкращих соборів Іспанії. Це класичний зразок середньовічної готичної архітектури, тому в інтер’єрі можна виявити безліч характерних рис цього стилю, включаючи вікна-троянди, арочні контрфорси, ребристі склепіння та загострені арки.

Різниця собору є справжньою художньою галереєю, що зберігає картини майстрів старої школи, включаючи роботи Веласкеса, Гойї і, звичайно, Ель Греко.

Адреса: Santa Iglesia Catedral Primada, Calle Cardenal Cisneros, 1, 45002 Toledo, Іспанія.

Монастир Сан-Хуан-де-лос-Рейєс

Монастир Сан-Хуан-де-лос-Рейєс

Монастир Сан-Хуан-де-лос-Рейєс. | Фото: Wikimedia.

Католицькі монархи Ізабелла і Фердинанд навмисне звели цей величезний францисканський монастир і церква XV століття в самому серці єврейського кварталу, щоб продемонструвати перевагу своєї віри. Правителі планували знайти спокій саме тут, проте доля розпорядилася інакше, і нині їхні залишки лежать у Гранаді.

Відмінною особливістю монастиря є його дворівнева структура, яка є гармонійним поєднанням пізньої («яскравої») готики внизу і стилю мудехар нагорі.

Адреса: Сан-Хуан-де-лос-Рейєс, Calle de los Reyes Católicos, 17, 45002 Toledo, Іспанія.

Музей Синагога дель Трансіто

Музей Синагога дель Трансіто

Музей Синагога дель Трансіто. | Фото: Wikimedia.

Ця чудова синагога була побудована в 1355 за спеціальним дозволом короля Педро I. Зараз тут знаходиться музей сефардів. Після реставрації величезний молитовний комплекс відродив колишню красу, так що тепер у вас є можливість насолодитися його мавританськими декораціями та витонченою сосновою стелею з візерунковим різьбленням.

Експонати музею проливають світло на історію розвитку єврейської культури в Іспанії і включають археологічні знахідки, меморіальний сад, костюми та церемоніальні артефакти.

Адреса: Sinagoga del Tránsito, Calle Samuel Levi, Толедо, Іспанія.

Музей Санта-Крус

Музей Санта-Крус

Музей Санта-Крус. | Фото: Wikimedia.

Важко уявити, що колись у XVI столітті цей будинок був лікарнею. Тепер його чудовий декоративний портик вітає всіх відвідувачів чудового музею мистецтва та кераміки.

Pièce de résistance – це велика галерея на першому поверсі, викладена у формі хреста. Різні твори живопису та скульптури супроводжують пояснювальні таблички, дивлячись на які ви можете дізнатися історію конкретного експонату.

Адреса: Museo de Santa Cruz, Calle Miguel de Cervantes, 3, 45001 Toledo, Іспанія.

Будинок-музей Ель Греко

Будинок-музей Ель Греко

Будинок-музей Ель Греко. | Фото: santiago lopez-pastor / Flickr.

На початку XX століття один заможний аристократ викупив будинок, в якому, як він думав, жив великий Ель Греко, після чого будинок був відреставрований у дусі часу. Покупець помилився – Ель Греко ніколи не жив у цій будівлі, проте музей його імені, як і раніше, працює і користується популярністю.

Музей зберігає непогану колекцію робіт майстра, у тому числі «Спаситель», картини апостолів і твори його сина та послідовників. Окрім іншого, тут можна подивитися на розкопані руїни підвалів старовинного палацу.

Адреса: Museo del Greco, Paseo Tránsito, s/n, 45002 Toledo, Іспанія.

Музей вестготської культури

Музей вестготської культури

Музей вестготської культури.

Іноді цей народ із зневагою називають «Інвізиготами» (перша частина слова умовно перекладається як «вторглися») через руйнацію, яку він учинив на території Європи в середні віки. Вестготи зайняли своє місце у маловідомому розділі іспанської історії, що загубився між епохою правління римлян та періодом панування маврів.

Про їхню культуру відомо небагато, і мало де про неї можна дізнатися більше, ніж у Толедо – місті, яке у VI та VII століттях фактично було столицею вестготів. У цьому скромному, але дуже захоплюючому музеї, розташованому в церкві Сан-Романа XIII століття, ви зможете дізнатися багато про побут стародавнього загарбницького народу.

Адреса: Museo de los Concilios y Cultura Visigoda, Calle San Román, s/n, 45002 Toledo, Іспанія.

Госпіталь Тавера

Госпіталь Тавера

Лікарня Тавера. | Фото: wkimedia.

Тавера – це своєрідний тандем кількох визначних пам’яток, зібраних під одним дахом. Будучи яскравим представником архітектури іспанського відродження, ця колишня будівля лікарні нині перетворилася на художню галерею, яка оспівує творчість Ель Греко та інших місцевих майстрів.

Відмінними рисами Тавери можна вважати елегантний подвійний внутрішній дворик з ажурною колонадою і вражаючий (хоч і незавершений) вівтар, створений Ель Греко.

Адреса: Hospital de Tavera, Calle Duque de Lerma, 2, 45003 Toledo, Іспанія.

Музей гобеленів та текстилю

Музей гобеленів та текстилю

Музей гобеленів та текстилю. | Фото: santiago lopez-pastor / Flickr.

Музей гобеленів та текстилю було відкрито у 2014 році у будівлі колишнього коледжу для співочих XVII століття. Тут можна побачити чудові гобелени XV століття, більшість із яких присвячена релігійним темам. Найбільший експонат завдовжки сягає майже 10 метрів.

Щороку на свято Тіла та Крові Христових гобелени виносять назовні за межі стін музею (навіть незважаючи на очевидні згубні ефекти від довкілля). На першому поверсі музею працює цікава експозиція, присвячена колишньому коледжу – тут ви зможете почути хоровий спів студентів, записаний на плівку.

Адреса: Museo de Textiles y Orfebrería, Plaza Colegio Infantes, 11, 45001 Toledo, Іспанія.

Церква Сан Ільдефонсо

Церква Сан Ільдефонсо

Церква Сан-Ільдефонсо. | Фото% wikimedia.

Неподалік собору на чарівній площі розташувалася досить масивна барочна церква Святого Ільдефонсо. Її фасад відрізняється наявністю двох веж, а яскравий інтер’єр прикрашають картини Ель Греко.

Туристи можуть без проблем потрапити всередину і навіть піднятися на вежу, звідки відкривається чудовий краєвид на місто.

Адреса: Jesuit Church, Plaza Padre Juan de Mariana, 1, 45002 Toledo, Іспанія.

Замок Сан-Сервандо

Вид на замок Сан-Сервандо

Вид на замок Сан-Сервандо.

На лівому березі річки навпроти мосту Алькантара знаходиться Замок Сан-Сервандо. Він створювався в XIV столітті як монастир за наказом Альфонсо VI, проте через своє стратегічне розташування часто використовувався і у військових цілях.

Замок є яскравим прикладом фортеці, побудованої відповідно до канонів мудехарського стилю – його грізні вежі, зубчасті стіни та характерні ворота в арабському стилі напевно справлять на вас незабутнє враження. Єдиний мінус – замок закритий для публіки, тому туристи зможуть насолодитися лише його виглядом зовні.

Адреса: Замок Сан-Сервандо, Subida Castillo San Servando, 45006 Toledo, Іспанія.

Монастир Санто-Домінго-ель-Антігуо

Монастир Санто-Домінго-ель-Антігуо

Монастир Санто-Домінго-ель-Антигуо. | Фото: Wikimedia.

Цей неймовірно древній монастир XI століття дбайливо охороняє один із найраніших творів Ель-Греко – «Піднесення Марії» (1679 р.), яке красується центром масивного позолоченого вівтаря.

Художник писав цю картину ще до того, як став знаменитим, тому вона трохи відрізняється за стилем від типових робіт художника. Через невелике віконце із залізними ґратами можна побачити свинцеву труну з тілом самого Ель-Греко.

Адреса Convento de Santo Domingo El Antiguo, Pl. Sto Domingo Antiguo, 2, 45002 Toledo, Іспанія.

Оглядовий майданчик Mirador del Valle

Вид з Оглядового майданчика Mirador del Valle

Вид з Оглядового майданчика Mirador del Valle.

Якщо ви не вирішили, що подивитися в Толедо, вирушайте на оглядовий майданчик Mirador del Valle, звідки ви отримаєте чудовий огляд міста і зможете визначитися з тим, що відвідати насамперед.

Для цього вам потрібно перетнути Ріо-Тахо і піднятися дорогою на пагорб. Вигляд тут такий самий, як на знаменитому пейзажі Ель Греко «Вид на Толедо» (1596–1600).

Адреса: Mirador del Valle, Ctra. Circunvalación, s/n, 45004 Toledo, Іспанія.

Церква Сан-Томе

Церква Сан-Томе

Церква Сан-Томе.

У церкві Сан-Томе зберігається найвідоміший шедевр Ель-Греко «Поховання графа Оргаза», до якого веде окремий вхід із Плаза-дель-Конде. Вважається, що в момент похорону графа у 1322 році святі Августин та Стефан нібито спустилися з небес на землю до труни.

Робота Ель Греко якраз зображує цю подію, причому на ній можна побачити самого майстра, його сина, а також Сервантеса.

Адреса: Iglesia de Santo Tomé, Plaza del Conde, 4, 45002 Toledo, Іспанія.

Міст Алькантара

Міст Алькантара

Міст Алькантару.

Неподалік лікарні Санта Крус можна виявити міст Алькантара, що перетинає глибоку ущелину Тагус. Міст був збудований ще давніми римлянами, а 866 року маври повністю перебудували переправу. Нинішній міст був, ймовірно, зведений у XIII-XIV століттях.

Башта Пуерта-де-Алькантара з’явилася на західному кінці мосту в 1484 році, а ворота в стилі бароко на його західному краю були додані значно пізніше – в 1721 році. З мосту ви зможете помилуватися чудовим видом на місто, що піднімається від річки крутими схилами.

Адреса: Puente de Alcántara, 45006 Toledo, Іспанія.

Церква Сантьяго дель Аррабаль

Церква Сантьяго дель Аррабаль

Церква Сантьяго-дель-Аррабаль. | Фото: Wikimedia.

Цю церкву XIII століття можна знайти на одному з окраїнних районів Толедо поблизу міських стін. Сантьяго дель Аррабаль є одним із найбільш приголомшливих прикладів мудехарської архітектури Толедо.

Її розкішний фасад із цегли та каменю прикрашають витончені арабські портали та облицювання зі східними візерунками. Церква закрита для туристів, але ніхто не заважає насолодитись її зовнішнім виглядом з вулиці.

Адреса: Iglesia de Santiago del Arrabal, Plaza Santiag Arrabal, 4, 45003 Toledo, Іспанія.

Церква Ель Сальвадор

Церква Ель Сальвадор

Церква Ель Сальвадор.

Ця не особливо популярна, але дуже цікава церква може багато розповісти про складну історію Толедо. До 1159 це була мечеть, а до мечеті на цьому місці знаходилася вестготська святиня.

Один із найяскравіших артефактів Ель Сальвадор – старий вестготський пілястр із зображенням людей, який пізніші будівельники використовували як опору для даху.

Адреса: Iglesia del Salvador, Plaza el Salvador, S/N, 45002 Toledo, Іспанія.

Мечеть Крісто-де-ла-Лус

Мечеть Крісто-де-ла-Лус

Мечеть Крісто-де-ла-Лус.

На північних схилах міста ви можете виявити скромну, але дуже красиву мечеть (одну з 10 збережених у Толедо), в оформленні якої можна побачити архітектурні сліди середньовічних мусульманських завоювань.

Крісто-де-ла-Лус була побудована приблизно в XI столітті н.е., і згодом її спіткала типова для мечетей доля – вона була перетворена на церкву, проте оригінальні склепіння і арки все ж таки змогли дійти до наших днів у первозданному вигляді.

Адреса: Mezquita del Cristo de la Luz, Calle Cristo de la Luz, 22, 45002 Toledo, Іспанія.

Площа Сокодовір

Площа Сокодовір

Площа Сокодовір. | Фото: santiago lopez-pastor / Flickr.

Ця пожвавлена ​​площа довгий час була центром міста. З 1465 по 1960-і роки по вівторках тут функціонував ринок, який був наступником арабського «сук ад-даваб» («ринок корови»), звідси й пішла його назва.

На цій площі жителі Толедо століттями насолоджувалися боями бугаїв і ставали свідками публічних спалень на багатті в епоху інквізиції. На жаль, останніми роками навіть це місце впало під натиском гігантів індустрії швидкого харчування, і тепер тут працює лише одне місцеве кафе.

Адреса: Plaza Zocodover, 45001 Toledo, Іспанія.

 

Пагорб Cerro del Bú

Вид на пагорб Cerro del Bú

Вид на пагорб Cerro del Bú. | Фото: Wikimedia.

Цей невеликий, але досить крутий пагорб, розташований на менш населеному березі річки Тахо, може здивувати вас руїнами мавританського форту X століття.

Вниз від головної дороги спускається стежка, яка веде до дошки з картою місцевості та пояснювальними записами. Найкраще поєднати відвідування цього пагорба з походом на оглядовий майданчик Mirador del Valle, розташований неподалік.

Адреса: Cerro del Bu, 45006 Toledo, Іспанія.

Синагога Санта Марія ла Бланка

Синагога Санта Марія ла Бланка

Синагога Санта Марія ла Бланка.

Найменша з двох синагог у Толедо, збудованих у мудехарському стилі, має п’ять нефів, розділених рядами підковоподібних арок. Спочатку верхній ряд арок відокремлював молитовні кімнати для жінок, які були нагорі, тоді як чоловіки молилися внизу.

Капітелі колон прикрашені витонченими сосновими шишками – традиційним близькосхідним елементом, пов’язаним із єдністю народу Ізраїлю.

Адреса: Sinagoga de Santa Maria La Blanca, Calle de los Reyes Católicos, 4, 45002 Toledo, Іспанія.

Археологічний музей Римські лазні

Археологічний музей Римські лазні

Археологічний музей Римських лазень. | Фото: ctj71081/Flickr.

Підземні руїни римських лазень Толедо можна побачити з проходу, що йде повз дві кімнати. Також тут можна подивитися на залишки стародавньої мавританської системи водопостачання VIII століття, поряд з якою стояла колись велика вілла.

Адреса: Termas Romanas, Plaza Amador de los Ríos, 3, 45001 Toledo, Іспанія.

Нові ворота Бісагра

Нові ворота Бісагра

Нові ворота Бісагра. | Фото: Wikimedia.

Значна частина старих міських стін досить непогано збереглася до наших днів, тому перше, що бачать багато туристів, потрапляючи в старий Толедо – величезні башти північної брами міста, прикрашеної гербом Карлоса I.

Адреса: Puerta Nueva de Bisagra, Calle Real del Arrabal, 26, 45003 Toledo, Іспанія.

Військовий музей Алькасар

Вид на військовий музей Алькасар

Вид на військовий музей Алькасар.

На найвищій точці міста красується могутній Алькасар. Замок був відновлений за Франка, після чого він перетворився на величезний військовий музей.

Тут представлені різноманітні уніформи та медалі, проте найбільшого інтересу приваблює історична секція з масштабним описом історії країни іспанською та англійською мовами. Галереї справді величезні, тому вам знадобиться чимало розумових і фізичних сил для освоєння всієї інформації за раз.

Адреса: Alcázar, Calle de la Union, s / n, 45001 Toledo, Іспанія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук