30 пам’яток Бордо, які не можна пропустити

Це місто на південному заході Франції є чудовою відправною точкою для екскурсій країною великих виноробів. Та й у самому Бордо безліч ресторанів та барів, де відвідувачі можуть скуштувати вина з 57 апелласьонів регіону.

Але Бордо – це столиця світової виноробної промисловості. Бордо – це ще й п’янке поєднання величних палаців XVIII століття, стародавніх соборів та жвавих кварталів. Нещодавня реконструкція зробила місто, яке називається «перлиною Аквітанії», ще більш привабливим.

Історичний центр міста був відновлений у своїй первозданній пишності, а береги річки Гаронни тепер потопають у зелені садів та парків.

Що можна побачити в Бордо? Подібне питання можуть поставити лише люди, які не мають жодного уявлення про це дивовижне місто. Ранок, проведений в одному з музеїв, день – у розкішних магазинах, вечір – в опері… Вам завжди буде чим зайнятися, хоч би скільки тривали ваші бордоські канікули.

Біржова площа

Біржова площа

Біржова площа.

Цей міраж елегантності та симетрії є, мабуть, одним із найкультовіших місць Бордо. Закладена Біржова площа була архітектором Анж-Жаком Габріелем у період між 1730 та 1775 роками.

Середньовічні міські стіни були знесені, внаслідок чого в історичному центрі міста, на набережній Гаронни звільнився величезний простір, обрамлений елегантними палацами, що стоять півколом – Біржовим палацом і Готель-де-Ферм (сьогодні це митний музей).

У центрі Біржової площі колись височіла кінна статуя короля Людовіка XV, проте під час Французької революції, 1789 року, її демонтували. У 1869 році на її місці з’явилася нова визначна пам’ятка – Фонтан трьох грацій (Фонтан де Труа Грас).

Адреса: Place de la Bourse, Площа Бурс, Бордо, Франція.

Водне дзеркало

Водне дзеркало

Водне дзеркало. | Фото: mrcl_/Flickr.

Цей незвичайний фонтан є за фактом найбільшим у світі басейном, що відбиває. «Водне дзеркало», що займає 3450 квадратних метрів чорної гранітної набережної навпроти Біржового палацу, у теплі сонячні дні забезпечує багатогодинною розвагою, що прийшли сюди.

Кожні півгодини площа заповнюється тонким шаром води, в якій, як у дзеркалі, відбиваються величні будівлі, що стоять навколо. Періодично в повітря розпорошуються дрібні крапельки води, в результаті площа огортається густим туманом, що додає веселощів і дає можливість зробити дивовижні фотографії.

Адреса: Le Miroir d’eau, Площа Бурс, Бордо, Франція.

Собор Святого Андрія (Собор Сен Андре)

Собор Святого Андрія (Собор Сен Андре)

Собор Святого Андрія (Собор Сен Андре).

Пануючий над містом собор Святого Андрія з його чудовим кам’яним різьбленням є не лише однією з головних пам’яток Бордо та Франції в цілому, а й об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Найстаріша частина собору датується 1096; Більшість того, що ви бачите сьогодні, була побудована в XIII-XIV століттях.

Ще переконливіше, ніж сам собор, виглядає Пе-Берлан – величезна готична дзвіниця, споруджена в 1440-1466 роках.

Адреса: Cathédrale Saint-André de Bordeaux, Площа Пе Берлан, Бордо, Франція.

Музей «Місто вина»

Музей «Місто вина»

Музей «Місто вина».

Блискуча на сонці будівля “Міста вина” на березі річки Гаронни нагадує своєю формою декантер для вина і є приголомшливим зразком сучасної архітектури.

Цифрові гіди проведуть відвідувачів за розташованими на 3000 квадратних метрів музею 20 тематичними розділами, що охоплюють усі аспекти складного світу вина – від вирощування винограду та виробництва алкогольного напою до історії виноторгівлі та винних тенденцій XXI століття.

Екскурсія закінчується келихом вина (або виноградного соку для дітей) у розташованому на 8-му поверсі панорамному барі Le Belvédère з монументальною барною стійкою та величезною люстрою із перероблених винних пляшок.

Не меншої уваги заслуговують і тимчасові мистецькі виставки, що проходять тут, культурні заходи та яскраві тематичні дегустаційні майстер-класи.

Адреса: La Cite du Vin, Quai de Bacalan, Бордо, Франція.

Сад Публіка

Сад Публіка

Сад Публік.

У громадському парку Бордо ландшафтний дизайн виконує функцію як художню, а й інформаційну. Розбитий був парк у 1755 році, а через століття його оформили в англійському стилі.

На території парку є і качині ставки, і ретельно каталогізований Ботанічний сад, створення якого датується 1629 роком, та міський музей «Наука та Природа».

Адреса: Jardin Public, Jardin Public, Cours de Verdun, Бордо, Франція.

Міст Жака Шабана-Дельмаса

Міст Жака Шабана-Дельмаса

Міст Жака Шабана-Дельмаса.

Відкритий 2013 року міст Жака Шабана-Дельмаса через Гаронну є найвищим у Європі вертикально-підйомним мостом. Вночі його чотири пілони заввишки 77 м висвітлюються синім світлом під час припливу та зеленим світлом під час відливу.

Названо міст на честь Жака Шабана-Дельмаса, прем’єр-міністра Франції (1969-1972) та мера міста Бордо протягом чудових восьми термінів, тобто. 48 років (1947–1995).

Адреса: Pont Jacques Chaban Delmas, Pont Jacques Chaban Delmas, Бордо, Франція.

Музей вина та виноторгівлі

Музей вина та виноторгівліМузей вина та виноторгівлі.>

Цей невеликий музей розміщується в одному з найстаріших будівель міста – ірландському купецькому будинку 1720 будівлі – в кварталі Шартрон, який з давніх часів славиться своїми торговими традиціями.

Екскурсія музеєм дасть вам уявлення про історичні витоки винної торгівлі Бордо і важливість купців у XVIII-XIX ст.

У склепінних льохах довжиною 33 метри зберігаються десятки експонатів, у тому числі дерев’яні дубові бочки ручної роботи та винні пляшки різних розмірів – від 175-мілілітрового «Авіона» до 18-літрового «Мельхіора». Закінчується екскурсія, як неважко здогадатися, дегустацією вин.

Адреса: Musée du Vin et du Négoce de Bordeaux, Вулиця Борі, Бордо, Франція.

Пам’ятник жирондистам

Пам'ятник жирондистам

Пам’ятник жирондистам.

Цей пам’ятник, розташований на площі Еспланада-де-Квінконс, є грандіозним фонтаном, у центрі якого височить величезна колона, увінчана крилатою статуєю Свободи, внизу ж, біля заснування колони, спостерігається справжнє буйство коней.

Пам’ятник був зведений у 1894-1902 роках і присвячений жирондистам – представникам однієї з політичних партій епохи Французької революції, 22 з яких у 1793 році були страчені за звинуваченням у нібито контрреволюційній діяльності.

Адреса: Monument aux Girondins, Площа Кенконс, Бордо, Франція.

Музей Аквітанії

Музей Аквітанії

Музей Аквітанії.

Галло-римські статуї та інші реліквії, вік яких обчислюється 25 тисячами років, є одними з найцінніших експонатів цього світлого та просторого музею, що нерідко називається «Музеєм цивілізацій».

Відвідувачам музею надається можливість ближче ознайомитися з історією регіону – від найдавніших часів і аж до XVIII століття, коли Бордо став важливим морським портом та одним із великих центрів трансатлантичного работоргівлі.

Щоб було легше орієнтуватися у музейному просторі, візьміть біля входу двомовний план будівлі та англомовний каталог експонатів.

Адреса: Musée d´Aquitaine, Cours Pasteur, Бордо, Франція.

Башта Гросс Клош

Башта Гросс Клош

Башта Гросс Клош.

Вежа Гросс Клош, що в перекладі з французької означає «Великий дзвін», є готичною дзвіницею, що «підпирається» з двох сторін вежами-близнюками, увінчаними «капелями відьом» – конусоподібними гострокінцевими дахами.

Побудована ця вежа була на руїнах міського муру XIII століття. Колись вона служила як в’язниця, потім – як дзвіниця сусідньої Ратуші. Величезний дзвін, відлитий у 1775 році і названий Армандою-Луїзою (якщо ви не знали: у всіх дзвонів є імена), важить значні 7750 кг – щоб підняти його на місце знадобилося 14 пар волів.

Раніше в дзвін били лише у виняткових випадках – щоб закликати місто до зброї або попередити про великі пожежі чи сильні шторми. Сьогодні дзвін лунає вісімнадцять разів на рік – об 11 годині ранку 1 січня, 1 травня, 8 травня, 14 липня, 28 серпня та 11 листопада, а також опівдні першої неділі кожного місяця.

Адреса: Église paroissiale Saint-Éloi, Rue Saint-James, Бордо, Франція.

Порт Кайо

Порт Кайо

Порт Кайо. | Фото: Matt Kieffer/Flickr.

Ці грандіозні міські ворота XV століття, які служили головним входом до середньовічного Бордо, були побудовані на честь перемоги короля Карла VII у битві при Форново (1495) і завоювання королівства Неаполь.

Під час кампанії в Італії французи відчули смак до Ренесансу, і в 35-метрових міських воротах з їх елегантним дахом зі сланцю, баштами у вигляді капелюхів відьом і замковими вікнами над готичною аркою простежується вплив архітектури епохи Відродження. Вийшов такий собі ренесансний замок у мініатюрі.

Невелика виставка на 1-му поверсі розповідає про історію споруди та про стародавнє ремесло кам’яної кладки. З верхніх вікон воріт Кайо відривається чудовий вид на річку та дахи міста.

Адреса: Porte Cailhau, Площа Пале, Бордо, Франція.

Собор Святого Петра

Собор Святого Петра

Собор Святого Петра.

Чарівний лабіринт вузьких вуличок району Сен-П’єр неминуче приведе вас до собору XV століття, довкола якого колись процвітав середньовічний квартал.

У XII столітті, коли Аквітанія потрапила під владу англійської корони, тут була парафіяльна церква для англійських дворян і купців, яких тут і ховали.

Усередині собору ви зможете помилуватися вражаючими вітражами XIX століття, барочним вівтарем у стилі бароко та неймовірно красивою дерев’яною скульптурою «П’єта» XVII століття.

Адреса: Église Saint-Pierre, Place Saint-Pierre, Бордо, Франція.

База підводних човнів

База підводних човнів

База підводних човнів. | Фото: thierry llansades/Flickr.

Ця гігантська, похмура і навіть трохи моторошна споруда була однією з п’яти баз підводних човнів, збудованих німцями на Атлантичному узбережжі під час Другої світової війни. Спроектовано її було як бункер для захисту італійських та німецьких субмарин від авіаударів, і виявилося, що знищити її неможливо.

Принаймні це виявилося не під силу ні британським військам під час війни, ні самому місту вже у мирний час. Сьогодні ця залізобетонна конструкція використовується як культурний центр, художня галерея та музичний концертний майданчик. Потрапити на базу підводних човнів можна лише під час проведення там виставок та інших заходів.

Адреса: Base sous-marine, Бульвар Альфред Дане, Бордо, Франція.

Базиліка Сен Мішель

Базиліка Сен МішельБазиліка Сен Мішель.>

Цей вражаючий готичний собор знаходиться у самому серці кварталу Сен-Мішель. Його будівництво, розпочате в XIV столітті, розтяглося більш ніж на 200 років. Собор славиться своїми вражаючими вітражами. Практично всі оригінальні вітражі були зруйновані під час Другої світової війни, але створені на їхньому місці в 1960-х роках виявилися не менш сліпучими.

Окремо від базиліки розташована дзвіниця Ла Флеш, що в перекладі з французької означає “Стріла”. Маючи висоту 114 м, вона є однією з найвищих у Франції. На неї можна підніматися, і не тільки можна, а й потрібно, адже з оглядового майданчика відкриваються чудові панорамні краєвиди.

Адреса: Basilique Saint-Michel, Бордо, Франція.

Гараж «Модерн»

Гараж «Модерн»

Гараж “Модерн”.

У цьому унікальному гаражі, який є одночасно експериментальним культурним простором, троє відданих своїй справі механіків допомагає місцевим жителям лагодити свої автомобілі та велосипеди.

Почастуйтеся чаєм або кавою і поблукайте величезним ангаром, заповненим безліччю старовинних диванок, серед яких старий аквітанський автобус, сидіння з кінотеатру, квітковий посуд і т.д. Якщо ви зіткнетеся з механіком Мод, вона з радістю вам все покаже і розповість, тим більше, що дівчина чудово розмовляє англійською.

Найкращий час для відвідування цього місця – літо: у теплий час тут відбуваються дружні посиденьки, культурні заходи, мистецькі виставки, живі концерти (хіп-хоп, електро тощо).

Адреса: Le Garage Moderne, Rue des Étrangers, Бордо, Франція.

Музей моря та морського флоту

Музей моря та морського флоту

Музей моря та морського флоту.

Цей новий музей, відкриття якого заплановано на початок 2019 року, присвячено морю та його ролі в історії та житті Бордо. Історія мореплавання та морських відкриттів, морські битви, наукове завоювання Атлантики та захоплюючий світ океанографії – про все це і не лише вам розкажуть зібрані у музеї експонати.

Заслуговує на увагу і будівля, в якій розташований музей. Цей разючий твір сучасної архітектури, що нагадує своїми обрисами океанський лайнер, був спроектований місцевим архітектором Олів’є Броше.

Адреса: Musée Mer Marine Bordeaux, Вулиця Етранже, Бордо, Франція.

Інститут культури Бернара Магре

Інститут культури Бернара Магре

Інститут культури Бернара Магре.

Виблискуючі скляні люстри, паркетні підлоги, оригінальна ліпнина на стелях і красиві дерев’яні панелі м’ято-зеленого кольору створюють напрочуд романтичний фон для виставок сучасного мистецтва, що проводяться в Шато Лаботтьєр.

Цей замок у стилі неокласицизму був побудований у 1773 році для братів Антуана та Жака Лаботтьєрів, які мали невеликий друкарський бізнес у Бордо. Сьогодні цей будинок належить Інституту культури Бернара Магре.

Адреса: Institut Culturel Bernard Magrez, Rue de Tivoli, Бордо, Франція.

Базиліка Святого Серіна

Базиліка Святого Серіна

Базиліка Святого Серіна. | Фото: kixmi71/Flickr.

У V столітті на цьому місці стояла церква, де у величезному некрополі гало-римляни ховали своїх померлих. Пізніше, у ХІ столітті, на руїнах цієї церкви було закладено новий храм – собор Святого Серина. Незабаром довкола собору виріс квартал Сен-Серін, а сам він став однією з ключових зупинок для середньовічних паломників, які прямували Шляхом Святого Якова в іспанський Сантьяго-де-Компостела.

Будівельні роботи тривали до XVIII століття. Наприклад, гексагональна дзвіниця при храмі з’явилася лише у 16 ​​столітті. У 1828 році архітектор П’єр-Олександр Пойтевен оформив фасад базиліки в неороманському стилі, а в другій половині ХІХ століття італійський скульптор Домінік Фортуне Маггезі (1801-1892) створив для нього безліч декоративних статуй та чудових кам’яних прикрас.

У крихітному склепі церкви, до якого легко дістатися сходами, що ведуть з нефа, зберігається порох самого святого Серина. Там стоять мармурові саркофаги, що містять останки ранніх єпископів.

Адреса: Basilique Saint-Seurin, Площа Мартир де ла Резістанс, Бордо, Франція.

 

Площа Вікторії

Площа Вікторії

Площа Вікторії. | Фото: Jan/Flickr.

Площа Вікторії – найкраще у місті місце, де можна просто спостерігати за людьми. Студенти повільно попивають свої напої на великих терасах кафе, офіціанти з підносами ухиляються від голубів, що пролітають повз, діти дерються на бронзових черепах, розташованих у центрі площі… Найзвичайніше життя звичайнісіньких французів…

Скульптура бронзових черепах, створена художником Іваном Теймером у 2005 році, стоїть у безпосередній близькості від мармурової колони роботи того ж майстра. Обидві роботи присвячені винограду – головному елементу бордоського життя та культури.

І ще одна визначна пам’ятка цього місця – Аквітанські ворота. Вони розташовані в тому місці, де з площі Вікторії «випливає» Сен-Катрін – головна торгова та найдовша (1.2 км) пішохідна вулиця Бордо, що сполучає площу Вікторії та площу Комедії. Аквітанські ворота були споруджені в 1753 на честь народження герцога Аквітанського – онука Людовіка XV.

Адреса: Place de la Victoire 33 000 Бордо Франція.

Національний музей митниці

Національний музей митниці

Національний музей митниці.

Історія Готель-де-Ферм, побудованого на Біржової площі у 1735-1738 роках, завжди була нерозривно пов’язана з митною службою. У у вісімнадцятому сторіччі тут розміщувалися королівські збирачі податків, пізніше – митне управління. Сьогодні частину будівлі займає Національний музей митниці.

Експонати музею розповідають про історію служби, без якої немислиме життя великого торгового та портового міста: зброя та уніформа французьких митників різних часів, які застосовуються при огляді пристрою та вимірювальні інструменти, всілякі хитромудрі пристрої, які використовуються контрабандистами для нелегального провезення заборонених товарів, найбільш оригінальний конфіскат.

Є тут і витвори мистецтва, пов’язані з митною тематикою, у тому числі «Хатина митника» Клода Моне та «Нема чого декларувати» сучасного французького художника Бена.

Адреса: Musée National des Douanes, Площа Бурс, Бордо, Франція.

Музей образотворчих мистецтв

Музей образотворчих мистецтв

Музей образотворчих мистецтв.

Два крила побудованої в 1770-х роках міської Ратуші, по обидва боки від міського парку Мерії, займає Музей образотворчих мистецтв Бордо, заснований 1801 року. Відвідувачам музею надається чудова можливість відстежити еволюцію західного мистецтва від епохи Відродження до середини ХХ століття.

Тут зібрано картини фламандських, голландських та італійських майстрів XVII століття. Зможете ви побачити і останню роботу Рози Бонер (1822-1899 рр.) – однієї з найраніших та найзнаменитіших бордоських художниць.

Адреса: Musée des Beaux-arts, Площа Альбре, Бордо, Франція.

Майстерня Жана Буассона

Майстерня Жана Буассона

Майстерня Жана Буассона. | Фото: Fred Romero/Flickr.

Якщо ви хочете поспілкуватися з бордоською богемою, вирушайте до майстерні Жан-Франсуа Буассона – одного з місцевих художників, який зварює з металобрухту фантастичні скульптури та художні інсталяції. Багато його робіт прикрашають громадський садок. Неокласичний павільйон 1785 будівлі, в якому творить Буассон, був колись військовою базою Королівської морської піхоти.

Художня майстерня виконує одночасно функцію майданчика для театральних постановок, танцювальних і музичних заходів, а вихідні дні оживляють DJ-сети, що проходять тут, і живі концерти.

Адреса: Les Vivres de l’Art, Rue Achard, Бордо, Франція.

Церква Святого Хреста

Церква Святого Хреста

Церква Святого Хреста.

Вишукані декоративні скульптури, що зображують жадібність, хіть та інші вікові людські вади, прикрашають разючий романський фасад цієї елегантної церкви в Сент-Круа. Побудована в XI-XII століттях як храм при монастирі бенедиктинського ордену, це найстаріша церква Бордо.

У 1740-55 р.р. у церкві Святого Хреста розташовувався орган роботи відомого майстра Франсуа будинок Бедоса де Селлі. Однак у 1812 році він був перенесений до кафедрального собору.

У 1984 році тут з’явилася сучасна копія органу, що ретельно відтворює оригінал. Почути новий орган ви можете під час безкоштовних концертів, що проводяться середами у липні та серпні.

Адреса: Église Sainte Croix de Bordeaux, Place Pierre Renaudel, Бордо, Франція.

Музей сучасного мистецтва

Музей сучасного мистецтва

Музей сучасного мистецтва. | Фото: jameswberk/Flickr.

Побудована в 1824 році як склад колоніальних продуктів, таких як кава, какао, арахіс та ваніль, ця будівля створює вражаюче тло для експонатів Музею сучасного мистецтва.

Особливим інтересом у відвідувачів користуються роботи Кіта Харінга та фотографії занедбаного інтер’єру складу у 1980-х роках паризького фотографа Жоржа Русса.

Адреса: CAPC musée d’art contemporain de Bordeaux, Rue Ferrere, Бордо, Франція.

Науково-технічний та промисловий центр CAP Sciences

Науково-технічний та промисловий центр CAP SciencesНауково-технічний та промисловий центр CAP Sciences.>

Цей передовий науковий музей займає значний за розмірами бетонний ангар на набережній. Тимчасові виставки, що проходять в CAP Sciences, зачіпають різні аспекти сучасної науки – від загадок часу і світла до цифрової медитації, робототехніки та відновлюваних джерел енергії.

Виставки завжди інтерактивні, що дає новий виток традиційній музейній справі та дозволяє зацікавити молодь. Періодично у CAP Sciences для дітей проводяться тематичні майстер-класи з астрономії, кіновиробництва, фотографії, «зеленої» хімії та кулінарії.

Адреса: Cap Sciences Hangar 20, Quai de Bacalan, 33300 Bordeaux, Франція.

Вежа Пе-Берлан

Вежа Пе-Берлан

Вежа Пе Берлан. | Фото: Damien/Flickr.

Ця 66-метрова готична дзвіниця у стилі полум’яної готики була збудована у 1440-1466 роках для розташованого поруч кафедрального собору Святого Андрія. У 1863 році шпиль вежі був увінчаний золотою статуєю Нотр-Дам-де-Л’Авітейн (Богоматері Аквітанської).

Якщо ви подолаєте 230 вузьких сходів, що ведуть нагору, то будете винагороджені захоплюючим панорамним видом міста (тільки 19 відвідувачів допускаються одночасно на оглядовий майданчик, тому в сезон будьте готові постояти в черзі).

Адреса: Tour Pey Berland, Площа Пе Берлан, Бордо, Франція.

Музей морської історії Бордо

Музей морської історії Бордо

Музей морської історії Бордо.

У цьому невеликому затишному музеї, що «приховався» у старовинному будинку в кварталі Шартрон, ви зможете дізнатися більше про мореплавців, судновласників, торговців, дослідників і навіть поетів і філософів, які зробили свій внесок у багату морську історію міста.

У музеї представлені історичні карти, навігаційні прилади, моделі кораблів та інші експонати, які мальовничо ілюструють даний аспект життя Бордо в різні епохи – від античності до сучасності.

Адреса: Musée de l’Histoire Maritime de Bordeaux, Вулиця Борі, Бордо, Франція.

Музей декоративних мистецтв та дизайну

Музей декоративних мистецтв та дизайну

Музей декоративних мистецтв та дизайну.

Вироби із золота, заліза та скла, фаянс, порцеляна та меблі виставлені у невеликому Музеї декоративного мистецтва та дизайну, розташованому в елегантному приватному особняку із золотистого каменю, побудованому в 1779 році.

У внутрішньому дворику музею є кафе, де можна спокійно відпочити, насолоджуючись філіжанкою кави на свіжому повітрі.

Адреса: Musée des Arts Decoratifs et du Design, Rue Bouffard, Бордо, Франція.

Cox Gallery

Cox Gallery.

У місті, яке все більше відоме своїм вуличним мистецтвом, рано чи пізно мала з’явитися галерея, присвячена виключно цьому виду творчості.

Cox Gallery вражає казковим репертуаром своїх тимчасових виставок і незмінно користується популярністю як у туристів, так і у місцевих жителів.

Адреса: Cox Gallery, Вулиця Феррер, Бордо, Франція.

Церква Богоматері

Церква Богоматері

Церква Богоматері. | Фото: Fred Romero/Flickr.

Ця чудова церква в стилі бароко з разючим різьбленим фасадом і залитим світлом інтер’єром була збудована в період між 1684 і 1707 роками і протягом століття належала монастирю домініканського ордену. Свій нинішній статус і своє нинішнє ім’я – Нотр-Дам-де-Бордо – вона набула лише XIX століття.

Церква славиться своєю винятковою акустикою і заслуговує на відвідування хоча б заради концертів органної музики. А любителів живопису, напевно, зацікавить той факт, що саме тут 17 квітня 1828 року відбувся похорон великого іспанського художника Франсіско Гойї, який останні роки свого життя провів буквально за два кроки від цього місця.

Найпростіший спосіб знайти церкву Богоматері – це пройти через Саргет-Пасаж, елегантну галерею зі скляним дахом, збудовану у 1878 році.

Адреса: Église Notre-Dame, Rue Mably, Бордо, Франція.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

 1. Наталія

  Дякую Андрій за чудову підбірку та приємно що українською🇺🇦👍🙏

  Відповіcти
  1. Andrii Zomkovskyi автор

   дякую вам!)

   Відповіcти