24 пам’ятки Валлетти, які варто подивитися

Валлетта – чудове місто з легендарним минулим. Столиця Мальти, занесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, гордо розташувалася в одній із найбільших європейських гаваней, оточеній наймогутнішими у світі оборонними укріпленнями. Історія міста безпосередньо пов’язана з лицарями Ордену святого Іоанна Єрусалимського. Це Орден 11 століття, який давав притулок паломникам Святої Землі та виконував військові обов’язки захисту християнської віри.

Велика архітектура бароко відображає статус госпітальєрів – аристократів із найповажніших сімей Англії, Франції, Іспанії та інших європейських країн. Валетту називають “містом, побудованим джентльменами для джентльменів”. Сьогодні ж Валлетта процвітаюче місто та захоплюючий туристичний центр із безліччю культурних пам’яток.

Собор святого Іоанна

Собор святого Іоанна

Собор Святого Івана. | Фото: Lawrence OP/Flickr.

Собор святого Іоанна, найвражаючіший собор Мальти, був спроектований архітектором Джіроламо Кассаром. Його збудували в період між 1573 та 1578 роками, і він став місцем, де лицарі збиралися для спільного богослужіння.

Інтер’єр собору оновили у 17 столітті – та створили багатий мальтійський стиль бароко. Результат був несподіваним, особливо після досить простого фасаду.

Один із найбільших скарбів собору – величезна картина Караваджо «Іоанн Хреститель». Неф собору довгий і невисокий, кожна стіна, колона та кут покриті прикрасами, які створюють ефект запорошеної золотої парчі.

Підлога представлена ​​мозаїкою, що переливається, викладеною мармуровими плитами. У храмі є картини Маттіа Преті, на яких зображені події із життя святого Іоанна Хрестителя. Також у молитовному залі є дві картини Караваджо.

Адреса: St. John’s Co-Cathedral, Triq San Gwann, Валлетта, Мальта.

Палац гросмейстерів Мальтійського ордену

За суворим фасадом Палацу гросмейстерів 16 століття ховається розкішний інтер’єр. Це була одна із резиденцій гросмейстерів Ордену святого Іоанна.

Спочатку зброю і зброю, що належить лицарям, зберігалися в збройовій палаті (Великому залі), а коли лицар помирав, вони ставали власністю Ордену. Колекція з більш ніж 5000 одиниць лицарських обладунків 16-18 століть – все, що залишилося від початкових 25000 обладунків.

Нечистий на руку Наполеон, надмірна господарність британців та загальна зневага поставили хрест на інших речах. Найцікавіші екземпляри це – нагрудник який носив ла Валлетт, прекрасний дамаський костюм (зі сталі, інкрустованої золотом) зроблений для Алофа де Віньякура, захоплені обладунки турецької кавалерії (сипахи) та посилена броня зі слідами від куль (розвиток вогнепальної зброї став ).

Також тут є зображення найкрасивішої зброї – арбалетів, мушкетів, мечів та пістолетів.

Адреса: Grandmaster Palace Courtyard, Валлетта, Мальта.

Національний музей археології

Національний музей археології знаходиться у вражаючій будівлі Оберж де Прованс. Серед експонатів музею можна побачити різноманітні кам’яні знаряддя, датовані 5200 роком до н.е., фінікійські амулети та неймовірну модель храму Та Хаджрат – доісторичний архітектурний макет.

Ще більше враження залишають чудові доісторичні статуетки, які знайшли в цих місцях. Найцікавіша – Спляча леді, виявлена ​​у підземному святилищі Хал-Сафлієні, якому близько 5000 років. Фігурка зображує жінку, що лежить, голову якої підпирає рука.

Адреса: National Museum Of Archaeology, Republic Street, Валлетта, Мальта.

Сади Верхньої Барраккі

Ці сади, розташовані високо над Великою гаванню, були створені наприкінці 16 століття як притулок для відпочинку лицарів із сусіднього палацу Auberge d’Italie. Тут можна було перепочити в тіньці від міської метушні, а з балкона відкривався найкращий краєвид на Мальту.

А ось нижня тераса відведена під Салютну батарею, де колись гармата салютувала, вітаючи військово-морські судна, що прибувають.

Адреса: Upper Barrakka Gardens, Triq Sant’Orsla, Валлетта, Мальта.

Форт Сант-Ельмо та Національний військовий музей

Форт Сант-Ельмо та Національний військовий музей

Форт Сант-Ельмо та Національний військовий музей. | Фото: Mike McBey/Flickr.

Охороняє гавань Марсамшетт та Велику гавань Форт Сант-Ельмо, названий на честь святого покровителя мореплавців. Форт був побудований лицарями в 1552 всього за чотири місяці. Він використовувався для охорони гаваней по обидва боки півострова Шіберас. На нього припав основний удар турецьких гармат під час Великої облоги 1565 року.

Після відновлювальних робіт завершених у 2015 році Форт знову відкрили. Зараз там є Національний військовий музей, який оповідає історію військової Мальти, включаючи Велику облогу та тяжкі випробування країни під час Другої світової війни.

Адреса: National War Museum – Fort St Elmo, Валлетта, Мальта.

Міські ворота

Міські ворота

Міські ворота. | Фото: Jean-Pierre Dalbéra/Flickr.

Міська брама, спроектована Ренцо Піано, є частиною гармонійного становлення архітектора. Вони повторюють розміри первісного в’їзду 1633 року, а не воріт 1960-х, які він замінив, дозволяючи перехожим побачити рів та зміцнення. Архітектура дещо спрощена і сувора, ворота обрамлені парою металевих лопатей, кожні 25 м заввишки.

Цей дизайн нагадує шаблі лицарів. Усередині воріт два широкі і пологи сходові прольоти, на створення яких архітектори надихнули сходинки оригінальних воріт, що з’єднують бастіони святого Джеймса і святого Іоанна з вулицею Репаблік, що знаходиться внизу.

Якщо озирнутися назад, прогулюючись вулицею Репаблік, можна помітити, що Міська брама утворює букву «V» (від назви міста Valletta).

Адреса: City Gate, Valletta, Мальта.

Будівля парламенту

Будівля парламенту

Будівля парламенту.

Будівництво захоплюючого духу будівлі парламенту Ренцо Піано було закінчено у 2014 році. Його дизайн включає два масивних кам’яних блоки підтримуваних палями, але виглядають ці блоки ніби повислі в повітрі.

Блоки спроектовані таким чином для надання легкості зовнішньому вигляду. На даху розміщується 600 квадратних метрів сонячних батарей, які виробляють більшу частину енергії, яка потрібна для опалення будівлі в зимовий період і для охолодження в літній.

Адреса: New Parliament Building, Валлетта, Мальта.

Театр Маноель – один із найстаріших театрів у Європі

Театр Маноель – один із найстаріших театрів у Європі

Театр Маноель – один із найстаріших театрів у Європі.

Цей чудовий маленький театр був замовлений в 1731 Антоніо Маноель де Вільєна, найбільшим лицарем Мальти, для задоволення місцевих потреб в операх, театральних постановках і конкурсах. З такою великою спадщиною театр Маноель належить до найстаріших театрів Європи.

Розкішно оформлений зал для глядачів включає позолочене ложе і м’які оксамитові стільці. З кожного сидіння в приміщенні відкривається чудовий вигляд, а акустика овального залу просто чудова.

Відвідувачі можуть замовити самостійну екскурсію з аудіо-гідом. Також тут представлено цікавий розклад театральних заходів, серед яких музичні концерти та класична опера. Туристи Валлетти можуть стати свідками незвичайної події – вечірньої вистави у цій приголомшливій історичній атмосфері.

У січні театр Маноель організує двотижневий фестиваль музики бароко, на якому презентують творчість Вівальді та Баха.

Адреса: Teatru Manoel, Old Theatre Street, Валлетта, Мальта.

Військові кімнати Ласкаріса

Військові кімнати Ласкаріса

Військові кімнати Ласкаріса.

Це комплекс підземних тунелів з механічною вентиляцією, який знаходиться на 40 метрів нижче за Сади Верхньої Барракки. Тут розміщувалося особливо секретне командування Британії у Мальті під час Другої світової війни. Використовувався комплекс до 1977 року. У 2009 році кімнати відновили та надали їм первісного вигляду.

Крім цього до кімнат були додані воскові фігури, щоб можна було повною мірою уявити все, що відбувалося тут раніше. Сюди можна потрапити, вирушивши до Салютної батареї у Садах Верхньої Барраккі.

Екскурсії тунелями військового штабу проводяться двічі на день. Де особливу увагу приділяють історії Мальти в період Другої світової війни і до Холодної війни. Для прогулянок знадобиться зручне взуття та не зайвим буде ліхтарик.

Адреса: Lascaris War Rooms, Валлетта, Мальта.

Церква аварії корабля святого Павла

У 60 році н. святий Павло зазнав корабельної аварії на Мальті і приніс християнство місцевим жителям. Ця церква має фасад 19 століття, а ось інтер’єр датується 16 століттям і зберігає безліч скарбів. У тому числі сліпучу позолочену статую Святого Павла, висічену в Римі у 1650-х роках.

Також є золотий релікварій, який містить деякі кістки від зап’ястя святого і частину колони, біля якої, як стверджується, його обезголовили в Римі.

Адреса: St Paul’s Church, Triq San Pawl, Il-Belt Valletta, Мальта.

Ліфт Барракка

Між Великою гаванню та Садами Верхньої Барраккі в період з 1905 по 1973 рік був ліфт. Зрештою, у 2012 році його замінили дивовижним панорамним ліфтом, який з’єднує Сади Верхньої Барраккі з Притулком Ласкариса. Ліфт піднімається на висоту 58 метрів і вміщує 21 пасажира.

Адреса: Barakka Lift, Валлетта, Мальта.

Салютна батарея

Салютна батарея

Салютна батарея.

Це місце, де гармата колись залпами вітала морські кораблі. Батарея була відновлена, а з гармати стріляють щодня о 12:00 та о 16:00 з усім торжеством. Обов’язково варто подивитися на це дійство, особливо воно сподобається дітям.

Постарайтеся виділити час на екскурсію – костюмований гід з ентузіазмом пояснить, як заряджають гармати та стріляють із них.

Адреса: The Saluting Battery, Валлетта, Мальта.

Кастильське подвір’я

Кастильське подвір'я

Кастильське подвір’я. | Фото: Mike McBey/Flickr.

Зупиніться на П’яцца Кастілья, щоб помилуватися фасадом подвір’я Кастильського, спроектованого архітектором Андреа Беллі в 1741 році. У цьому будинку 16 століття колись жили іспанські та португальські об’єднання лицарів Ордену святого Іоанна. А зараз тут знаходиться резиденція мальтійського прем’єр-міністра (закрита для громадськості).

Адреса: Auberge de Castille, Merchants Street, Валлетта, Мальта.

Національний музей образотворчих мистецтв

Національний музей образотворчих мистецтв

Національний музей образотворчих мистецтв. | Фото: Jean-Pierre Dalbéra/Flickr.

Мальтійський Національний музей образотворчих мистецтв знаходиться у величному палаці, який спочатку був будинком для лицарів Мальти. Грандіозні сходи при вході справляють незабутнє враження – вони гідні місця в колекції кращих творів мистецтва Валлетти.

Музей презентує важливі роботи мальтійського мистецтва з 12 по 20 століття, а також чудові твори інших європейських художників.

Тут представлена ​​чудова колекція робіт видатного художника Мальти Маттіа Преті з Калабрії, що у південній Італії. Його найвизначніша робота, яку можна побачити у музеї, картина «Хрещення Христа».

Музей також демонструє кілька шедеврів італійського художника Гвідо Рені та виняткову картину «Юдіф та Олоферн» Валантена де Булонь. Ще одне вишукане полотно, що займає особливе місце у колекції раннього імпресіоніста Вільяма Тернера, «Вигляд на Велику гавань».

Адреса: Museum of Fine Arts, Auberge D’Italie, Triq Il-Merkanti, Il-Belt Valletta, Мальта.

Каса Рокка Піккола

Палац 16 століття Касса Рокка Піккола є сімейним будинком дев’ятого маркіза де Піро, який досі тут мешкає. Він відкрив частину маєтку для публіки. При відвідуванні є унікальна можливість побачити привілейований спосіб життя аристократів та побувати у сімейному бомбосховищі часів Другої світової війни. Воно знаходиться на глибині 30 метрів.

Адреса: Casa Rocca Piccola, Republic Street, Валлетта, Мальта.

Церква Богоматері Перемоги

Церква Богоматері Перемоги

Церква Богоматері Перемоги. | Фото: Linda De Volder/Flickr.

Ще з часів Великої облоги 1565 року Церква Богоматері Перемоги знаменує перемогу лицарів над турками. Це перша церква, яку звели у Валлетті. Церква була початковим місцем поховання великого магістра Мальтійського ордену де ла Валлетти. Однак пізніше його останки перенесли в Собор святого Іоанна, і в 1617 споруда стала головною парафіяльною церквою Ордену Валлетти.

Упродовж століть церква серйозно постраждала. Починаючи з 2000 року, було здійснено великий чотирирічний проект з реставрації церкви, який включав відновлення не лише самої будівлі, а й оригінальних творів мистецтва Франческо Захра та Енріко Арно.

Адреса: Our Lady Of Victories Chapel, South Street, Валлетта, Мальта.

Королівський оперний театр

Королівський оперний театр

Королівський оперний театр. | Фото: Jean-Pierre Dalbéra/Flickr.

Збудований у 1860-х колись великий оперний театр був знищений під час німецького повітряного нальоту в 1942 році. Розгромлений корпус зберегли як нагадування про війну, а зараз він є основою для майданчика просто неба, дизайн якого розробив Ренцо Піано.

Це чудове місце, щоб насолоджуватися концертами, які часто проводять під час фестивалю мистецтв.

Адреса: Royal Opera House, Republic Street, Валлетта, Мальта.

Набережна Валлетти (Причал Пінто)

Набережна Валлетти (Причал Пінто)

Набережна Валлетти (Прічал Пінто).

Набережна Валлетти колись була місцем невеликого причалу, зараз тут зробили ремонт та збудували берегові ресторани. Більшість послуг, що надаються тут, включаючи магазини, ресторани та бари, направлені пасажирів круїзних суден, які сюди причалюють.

Тут є невеликий туристичний інформаційний стенд та туроператори, що пропонують автобусні поїздки та прогулянки човном Валлетте.

Адреса: The Valletta Waterfront, Флоріана, Мальта.

Меморіал Дзвон облоги

Меморіал Дзвон облоги

Меморіал Дзвон облоги. | Фото: Marc Pether-Longman/Flickr.

Встановлений 1992 року меморіал вшановує пам’ять тих, хто віддав своє життя під час облоги Мальти з 1940 по 1943 рік. Напис латиною на дзвоні відсилає до Псалму 140 і в перекладі означає: “Ти кинув свою тінь на мою голову під час війни 1940-1943 років”.

Адреса: Siege Bell War Memorial, Lvant, Валлетта, Мальта.

Фонтан Трітон

Фонтан Трітон

Фонтан Трітон. | Фото: Andrew Milligan sumo/Flickr.

Створений мальтійським скульптором Вінсентом Апапом у 1959 році, цей величезний фонтан просто незрівнянно відреставрували та відкрили на початку 2018 року якраз для церемонії інавгурації Валлетти як офіційна культурна столиця Європи-2018.

Адреса: Triton Fountain, Vjal Nelson, Валлетта, Мальта.

Сади Нижньої Барракки

Храм присвячений серу Олександру Боллу

Храм присвячений серу Олександру Боллу.

Цей невеликий парк у гавані включає доричний храм, присвячений серу Олександру Боллу, британському капітану корабля, який успішно звільнив Мальту від французів у 1800 році.

Адреса: Lower Barrakka Gardens, Quarry Wharf, Валлетта, Мальта.

Палац Кастеланія (Міністерство охорони здоров’я)

Відреставрований до тимчасового статусу культурної столиці Європи 2018 року Палац Кастеланіа спочатку розміщував суди та в’язницю. Фігури над балконом першого поверху демонструють справедливість та істину.

Будівлю будували з 1757 по 1760 представники Ордену святого Іоанна в стилі бароко. Цьогорічний орендар палацу – Міністерство охорони здоров’я Мальти.

Адреса: Ministry for Health, Merchants Street, Валлетта, Мальта.

Поштовий музей Мальти

Поштовий музей Мальти

Поштовий музей Мальти.

Між пабом та ресторанами на вулиці Triq l-Arċisqof причаївся маленький, але дуже цікавий музей. Виставка, що постійно діє, розповідає захоплюючу історію поштової системи лицарів Ордену святого Іоанна. А також приміщення часто використовують для сучасних фотовиставок та виставок, присвячених традиціям та культурній спадщині.

Адреса: Malta Postal Museum, Archbishop Street, Валлетта, Мальта.

Музей іграшок

Музей іграшок

Музей іграшок. | Фото: Wikimedia.

Цей музей надає дітям унікальну можливість поглянути на безліч іграшок, які з’являлися та змінювалися за останні десятиліття. Заснував музей Вінсент Браун у 1998 році. Пристрасть Вінсента до збереження старих речей з’явилася, коли вирішив залишити коробку з іграшками, яку викидав його друг.

Ці іграшки вже не відповідали сучасним нормам охорони здоров’я та безпеки, тому він не віддав їх своїм дітям (як спочатку планував), а відновив їх та створив власну колекцію.

Його любов до вінтажних іграшок розвивалася швидкими темпами, і після відвідин такого музею в Англії він вирішив відкрити Музей іграшок у Валлетті. Колекція представлена ​​старовинними машинками Dinky, Corgi та Matchbox, ляльками, іграшковими залізницями та фермами з домашніми тваринами.

Адреса: The Toy Museum, 222 Triq Ir-Repubblika, Il-Belt Valletta, Мальта.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук