25 пам’яток Базеля, які варто подивитися

Затишний та приємний для прогулянок Базель, розташований на берегах річки Рейн, знаходиться у точці перетину швейцарського, німецького та французького кордонів. Мистецтво та культура Базеля ставлять його в один ряд з іншими визначними містами світу.

Альтштадт (Старе місто) є скупченням алей і вуличок з монументальними пам’ятками Базеля, такими як Кафедральний собор і ратуша XV століття. Втім, цими об’єктами перелік обов’язкових для відвідування визначних пам’яток міста не обмежується, і ви в цьому скоро переконаєтесь.

Базельський художній музей

Базельський художній музей

Базельський художній музей. | Фото: Wikimedia.

У цьому чудовому музеї ви зможете насолодитися найбільшим і найбагатшим асортиментом творів мистецтва у Швейцарії. Ряд імен говорить сам за себе: починаючи з епохи Відродження тут представлені картини Конрада Віца, Лукаса Кранаха Старшого та Ганса Гольбейна (музей виріс із ранньої колекції його робіт).

Крім того, тут ви знайдете таких голландських майстрів, як Рембрандт, Брейгель Старший та Рубенс. Що стосується XIX століття, ви можете помилуватися творами Ван Гога, Моне, Сезанна та Гогена. У Художньому музеї цілу кімнату відведено роботам Пікассо. Творами Джакометті, Клеї, Франца Марка, Брака та Шагала представлено колекцію творів мистецтва XX століття.

Адреса: Kunstmuseum Basel, Sankt Alban-Graben, Базель, Швейцарія.

Альтштат (Старе місто)

Альтштат (Старе місто)

Альтштат (Старе місто). | Фото: Markus Henkel/Flickr.

Альтштат (Старе місто) – будинок для багатьох швейцарських національних пам’яток. Якщо ви зареєструєтеся в туристичному офісі, вам запропонують кілька тематичних прогулянок Великим Базелем на лівому та Малому Базелі на правому березі Рейну. Як видно за наявними табличками, найстаріші будинки Альтштадта відносяться до XIV століття.

Колись цими вулицями ходили такі історичні особистості, як Еразм Роттердамський, теолог і гуманіст XVI століття. Пізніше ми розповімо про багато знакових місць Альтштадта. Особливу увагу слід приділити площі Мюнстерплац, незвичайним таунхаусам на Петерсгас і забавному фонтану на Андреасплац.

Адреса: Altstadt Grossbasel, Базель, Швейцарія.

Кафедральний собор Базелю

Вид на Кафедральний собор Базелю

Вид на Кафедральний собор Базелі. | Фото: Wikimedia.

Інше видатне надбання міста – середньовічний кафедральний собор Базеля та його вежі Георгстурм та Мартінстурм заввишки 60 метрів. Собор є чарівною будівлею з рожевими стінами з червоного пісковика і глазурованим дахом з красивим візерунком. Більшість архітектури собору належить до XIV і XV століть.

Собор збудували після землетрусу в 1356 році, в результаті якого було зруйновано високу середньовічну романську церкву, яка стояла на цьому місці. Одним із ранніх елементів є головні ворота, частково зруйновані іконоборцями під час Реформації.

Але залишилися готські архівольти (обрамлення аркового отвору), де зображені: ангели, пророки, троянди, царі, зображення Авраама. Праворуч від нього видно «Спокусник», що доглядає молоду діву. Змії та жаби за його спиною символізують зло. За 5 євро ви можете піднятися вузькими гвинтовими сходами вежі, щоб оглянути Базель і Рейн.

Адреса: Basel Minster, Münsterpl. 9, 4051 Basel, Швейцарія.

Ринкова площа

Ринкова площа

Ринкова площа. | Фото: klaeui/Flickr.

Почати знайомство з чудовим Старим містом найкраще на площі Марктплац, яку прикрашає яскравий червоний фасад ратуші XVI століття. Звідси підніміться на 400 метрів на захід уздовж Шпаленберга через район колишніх ремісників до 600-річних міських воріт Шпалентор, однією з трьох, що пережили руйнування стін у 1866 році.

Зверніть увагу на чарівні провулки Шпаленберг, Хойберг і Леонардсберг, облямовані багатовіковими будинками в бездоганному стані.

Адреса: Marktplatz, Базель, Швейцарія.

Базельська ратуша

Базельська ратуша

Базельська ратуша. | Фото: Wikimedia.

Велична ратуша якнайкраще вписується в центр міста. Марктплатц, що знаходиться перед нею, є сполучною ланкою з трамвайною мережею Базеля, а жителі і туристи стікаються на площу для щоденних покупок. Величезний будинок ратуші з червоного пісковика на Марктплатц було споруджено на початку XVI ст.

Як бачимо, на його будівництво не пошкодували витрат. На фасаді зображено багато цікавих символів: наприклад, 12 гербів старої Швейцарської Конфедерації (включно з Базельським), які прикрашають зубці на верхівці будівлі. Пройшовши через арку, ви побачите чудовий внутрішній двір, де знаходиться фреска Ганса Бока XVII століття і статуя римського засновника Базеля Луція Мунація Планка, створена 1580 року.

Адреса: Rathaus Basel-Stadt, Marktplatz, Базель, Швейцарія.

Музей Тенглі

Музей Тенглі

Музей Тенглі. | Фото: wikimeda.

У парку Солітіуд на правому березі Рейну знаходиться музей кінетичного скульптора XX століття Жана Тенглі. Його дивні, надмірно складні машини сконструйовані на кшталт дадаїзму. За допомогою них Тенглі висміює масове виробництво та матеріалізм. Ці химерні машини, втім, досить цікаві та можуть використовуватися для інтерактивних ігор, тож дітям тут буде цікаво.

Для запуску потрібно натискати різні кнопки та тягнути важелі. На виставці розповідається про кар’єру Тенглі з 1950-х до 1980-х років. Одним з його останніх творів є Grosse Méta Maxi-Maxi Utopia 1987 року: плутанина шківів, дерев’яних коліс та електродвигунів зі східцями.

Адреса: Museum Tinguely, Paul Sacher-Anlage, Базель, Швейцарія.

Базельська паперова фабрика

Базельська паперова фабрика

Базельська паперова фабрика.

Ще 1453 року фабрика Гевербе займалася виробництвом паперу. З 1980 року фабрика є діючим музеєм, де ви можете познайомитися з історичними методами виготовлення паперу, друку та палітурки. Машини, що рухаються водяним колесом, перетворюють деревну масу на аркуші паперу.

На першому поверсі ви зможете створити власний аркуш паперу. Нагорі стоять старі друкарські машини, а за допомогою пера ви можете удосконалити свою каліграфію. Мистецтво палітурки та ебру демонструється на верхньому поверсі.

Адреса: Basel Paper Mill, Sankt Alban-Tal, Базель, Швейцарія.

Базельський історичний музей

Базельський історичний музей

Базельський історичний музей. | Фото: Wikimedia.

Базельський історичний музей включає чотири корпуси. Три з них знаходяться всередині міста, а один, Музей коней та транспорту – у Мюнхенштайні на південному сході. Найбільш цікаві об’єкти, що перебувають у переобладнаній Барфюссеркірхе і відносяться до пізньо-середньовічного періоду.

Усередині ви можете оглянути твори зі скарбниці собору, колекції монет та вітражів, гобеленів, вівтарів та речі Еразма. Мабуть, найцікавіший експонат — фреска Danse Macabre, яка приписується художнику XV століття Конраду Віцу.

Адреса: Historisches Museum Basel – Barfüsserkirche, Barfüsserplatz, Базель, Швейцарія.

Ворота Шпалентор

Ворота Шпалентор

Ворота Шпалентор. | Фото: Jayjay P/Flickr.

Колись Базель захищали два ряди міських мурів. Внутрішня стіна була побудована близько 1230, а після землетрусу в 1356 була споруджена нова Зовнішня стіна з 40 вежами для розміщення зростаючого міста. Практично всі ці стіни були знесені в XIX, щоб дозволити Базелю зростати та забезпечити здоровіше міське середовище.

Залишилися троє воріт, з яких найбільше вражають Шпалентор. Вони контролювали західний підхід до міста з Франції та були частиною зовнішньої стіни, яку почали будувати у 1350-х роках. Поряд із двома вежами та візерунком на фасаді можна знайти безліч прикрас, наприклад, герб Базеля в обрамленні двох левів.

Адреса: Spalentor, Spalenvorstadt, Базель, Швейцарія.

Зоопарк Базелю

Зоопарк Базелю

Зоопарк Базелі. | Фото: Tambako The Jaguar/Flickr.

Деякі зоопарки можуть похвалитися такою ж різноманітністю, як Базельський, де ви можете побачити понад 640 видів тварин, птахів та риб. Це найбільший і найстаріший зоопарк у країні, збудований у 1874 році, але з дуже сучасним підходом до дизайну вольєрів. Щороку здійснювалося розширення та реконструкція, і у 2016 році було відкрито новий будинок для слонів – понад 5000 квадратних метрів.

Акваріум (віварій) визнаний постійним фаворитом і налічує майже 500 видів риб, рептилій та амфібій, включаючи королівських та субантарктичних пінгвінів. Найвідомішим жителем зоопарку вважається Гома, перша західна рівнинна горила, що народилася в Європі. 2017 року їй виповнилося 58 років.

Адреса: Zoo Basel, Binningerstrasse, Basel, Швейцарія.

Оглядовий майданчик Пфальц

Щоб потрапити на оглядовий майданчик Пфальц, необхідно зайти за кафедральний собор, обігнувши його з будь-якої зі сторін. На звороті собору відкривається чудовий краєвид на Рейн і ряди будинків на правому березі в малому Базелі.

Ці будинки розташовані над пристанню Мюнстерфахре, приблизно дома колишнього єпископського палацу Базеля. На оглядовому майданчику є телескоп, а лавки затінені деревами і чудово підходять для легкого обіду просто неба.

Адреса: Pfalz, Pfalz, 4051 Basel, Швейцарія.

Базельський музей античного мистецтва

Базельський музей античного мистецтва

Базельський музей античного мистецтва.

У Базелі розташований єдиний музей країни, присвячений виключно древнім цивілізаціям. Це стосується єгипетських, грецьких, етруських, близькосхідних та римських об’єктів, що належать до періоду понад 3000 років до I століття нашої ери. Вперше колекції було зібрано у XVII столітті.

У своєму нинішньому вигляді музей було відкрито 1986 року – після великої пожертвування промисловця Пітера Людвіга. Одним з найбільш примітних предметів з Стародавньої Греції є неушкоджена лаконійська посудина для розливу вина VI століття, в той час як єгипетські галереї багаті на коштовності, скульптури і саркофаги.

Адреса: Antikenmuseum Basel und Sammlung Ludwig, Sankt Alban-Graben, Базель, Швейцарія.

Базельський музей історії фармацевтики

Базельський музей історії фармацевтики

Базельський музей історії фармацевтики

Тема цього музею ґрунтується на історії медицини в Альтштадті. Якщо вас все ще цікавить, на що можна подивитися в Базелі і якщо ви втомилися від соборів та площ, такий варіант, безумовно, вас зацікавить. На початку XVI століття в цьому будинку розміщувалося видавництво, яке частково належало Йоганну Фробену, близькому другові Еразма, який часто бував тут.

Кількість артефактів тут справді вражає. Керамічні судини від підлоги до стелі справляють незабутнє враження. Крім того, ви побачите аптечки, лабораторні інструменти, цілі аптечні інтер’єри (включаючи кабінети), дивні пристосування для занять алхімією та залишки історичних ліків, що збереглися.

Але, мабуть, найбільш захоплюючими є книги XV та XVI століть лікарів Йоганна де Куби та Леонхарта Фукса.

Адреса: Pharmacy Museum of University of Basel, Totengässlein, Базель, Швейцарія.

Музей ляльок

Музей ляльок

Музей ляльок.

На Барфюссерплац знаходиться музей, що вражає як дорослих, так і дітей.
Вхід до п’ятиповерхової будівлі доступний усім охочим. Музей вміщує понад 6000 ляльок, мініатюр та лялькових будиночків. Армія з більш ніж 2500 плюшевих ведмедів здатна вразити будь-кого.

Багато експонатів є інтерактивними, у тому числі мініатюрні сцени, які спалахують, відтворюють музику та мають рухомі частини. І хоча у це важко повірити, цей ріг достатку іграшок зібрав лише одна людина, німецько-швейцарський мільярдер Гізела Оері.

Адреса: Spielzeug Welten Museum Basel, Steinenvorstadt, Базель, Швейцарія.

Музей фонду Бейєлер

Музей фонду Бейєлер

Музей фонду Бейєлер. | Фото: Wikimedia.

Цей музей знаходиться за шість кілометрів від міста на кордоні з Німеччиною і стоїть кожної секунди шляху. На вас чекає приголомшлива колекція сучасного мистецтва від дилерів XX століття Ернста Бейелера та Хільди Кунц. У 1990-х роках музей став будинком для колекції із 200 робіт проекту Ренцо Піано.

Ви зможете насолодитися 23 роботами Пікассо та картинами Вінсента Ван Гога, Френсіса Бекона, Ліхтенштейна, Поллока, Уорхола, Моне та Сезанна.

Адреса: Fondation Beyeler, Baselstrasse, Базель, Швейцарія.

Річка Рейн

Річка Рейн

Річка Рейн. | Фото: Wikimedia.

Рейн тече так швидко через Базель, що поромам не потрібні жодні двигуни, окрім річкової течії. Між мостами через Рейн курсують чотири пороми. Це громадський транспорт. На річці є також Бадхіслі, місця для купання, де сильні плавці протистоять течії, а всі бажаючі відпочивають на мілководді.

Влітку ці місця характеризуються курортною атмосферою, люди відпочивають на сонці та спілкуються на терасах кафе. За межами міста Рейн замінює для відпочиваючих море. Влітку тут обладнані пляжі, можна займатися водними видами спорту, є барбекю.

Адреса: Wettsteinbrücke, Wettsteinbrücke, Базель, Швейцарія.

Музей сучасного мистецтва

Музей сучасного мистецтва

Музей сучасного мистецтва. | Фото: Jean-Pierre Dalbéra/Flickr.

Базельський музей сучасного мистецтва, розташований у старій паперовій фабриці, містить величезну кількість видатних творів починаючи з 1960 року і до теперішнього часу. Тут ви знайдете картини та скульптури таких художників, як Шагал, де Кіріко, Далі, Шлюб, Мондріан, Клеє, Джакометті, Мур та швейцарського скульптора Жана Тенглі.

Це був перший публічний музей у Європі, присвячений винятково витворам мистецтва, створеним наприкінці XX століття.

Адреса: Kunstmuseum Basel | Gegenwart, Sankt Alban-Rheinweg, Базель, Швейцарія.

Будинок біля «Вишневого саду»

Будинок біля «Вишневого саду»

Будинок біля «Вишневого саду».

Будинок біля «Вишневого саду», один із найкращих патриціанських будинків Базеля, був збудований між 1775 і 1780 роками в ранньому класичному стилі. Будівля була будинком та офісом процвітаючого виробника шовкових стрічок у Базелі, а також входить до кращих музеїв побутового життя Швейцарії.

В усіх 25 мебльованих номерах представлені експонати меблів багатої сім’ї XVIII століття, а також всесвітньо відомі колекції декоративно-ужиткового мистецтва. Представлено колекцію порцеляни фонду Паулса-Айзенбайса, значну колекцію настінного та наручного годинника, а також різноманітні види базельського срібла та наукові інструменти.

Адреса: Basel Historical Museum – Haus zum Kirschgarten, Елізабетенштрассе, Базель, Швейцарія.

Музей дизайну Вітра

Музей дизайну Вітра

Музей дизайну вітру. | Фото: Peters Picture/Flickr.

Оскільки Базель знаходиться прямо на міжнародному кордоні, деякі з його передмість поширюються на Німеччину та Францію. Те саме можна сказати про Музей дизайну Vitra, який, хоч і вважається базельською установою, знаходиться за п’ять хвилин їзди від центру Базеля поїздом через кордон Німеччини.

За будь-якими мірками це один із найважливіших музеїв світу в галузі дизайну. Сама будівля є визначною пам’яткою, спроектованою канадським архітектором Френком О. Гері. Всередині проводяться різні виставки – дві чи три на рік – досліджуються поточні та історичні тенденції та теми у дизайні. Музей славиться приголомшливими, провокаційними показами.

Адреса: Vitra Design Museum, Charles-Eames-Straße, Вайль-на-Рейні, Німеччина.

Базельський музей природничої історії

Базельський музей природничої історії

Базельський музей природничої історії. | Фото: Wikimedia.

Фонд цього музею вміщує майже вісім мільйонів предметів та артефактів, пов’язаних із зоологією, антропологією та археологією. Його завдання полягає в тому, щоб підтримувати архів людського та тваринного життя у регіоні.

У музеї представлено безліч експонатів у натуральну величину, а також практичних занять, які навчають та розважають допитливих дітей та дорослих.

Адреса: Naturhistorisches Museum Basel, Augustinergasse, Базель, Швейцарія.

Міст Міттлере Брюке

Міст Міттлере Брюке

Міст Міттлер Брюке.

Важко повірити, що цей міст, символ Базеля, перетинає стрімкий Рейн, поєднуючи піднесений Гроссбазель (Великий Базель) із невибагливим Кляйнбазелем (Малим Базелем) з 1226 року. Прогулянка ним незмінно залишає масу вражень.

Адреса: Mittlere Brücke, Mittlere Brücke, Базель, Швейцарія.

Ботанічний сад Меріан Гертен

Ботанічний сад Меріан Гертен

Ботанічний сад Меріан Гертен.

Меріан Гертен є одним з найкрасивіших парків Базеля на околиці міста – місце, де можна розслабитися і приємно відпочити. Як основні моменти слід відзначити найбільшу колекцію ірисів у Європі (понад 1500 видів), англійський сад та долину рододендронів, яку не можна пропустити.

Адреса: Меріан Гертен, Merian Gärten, Vorder Brüglingen, Базель, Швейцарія.

Пивоварня Feldschlösschen

Пивоварня Feldschlösschen

Пивоварня Feldschlösschen. | Фото: Wikimedia.

У Райнфельдені ви знайдете броварню Feldschlösschen, розташовану за 18 км на схід від Базеля в будівлі XIX століття, назва якого означає «маленький замок у полі». Тут організовуються двогодинні екскурсії німецькою мовою з дегустацією пива. Пивоварня знаходиться за 10 хвилин ходьби від залізничного вокзалу Райнфельдена.

Адреса: Brauerei Feldschlösschen, Theophil Roniger-Strasse, Райнфельден, Швейцарія.

Римський театр Августа-Рауріка

Римський театр Августа-Рауріка

Римський театр Августа-Рауріка | Фото: Wikimedia.

Близько 17 км на схід від Базеля, на південному березі Рейну є найбільші римські руїни Швейцарії. Це останні залишки колонії, заснованої 43 р. до н.е. До II століття н. її населення становило 20 000 чоловік. Сьогодні відвідувачі можуть прогулятися розкиданими руїнами, де розташований один з римських театрів, що добре збереглися, в Центральній Європі.

Відвідуючи руїни, не забудьте заглянути до Музею римлян (Römermuseum), де ви побачите справді відреставрований римський будинок та унікальну колекцію антикварного срібла з 270 предметів.

Адреса: Augusta Raurica, Giebenacherstrasse, Аугст, Швейцарія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук