25 пам’яток Подгориці, які варто подивитися

Підгориця є не лише найбільшим за площею та чисельністю населення містом країни, але ще й найрозвиненішим, завдяки чому відпочинок приїжджих забезпечується на найвищому рівні. Тут є і аеропорт, який приймає всі європейські рейси, розвинена залізнична мережа, автомагістралі.

Звичайно, насамперед приїжджі запитають про те, які пам’ятки можна відвідати у Підгориці. Незважаючи на те, що в період Другого світового міста було практично повністю зруйноване, тут збереглася величезна кількість історичних пам’ятних місць, архітектурних шедеврів та, звичайно ж, мальовнича природа.

Собор Воскресіння Христового

Храм Воскресіння

Собор Воскресіння Христового. | Фото: Alex Alishevskikh/Flickr.

Величезна православна церква була відкрита тут лише 6 років тому, хоча будувати її почали ще 1993 року. Проект фінансувався як з боку держави, так і самими жителями, які хотіли зробити свій внесок у такий важливий та потрібний для міста проект.

Розташовується храм на протилежному від Старого міста березі річки Морача. Що стосується стилю споруди, то в ньому «чутно» неовізантійські нотки: великі кам’яні плити, якими викладено фасад, а також вишуканий розпис усередині приміщення за мотивами Старого та Нового Завіту. У висоту церква сягає 34 метри та вміщує до 5 тисяч парафіян. Тут встановлено 14 дзвонів, вага найбільшого становить 11 тонн.

Храм відкритий для відвідування безкоштовно у будь-який час, але краще потрапити на вечірню (17:00) або ранкову (8:00) службу. Не забудьте, що руки, ноги, плечі та груди повинні бути закриті – все ж таки це святе місце – а жінкам необхідно покрити голову хусткою.

Адреса: Cathedral of Christ’s Resurrection, Підгориця, Чорногорія.

Церква Святого Георгія

Знаковий православний храм міста, зведений ще в IX-XI столітті. Є однонефною церквою, побудованою в романському стилі з використанням каменів зі старого костелу. Усередині цікаво розташовані фрески XVIII століття та сучасний іконостас.

Дістатися сюди можна бульваром Івана Чорноєвича. Також неподалік є старий цвинтар міста.

Храм працює щодня, а вхід безкоштовний.

Адреса: St. George Church, 19. Decembar, Podgorica, Чорногорія.

Площа Незалежності

Площа Незалежності

Площа Незалежності. | Фото: Francisco Antunes/Flickr.

Напевно, площа чи хоча б вулиця з такою назвою є майже у кожному місті на пострадянському просторі. Раніше одна з найголовніших площ Чорногорії називалася Площа Республіки.

Майдан Незалежності є прямокутним майданчиком на 15 тис. кв. метрах, навколо якої розташовуються адміністративні будинки, розкішні ресторани та дорогі магазини. У центрі красується фонтан із сучасним нічним підсвічуванням. На всій території площі доступний безкоштовний Wi-Fi.

Площа знаходиться точно в центрі нової частини міста, якщо пройти на схід від річки.

Адреса: Trg Republike, Novaka Miloševa, Підгориця, Чорногорія.

Медун

Це свого роду місто-фортеця, яке розташоване трохи на схід від самої Підгориці біля села Кучі. На жаль, під час війни фортеця була зруйнована, а зараз на її місці лише руїни.

Медун є уособленням історії чорногорців, зберігає багато інформації про військову справу, цікаві військові операції. Це місце може багато розповісти про героїзм народу.

Адреса: Medun, Чорногорія.

Вулиця Херцегівка

Вулиця Херцегівка

Вулиця Херцегівка.

Ця пішохідна вулиця є центральною і розташовується через квартал, якщо йти на північ від площі Незалежності.

Тут, у центрі міста, місцеві та приїжджі збираються на ділові зустрічі та побачення, а туристи здійснюють променад сучасними вулицями, де зосереджені основні пам’ятки столиці. Любителі шопінгу оцінять велику кількість бутиків і кафе, розташованих уздовж вулиці Херцеговачка буквально один на одному.

Адреса: Bit Street PIROTEHNIKA, Marka Miljanova, Підгориця, Чорногорія.

Палац Петровичів-Негошів

Палац Петровичів-Негошів

Цей розкішний комплекс був зведений правителем Миколою I Петрович-Негошем для своєї дружини у 1889 році. У наш час на його території розташовується Галерея сучасного мистецтва столиці, де представлені цікаві експонати з різних куточків світу: азіатські та африканські картини та скульптури, колекція Йосипа Броза Тіто тощо.

Адреса: Dvorac Petrovića, Підгориця, Чорногорія.

Мости Міленіум та Московський

Міст Тисячоліття (Міленіум)

Міст Тисячоліття (Міленіум).

Міст Міленіум був введений в експлуатацію 14 років тому, ставши символом нової європейської Чорногорії. У довжину він сягає 140 метрів і сполучає два береги місцевої річки Морача, а також нову та стару частини міста. Відомо, що на проект було виділено фінансування у розмірі 7 млн ​​євро.

Поруч розташовується повністю пішохідний Московський міст, з якого відкривається чудовий краєвид на Міленіум та узбережжя. Зводили конструкцію коштом столиці та її «колеги» Москви.

Адреса: Millennium Bridge, Millenium Bridge, Підгориця, Чорногорія.

Годинникова вежа

Годинникова вежа

Годинникова вежа. | Фото: Roberto Maldeno/Flickr.

У старій частині міста розташовується колишня турецька сторожова вежа, яка у турків називалася Сахат-кула. Побудована вона була у 16 ​​столітті, після чого її переробили у мінарет. Вона є будовою завдовжки 19 метрів, яка дивом вціліла після шквалу бомбардувань.

Розташовується вежа на площі Воєводи Бечір-бея Османагіче, яку теж рекомендуємо подивитися на дозвіллі.

У 2012 році дзвін вежі був замінений сучасним цифровим годинником.

Адреса: Clock Tower, Підгориця, Чорногорія.

Міський музей

Любителі історії та культури обов’язково мають відвідати столичний музей, який було відкрито ще 1950 року. Тут регулярно проводяться етнографічні, історичні, археологічні виставки та культурні заходи. Так, перші знахідки датовані ІІІ століттям до нашої ери. Ну а роботи сучасних художників та скульпторів можна подивитися на першому поверсі.

Адреса: JU Muzeji i galerije Podgorice, 4 Marka Miljanova, Podgorica, Чорногорія.

Пам’ятник Висоцькому

Пам'ятник Висоцькому

Пам’ятник Висоцькому. | Фото: Nico Trinkhaus/Flickr.

Чи знали ви, що знаменитий вітчизняний бард приїжджав до Чорногорії двічі з гастролями та виставою та щиро захоплювався їй? На згадку про співака тут у 2004 році було відкрито однойменну пам’ятку, де Висоцькому надали образ Гамлета, але лише з гітарою в руці. Розташований пам’ятник на бульварі Івана Томашевича неподалік мосту Тисячоліття.

Адреса: Володимир Висоцький Monument, Підгориця, Чорногорія.

Пам’ятник Пушкіну

Пам'ятник Пушкіну

Пам’ятник Пушкіну.

Є в Чорногорії пам’ятник і найвідомішому російському поетові – справжньому генію Олександру Пушкіну. У місті його творчість цінують та поважають, тому не з чуток знають про долю поета. На згадку про нього у 2002 році в Підгориці встановили пам’ятник. Композиція являє собою саму скульптуру поета, який зачитує вірші, та його коханої Наташі Гончарової.

Адреса: monument monument Alexander Pushkin and Natalia Goncharova, Podgorica, Montenegro, Njegoševa, Підгориця, Чорногорія.

Водоспад «Ніагара»

Звичайно, цей чорногорський тезка відомого американського водоспаду набагато менший за розміром, але для відвідування туристів рекомендований. Водоспад виник на річці Ціївна після того, як тут було обладнано греблю. Найбільш красивий він навесні або після зливи, а ось з середини літа до початку осені він пересихає.

Поруч із водоспадом розташовується однойменний ресторанчик, з веранди якого відкривається чудовий краєвид. Кухарі чудово готують місцеву рибу, а сама атмосфера автентична та пронизана національними нотками Чорногорії. Дістатися водоспаду можна дорогою, яка веде від Скадарського озера до столиці (є відповідний покажчик).

Адреса: Niagara Falls, Ціївна, Cemi, Чорногорія.

Монастир Дайбабе

Дайбабський монастир

Монастир Дайбабе.

Це релігійне місце є катакомбами – підземними приміщеннями, які функціонують з 1897 року до цього дня. Монастир сподобається всім любителям старожитностей, печер і, звичайно, релігійної тематики. Дістатися можна з Підгориці своєю машиною, таксі або ж в рамках екскурсії з гідом. Також туди їде місцевий автобус №1, після чого доведеться трохи пройтися пішки.

Адреса: Дайбабський монастир, Підгориця, Чорногорія.

Букумирське озеро

Мальовничий природний куточок розташований на висоті 1443 метри над рівнем моря. Їхати до нього з Підгориці близько 40 хвилин (40 км), але воно напевно того варте. Згідно з місцевою легендою, озеро було створено богами у відповідь на палку молитву заблудлого мандрівника. Інша легенда свідчить, що тритони, що мешкають в озері, є нащадками драконів, які колись були покарані місцевим племенем букумирів.

Вважається, що озеро здатне виконати найзаповітніші бажання.

Дістатися до нього можна своїм транспортом – достатньо їхати на північ, орієнтуючись по табличках. На серпантині важливо стежити за вказівниками. Громадський транспорт сюди не ходить.

Адреса: Bukumirsko Lake, Чорногорія.

Скадарське озеро

Скадарське озеро

Скадарське озеро.

А ось на південь від столиці розташовується інше чудове озеро, на берегах якого спочивають руїни стародавніх монастирів та фортець.

На Скадарське озеро можна приїхати самостійно машиною чи громадським транспортом (зокрема, поїздом). А можна орендувати катер, що відвезе до сусідніх річок, таких як Рієка Црноєвича.

Цікаво, що озеро та однойменний національний парк одночасно розташовуються на території двох держав – Чорногорії та Албанії. Ліси утворюють фонд національного парку, біля якого мешкають дикі кабани, лисиці, кролики. У самому озері мешкає близько 64 видів риб. Також тут мешкає 260 видів дивовижних болотяних птахів (наприклад, далматинський пелікан, чорний ібіс і т. д.), тому запасіться хлібними крихтами або печивом. Вхід у парк коштуватиме вам 4 євро.

На території озера знаходяться острови, де зведені усипальниці та храми XIV-XV століть.

Адреса: Скадарське озеро, Чорногорія.

Річка Морача

Річка Морача

Річка Морача. | Фото: Wikimedia.

Одна з найзнаменитіших річок усієї Чорногорії, яка за сумісництвом є найбільшою водною артерією, що живить Скадарське озеро.

Шумні води та зелені краєвиди заворожують дух. Окремий променад можна влаштувати по каньйону річки, довжина якого становить 90 км. Це ж повноцінний похід на кілька днів із наметами!

Адреса: Morača, Чорногорія.

Національний театр

Національний театр

Національний театр Фото: Wikimedia.

Яке ж столичне місто не має власного театру, куди приїжджають імениті трупи з усіх куточків Європи і не лише? Тим більше у Чорногорії театральне мистецтво є не лише культурним, а й соціальним явищем.

На жаль, місцевий театр є єдиним на території країни професійним театром, тому рекомендуємо вам насолодитися якістю вистав і просто відпочити від насичених екскурсійних походів.

Адреса: Crnogorsko Narodno Pozorište, Bulevar Stanka Dragojevića, Підгориця, Чорногорія.

Римська площа

Римська площа

Римська площа. | Фото: Herbert Frank/Flickr.

Ще одна велика столична площа, де найкраще видно переходи старовинної архітектури до сучасної урбаністики.

Навпаки розташована християнська церква, яку також рекомендуємо відвідувати. Ну а довкола, звичайно ж, затишно розташувалися ресторани, кафе та сувенірні лавки. Пообідати радимо в місцевому ресторані «Бабусин будинок» із затишним інтер’єром та дуже смачною кухнею (особливо добре вдається конина).

Вулиці навколо Римської площі мають власний колорит. Може, тому вона вважається одним із найпопулярніших місць для призначення ділових зустрічей та побачень. Як і на майдані Незалежності, тут лунає безкоштовний Wi-Fi.

Адреса: Astoria, Bulevar Džordža Vašingtona, Підгориця, Чорногорія.

Дукля

Майданчик археологічних розкопок Дукля

Дукля. | Фото: Wikimedia.

Дуже цікаве та знамените місце, де збираються фахівці для організації археологічних розкопок. Знаходиться воно за 2-4 кілометри від самого міста.

У період правління Римської імперії вся територія сучасної Чорногорії називалася Діоклея (Дукля). Однойменне поселення було облаштовано іллірійцями ще в першому тисячолітті до н. е., після чого його і захопили римляни.

Дістатись сюди найпростіше на власному авто чи на таксі, це займе 10 хвилин. Туристів сюди не возять. Дукля розташована біля містечка Рогамі.

У Дуклі свого часу знайшли руїни древніх римських терм, храмів, будинків городян і форуму. Також тут розкопали міські некрополі з предметами побуту на кшталт скляних та керамічних судин, зброї, знарядь для ремесла, монет та прикрас. Тут розташовані залишки колишньої міської стіни, колони та інші елементи стародавньої архітектури.

Променад Дукле здатний намалювати картину про минуле Чорногорії в цілому і доповнити знання, отримані в археологічному музеї Підгориці.

Адреса: Duklja, Підгориця, Чорногорія.

Пагорб Гориця

Пагорб Гориця

Пагорб Гориця. | Фото: qiv/Flickr.

Ви не замислювалися, чому столиця Чорногорії має назву Підгориця? Насправді воно дослівно перекладається як під Горицею, а Гориця є місцевим пагорбом і символом міста заввишки 130 метрів над рівнем моря. Тут збираються любителі пікніків та відокремленого відпочинку на природі. Для туристів організовані пішохідні стежки, велодоріжки та панорамні майданчики для чудових фотосесій.

Найближче до пагорба розташований бульвар Івана Чорноєвича.

На пагорбі дивом зберігся старий фонд місцевої флори, тож прогулянка з оглядом місцевих краєвидів – обов’язковий пункт у списку туриста.

Любителі стародавньої архітектури можуть заглянути до Георгіївської церкви (про неї ми розповіли вище), яка була зведена біля підніжжя пагорба. Також можна відвідати мавзолей та пам’ятник, збудовані на славу загиблих воїнів Другої світової війни.

Адреса: Gorica Park, Підгориця, Чорногорія.

Фортеця Жабляк Чорноєвича

Фортеця Жабляк Чорноєвича

Фортеця Жабляк Чорноєвича.

Стародавнє місто-фортеця знаходиться недалеко від Скадарського озера біля гирла річки Морача. Фортеця отримала назву на честь монархічної династії Черновичів, що правила в XV столітті.

Дістатись туди можна безпосередньо з Підгориці, проїжджаючи через містечко Голубівці, міст та форт. Другий спосіб – доплисти на човні річкою.

Фортеця є руїни древнього форту. Після того, як Жабляк був захоплений турками, чорногорці відчайдушно намагалися його відбити. Лише з 1878 року місто стало належати Чорногорії. Тут розташовані різні військові споруди та церква, яку турки переробили на мечеть.

Адреса: Žabljak Crnojevića Fortress, Жабляк Чорноєвича, Чорногорія.

Монастир Ком

Має визначну пам’ятку на Скадарському озері недалеко від фортеці, згаданої вище. Монастир вважається найбільш віддаленим від тлінного мирського життя – справжнє відлюдництво, з яким вас все ж таки із задоволенням познайомлять місцеві.

Дістатися сюди можна машиною або таксі (шосе від Підгориці до Петроваца). Також від місцевого села можна підпливти до монастиря на човні або катері.

Побудована обитель була у XV столітті, але її відродження розпочалося у 80-х роках. Зараз будівля відреставрована, але де-не-де збереглися древні фрески.

До комплексу входить знаменита церква Успіння Богородиці, а також чернечі келії та кімнати для новоприбулих послушників.

Адреса: Manastir Kom, Чорногорія.

Негошів парк

Пам'ятник Петру II Петровичу Негошу

Пам’ятник Петру II Петрович Негош. | Фото: Wikimedia.

Є однією з перших зелених зон столиці, яка була відкрита ще в 1925 році. На початку саме парк вважався центром міста, але під час Другої світової він сильно постраждав від фашистських снарядів. Парк знову було відкрито лише 1951 року.

У парку встановлено пам’ятник чорногорському королеві і за сумісництвом поетові Петру II Петровичу Негошу, на честь якого він, власне, і був названий.

Цікаво, що тут облаштовано баскетбольний майданчик для бажаючих «відвести душу».

Від парку веде доріжка до місцевої річки Морача, яку також рекомендуємо відвідати.

Адреса: Njegošev Park, Підгориця, Чорногорія.

Церква Святого серця Ісуса

Є центральним сакральним місцем для католицького населення Чорногорії, яке мешкає в районі Конік (3 км від столиці). Церкву було зведено 1969 року, коли місто стрімко відбудовувалося після військової розрухи. Можливо тому тут простежується авангардний стиль (будівля зовні нагадує бетонний морський корабель). Архітектор навмисно хотів, щоб храм виглядав брутально згідно моди 60-80-х років.

Усередині інтер’єр теж досить холодний та похмурий. Ситуацію рятує цікаве планування та величезний 25-метровий купол, підсвічений основним вівтарем. Ансамбль доповнює автономна дзвіниця, яка заввишки сягає 40 метрів.

Церква приймає близько двох тисяч парафіян.

Адреса: Catholic Church, Підгориця, Чорногорія.

Монастир Острог

Монастир Острог

Монастир Острог.

Завершуємо огляд ще одним релігійним місцем – справжньою перлиною архітектури міста. Обитель вирубана прямо у скелі на висоті 900 метрів над рівнем моря.

Дістатись сюди можна як з Підгориці, так і з Будви. Якщо їхати громадським транспортом, то пройтися доведеться близько 3-х годин, тому оцініть свої сили тверезо. Складається монастирський комплекс із 2 окремих обителів: верхньої та нижньої, які розташовані за 20 хвилин ходьби один від одного. У нижній частині зберігаються мощі новомученика Станка – 15-річного хлопчика, який до останнього стискав долонями хрест, за що турецькі загарбники відрубали йому руки. У верхній частині розташовано 2 церкви: Введенська Діви Марії та Хрестовоздвиженська.

Адреса: Ostrog Monastery, Чорногорія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук