25 пам’яток Женеви, які варто подивитися

Женева – це місто стереотипів. Зруйнувати їх можна лише приїхавши особисто. Так, тут повно грошей, фондю, шоколаду та годинника. Але Женева також славиться своєю культурною різноманітністю та креативом, особливо, якщо йдеться про такі райони як Гроти чи Каруж.

Женева, як і раніше, є столицею світової дипломатії, в якій засідають такі організації, як Організація Об’єднаних Націй та Червоний Хрест. Фахівці зі світу науки збираються тут же, щоб розгадати найбільші наукові таємниці нашого часу у найбільшому дослідному центрі під назвою ЦЕРН. Місто впевнено дивиться у майбутнє, дбайливо зберігаючи своє надзвичайно багате минуле. Що ж, давайте поговоримо про найкращі пам’ятки цього розкішного міста трохи докладніше.

Озеро Женева

Озеро Женева

Озеро Женева. | Фото: Geoff Livingston/Flickr.

Найбільше озеро Центральної Європи привносить у центр міста неповторний і трепет дух Альп. Багато хто прагне потрапити сюди і насолодитися ним повною мірою, і найпростіший спосіб зробити це – орендувати морське судно на набережній Genève-Mt-Blanc.

Простір для вибору тут величезний: ви можете просто відправитися вплавь на іншу частину міста, а можете зважитися на справжній тригодинний круїз Лозанну.

Краса цього озера вплинула і на облаштування самого міста – наприклад, його чудовий променад було викладено вздовж берега ще в середині ХІХ століття. Поруч із водою розташовані набережні з деревами, розкішними таунхаусами та безтурботними парками, такими як Eaux-Vives, Jardin Anglais, Perle du Lac або Mon Repos.

Адреса: Lake Geneva, Швейцарія.

Фонтан Же-До

Фонтан Же-До

Фонтан А-До.

У самому центрі міста, там, де Рона починає свій шлях до Франції, розташована чудова женевська «гавань» (La Rade de Genève). Тут, наприкінці довгої пристані, знаходиться визначна пам’ятка, відома на весь світ. Jet d’Eau – це рукотворний фонтан, що перекачує п’ятсот літрів води за секунду, що б’є вгору на висоту до 140 метрів.

Якщо ви хочете поглянути на це диво з ближчої відстані, то майте на увазі, що шлейф води дуже чутливий до вітру, і вас може легко обкотити водою.

Фонтан з’явився на своєму нинішньому місці в 1951 році і спочатку мав важливе практичне застосування: його вперше запустили в 1886 для безперебійної роботи місцевої гідроелектростанції. Місцевим жителям настільки сподобалося нове «видовище», що у результаті фонтан перетворився на визначну пам’ятку.

Адреса: Jet d’Eau, Quai Gustave-Ador, Женева, Швейцарія.

Собор Сен-П’єр (Женівський собор)

Собор Сен-П'єр (Женівський собор)

Собор Сен-П’єр (Женівський собор). | Фото: Wikimedia.

Собор Сен-П’єр – це одне з тих місць, за відвідуванням яких можна легко провести весь день. За неокласичним фасадом ховається архітектура, що відноситься до XII століття. З 1541 тут жив працював Жан Кальвін, і сьогодні його особисте крісло виглядає так, ніби він щойно встав і пішов до сусідньої кімнати.

Собор був побудований на місці набагато старіших будівель, серед яких навіть була базиліка IV ст. Останки цих стародавніх споруд можна побачити на власні очі під землею – там є цікавий археологічний музей.

Ви також можете піднятися на вежі собору, щоб отримати чудовий краєвид на Альпи, Юру та Женеву на тлі озера: південна оглядова знаходиться просто неба, а північна розташована в закритому приміщенні і краще підходить для туристів, які приїжджають в зимовий час.

Адреса: St Pierre Cathedral, Place du Bourg-de-Four 24, 1204 Genève, Швейцарія.

Vieille Ville (Старе місто)

Vieille Ville (Старе місто)

Vieille Ville (Старе місто). | Фото: Trevor Claringbold/Flickr.

Виділіть кілька годин на відвідування найбільшого історичного центру Швейцарії. Старе місто розташоване на пагорбі, на вершині якого красується собор Святого Петра. Колись цей пагорб був оточений потужними оборонними мурами.

Пересуватися цими крутими вуличками й сходами досить втомливо, але вкрай цікаво: у Старому Місті повно цікавих провулків, фонтанів, терас з оглядовими майданчиками, а також місць, що становлять реальну історичну цінність.

Саме тут у XVIII столітті народився геніальний Жан-Жак Руссо, а на Бур-де-Фур можна побачити низку старовинних будинків, розташованих біля площі, де в середньовічні часи місцеві торговці продавали свою худобу.

Адреса: Rue Chausse-Coq 8, 1204 Женева, Genève, Швейцарія.

Площа Бург-де-Фур

У самому серці Старого міста Женеви, неподалік собору Святого Петра, розташована популярна у туристів площа Бург-де-Фур. Це одна з найстаріших площ у місті, і напевно найкрасивіша. Вона знаходиться на місці колишнього римського форуму, з ХІХ століття тут розташовувався великий міський ринок.

Пізніше, у XVI столітті тут знайшли притулок гнані інквізицією протестанти. Сьогодні туристи та місцеві жителі знаходять притулок від нудьги та спеки в місцевих кафе та ресторанах, багато з яких за хорошої погоди пропонують посидіти на відкритих терасах.

Крім фонтану XVIII століття, на площі можна побачити статую Клементіна Хайнца Шварца. Палац правосуддя, в якому з 1860 року працює місцевий суд, був збудований у XVII-XVIII століттях та спочатку був монастирем.

Адреса: Площа Бург де Фур, Площа Бур де Фур, Женева, Швейцарія.

Штаб-квартира ЦЕРН

Штаб-квартира ЦЕРН

Штаб-квартира ЦЕРН.

На захід від центру Женеви, у невеликому містечку під назвою Мейрін, розташована штаб-квартира Європейської організації з ядерних досліджень. Немає сенсу нагадувати, що саме тут вже понад 10 років проводяться найпередовіші наукові експерименти у найбільшій у світі лабораторії фізики елементарних частинок.

Місцевий туристичний центр пропонує екскурсії окремими секторами об’єкта, в ході яких вам простою мовою пояснять складні наукові концепції та феномени. Також тут є два окремі музеї, присвячені самому об’єкту та його дослідженням.

Один із них пояснює поточне практичне застосування ресурсів ЦЕРН – наприклад, у галузі медицини. Інший докладно описує ядерний прискорювач частинок та історію полювання за бозоном Хіггса.

Адреса: ЦЕРН, Еспланад Де Партікюль, Мерен, Швейцарія.

Музей Patek Philippe

Музей Patek Philippe

Музей Patek Philippe.

У фабриці початку XX століття розташований музей, який розповість кожному, хто бажає про п’ять століть злетів і падінь місцевих майстрів вартового мистецтва. Родзинкою музею є дивовижна виставка музичних автоматів, годинників та портретних мініатюр XVI – XX століть, які в основному були зібрані на території Женеви та Швейцарії.

Також тут вам розкажуть про походження бренду Patek Philippe, створеного в 1845 році талановитими годинниками Антоні Патеком з Польщі та Адрієном Філіппом з Франції. На першому поверсі знаходяться копії верстатів із усіма оригінальними інструментами, необхідними для виготовлення годинника.

Тут же ви зможете побачити за роботою справжнього швейцарського годинникара.

Адреса: Patek Philippe Museum, Rue des Vieux-Grenadiers, Женева, Швейцарія.

Палац Націй

Палац Націй

Палац Націй. | Фото: Tom Page/Flickr.

Що подивитися у Женеві тим, хто ні дня не може жити без політики? Звісно, ​​палац Націй. Якщо ви не знали: у Женеві знаходиться друге за значимістю відділення Організації Об’єднаних Націй (після Нью-Йоркської Штаб-Квартири ООН). Палац Націй був побудований у 30-х роках минулого століття як штаб-квартиру Ліги Націй – організації, яка вважається попередником сучасної ООН.

Комплекс досі активно використовується, тут щорічно проходять тисячі міжурядових нарад, при цьому він також відкритий для екскурсій, що проводяться 15 різними мовами.

Рівень доступу залежить від поточного розкладу ділової програми, але зазвичай туристів ведуть у зал прав людини та зал альянсу цивілізацій, величезний Зал Асамблеї, Зал Очікування та Зал Нарад, де відбувалися найзначніші політичні переговори епохи.

Адреса: Palais des Nations, Женева, Швейцарія.

Лазні Bains des Pâquis

Лазні Bains des Pâquis

Лазні Bains des Pâquis. | Фото: Wikimedia.

Bains des Pâquis – це громадські купальні, розташовані вздовж пірсу на західному березі Женевського озера поблизу фонтану. Це не просто пляж, а цілий культурний простір, куди люди приходять відпочити та поспілкуватися до душі.

Відкритий басейн користується величезною популярністю в теплу пору року. На пірсі можна позасмагати, а в численних закусочних – скуштувати місцеві ласощі. Цього сезону вранці в купальнях влаштовуються безкоштовні поетичні та класичні музичні вистави.

Взимку ви зможете безкоштовно скупатися у відкритому басейні, а потім розслабитися в сауні та хамамі.

Адреса: Bains des Pâquis, Набережна Мон-Блан, Женева, Швейцарія.

Гора Салев

Вид з гори Салев

Вид з Салевої гори. | Фото: Carolien Coenen/Flickr.

Навіть коли в Женеві похмуро, на цій гірській вершині, розташованій на околиці міста, зазвичай світить яскраве сонце і відкривається чудовий краєвид на місто. Саме тому гору Салєв, що досягає у висоту до 1400 метрів, часто називають балконом Женеви. Тут є окрема канатна дорога, яка доставить вас до вершини всього за п’ять хвилин.

Фунікулер працює з 1932 року і прийшов на зміну першій у світі залізниці електричною тягою, побудованою ще 1892 року. Любителі піших прогулянок можуть скористатися можливістю піднятися на гору пішки спеціально прокладеним маршрутом.

На вершині гори працюють кафе, звідси відкриваються шикарні краєвиди на Женеву, озеро та Монблан.

Адреса: Mont Salève, Бомон, Франція.

Ботанічний сад Женеви

Ботанічний сад Женеви

Ботанічний сад Женеви. | Фото: Wikimedia.

Женевський ботанічний сад знаходиться на західному березі озера – від будівлі Палацу Націй його відокремлює лише залізниця. Садівників напевно вразить парк із 14 000 видів рослин, зібраних з усіх кінців світу.

Колекція засушених квітів та рослин місцевого гербарію налічує понад шість мільйонів рослин.

У самому парку ви побачите сотні клумб, кілька ставків та витончену оранжерею зі скла та металу, в якій росте чудовий зимовий сад. Територію парку розбито на кілька тематичних секцій. Наприклад, розарій користується особливою популярністю у червні та липні. У парку також є зоопарк, де мешкають олені та водоплавні птахи.

Адреса: Conservatoire та Jardin Botanique, Chemin de L’Imperatrice, Преньї-Шамбезі, Швейцарія.

Музей Реформації

Музей Реформації

Музей реформації.

Зважаючи на те, що Женева є батьківщиною Жана Кальвіна, у вас з’являється унікальний шанс почути правдиву історію Реформації в Європі. Ця визначальна глава історія міста докладно описана у музеї, розташованому поруч із собором Святого Петра.

Виставки музею мають величезну історичну вагу завдяки багатому архіву справжніх документів: тут можна вивчити середньовічні рукописи, гравюри, картини та ранні друковані матеріали, а також подивитися сучасний 15-хвилинний фільм з описом феномена Реформації.

Саме місце також має велике історичне значення, оскільки музей розташований на місці колишнього внутрішнього дворика собору Святого Петра, де в 1536 було прийнято рішення затвердити церковну реформу.

Адреса: Міжнародний музей реформи, Rue du Cloître, Женева, Швейцарія.

Женевський музей мистецтва та історії

Женевський музей мистецтва та історії

Женевський музей мистецтва та історії. | Фото: Wikimedia.

Музей мистецтва та історії Женеви розташований у центрі міста в районі Ле Транше. Тут представлені великі виставки творів образотворчого, прикладного мистецтва та археології. Сильною стороною музею можна вважати роботи швейцарських та женевських майстрів, так що ви зможете з головою поринути у роботу портретиста Жана-Етьєна Ліотара та карикатуриста Родольфа Теффе.

Картина, яку ви просто зобов’язані побачити, приїхавши до музею, називається “Чудовий улов риби” пера Конрада Вітца. Вона прикрашала вівтар собору Святого Петра і стала відома завдяки тому, що, як вважається, стала першим реалістичним зображенням пейзажу в європейському мистецтві.

Візантійські ікони, текстиль, срібло та музичні інструменти зберігаються у розділі прикладного мистецтва, а розділ археології запропонує вам поглянути на єгипетську мумію віком понад 3000 років.

Адреса: Musée d’art et d’histoire, Rue Charles-Galland, Женева, Швейцарія.

Музей природної історії

Музей природної історії

Музей природничої історії. | Фото: Wikimedia.

Найбільший швейцарський музей природної історії відчинив свої двері у 60-х роках минулого століття. У його колекції представлені комахи, зібрані знаменитим ентомологом XVIII та XIX століть Луї Жюріном. Однак найбільшу увагу відвідувачів привертає «армія» опудал тварин, які виставлені на першому поверсі.

У музеї також можна побачити і живих представників екзотичної фауни, серед яких особливе місце посідає Янус – двоголова черепаха, яка народилася в інкубаторах музею у 1997 році. Перші три поверхи музею присвячені царству тварин, а два верхні – іншим різноманітним темам, починаючи від геології та закінчуючи астрономією.

На самому верху ви зможете подивитися на справжні місячні камені і побачити бронзову статую викопного австралопітека (предка стародавньої людини, яка мешкала на нашій планеті 3,2 мільйона років тому).

Адреса: Natural History Museum, Route de Malagnou 1, 1208 Genève, Швейцарія.

Музей Аріана

Музей Аріана

Музей Аріана. | Фото: Wikimedia.

Женевський музей кераміки та посуду розташований у необарному палаці, який можна знайти неподалік Палацу Націй ООН. Музей Аріана було засновано у 1880-х роках відомим колекціонером Гюставом Ревіліодом. Той вирішив назвати своє дітище на честь коханої матері.

У галереях музею зберігається 20 000 керамічних та скляних експонатів, що охоплюють 12 століть історій та всі можливі кутки планети. Тут представлені всі види кераміки та порцеляни – від звичайної глини до рідкісного китайського скла.

Мабуть, найцікавішою експозицією можна вважати вироби з японської та китайської порцеляни XVI-XVIII століть, які призначалися для експорту. Вони проливають світло на розвиток торговельних відносин між різними культурами того часу.

Адреса: Musée Ariana, Avenue de la Paix 10, 1202 Genève, Швейцарія.

Парк Гранж

Вілла La Grange

Вілла La Grange. | Фото: Del-Uks/Flickr.

Найбільший парк міста і, мабуть, найкрасивіший теж можна знайти на березі озера біля набережної Густав-Адор. Його кам’яні сходи парку вирізали прямо зі скелі. Протягом 2000 років цей простір заселяли заможні представники різних культур – наприклад, руїни стародавньої римської вілли є сусідами з розкішними особняками XVIII століття.

1918 року останній житель вілли заповів парк місту. У Гранжі працює два театри, і з травня по вересень тут проходять різноманітні театральні постановки, але «родзинкою» парку таки є розарій, у якому влітку цвіте понад десять тисяч кущів двохсот різних сортів.

Адреса: Parc de la Grange, Quai Gustave-Ador, Женева, Швейцарія.

Дім Тавель

Дім Тавель

Дім Тавель.

Будинок Тавель – це філія Музею історії та мистецтва, яка розташована у старовинному будинку на вулиці Puits-Saint-Pierre у центрі Старого міста. Це найстаріший приватний будинок у Женеві, який був відновлений у XIV столітті після пожежі, яка знищила значну частину Женеви у 1334 році. Кожна кімната розповідає щось цікаве про історію Женеви.

На верхньому поверсі відвідувачі можуть переглянути відео, на якому демонструється природний ландшафт Женеви та поступове зростання міста з часом. Усі приміщення будинку, включаючи підвали, кухні та апартаменти, оформлені у стилях різних епох. Всі вони обставлені антикварними меблями, картинами та старовинним посудом.

Адреса: Maison Tavel, Rue du Puits-Saint-Pierre, Женева, Швейцарія.

Англійський сад

Англійський сад

Англійський сад. | Фото: Wikimedia.

У 1854 році влада міста Женева вирішила облаштувати на північ від Старого міста чудовий сад в англійському стилі. Він був зведений біля берегової лінії на місці старого порту. Пізніше сад неодноразово розширювався та добудовувався.

Центральним його елементом є фонтан, виготовлений у 1862 році на французькому ливарному заводі у Val d’Osne. Від цього пам’ятника відходить кілька звивистих доріжок, що ведуть до набережної, на якій ви можете помилуватися озером та сфотографуватися на тлі величного женевського фонтану.

Обов’язково знайдіть символ саду – великий квітковий годинник, який символізує данину поваги женевським годинникарам.

Адреса: Jardin Anglais, Quai du General-Guisan, Женева, Швейцарія.

Набережна Монблан

Набережна Монблан

Набережна Монблан. | Фото: Guilhem Vellut/Flickr.

Набережна Монблана простягається вздовж північного берега женевського озера і з неї відкривається приголомшливий краєвид на гірський ланцюг Монблан – особливо добре сюди приходити наприкінці ясного дня. 1898 року на пристані перед готелем Beau Rivage італійський анархіст убив австрійську імператрицю Єлизавету, на честь якої тут було встановлено пам’ятник.

Безпосередньо за набережною знаходиться величний монумент Брансвіка, який є мавзолеєм, створеним на зразок гробниць Скалігерів у Вероні. Він був побудований на честь герцога Шарля Брансвуїка, який ще за життя розпорядився збудувати мавзолей для поховання власного тіла.

Адреса: Quai du Mont-Blanc, Женева, Швейцарія.

Міжнародний музей Червоного Хреста та Червоного Півмісяця

Міжнародний музей Червоного Хреста та Червоного Півмісяця

Міжнародний музей Червоного Хреста та Червоного Півмісяця.

Музей цієї міжнародної гуманітарної організації було засновано 1988 року. На початку 2010-х років він був повністю перебудований і у 2013 році відкрився відвідувачам, представивши інноваційну виставку «Гуманітарна пригода».

Простір поділено на три зони, кожна з яких розповідає про одну із сфер діяльності організації: захист людської гідності, відновлення сімейних зв’язків та зниження природних загроз.

Кожна із зон оформлялася під керівництвом провідних дизайнерів світу. Експозиції передають інформацію у досить нетрадиційній манері, щоб викликати у відвідувачів більше емоцій.

Адреса: International Museum of Red Cross and Red Crescent, Проспект Пе, Женева, Швейцарія.

Парк Бастіонів

Парк Бастіонів

Парк Бастіонів. | Фото: Wikimedia.

Цей парк, розташований поруч із площею Нуве, отримав таку цікаву назву завдяки тому, що він виявився буквально затиснутим між захисними бастіонами XVI століття і фортифікаціями, що з’явилися через століття. Тут також знаходиться найстаріша будівля університету міста, збудована ще 1873 року.

Щорічно 21 червня у Парку Бастіонів проводять концерти у рамках міжнародного фестивалю Fête de la Musique. Для відвідувачів тут передбачені шахові дошки та столи для пінг-понгу, а взимку для любителів активного відпочинку відкривається ковзанка.

Обов’язково сходіть до міжнародного пам’ятника реформації, спорудженого 1909 року вздовж оборонних споруд XVI століття. Біля довгої стіни стоять образи Жана Кальвіна, Джона Нокса, Теодора Беза та Вільяма Фарела – усі ці люди відіграли важливу роль у становленні Реформації.

Адреса: Parc des Bastions, Promenade des Bastions, Женева, Швейцарія.

Квартал Гроти

Квартал Гроти

Квартал Гроти. | Фото: Wikimedia.

У цьому районі Женеви, розташованому неподалік самого центру, живе одна десята частина жителів міста. Гроти зможе зруйнувати ваші уявлення про Женеву як про шикарне та розмірене місто, оскільки цей район відрізняє хаотичність, енергія та богемність.

З 60-х років минулого століття це місце облюбували анархістські комуни та представники контркультур, і, хоча останніми роками район значно перетворився, тут все ще відчуваються бурхливі віяння минулого. Житлові будинки зразка 1980-х років із яскравими фасадами і сьогодні виглядають так, ніби їх проектував сам Гауді.

Адреса: Les Grottes, Женева, Швейцарія.

Район Каруж

Район Каруж

Район Каруж. | Фото: Wikimedia.

До 1816 цей район, розташований на південь від старого міста, по суті, був окремим містом. Сьогодні Каруж є результатом інтенсивної забудови, розпочатої королем Сардинії в 1786 році. Оформлення району запозичило риси Ніцци та південної Італії, і цей середземноморський акцент вгадується у дизайні палаццо, церкви Святого Хреста та ряду старовинних особняків.

Прогулюючись районом Каруж, ви зустрінете безліч антикварних бутиків і магазинів, що торгують виробами ручної роботи. По середах та суботах починає роботу блошиний ринок Place de Marchéon.

Адреса: Carouge, Швейцарія.

Блошиний ринок на Plainpalais

Блошиний ринок на Plainpalais

Блошиний ринок на Plainpalais.

Головний блошиний ринок Женеви відкривається по середах та суботах, а також у першу неділю місяця. Тут можна вигідно купити цікавий антикваріат, старовинні меблі, вироби ручної роботи, книги, ювелірні вироби, предмети домашнього вжитку та особливо одяг.

Як і на будь-якому блошиному ринку, ваші шанси на покупку речі, що стоїть, залежать від успіху і витримки, а також від дня тижня: наприклад, по суботах на ринок приходить більше знаючих справу торговців-колекціонерів.

Адреса: Marché de Plainpalais, Plaine de Plainpalais, Женева, Швейцарія.

Музей мистецтв Далекого Сходу

Музей мистецтв Далекого Сходу

Музей мистецтв Далекого Сходу.

Розкішна колекція творів мистецтв Далекого Сходу зберігається у старовинному особняку. Багато з експонатів японської та китайської культур було зібрано однією людиною – Альфредом Бауром, який народився у 1861 році і свого часу працював у торговій компанії, що базувалася у Шрі-Ланці.

У ході своїх поїздок він набув смаку до східного мистецтва, тому, повернувшись до рідної Швейцарії, він привіз із собою безцінні китайські пляшки з нефриту та вироби з порцеляни, датовані VIII століттям.

У Японії він зібрав колекцію мініатюрних скульптур (нецке), мечів, дерев’яних гравюр та інших предметів побуту. За останні сто років колекція музею збільшилась до 9000 експонатів.

Адреса: Museum of Far Eastern Art, Rue Munier-Romilly, Женева, Швейцарія.

Andrii Zomkovskyi

Автор блогу, любить подорожувати і розвивати україномовний контент.

Оцініть автора
Trips
Найкрасивіші місця у світі, від яких перехоплює подих.
Залишити свій відгук

  1. Євгенія

    Андрію,дуже дякую за вашу статтю,живу вже рік в Женеві і про деякі місця навіть не знала,буду досліджувати 🙌🤗

    Відповіcти